صنایع چوب
دانشجویان صنایع چوب دانشکده فنی مهندسی شهید جباریان همدان 
لینک دوستان

دستگاه CNC حکاکی چوب و MDF

دستگاه CNC سه محور جهت تراش سه بعدی اجسام به ویژه چوب و فلزات سبک وفلزات رنگین به ابعاد 260*1350*2600 با تکرار پذیری 0.01 میلیمتر با کنترولر در محیط XP - وکیوم - ساکشن
وب سایت: http://www.persiacarve.blogfa.com
قابلیت منبت ماشینی بر روی چوب - سفارش ساخت تجهیزات اتوماسیون چوب و کامپوزیت.
مدلسازی سه بعدی (Cad Data)از طرح های چوبی و سنگی.


مشخصات آگهی

نام: علی نویدخمامی
ایمیل : naweedkhomami@yahoo.com
تلفن : 09329066649


[ ۱۳۸٧/۸/۱٤ ] [ ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ] [ ]

مدیرعامل صنایع چوب وکاغذ : تعیین تعرفه کاغذ در بلاتکلیفى  

مدیر عامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اشاره به تاکید کمیسیون اقتصادى دولت براى تعیین تعرفه کاغذ گفت: تعیین تعرفه کاغذ در کشور یک سال و نیم در بلا تکلیفى است.

 احمد عرب زاده در جمع خبرنگاران گفت: تعیین تعرفه کاغذ بر اساس تصویب در شوراى عالى اقتصاد به عهده کمیسیون ماده یک تعیین تعرفه در وزارت بازرگانى گذاشته شد که پس از گذشت از یک و نیم سال هنوز این موضوع در بلاتکلیفى است.
وى با اشاره به اینکه به واسطه کم بودن میزان زراعت چوب صنعت تولید کاغذ در کشور با کمبود چوب مواجه است، اظهار داشت: نیاز سالانه صنعت کاغذسازى کشور به چوب سه میلیون تن است که به دلایل مختلف از جمله تحریم در واردات چوب تامین نمى‌شود.
عرب زاده تصریح کرد: شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران آمادگى تولید سالانه 90 هزار تن کاغذ روزنامه را دارد.
مدیر عامل شرکت صنایع و چوب و کاغذ مازندران با اشاره به اینکه میزان مصرف کاغذ روزنامه در ایران حدود 135 تا 140 هزار تن در سال است، تصریح کرد: مطبوعات کشور سال گذشته تنها 70 هزار تن کاغذ از صنایع چوب و کاغذ کشور خریدارى کردند.
عرب زاده با اشاره به اینکه تولیدات کاغذ روزنامه در بزرگترین تولید کننده کاغذ ایران در سطح دنیا بى‌نظیر است، یادآور شد: با کمبود چوب جهت تامین کاغذ روزنامه در کشور هستیم.
وى با اعلام این مهم که متاسفانه به رغم تحریم‌هاى صورت گرفته از سوى برخى کشورها امکان واردات چوب براى افزایش تولیدات صنایع کاغذسازى ایران وجود ندارد، بیان داشت: صنایع چوب و کاغذ مازندران نیز از این امر مستثنى نیست.
مدیر بزرگ‌ترین کارخانه تولید کاغذ در ایران با اشاره به اینکه قیمت تمام شده کاغذ در آینده نزدیک در ایران از حد جهانى فراتر خواهد رفت، افزود: زراعت چوب مى تواند سبد تامین مواد اولیه شرکت‌هاى چوب و کاغذ را محقق سازد.
وى با انتقاد از سیستم بوروکراسى مازندران براى ایجاد زراعت چوب اضافه کرد: استاندار مازندران قول مساعد براى تامین دو هزار هکتار زمین براى زراعت چوب به صنایع چوب و کاغذ داد.
به گفته وى، حفظ اکوسیستم جنگل‌ها از اهداف اساسى صنایع چوب و کاغذ مازندران است.
عرب زاده در پایان با اشاره به اینکه سال گذشته بحرانى‌ترین سال براى شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران بوده است، تصریح کرد: پارسال یکى از پردرآمدترین سال در چند سال گذشته در شرکت بود

 

منبا:www.icmim.ir

[ ۱۳۸٧/۸/۱٤ ] [ ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ] [ ]
دو نمونه از ماشین آلات صنایع چوب
  

ماشین

کف رند و دستگاه خلا خشک کن چوب رنده برقی در سال1793 م. بوسیله ساموئل بنت هام اختراع شد. ماشین های رنده امروزی قادرند،سطوحی صاف را با سرعت، دقت و راحتی تهیه کنند. اکثر ماشینهای رنده طوری طراحی شده اند که بایستی برای رندیدن چوبها، چوبها را با دست بر روی استوانه برش آنها حرکت داد.

در ماشین رنده، عمل برش بوسیله استوانه دواری صورت میگیرد که بر روی آن دو تا شش تیغه بصورت ساده یا اریب نسب شده اند در کار با این ماشین مانند هر ماشین صنایع چوب دیگر باید برای تهیه یک سطح ساف کار را به آرامی در روی آن به پیش برد. از ماشین رنده کف رند برای رندیدن سطوح چوب، یک رو و یک نر کردن، دو راهه کردن و نیز برای درز کردن میتوان استفاده کرد.
بقیه در ادامه مطلب


 


ماشین کف رند و دستگاه خلا خشک کن چوب رنده برقی در سال1793 م. بوسیله ساموئل بنت هام اختراع شد. ماشین های رنده امروزی قادرند،سطوحی صاف را با سرعت، دقت و راحتی تهیه کنند. اکثر ماشینهای رنده طوری طراحی شده اند که بایستی برای رندیدن چوبها، چوبها را با دست بر روی استوانه برش آنها حرکت داد.

در ماشین رنده، عمل برش بوسیله استوانه دواری صورت میگیرد که بر روی آن دو تا شش تیغه بصورت ساده یا اریب نسب شده اند در کار با این ماشین مانند هر ماشین صنایع چوب دیگر باید برای تهیه یک سطح ساف کار را به آرامی در روی آن به پیش برد. از ماشین رنده کف رند برای رندیدن سطوح چوب، یک رو و یک نر کردن، دو راهه کردن و نیز برای درز کردن میتوان استفاده کرد.
بقیه در ادامه مطلب


صافی سطح ایجاد شده بعد از عمل بستگی به تعداد تیغه، تعداد دور توپی یا استوانه برش و سرعت پیش برد کار دارد.

حفاظت وایمنی ماشین رنده کف رند :

1- هر دو میز را به دقت تنظیم کنید .در موقع تنظیم کردن صفحات میز باید مطالب زیر رامورد توجه قرارداد:

صفحه کار گیربطور دقیق با محیط گردش لبه تیغ باید برابر باشد.صفحه ای که کاررامی گیرد،به اندازه ضخامت پوشال بالا تر از صفحه ای است که کار روی ان گذارده و به جلو هدایت میشود . در اثر چرخش میله رنده از زیر چوب پوشال بر داشته شده و سپس چوب روی صفحه دیگر قرار میگرد. چنان چه صفحه کارگیر بالا تر از قطر گردش تیغه رنده باشد ،لبه چوب به صفحه کار گیر، گیر میکند و کاررندیدن بامشکل مواجه میشود وچنانچه صفحه کار گیر به مقدار کمی حتی به اندازه غیر محسوس پایین تراز لبه تیغ قرار گرفته باشد ،انتهای چوب به طول 3 تا 4 سانتی متر وبه ضخامت یا عمق اختلاف سطح صحفه کارگیرتا محیط دایره تیغه برنده گود تر رندیده میشود .

2- تخته های با طول کمتر از 30 سانتی متر را با این ماشین رندید و برای رندیدن تخته های باریک ونازک ،آنها را به کمک هدایت کننده از روی تیغه ها عبور دهید .

3- قبل از شروع به کار صبر کنید ، تا ماشین سرعت عادی خود را پیدا کند .

4- کار را از نقطه نظر گرههای شل یا ترکهای بزرگ بازرسی کنید .

5- همواره درسمت چپ ماشین بایستید و هیچ گاه در امتداد حرکت کار قرار نگیرید .

6- دستهای خود رابا اندازه حد اقل 10 سانتی متر از استوانه برش دور نگاه دارید .

7- حفاظ توپی همیشه باید روی توپی بوده وهنگام کار با نیرئی پیش بری کار به عقب برود .

8- به هنگام کار با ماشین، حتماً از گوشی وعینک استفاده کنید .

9- از پوشیدن لباسهای گشاد به پرهیزید ، وسر استین ها را با دکمه ببندید .

10- هرگز با تیغهای کند (ناچاق)کار نکنید .

11- دستگاه بایستی به سیستم مکنده جهت پوشال مجهزگردد.

دستگاه خلا خشک کن چوب

دستگاه خلا خشک کن چوب و فرآورده های چوبی برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شد.
دکتر بهبود محبی , عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس و مبتکر این دستگاه در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد : دستگاه خلا برای خشک کردن چوب و فرآوردهای چوبی ساخته شده و کارایی بسیار بیشتری نسبت به کوره های خشک کن دارد.
وی درباره نحوه عملکرد این دستگاه گفت : رابطه ای میان نقطه جوش آب و فشار هوا وجود دارد که هر چه فشار هوا کاهش یابد , نقطه جوش نیز پایین می آید. دستگاه خلا خشک کن برای صرفه جویی در انرژی بر مبنای این رابطه ساخته شده به طوری که با ایجاد خلا توسط پمپ با حرارتی ملایم , چوب به سرعت خشک می شود.
وی خاطرنشان کرد : زمان خشک کردن چوب در هوای آزاد به شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد و در مدت زمان زیادی انجام می شود. استفاده از کوره های چوب خشک کن نیز با توجه به نیاز به ادوات گران قیمت به صرفه نبوده و نسبت به خشک کردن در هوای آزاد به چندین هفته زمان نیاز دارد که این زمان به اندازه کوره و نوع گونه مصرفی (راش , بلوط و غیره ) و حساسیت و ضخامت چوب بستگی دارد. این در حالی است که با کمک دستگاه ساخته شده هرگونه چوب در عرض چند روز خشک می شود.
دکتر محبی در ادامه خاطر نشان کرد : در کوره های چوب خشک کن معمولی نیروی رانشی رطوبتی ایجاد شده رطوبت را از داخل چوب به خارج آن منتشر می کند. در حالی که در این سیستم بر مبنای تغییر فشار هوا , نیروی رانشی هوا از سوی چوب کشیده شده و به همراه پایین آمدن نقطه جوش , آب درون سیستم شروع به تبخیر می کند.
وی درباره مزایای استفاده از دستگاه ابتکاری به ایسنا گفت : در کوره های خشک کن به علت وجود گونه های مختلف با حساسیت های گوناگون در زمان خشک کردن , یک سری نیروهای مکانیکی در چوب به وجود می آید که این تنش ها سبب کج شدن و تغییر ضخامت چوب می شود. در حالی که در این سیستم به دلیل خارج شدن هوا و استفاده از دمای پایین تر , شدت تنش ها بسیار کمتر می شود.
دکتر محبی با بیان این که مدت زمان خشک کردن چوب به دانستیه آن نیز بستگی دارد , اظهار کرد : پس از انجام آزمایشات مختلف مدت زمان خشک کردن را از چند هفته به پنج روز رساندیم و در حال انجام تحقیقات بیشتر روی آن هستیم تا به زمان و شرایط مطلوب تری دست یابیم .
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد : در کوره های چوب خشک کنی از سوخت های فسیلی استفاده می شود که همراه با آلودگی های زیست محیطی است در حالی که در دستگاه خلا خشک کن با استفاده از نیروی الکتریسته میزان مصرف انرژی کاهش یافته و با آلودگی کمتر , کارایی و سرعت فرایند افزایش می یابد.
وی در پایان با اشاره به این که این سیستم قابلیت طراحی در سایزهای مختلف کارگاهی و کارخانه یی را دارد , به ایسنا گفت : نمونه اولیه در ابعاد کمتر از یک متر مکعب با هزینه ای حدود هفت میلیون تومان ساخته شده که در صورت رسیدن به تولید انبوه هزینه ساخت دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

منبع سایت صنایع سلولزی ایرانمهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ[ ۱۳۸٧/۸/۱٤ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ] [ ]

روش اجرای ساختمانهای چوبی پیش ساخته :ساختار خانه های چوبی پیش ساخته مراحل کار در پیش ساختن خانه های چوبی

الف- اتصالات اجزای پیش ساخته قاب

ب- ساخت و نصب خرپای بام

ج- پوشش دهانه های چهارچوب

د- پوشش دهانه های خرپای بام

ه- ساختمان با چوبهای گرد .

[ ۱۳۸٧/۸/۱٤ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ] [ ]
مکنده های صنعتی مرکزی و پرتابل صنایع چوب

طراحی و اجرای مکنده های صنعتی و پرتابل مجهز به سیستم های جداکننده ذرات (آنالیزور) – خود تمیز کننده فیلترها (اتوکلینر) – سیستم اطفاء حریق – کنترل پی ال سی و ... مورد استفاده در صنایع چوب – فلز – پلاستیک – نساجی و ...

 

اختراع مکنده صنعتی پرتابل

اختراع مکنده صنعتی پرتابل مجهز به آنالیزور
این مکنده با حجم مکش 5000 متر مکعب در ساعت مجهز به سیستم جدا کننده ذرات سنگین بوده و دارای گواهینامه ثبت اختراع به شماره 49474 می باشد.
موارد استفاده :صنایع چوب – فلز – پلاستیک – نساجی و ....

[ ۱۳۸٧/۸/۱٢ ] [ ٦:٥۸ ‎ب.ظ ] [ ]

(عملکرد مفید در محیط کارگاه)

 

در راستای شکوفائی صنعت چوب و همزمان با بوجود آمدن تولیدات مصنوعی در این صنعت و تولید صفحات نئوپان و MDF، دستگاههای لبه چسبان پا به عرصه وجود نهادند.

علت اصلی تولید اینگونه دستگاهها بهره گیری بیشتر از این نوع صفحات بود و مقاوم سازی آنها در برابر شرایط محیطی از جمله حرارت ، رطوبت محیط و همچنین حشرات موذی (که روزانه آسیبهای بسیاری به این نوع صفحات وارد می کردند) بود.

البته امروزه این بحث، یعنی مقاوم سازی صفحات در برابر شرایط محیطی کم رنگ تر شده و بیشتر به زیبائی ظاهری و تجملی آن توجه می شود. ولی تنها دلیل  لبه چسبانی را می توان مقاوم سازی صفحات نام گذاشت.

همانطور که می دانید این صفحات بعد از برش در مقابل حرارت و رطوبت محیط واکنش نشان داده و از قسمت لبه تغییر حالت می دهند. همچنین در هنگام استفاده از آنها مثلاً در محیطهای اداری یا خانگی نیز این امر به صورت یک معضل بزرگ درآمده و باعث نارضایتی استفاده کننده می شود. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی این مسئله رنگ دیگری بخود گرفته و تحولی عظیم بوجود آورده است.

صنعت کشور ما نیز از این امر مستثنی نبوده و با کمی تأخیر درگیر این مسأله گردید. در ابتدا نوارهای پشت چسب دار یا اصطلاحاً اطوئی به بازار ایران وارد شد و تولیدکنندگان با استفاده از ابزارهای ابتدائی مانند اطو سعی در تولید محصولات خود داشتند ولی این امر مشکلات بسیاری را در پی داشت و کیفیت مطلوبی حاصل نمی شد. با گذشت زمان دستگاههای  متعددی به این صنعت هدیه شد که کارها را بسیار آسانتر می کرد و حجم تولید را بالاتر می برد ولی باز هم بدلیل حرارت دیدن دوباره قطعات در محیطهای مختلف کیفیت مطلوب حاصل نمی شد و این نوارها به مرور از لبه صفحات جدا می شدند.

سیستم دیگری که مکمل این صنعت شد استفاده از چسبهای گرانول Hot Melt (گرماگیر) در دستگاهها بود که نحوه عملکرد سیستم به این صورت است که ابتدا چسب یا به پشت نوار و یا بر روی لبه کار توسط غلطکهای خاص مالیده می شد و سپس نوار بر روی لبه کار پرس می گردید.

این روش در ابتدا بسیار خوب نمود کرد ولی پس از مدتی کار با این سیستم به مشکلات دیگری برخورد. مثلاً بدلیل سرد و گرم شدن مداوم ، چسب حالت چسبندگی خود را تدریجا ً از دست می داد و پس از چندین بار تغییر حرارت مخزن این دستگاهها کیفیت خود را از دست می دادند . همچنین چسب پس از بارها سرد و گرم شدن به صورت لایه های سوخته در داخل مخزن و یا بر روی سطح کار برجای می ماند که این خود معضل بزرگی بود، و حتی نظافت این سیستمها نیز برای کاربر بسیار مشکل بود.

تقریباً از حدود ده سال پیش سیستم جدید دیگری به نام Cartridge و یا چسبهای قالبی توسط شرکت Holzher آلمان به این صنعت معرفی شد. فرمت این سیستم این بود که میزان پرت چسب به حداقل رسیده و چسب فقط به مقدار مورد نیاز گرم می شد. همچنین تعویض رنگ چسب توسط این سیستم بسیار آسان و سریع بود و برای گرم شدن چسب در داخل مخزن نیاز به صرف زمانی در حدود30 تا 40  دقیقه بود در سیستم های گرانول چسب تنها در مدت زمانی کمتر از 3 دقیقه گرم شده و آماده استفاده می باشد. ضمناً نظافت این سیستم نیز برای کاربر بسیار ساده بوده و نیاز به بهره گیری از افراد متخصص نمی باشد.

در هر صورت استفاده صحیح و حصول نتیجه مطلوب در دستگاههای لبه چسبان ملزم به وجود یکسری شرایط مطلوب می باشد تا نتیجه کار در حد مورد نظر بوده و رضایت خصوصاً مشتریان این بخش را جلب نماید.

این شرایط را به صورت زیر می توان دسته بندی کرد:

1)      دمای محیط: دمای محیط یکی از بزرگترین و با اهمیت ترین فاکتورهایی می باشد که جهت کار صحیح یک دستگاه لبه چسبان می بایست به آن توجه کرد. به طور کل دمای مطلوب محیط جهت کارکرد صحیح این گونه دستگاهها بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد می باشد و خارج از این درجه حرارت، تضمینی برای کارکرد صحیح دستگاه و تولید یک محصول با کیفیت بالا نمی باشد. همچنین درجه حرارت محیط تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت لبه های برش خورده قطعات داشته و تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت کار می گذارد. در ضمن بدلیل بهره گیری از سیستمهای پنوماتیک و الکترونیک در اینگونه دستگاهها در حد وسیع، درجه حرارت محیط به راحتی باعث اختلال این سیم ها خواهد شد.

2)      رطوبت نسبی محیط: رطوبت نسبی محیط نیز از دیگر عوامل موثر در نحوه عملکرد دستگاه می باشد. معمولاً رطوبت نسبی محیطی استاندارد جهت این دستگاهها بین 5 تا 55 درصد می باشد و رطوبت بیش از حد محیط، مخصوصاً در قسمت پنوماتیک بر کیفیت لبه های برش خورده کار تأثیر بسزائی خواهد داشت.

3)      برش اولیه صفحات: برش اولیه صفحات نیز از اصلی ترین موارد جهت حصول کیفیت مطلوب کار می باشد. برشهایی که دارای مقداری زاویه بیشتر یا کمتر از 90 درجه باشند می توانند تأثیر زیادی بر روی تولید گذاشته و ظاهر کار را نا مناسب نمایند. همچنین باید توجه داشت که پس از برش صفحه، به صورت استاندارد حداکثر تا 1 ساعت می بایست لبه کار نوارکاری شود. در غیر اینصورت بدلیل مواردی که در بخش اول توضیح داده شد کیفیت کار افت خواهد داشت.

4)      نگهداری چسب: چسبهای مورد استفاده در اینگونه دستگاهها در صورتی که نیاز به انبار کردن داشته باشند می بایست در محیطی عاری از رطوبت و در درجه حرارتی بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شوند و در معرض مستقیم نور خورشید نباشند.

5)      باد ورودی به دستگاه: میزان فشار باد ورودی به دستگاه می بایست طبق استاندارد تعریف شده دستگاه فراهم شود تا اختلالی در عملکرد سیستم پنوماتیک به وجود نیاید. همچنین باد ورودی می بایست عاری از هرگونه روغن یا رطوبت باشد.

6)      گرد و غبار محیط: جهت بهره گیری مطلوب از اینگونه دستگاهها می بایست میزان گرد و غبار محیط را به حداقل رساند. زیرا وجود گرد و غبار زیاد در محیط های کاری می تواند معضلات بسیاری خصوصاً در قسمت چسب دستگاه بوجود آورد.

7)      استفاده از سیستمهای مکنده مناسب: دستگاههای مکنده ای که جهت اینگونه ماشینها مورد استفاده قرار می گیرند می بایست قابلیت مکش استاندارد تعریف شده برای دستگاه را داشته باشند. هرچند که بدلیل استفاده از نوارهای PVC و ABS و ایجاد الکتریسیته ساکن در ذرات فرز خورده این گونه نوارها، به طور کامل این ذرات مکش نخواهند شد. ولی در هر صورت استفاده از یک مکنده استاندارد بسیاری از مسائل را پوشش خواهد داد.

[ ۱۳۸٧/۸/۱٢ ] [ ٦:٥٤ ‎ب.ظ ] [ ]

مبل نور طراحی و ساخت کارهای چوبی بیمارستانهای زیر را به عهده داشته است: بیمارستان پارسیان- سعادت آباد بیمارستان مرکز قلب تهران-فاطمی بیمارستان هاشمی نژاد بخش دیالیز-میدان ونک درمانگاه آتیه

 

  


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ ]
[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:۳۸ ‎ب.ظ ] [ ]
[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:۳٥ ‎ب.ظ ] [ ]

 

  

 

 

برای دانلود کلیک کنید ...

[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:۳٢ ‎ب.ظ ] [ ]
اورجینال مبل [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی و استیل - سرویس اتاق خواب - بوفه و ویترین
[تهران]

پاک چوب [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان استیل و راحتی - سرویس خواب - بوفه و ویترین
[تهران]

تخت طاووس [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان تمام پارچه راحتی - چوب و پارچه - ویترین و سرویس خواب
[تهران]

توحید [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی - سرویس خواب - میز ناهارخوری - صندلی - ویترین - میز تلویزیون - میز تلفن
[تهران]

تولیدی مبل صدف [تولید کننده]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی تمام پارچه
[تهران]

چوبکده چلسی [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی - سرویس خواب - میز ناهار خوری - ویترین و بوفه
[تهران]

رئال دکور [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان استیل - مبل راحتی - سرویس خواب - ویترین
[تهران]

راحتیران [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان اداری - صندلی اداری - مبل راحتی
[تهران]

رحیمی [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان خانگی و صندلی نهار خوری
[تهران]

سینا [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان منزل و سرویس خواب ، بوفه و ویترین ، ناهارخوری ، راحتی
[تهران]

شرکت تولیدی مبلمان افتخاری [تولید کننده]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی تمام پارچه و مبلمان استیل و نهارخوری و بوفه و سرویس خواب
[تهران]

شیوا [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان منزل - تخت خواب - مصنوعات چوبی
[تهران]

صنایع چوب و فلز اعتمادی [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان - مبل راحتی - صندلی - میز
[تهران]

صنایع مبلمان جاده ابریشم [تولید کننده]
زمینه فعالیت : مبل , مبلمان , تختخواب , سرویس خواب , مبل راحتی
[مشهد]

فارست مبل [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان ، سرویس خواب ، ویترین
[تهران]

قصر مبل [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبل استیل ، سرویس خواب ، بوفه و ویترین کنسول با آیینه و مبلمان تمام پارچه
[تهران]

کاکتوس [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان منزل ( تمام پارچه )
[تهران]

کلاسیک [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبل و ویترین
[کرج]

گالری مبل ایده [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی - سرویس خواب - بوفه - کنسول آیینه - مبلمان هال و پذیرایی
[تهران]

مبل پریشان [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : انواع مبلمان راحتی و منزل
[تهران]

مبل پگاه [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان استیل و راحتی - سرویس خواب و بوفه
[تهران]

مبلمان افرا [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان منزل
[تهران]

مبلمان امیر [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان - بوفه و ویترین - سرویس خواب - مبلمان راحتی
[تهران]

مبلمان چوب ست [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان راحتی - تمام پارچه - تمام چرم - چوب و پارچه
[تهران]

مبلمان لمکده [تولید کننده]
زمینه فعالیت : انواع مبلمان - سرویس خواب - کمد - کنسول - ویترین - میز تلوزیون و زیباترین میزهای ناهار خوری تولید شده با دستگاههای روز دنیا
[تهران]

ونیران [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : مبلمان منزل ، سرویس خواب ، بوفه و دکور ، آیینه کنسول
[تهران]

یاران [شرکت تجاری]
زمینه فعالیت : تولید مبلمان راحتی تمام پارچه برای منازل و ادارات
[تهران]

[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:٢۸ ‎ب.ظ ] [ ]

بازار «مبل ایران» یکی از مراکز بزرگ صنایع چوبی در خاورمیانه به شمار می‌آید. این مجموعه با نام‌های پنج شاعر نامی ایران (خیام, سعدی, حافظ (سرای مرکزی) مولوی و فردوسی) نام‌گذاری شده است.

در این بازار انواع مبلمان خانگی و اداری عرضه می‌شود. معماری این مجموعه بسیار مدرن بوده در حالی که حال و هوای ایرانی آن نیز حفظ شده است. تلاش سازندگان بر این بوده تا این بازار هم تراز مدرن‌ترین بازارهای جهانی طراحی و ساخته شود. بازار مبل ایران دارای 6 طبقه است که سه طبقه به پارکینگ و 3 طبقه به فروشگاه‌ها اختصاص دارد.

امکانات رفاهی بازار مبل

جهت آسایش مراجعه‌کنندگان امکانات رفاهی این بازار بسیار زیاد و متنوع است. از پله‌برقی, آسانسور, سیستم تهویه هوا, نورپردازی مناسب, پارکینگ, تاکسی سرویس و باربری کامیونت گرفته تا آرایشگاه, خشکشویی, مجموعه ورزشی, سوپرمارکت و رستوران.

تا به حال کمبود جای پارک یکی از معضلات این منطقه بوده ولی پارکینگ 3 طبقه این مجموعه با ظرفیت 2000 ماشین این مشکل را حل کرده و علاوه بر مراجعه‌کنندگان این بازار, دیگر ساکنان و مراجعه‌کنندگان این منطقه نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. ورودیه پارکینگ برای هر ماشین 300 تومان است و در صورت 3 ساعت توقف حدود 600 تومان می‌شود.

علاوه بر امکانات رفاهی موجود در این بازار, امکانات جدید دیگری هم اضافه خواهد شد, از جمله ساخت محلی برای سرگرمی و بازی کودکان و نوجوانان تا خانواده‌ها با آرامش بیشتری اجناس موردنظر خود را انتخاب کنند.

به زودی در مجموعه ورزشی بازار مبل, استخر, سونا, جکوزی, سالن بدنسازی و بیلیارد ساخته خواهد شد که در مجموع یک طبقه این مجتمع را اشغال خواهد کرد. همچنین مدیران بازار مبل در حال تاسیس تیم فوتبال هستند تا جذابیت‌های این مجتمع کامل شود. چند رستوران مدرن و کافی‌شاپ نیز در این مجموعه قرار دارد.

تنوع مبلمان

بازار ایران از 150 فروشگاه تشکیل شده است. متراژ فروشگاه‌ها از 40 تا 3000 متر متغیر است. انواع و اقسام مبلمان خارجی و داخلی برای منزل و اداری در این بازار پیدا می‌شود. این تنوع باعث شده تا مشتریان قدرت انتخاب بیشتری داشته باشند. با توجه به تنوع زیاد در این بازار, همه اقشار جامعه می‌توانند متناسب با قدرت خرید خود اقلام مورد نیازخود را پیدا کنند و این تنوع قیمت‌ها و اجناس باعث جلب مشتریان بیشتری به این بازار می‌شود.

هیات‌امنای بازار مبل

بازار مبل ایران دارای یک هیات‌امنا است که سیاست آنها مشتری‌مداری است. این هیات از یک دبیر, کارشناسان صنف مبل و یک شخصیت حقوقی تشکیل شده است. آقای محمود جعفری دبیر اجرایی هیات امنا بازار مبل ایران است. مشتریان در صورت بروز هرگونه مشکل و یا نارضایتی از کیفیت اجناس می‌توانند به هیات‌امنای بازار مبل مراجعه کنند. این سیاست باعث می‌شود تا اجحافی در حقوق مشتریان صورت نگیرد. مجموعه بازار مبل ایران یک کمیته فنی «نظارت بر کیفیت کالا» دارد که اعضا آن شامل افراد متخصص و کارشناسان در زمینه چوب و مبلمان هستند. این افراد بر کیفیت اجناس بازار مبل نظارت می‌کنند. یکی دیگر از اقدامات مدیران بازار مبل ایران انتشار نشریه «بازار مبل ایران» است. این نشریه به منظور اطلاع‌رسانی به تولیدکنندگان و خریداران در صنعت مبلمان کشور و فعالیت‌های این بازار منتشر می‌شود. تیراژ این نشریه 5000 نسخه است.

بازار مبل ایران در روزهای عادی از 9 صبح تا 9 شب به مشتریان خدمات ارایه می‌دهد. در روزهای جمعه از 9 صبح تا 4 بعدازظهر بازار باز است.

اگر دلتان می‌خواهد در این بازار در محیطی آرام مبلمان موردنظر خود را انتخاب کنید, حتماً صبح‌ها به این مرکز مراجعه کنید. زیرا بعدازظهرها خیلی شلوغ می‌شود.

بازار مبل ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی از چهارطرف قابل دسترسی است. بزرگراه آیت‌اله سعیدی (تقاطع جاده ساوه و یافت‌آباد) دسترسی به این بازار را راحت‌تر می‌کند به در این بازار محل‌های خاصی جهت بارگیری تدارک دیده شده است. دوازده ورودی عریض, ورود و خروج مشتریان را به این بازار آسان‌تر کرده است و آنها به راحتی و بدون هیچ‌گونه محدودیتی قادر به انتخاب مسیر موردنظر خواهند بود. بازار مبل ایران در خیابان آیت‌اله سعیدی, خیابان بازار مبل (یافت‌آبادشرقی سابق) قرار دارد.آدرس مجموعه شماره 1 بازار مبل ایران :

تهران - بزرگراه آیت الله سعیدی - تقاطع خیابان بازار مبل

(یافت آباد شرقی)

صندوق پستی : 3177-19395

تلفن روابط عمومی : 12- 66230011

دورنگار : 66238339

آدرس مجموعه شماره 2 بازار مبل ایران :

تهران - بزرگراه آیت الله سعیدی - خیابان بازار مبل

(یافت آباد شرقی)جنب بزرگترین پارکینگ طبقاتی ایران

تلفن : 66645335

[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:٢٦ ‎ب.ظ ] [ ]


بزرگترین کارخانه صنایع چوب خاورمیانه تا خرداد ماه سال آینده در منطقه آزاد کیش به دلیل سهولت در صادرات، اتصال به دریا و معافیتهای مالیاتی طولانی‌مدت، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

رضا مسرور، مدیر صنایع سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد: «با توسعه کارخانه صنایع چوب کیش که در حال حاضر بزرگترین تولیدی صنایع چوب در کشور به شمار می‌رود، تا خرداد سال آینده، این مرکز تبدیل به بزرگترین کارخانه تولید صنایع چوب خاورمیانه می‌شود.»

حمیدرضا پورقاضی،‌ رئیس هیأت مدیره صنایع چوب کیش ضمن تأیید این مطلب، در این باره به میراث خبر گفت: «در خاورمیانه کشور دیگری چنین کارخانه‌ای با این نوع تولیدات ندارد. کشورهایی که در آسیا مشابه این کارخانه را با چنین کیفیتی در محصولات دارند، چین، کره و ژاپن هستند. در میان آنها محصولات ژاپن بسیار باکیفیت است، ولی محصولات ایرانی در مقایسه با نمونه‌های چینی و کره‌ای از کیفیت بالاتری برخوردار است.»

مسعود مفاخر،‌ عضو هیأت‌مدیره صنایع چوب کیش نیز درباره دلیل انتخاب کیش به برای سرمایه‌گذاری به میراث خبر گفت: «علت انتخاب یک منطقه آزاد برای سرمایه‌گذاری، سهولت در صادر کردن تولیدات است. فلسفه به وجود آمدن مناطق آزاد در کشورها، ایجاد بسترهای مناسب برای صدور تولیدات داخلی به خارج از کشور است و از آنجایی که در نظر داریم بیشترین سهم تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کنیم، منطقه آزاد کیش برای راه‌اندازی کارخانه گزینه مناسبی بود. از سوی دیگر اتصال به دریا، صادر کردن محصولات به کشورهای مختلف را برای ما ساده‌تر می‌کند.»

پورقاضی با بیان اینکه معادل هفتاد میلیون یورو برای واردکردن ماشین‌آلات و صد میلیارد تومان برای توسعه سایر بخشهای کارخانه هزینه شده است، پیش‌بینی کرد سالانه بتوانند 50 میلیون دلار صادرات خارج از کشور انجام دهند.»

وی درباره کشورهایی که محصولات خود را به آنها صادر خواهند کرد، گفت: «مهمترین بازارهای مصرف ما برای صادرات، عراق، کشورهای آسیای میانه، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هستند که البته در نظر داریم محصولات خود را به ترکیه هم صادر کنیم.»

صنایع چوب کیش که حدود سه سال است از فعالیتش می‌گذرد، در سال 1383 معادل چهار میلیون دلار از محصولات خود را به خارج از کشور صادر کرده است. ولی سال 84 بیشتر صرف استانداردسازی بین‌المللی در بسته‌بندی و دستورالعملهای موردنیاز برای کالاها شد تا با توسعه کارخانه، صادرات محصولات، نوع بسته‌بندی و بروشورهای اطلاع‌رسانی، کاملا با استانداردهای جهانی مطابقت داده شود.

رئیس هیأت‌مدیره صنایع چوب کیش تأکید کرد: «ما در نظر نداریم با تولیدکنندگان داخلی به رقابت بپردازیم، بلکه می‌خواهیم با تولید مواد اولیه و پیش‌ساخته مشکلات زمانبر در صنعت ساختمان را با صرفه‌جویی در زمان و ارائه کیفیت بالا در محصولات، رفع کنیم.»

طرح توسعه کارخانه صنایع چوب کیش در زمینی به وسعت 20 هکتار با 140 هزار متر زیربنا شامل سالنهای تولید، بسته‌بندی و انبار پیش‌بینی شده است. ماشین‌آلات این کارخانه با ارزش 70 میلیون یورو وارد کشور شده است و تا فروردین سال آینده نصب شده و کارخانه توسعه یافته تولیدات خود را از خرداد ماه آغاز خواهد کرد.

این کارخانه توانایی تولید چهار میلیون واحد چوبی را در روز خواهد داشت. هر محصولی که از نئوپان، MDF و یا تخته سه‌لایی ساخته شود، مانند مبلمان، کابینت آشپزخانه، مبلمان اداری، کمد و کتابخانه از محصولات تولیدی صنایع چوب کیش خواهد بود.

این محصولات به صورت پیش‌ساخته تولید می‌شود و پس از صادر شدن در کشور مقصد مونتاژ می‌شود. بنابراین از مهمترین ویژگیهای آنها حجم کم، نصب آسان و سهولت در هنگام جابجایی و اسباب‌کشی است.

. معافیت 15 ساله مالیاتی کارخانجات و شرکتها در مناطق آزاد، تسهیلات مربوط به ورود و خروج کالا و گمرک از دیگر دلایل سرمایه‌گذاران این مرکز در جزیره کیش بوده اس

[ ۱۳۸٧/۸/۱٠ ] [ ۱:۱۸ ‎ب.ظ ] [ ]
به گزارش موج ، صنایع کاغذ سازی از دیرباز مورد توجه دول و ملل متمدن جهان قرار داشته است. اما این صنعت در اواخر هزاره دوم از دوران طفولیت خارج شده و به جهان مدرن پیوست. هدف این صنعت تبدیل سلولز طبیعی گیاهان به خمیر کاغذ و تولید محصولات کاغذی از آن است.مواد اولیه کارخانه های تولید کاغذ، چوب درختان جنگلی است. در ایالات متحده که بزرگترین تولید کننده کاغذ در جهان است، روزانه هزاران درخت قطور، قربانی جاه طلبی بشر برای مکتوب کردن دانسته هایش می شود. در حدود 95 درصد فیبر چوبی مورد نیاز کارخانه های کاغذ سازی ایالات متحده از جنگل های کانادا تامین می شود. مابقی نیاز کارخانه ها نیز از محل کاغذهای بازیافت شده و جنگل های بومی تهیه می گردد. ابتدا چوب در دستگاه های خردکن مکانیکی و یا در دیگهای بزرگ تحت واکنش های شیمیایی به فیبر های سلولز تبدیل می شود. سپس فیبرهای سلولزی با آب تحت فشار و حرارت زیاد مخلوط می شود. این روش تولید کاغذ که شالوده اصلی صنعت کاغذ سازی است در حدود 2 هزار سال پیش در چین رایج بوده و در قرن 12 میلادی توسط مسلمانان وارد اسپانیا شد. امروز ماشین های صنعتی با سرعتی حیرت آور چوب جنگل ها را می بلعند و از سوی دیگر میلیون ها تن کاغذ تولید می کنند. کاغذ تولید شده در بخش های آموزشی، اداری، ارتباطات، صنایع بسته بندی و فروشگاه ها آنچنان مصرفی دارد که همواره تقاضا از تولید و عرضه یک قدم پیش است. کانادا پس از ایالات متحده، بزرگترین تولید کننده کاغذ جهان است و در زمینه تولید خمیر کاغذ و صادرات کاغذ، رتبه نخست جهان را در اختیار دارد. کانادا 140 کارخانه تولید خمیر کاغذ و کاغذ سازی در اختیار دارد و ده ها کارگاه کوچک و بزرگ دیگر صنایع کاغذ سازی این کشورها را حمایت می کنند.صنایع کاغذ سازی بین سال های 1985 تا 1990 در حدود 14 میلیارد دلار در سال برای کانادایی ها درآمد داشت و 3 درصد تولید ناخالص داخلی آنها را تشکیل می داد. کاغذ در آن سال ها مکمل بزرگی برای صادرات کانادا به شمار می آمد و در حدود 9 درصد صادرات این کشور را به خود اختصاص داده بود. کانادا در سال 1990 موفق به کسب درآمد 11 میلیارد دلاری از محل فروش کاغذ و خمیر کاغذ گردید که تا آن زمان بی سابقه بوده است. کاغذ و صنایع وابسته به آن بخش بزرگی از صنعت کانادا را در بر می گیرد. در حدود 85 هزار نیروی کار بومی و مهاجر در کارخانه های تولید خمیر کاغذ و کاغذ سازی مشغول به کار می باشند که حقوقی معادل 8/2 میلیارد دلار در سال دریافت می کنند. پس می توان گفت صنایع کاغذ سازی خود به تنهایی بخش بزرگی از نیروی کار کانادا را از بی کاری نجات داده و با حقوقی مناسب به خود مشغول کرده است. صاحبان صنایع کاغذ سازی کانادا نیز از اوضاع بازار بسیار راضی هستند، چراکه سالانه در حدود 6 میلیارد دلار سود نصیب آنها می شود. صنایع کاغذ سازی در فعال سازی بخش های مختلف اقتصاد کانادا نیز نقش بزرگی دارد، بطوری که از ابتدا تا انتهای فرایند تولید کاغذ، ارزی معادل 8 میلیارد دلار در بخش های مختلف مانند جنگل داری، کارگاه های تولید ماشین آلات صنعتی، بخش خدمات و ... به گردش درمی آید.اولین کارخانه تولید کاغذ در کانادا در سال 1805 در شهر سینت اندرو توسط دو شرکت انگلیسی افتتاح شد. تولید این کارخانه شامل کاغذ دفتری و بسته بندی بود که در بازار رو به رشد شهرهای نوپای کانادا همچون مونترال و کبک به فروش می رسید. کارخانه ها در ابتدا در کنار رودها بنا می شدند چراکه تولید خمیر کاغذ، آب بسیار زیادی نیاز داشت و نیروی آب جاری برای به حرکت درآوردن ماشین ها ضروری بود. همچنین راه های آبی در آن روزگار نقش کلیدی در حمل مواد اولیه ( تنه درختان ) و انتقال محصول نهایی به بازارها داشتند.طی قرن نوزدهم کارگاه ها و کارخانه های کاغذ سازی متعددی در کانادا بنا شد که محصولات آنها جهت تامین نیاز رو به رشد داخلی در بازارهای بومی به فروش می رسید. در اواخر قرن نوزدهم و با ورود جهان به دنیای مدرن و آغاز عصر جدیدی در تجارت و صادرات، صنایع بسته بندی اهمیت و ضرورت خود را بیش از پیش نشان داد. در پی افزایش ناگهانی تقاضای بازار جهانی برای کاغذ بسته بندی، ده ها کارگاه و کارخانه جدید در کانادا افتتاح شد و بیشتر این آنها به مرحله سودآوری رسیدند
گزارش موج ، در بسیاری از کشورهای جهان، پنبه و کتان منابع اصلی تامین فیبر سلولزی مورد نیاز صنعت کاغذ سازی است. اما پس از کشف روشی صنعتی برای تولید کاغذ از ساقه قطور درختان برای تولید خمیر کاغذ که در دهه 1840 به وقوع پیوست، صنایع کاغذ سازی کانادا به لطف جنگل های وسیع این کشور به یکباره اوج گرفت ودر زمره چند کشور برتر جهان قرار گرفت. الکساندر بانتین کسی که اولین کارخانه تولید خمیر کاغذ از چوب درختان جنگلی در کانادا را افتتاح کرد همواره مورد ستایش و احترام کانادایی ها قرار دارد. چوب درختان جنگلی در کارخانه وی برای اولین بار جهت تولید کاغذ مورد استفاده قرار گرفتند. زمان دقیق تاسیس کارخانه بانتین برای ما نامعلوم است. اما آنچه از تاریخ این کارخانه مسلم است، خریداری دو ماشین خردکن بزرگ توسط بانتین از یک شرکت آلمانی در سال 1869 می باشد.اولین کارخانه تولید خمیر کاغذ از طریق واکنش های شیمیایی در آمریکای شمالی در سال 1864 در شهر کبک کانادا افتتاح شد. مجری اصلی این طرح شخصی اسکاتلندی به نام جان تامسون بود. وی که در کارخانه های سینت جان و نیو برانسویک تجربه های گران بهایی در اختیار داشت، در سال 1864 برای اولین بار اقدام به آزمایش واکنش های شیمیایی در فرایند تولید خمیر کاغذ کرد و به نتایج فوق العاده ای دست یافت. وی ابتدا چوب را در دمای بسیار بالا و تحت فشار جوشاند و در سپس تحت همان شرائط سودا ( کربنات سدیم ) به آن افزود. آنچه از این واکنش شیمیایی حاصل گشت، خمیری همچون خمیر کاغذ اما چرکتر و تیره تر بود. وی سپس آن را وارد ظرف های مخصوص شست و شو کرد و ناخالصی های آن را زدود. سرانجام خمیر حاصل را به لایه های نازک فیبر سلولزی تبدیل کرد. پس از موفقیت جان تامسون، افق های جدیدی بر صنایع کاغذ سازی جهان گسترده شد و منابع محدود پنبه و کتان جای خود را به چوب میلیون ها درخت جنگلی دادند. با ورود چوب های جنگلی به صنعت کاغذ سازی، ظرفیت تولید کارخانه ها به شدت افزایش یافت و صنعت کاغذ سازی وارد عصر جدیدی گردید.دو رویداد مهم که به فاصله بسیار کمی از یکدیگر به وقوع پیوستند، صنعت کاغذ سازی کانادا را در ردیف برترین کاغذ سازان جهان قرار داد. اعلام قانون منع خروج خمیر کاغذ از مرزهای جنوبی توسط دولت های محلی و استانی و مبارزه جدی با قاچاق آن در اواخر دهه 1890 و در اوایل دهه 1900 اولین رویداد تاریخی صنعت کاغذ سازی کانادا است. پس از این اقدام دولت، کارگاه ها و کارخانه های بومی کانادا رونق یافته و با حمایت دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی مجهز به ماشین آلات صنعتی به روز جهان شدند.دومین رویداد مهم در صنعت کاغذ سازی کانادا زمانی حادث شد که ایالات متحده قانون تعرفه گمرکی کاغذ تولید شده توسط کانادا را لغو کرد. در پی این اقدام ایالات متحده، محصولات کاغذی کانادا برای اولین بار بطور مستقل وارد بازارهای جهانی شد. حال دیگر کانادایی ها بدون واسطه می توانستند محصولات خود را در بازارهای جهانی به فروش برسانند. پس از آن بخش خصوصی به سود آوری صنعت کاغذ سازی در کانادا واقف شد و با تمام قوا در بخش های مختلف صنایع کاغذ سازی کانادا سرمایه گذاری کرد. صنایع کاغذ سازی کانادا پس از رهایی از تعرفه گمرکی ایالات متحده به پیشرفت های بسیار بزرگی دست یافت بطوری که در پایان جنگ جهانی اول، کانادا بزرگترین تولید کننده خمیر کاغذ و کاغذ در جهان لغب گرفت.صنعت کاغذ سازی کانادا در طول تاریخ فعالیت خود هرگز دچار بحران های جدی نشده و در هر دهه شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه بوده است. بیشترین نرخ پیشرفت قبل از دهه 1950 در دهه 1920 اتفاق افتاده است. در آن سال ها صنایع کاغذ سازی کانادا دوران بلوغ خود را آغاز کرده و محصولات کاغذی کانادا به بیشتر بازارهای بزرگ جهان راه یافته بود. منطقه شمال غربی و بخصوص آنتاریو، سینت مائوریس، اوتاوا و لاک سینت جین از بیشترین نرخ رشد در آن سال ها برخوردار بوده اند. با کشف الکتریسیته در ایالات متحده و ورود سریع آن به کانادا، دیگر نیازی به احداث کارخانه ها در مجاورت رودهای طغیان گر نبود. نیروی الکتریکی که موتور ماشین آلات سنگین کاغذ سازی را به آسانی به راه می انداخت، همچون معجزه ای بزرگ امکان افتتاح کارخانه در مناطق جنگلی شمال کانادا را فراهم کرد. احداث کارخانه های کاغذ سازی در شمال کانادا، موجب شکل گیری شهرهای بزرگ در این منطقه شد. کنورا از جمله شهرهای شمالی کانادا است که در پی افتتاح کارخانه های کاغذ سازی در منطقه آنتاریو بنا گردید. پیشرفت صنایع کاغذ سازی کانادا حتی در زمان بحران عظیم اقتصادی که در دهه 1930 گریبان گیر اقتصاد جهان و بخصوص اقتصاد ایالات متحده شده بود، همچنان ادامه داشت و با اینکه بسیاری از کارخانه های آمریکایی در سکوت مطلق به سر می بردند، کارگاه ها و کارخانه های کاغذ سازی کانادا پر سر و صدا تر از همیشه به کار خود ادامه می دادند.جنگ جهانی دوم با تمام مصیبت ها و ناکامی هایش برای اروپا و آفریقا، برای صنعت کاغذ سازی کانادا فرصت بسیار مناسبی بود تا فاصله خود با رقبای جهانیش را بیش از پیش کند. و البته کانادایی ها هم قدر این فرصت را دانستند و با فروش میلیون ها تن کاغذ به کشورهای در حال جنگ، به اوج شکوفایی رسیدند. تا قبل از جنگ جهانی دوم، آمریکا تنها مصرف کننده عمده محصولات کاغذی کانادا بود. اما هنگامی که ده ها کارخانه کاغذ سازی اروپا طعمه حریق جنگ شدند، محصولات کاغذی کانادا به بازار بزرگ اروپا راه یافت و به سرعت بازار اروپا را بدست آورد. پیشرفت صنعت کاغذ سازی از اواخر دهه 1940 تا اواخر دهه 1950 با سرعتی سرسام آور ادامه داشت و در این سال ها کانادایی ها از فروش کاغذ به کشورهای در حال جنگ به میلیون ها دلار سود دست یافتند.وقتی کشورهای بزرگ جهان و بخصوص اروپایی ها دست از درگیری و جنگ افروزی بر داشتند، نیاز خود را تنها در یک چیز می دیدند و آن ترویج تحصیل و علم بود. وقتی ایالات متحده با چند بمب کوچک پیروز بزرگترین جنگ تاریخ شد، علم قدرت خود را به جهانیان معرفی کرد. حال آنکه تحصیل علم بدون کاغذ امکان پذیر نیست. پس بازار کاغذ یکبار دیگر دوچار تحول و پیشرفت شد. این بار تقاضا و نرخ رشد آن حتی از دهه 1920 هم فراتر رفت. دهه 1960 برای بسیاری از کشورهای جهان روزگار سخت و مصیبت باری را رقم زد، حال آنکه کانادایی ها خود را در برابر میلیون ها دلار سود می دیدند و از شمردن خرمن پول هایشان به سطوح آمده بودند
به گزارش موج ، بین سال های 1965 و 1970 میلادی 16 کارخانه جدید کاغذ سازی در کانادا افتتاح گردید. بسیاری ازجنگل ها و مراتع اروپا در آتش جنگ جهانی دوم نابود شده بودند و اگر کسی در اروپا به فکر تولید کاغذ هم می افتاد باز با مشکل روبرو بود. صدور خمیر کاغذ به عنوان مواد خام اولین کارخانه های کاغذ سازی اروپا که پس از جنگ به راه افتاده بودند، از دیگر منابع بزرگ درآمد کانادایی ها در دهه 1960 می باشد.دهه 1970 بر خلاف سال های گذشته چیزی برای صنعت کاغذ سازی کانادا به ارمغان نیاورد. بسیاری از کشورهای آسیب دیده از جنگ جهانی دوم، خود را به مرحله تولید رسانده بودند. صنایع اروپایی و شرقی یکبار دیگر در برابر صنعت کاغذ سازی کانادا قدرت یافته بودند و بازار کاغذ جهان نیز اشباع گردیده بود. اما با این حال هیچ خطری صنایع کاغذ سازی کانادا را تحدید نمی کرد و کارخانه های کاغذ سازی کانادا همچون گذشته به کار خود ادامه می دانند.این توقف چند ساله دیری نیانجامید و در اواخر دهه 1970 با کاهش ارزش دلار کانادا در برابر ارزهای اروپایی، صنایع کاغذ سازی کانادا یکبار دیگر اوج گرفت.دهه 1980 سخت ترین روزهای صنایع کاغذ سازی کانادا را به همراه داشت. در اوایل این دهه تقاضای جهانی بطور ناگهانی دچار کاهش شدید شد. رقبا خود را به کانادایی ها رسانده بودند و مصرف کاغذ در بازارهای جهانی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود. بحران های اقتصادی که در این دهه گریبان گیر کانادا شده بودند از دیگر مشکلات صنایع کاغذ سازی کانادا در دهه 1980 بود. گمان پیروزی رقبا بر صنایع کاغذ سازی کانادا میل و علاقه سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی برای شرکت در طرح های تولید وصدور کاغذ در کانادا را بسیار کاهش داده بود و صنعت کاغذ سازی این کشور دوچار بحران گردیده بود.کانادا 50 سال برترین تولید کننده کاغذ در جهان بود و 40 درصد کاغذ مورد نیاز روزنامه های جهان را تولید می کرد. تولید 37 درصد خمیر کاغذ جهان در انحصار کانادا بود و 23 درصد تولید کاغذ بسته بندی جهان در اختیار کانادا قرار داشت. اما دهه 1990 پایانی بود بر حکومت مطلق کانادا بر صنعت کاغذ سازی جهان.پس از دهه 1980 کانادا دیگر تنها قدرت صنایع کاغذ سازی جهان نبود و رقبا خود را به کانادا نزدیک کرده بودند. در حال حاضر 79 درصد تولید کانادا به بازارهای جهانی صادر می شود و 21 درصد مابقی در بازار داخلی به مصرف می رسد. بزرگترین مصرف کننده کاغذ کانادا طی سال های متمادی ایالات متحده بوده است. هم اکنون نیز 52 درصد تولید کانادا به ایالات متحده صادر می شود. اروپای غربی و ژاپن به ترتیب با دریافت 12 و 5 درصد تولید کانادا از دیگر مصرف کنندگان بزرگ کاغذ کانادا به شمار می آیند. سهم سایر کشورهای جهان از کاغذ کانادا 10 درصد می باشد. کاغذ روزنامه و خمیر کاغذ در حدود 87 درصد کاغذ صادراتی کانادا را تشکیل می دهند و سال ها است که کانادا در زمینه تولید و صدور خمیر کاغذ رتبه نخست جهان را در اختیار دارد.در حالی که بسیاری از کاغذهای متداول در بازار جهانی مشمول تعرفه های گمرکی سنگین می باشند، کاغذ روزنامه و خمیر کاغذ همچنان معاف از تعرفه های گمرکی سنگین هستند و به همین دلیل هر ساله سود کلانی را نصیب کانادا می کنند. البته کانادا در بخش تولید سایر انواع کاغذ نیز بسیار فعال است و بخش بزرگی از بازار کاغذهای گلاسه جهان را در اختیار دارد.هر سال در حدود 90 میلیون درخت بالغ قربانی صنایع کاغذ سازی جهان می شود که اسپروس، صنوبر و کاج 90 درصد آنها را تشکیل می دهند. در 20 سال گذشته بسیاری از جنگل های جهان به دست صنعت کاغذ سازی نابود شده است. نابودی جنگل ها و مراتع در سال های اخیر توجه بسیاری از سازمان های زیست محیطی و دولت کانادا را به خود جلب کرده است و دولت برای جلوگیری از نابودی جنگل ها برنامه های متنوعی را به اجرا گذارده است.35 درصد چوب مورد نیاز تولید کاغذ در کانادا از جنگل های کبک تامین می شود. جنگل های آنتاریو نیز 25 درصد چوب مورد نیاز کارخانه ها را تامین می کنند. 40 درصد دیگر نیز از سایر مناطق کانادا تامین می گردد. بیشتر کارخانه ها نیز در دل جنگل های انبوه یعنی جایی که دست رسی آسان به چوب وجود دارد بنا شده اند. در حدود 70 درصد کارخانه هایی که در کانادا به تولید کاغذ و محصولات وابسته به آن مشغول هستند، تحت نظارت دولت و بخش خصوصی بومی می باشد. 23 درصد کارخانه های کاغذ سازی فعال در کانادا مطعلق به دولت و یا سرمایه گذاران امریکایی است و مالکیت تنها 7 درصد از کارخانه های کاغذ سازی کانادا در اختیار دیگر ملل جهان است.آبیتیبی کانسولیدیتد، صنایع بریتیش کولومبیا فارست، صنایع کانادین فارست، گروه سی آی پی، گروه کانسولیدیتد باثورست، گروه تولید کاغذ و خمیر کاغذ دومتار، صنایع جنگلی گریت لیکس، گروه کروگر، گروه مکمیلان بلودل و گروه ریپاپ اینترپرایسس از بزرگترین کارخانه های کاغذ سازی کانادا هستند.کشور های صاحب سبک در صنعت کاغذ سازی جهان همچون آمریکا، کانادا، ژاپن و اروپایی ها در زمینه همکاری های دوجانبه و تبادل اطلاعات بسیار فعالند. هم اکنون در بسیاری از کارخانه های کاغذ سازی این کشورها تکنولوژی واحدی وجود دارد که حاصل مبادله اطلاعات و تجربه سال ها فعالیت است.کانادا در میان کشورهای صاحب سبک در صنعت کاغذ سازی بسیار فعال بوده و همواره یافته های خود را در اختیار دیگر رقبا قرار داده است. کارخانه های کانادایی نیز نسبت به دیگر کارخانه های جهان از روابط عمومی بهتری برخوردار هستند. در سال های اخیر برنامه های تحقیقاتی متعددی از سوی دانشمندان کانادایی در زمینه تولید کاغذ به عمل آمده که نتایج این تحقیقات در اختیار رقبای غیر کانادایی نیز قرار گرفته است. مسائل زیست محیطی و آسیب شناسی جنگل ها از مهم ترین بخش های این تحقیقات می باشند. صنعت کاغذ سازی به شدت موجب آلودگی هوا و آب می شود. هم اکنون صنایع کاغذ سازی آلودگی های جبران ناپذیری در جهان به وجود آورده است که برای جبران ان باید سالانه 100 الی 150 مییون دلار هزینه شود. بخارهای سمی ناشی از کارخانه های کاغذ سازی در سال های اخیر بسیار کمتر شده و ضایعات و تفاله جامد کارخانه ها نیز 90 درصد نسبت به سال های دور کاهش یافته است. همچنین اکسیژن مورد نیاز برای تهیه خمیر کاغذ و تولید کاغذ در پی یافته های گروه های پژوهشی کانادایی به میزان قابل توجه 72 درصد کاهش یافته است.
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٧:٥٩ ‎ب.ظ ] [ ]

اهمیت:
کشور ما از نظر اسناد بایگانی وکتابهای خطی صاحب میراث چشمگیری است اما متاسفانه هنوز ما فاقدزیر ساخت لازم برای حفظ این مواریث هستیم .از انجا که مواد ومصالحی که در تهیه کاغذ به کار می رود در گذرایام آسیب پذیر و شکننده می شود ومی تواند مورد هجوم انواع واقسام آفات وصدمات طبیعی قرار گیرد به همین جهت لازم است برای مراقبت ازآنها به آگاهیهای فنی وعلمی دست یافته وعواملی که بر روی کاغذ تاثیر می گذارد را بشناسیم.لزا در این تحقیق به دوعامل مهم دما ورطوبت که تاثیرات قابل توجهی می گذارند پرداخته ام...........


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٧:٥٦ ‎ب.ظ ] [ ]
 وزارت صنایع و معادن دفتر نظارت و ارزیابی تهیه و تنظیم: حمید منصوری مقدمه به نام خداوند هستی بخش که در کوچکترین ذره موجود در طبیعت نشانه های عظمت خلقت آشکار و هویداست و هر آنچه در زمین و آسمان است آن پروردگار متعال را حمد و ستایش می کند. تحلیل حاضر صرفا“ درخصوص طرح تولید MDF در کشور عزیزمان تدوین گردیده و مطالب و مباحث طوری طبقه بندی شده تا صرفا“ آشنایی مختصری با این فرآورده و روشتولید آن بدست آید لذا از پرداختن به نکات حاشیه ای خذر شده تا بتوان د رجهت اهداف از پیش تعیین شده قدم های مثبتی برداشته شود. فرآورده های حاصل از چوب به اشکال مختلف و متناسب با هزینه انجام شده و محل کاربرد آن مورد استفاده عموم قرار می گیرد و به عبارت دیگر می توان در طیف صنعتی، اوراق فشرده چوبی را شامل تخته چند لا، تخته خرده چوب (نئوپان) ، تخته فیبر و MDF یا Medium Density Fiberboard را نام برد که اصولا“ اختلاف فن آوری تولید در مبحث شکل دهی کیک (با استفاده از رطوبت موجود در خرده چوب ها و یا الیاف سلولزی و بهره جویی از هوا) منجر به تولید نئوپان و یا MDF می شود. اما بدلیل ارتقا سطح کیفی MDF نسبت به سایر محصولات مشابه آنرا متمایزتر نشان داده و بخودی خود از جایگاه خاصی برخوردار نموده زیرا این محصول ضمن قرار گرفتن در خانواده تخته های سخت، مقاومت کاربردی بالاتر نیز دارا می باشد و دانسیته آن بین 800 – 640 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد از طرفی بدلیل اینکه سطح MDF صاف، یکنواخت و نرم بوده و ترکیبی از فیبرهای چوبی لیگنو سلولزی می باشد در برابر گرما و فشار سخت شده و در صورت مخلوط شدن با سایر افزودنی ها کمک شایانی به ارتقاء سطح کیفیت آن می شود تا بتوان در ساخت کابینت آشپزخانه، مبلمان، میزو صندلی، اثاثه اداری و... از آن بهره جست. مواد اولیه موردنیاز: - چوب و مواد لیگنو سلولزی: نظیر چوب، تفاله نیشکر یا باگاس که چوب را می توان از عمده ترین و مهم ترین ماده اولیه این صنعت محسوب نمود که لازم است هرگونه تغییری در عوامل تولید و واریته های چوب کاملا“ کنترل گردد تا بتوان در نهایت اثر بخش آنرا در کیفیت محصول نهایی لمس نمود ضمنا“ می بایست به نکات زیر نیز توجه خاص نمود: - از انواع چوب ها بطور جداگانه یا مخلوط می توان استفاده کرد. - چوب ها با قطر کم، شاخه ها و ضایعات استحصالی از جنگل مناسب می باشند. - تراشه های رنده شده و یا خاک اره (حتی بعنوان پرکننده) - استفاده از مواد لیگنو سلولز غیرچوبی که مازاد تولید محصولات کشاورزی را تشکیل داده و بخش الیافی گیاهان یک ساله را تشکیل می دهند. بعضی از این مواد نظیر الیاف تفاله نیشکر (باگاس) به سهولت در دسترس می تواند باشد بطوریکه در حال حاضر در مناطق جنوبی کشور دپو و انبار کردن آن بدلیل خود سوز بودن مشکلات زیست محیطی را نیز به همراه داشته که در صورت اندیشیدن تدابیر لازم ضمن حفظ سرمایه های ملی می تواند ارزش افزوده قابل توجهی را بدنبال داشته باشد. - مواد شیمیایی: عمده ترین ماده شیمیایی که در این صنعت استفاده می شود، رزین یا چسب می باشد که نقش “اتصال دهنده“ را ایفا می نماید به عبارت دیگر متداولترین رزین قابل استفاده، فنل – فرم آلدئید و اوره فرم آلدئید می باشد که متناسب با کاربرد محصول نهایی رزین نیز تغییر خواهد کرد. - سایر مواد افزودنی: شامل مواد آهار زنی و مقاوم در مقابل جذب رطوبت بطوریکه منجر به افزایش مقاومت در برابر نفوذ رطوبت گردد و یا مواد حفاظتی که در مقابل آتش و عوامل هم ردیف از مقاومت بیشتری برخوردار گردد (معمولا“ آتش مستقیم مدنظر است). روش تولید و تشریح فرآیند برای ساخت و تولید MDF نیازمند الیاف خشک چوب خواهیم بود. این الیاف با استفاده از دستگاههای ریفانیرهای معمولی تحت فشار اتمسفریک و ریفانیرهای تحت فشار بخار آب تولید می گردند. این تجهیزات توانایی استفاده از انواع خرده چوب، انواع ضایعات آن را خواهند داشت بطوریکه پس از قطع زنی و اندازه بری چوب آلات گرد و یا ضایعات و در صورت نیاز پوست گیری چوب، کاملا“ خرد شده و جهت طبقه بندی به قسمت الک ها روانه می شوند و مواردی که در اندازه های از پیش تعیین شده رسیده باشند به سیلوها هدایت شده و سپس تحت عملیات پخت و بخار زنی قرار گرفته تا آماده روانه شدن به دستگاه ریفانیر شوند. آنگاه چسب زنی صورت گرفته به قسمت خنکاری هدایت می شود. ضمنا“ یادآوری می شود در قسمت الک ها، خرده چوب ها می توانند بازیافت مجدد شده و در مسیر فرآیند قرار گرفته و مواردی که قابل استفاده نمی باشند بعنوان ضایعات جمع آوری و به سایر مصارف رسانیده شود. یکی از موارد قابل ذکر در این مرحله (یارد چوب) می باشد بعبارت دیگر عملیات تولید خمیر تخته فیبر نیازمند تغذیه پیوسته، یکنواخت و همگن می باشد زیرا در غیر اینصورت در کیفیت الیاف تولیدی تغییرات زیادی رخ داده و کیفیت محصول نهایی را تحت الشعاع قرار می دهد. برای دستیابی به تغذیه پیوسته چوب بطور یکنواخت و همگن می بایست از خرده چوب استفاده نمود. از طرف دیگر به منظور حصول اطمینان از تغذیه مداوم با سرعت ثابت لازم است که ماده اولیه موردنیاز جهت مصرف حداقل چندین ماهه ذخیره سازی گردد. (معمولا“ 3 تا 4 ماه) ضمنا“ یارد چوب شامل چوبهای هیزمی بطول 1 الی 2 متر بریده شده می باشد. لذا به منظور تشریح کلیه مراحل و ذکر شرایط عملیاتی توضیحات ذیل اضافه می شود. خردکن ها: در جهت سرعت بخشیدن به تغذیه ماده اولیه اصلی بصورت همگن، لازم است چوب بشکل خرده چوب هایی به ابعاد ثابت تبدیل شده تا آماده روانه شدن سهل تر به قسمت پخت جهت تولید الیاف گردند. ابعاد خرده چوب ها معمولا“ بین 32 –16 میلیمتر در جهت الیاف یا درازا، حدود 19 میلیمتر در پهنا و 5 – 3 میلیمتر در ضخامت می باشند. نتیجه این عملیات منجر به تولید الیاف سالم و بریده نشده و نفوذ پذیری سریع بخار آب بداخل چوب بوده و حمل و نقل آنان را سهل تر می نماید. نکته قابل توجه در این مرحله، همواره کنترل طول، عرض و ضخامت یکنواخت خرده چوبها می باشد که می بایست مدنظر قرار گیرد. متداولترین نوع دستگاه خردکن چوب، خردکن نوع دیسکی بوده که مجهز به تیغه های خردکن در سطح عمودی در حال چرخش می باشد. در این حالت چوب با زاویه حدود 5/37 درجه به تیغه ها نزدیک می شود و بر اثر وارد نمودن ضربه بر چوب آنرا به قطعات کوچکتر تقسیم می نماید. با توجه به اندازه دیسک، تعداد تیغه های خردکن تعبیه می شود (معمولا“ بین 16 تا 4 عدد خواهد بود) و این تیغه ها بدلیل نصب در جهت شعاعی و مقدار برآمدگی آنان از سطح دیسک، می توانند طول برش را تعیین نمایند. نکته قابل توجه در این مرحله، حذف هزینه های مازاد حمل و نقل می باشد که می توان عملیات تبدیل ضایعات و حتی درختان را به خرده چوب در محل اولیه صورت داد و سپس خرد چوب ها را توسط کامیون به محل کارخانه حمل نمود که این عمل منجر به کاهش بخشی از هزینه حمل و نقل خواهد می گردد. شستشوی خرده چوب (در صورت نیاز) به منظور نگهداری و افزایش طول عمر آسیاب های دیسکی، لازم است کلیه ناخالصی های همراه خرده چوب ها به طریق لازم جداسازی گردد. این ناخالصی که شامل ذرات شن و سنگریزه ذرات فلزی احتمالی خواهد بود که می توان قبل ازانتقال خرده چوب ها به سیستم بخار زنی و آسیاب توسط آب شستشو داده و آنان را جدا نمود. سپس آب به همراه ناخالص ها به حوضچه های مخصوص جهت ته نشین شدن منتقل می گردد یادآوری می شود که آب موردنیاز سیستم کاملا“ بازیافت می شود. الک کردن و طبقه بندی خرده چوب به منظور کاهش درجه ناهمگن و تهیه خرده چوب های یکنواخت لازم است با استفاده از سیستم الک کردن، خرده چوب های هم اندازه مشخص شده که جهت هدایت به قسمت پخت و تولید الیاف آماده شوند. در این قسمت می توان خرده چوب ها را به انواع بزرگتر از حد موردنیاز (برگشت به خردکن ها) ، حد معمول و کوچکتر از حد معمول تقسیم نمود. متداولترین الک قابل استفاده از نوع ویبره یا ارتعاشی مجهز به صفحات مشبک می باشد. ضمنا“ در این قسمت بدلیل وجود خرده چوبهای کوچکتر از حد معمول می توان آنان را به مصرف سوخت رسانید. ذخیره سازی در سیلوها خرد چوب های در اندازه قابل قبول به سیلوهای عمودی با سطح مقطع دایره ای که می تواند فلزی یا بتونی باشد منتقل می گردند که حجم آنان متناسب با ظرفیت خط تولید خمیر هماهنگ می باشد (معمولا“ بین 300 –100 مترمکعب) ضمنا“ یادآوری می نماید که سیستم انتقال در این مبحث بصورت مکانیکی خواهد بود. تبدیل خرده چوب به الیاف: تبدیل خرده چوب ها به الیاف، مهمترین هدف بوده که در این قسمت صورت می پذیرد که به منظور حل کردن لیگنین و یا دیگر ترکیبات تشکیل دهنده چوب با استفاده از تکنولوژی آسیاب های دیسکی تحت فشار بخار آب (اشباع) صورت می گیرد. در این بخش تجهیزات محفظه گرم کردن یا بخار زنی، آسیاب دیسکی و تجهیزات تغذیه و تخلیه بکار گرفته می شوند و به شکلی طراحی گردیده اند تا بتوانند درجه حرارت در منطقه جداسازی الیاف را به بیش از 150 درجه سانتیگراد رسانیده تا در مصرف انرژی صرفه جویی لازم را بعمل آورند. به عبارت دیگر می توان چنین بیان نمود که بر اثر حرکت تغذیه کننده مارپیچی یا حلزونی که بصورت افقی در داخل لوله مخروطی (ماردون) قرار گرفته با اعمال فشار زیاد به خرده چوب عملیات فشرده سازی را تکمیل می نماید تا قادر به جلوگیری از نشست بخار از محفظه بخار زنی گردد. (هرچند شیر تخلیه بخار آب اضافی در سیستم تعبیه شده) در این محفظه خرده چوب ها تحت بخار آب اشباع با فشار بالا (12 – 7 بار) و درجه حرارت حدود 180 – 150 درجه سانتیگراد پخته شده تا لیگنین آنان کاملا“ نرم شود. سپس در قسمت انتهای سیکل بخارزنی خرده چوب ها به کمک یک مارپیچ حلزونی به مرکز دستگاه جداکننده الیاف منتقل می شود (آسیاب دیسکی) که در این آسیاب دو دیسک که یکی ثابت در بدنه دستگاه نصب شده و دیگری یا دیسک دوار بر روی شافت اصلی موتور قرار گرفته، فعالیت می نمایند و متناسب با تعبیه قطعات فولادی شیار دار بر روی دیسکها، کیفیت محصول نهایی تاثیرپذیر خواهد بود. سپس الیاف تولید شده با کیفیت مطلوب از طریق شیر تخلیه به خارج از دستگاه منتقل شده و به قسمت سیکلون راه می یابند که در این قسمت بر اثر قرار گرفتن در فشار اتمسفریک ، بخار آب از الیاف جدا شده و به پایین سیلکون تخلیه می گردند. چسب زنی: به منظور افزایش کیفیت محصول نهانی لازم است چسب موردمصرف در مسیر انتقال الیاف از قسمت ریفانیرها به خشک کن ها به الیاف افزوده گردد تا ضمن قرار گرفتن کلیه الیاف ها در معرض چسب و پراکنده شدن چسب بر روی کلیه الیاف ها، الیاف با رطوبت بیشتری خشک شده تا انرژی کمتری مصرف گردد و در واقع ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی می توان انتظار داشت عملیات خشک کردن نیز آسانتر صورت پذیرد. پارافین زنی: به منظور کم کردن قابلیت جذب آب تخته فیبر، لازم است مقداری پارافین به الیاف اضافه گردد که معمولا“ پارافین بصورت مذاب به خرده چوب های در حال حرکت به ریفانیرها افزوده می شود تا بعدا“ مخلوط گردد. خشک کردن الیاف: برای پرس کردن کیک الیاف می بایست رطوبت از حد معمول کمتر بوده زیرا وجود رطوبت بالا منجر به تولید بخار آب و محبوس شدن آن گردیده و در اثر این فاکتور و پس از باز شدن پرس، تخته فیبر از وسط باز خواهد شد. رطوبت الیاف تر ورودی به خشک کن ها در حدود 50% بوده اما رطوبت الیاف پس از این مرحله و هنگام ورود به دستگاه فرمینگ به حدود 12 – 6% کاهش می یابد متداولترین خشک کن از نوع خشک کن معلق (که در آن الیاف بصورت معلق در معرض هوای گرم قرار می گیرند). خواهد بود که درجه حرارت ابتدای خشک کن ها حدود 350 – 250 درجه سانتیگراد و درجه حرارت هوای خروجی در انتهای خشک کن ها بین 80 – 65 درجه سانتیگراد می باشد. خط فرمینگ و پرس ها: در بالای دستگاه دستگاه فرمینگ، کیک پیوسته ای از الیاف ذخیره گردیده است که با استفاده از جریان باد، الیاف به نحوی قرار می گیرند تا ذرات ریز در سطح خارجی و ذرات درشت تر در وسط فیبر سخت، طبقه بندی گردند که این عملیات منجر به قرار گرفتن الیاف ریز در دو سطح خارجی تخته و بوجود آمدن سطح صاف یکنواخت محصول را حاصل می نماید تا در ادامه مسیر عملیات پرداخت سطح سهل تر گردد. کلیه عملکرد دستگاه با استفاده از سیستم کنترل اشعه گاما، کنترل شده و در صورت هرگونه تغییری در دانسیته، فرمان به واحدتنظیم الیاف منتقل شده و در براساس استاندارد لازم، تغییرات صورت می پذیرد. در ادامه به علت توزیع یکنواختی ضخامت کیک الیاف، لازم است دهانه پرس “باز“ شود که اصطلاحا“ نیاز به پیش پرس کاملا“ محسوس بوده و معمولا“ از پرس های تسمه ای پیوسته استفاده می شود تا ضخامت از حد مجاز تجاوز ننماید سپس جهت اندازه بری (قطع زنی) الیاف به قطعات بطول مورد نظر هدایت می شوند که این عملیات در قسمت زیر اره بریده می شوند و قسمت بریده شده به کمک سیستم پنوماتیک ادامه مسیر داده تا به ایستگاه پرس وارد شوند در نتیجه تخته ها یکی یکی به ایستگاه وارد شده و بطور همزمان بداخل پرس انتقال می یابند که دستگاه Stacking انجام وظیفه می نماید معمولا“ سیکل پرس کوتاه بوده و درجه حرارت به حدود 400 درجه فارنهایت می رسد در واقع یکی از روشهای متداول که صرفه اقتصادی داشته، استفاده از پرس ها پیوسته یا “Continuous Press“ بوده که بشکل استوانه در حال چرخش طراحی گردیده است (تحت حرارت) بنابراین هنگام چرخش استوانه کیک الیاف بوسیله یک تسمه فولادی بر روی آن فشرده می شود و معمولا“ فشار وارده بستگی به کشش اعمال شده بر روی تسمه فولادی خواهد داشت که این فشار به کمک رول کششی تنظیم می گردد. عملیات سمباده زنی: به منظور تکمیل اولیه محصول نیمه ساخته می بایست عملیات سمباده زنی یک یا دو سطح تخته فیبر صورت پذیرد که لازم است جهت روکش کردن و پرداخت سطحی، ناهمواری و تغییرات و تلرانس ضخامت را یکنواخت نمود (1/0 ±) همچنین اقدام بعدی اندازه بری طولی و عرضی است (کناره ها) که پس از انجام موارد فوق و تولید یک محصول متناسب به نیاز مصرف کنند و درخواست مشتریان، عملیات بسته بندی در جهت حمل و نقل و نگهداری آسانتر صورت می پذیرد. ضمنا“ اقدامات زیر در جهت ارزش افزوده بیشتر و اخذ سهم بازار قابل توجه، توصیه می گردد ویابه عبارت دیگردر تکمیل عملیات مونتاژ کاری موارد ذیل صورت می پذیرد: - روکش کردن MDF - استفاده از پوشش پلی استر و کاغذ ملامینه - ابزار زنی و فرر زنی - فارسی زنی - فرر زنی کنارها (لبه ها و داخلی) - تعبیه اتصال قطعات متناسب با نوع و کیفیت محصول نهایی - مونتاژ سرد و بهره جویی از چسب ها - استفاده از میخ چوبی به همراه چسب (در صورت صرفه اقتصادی) - بهره جویی از میخ و منگنه - تعبیه مکانی جهت کاربری گیره ها و سایر اتصال دهنده ها - روکش کردن لبه ها روکش کردن سطح: به منظور افزایش مقاومت MDF و نزدیک شدن این فاکتور به چوب طبیعی می توان از عملیات روکش کردن سطح با کاغذهای لمینه با سرعت سخت شدن سریع استفاده نمود و این عملیات زمانی شرایط مطلوب را حاصل می نمایند که در حین فرآیند توانسته باشیم. توزیع و یکنواختی دانسیته، یکنواختی ضخامت در سطح را کاملا“ رعایت کرده باشیم. معمولا“ جهت روکش کردن از کاغذهای آغشته نظیر کاغذهای آغشته شده به پلی استر، فنلیک و ملامین استفاده می نمایند. و جهت رسیدن به شرایط ایده آل می بایست توجه نمود که رطوبت تخته فنیر بیش از 7 – 6 درصد تجاوز ننماید زیرا عبور بخار آب از این نوع کاغذها به سختی صورت گرفته می گیرد. تعداد طرح ها و واحدهای فعال موجود در کشور باعنایت به واردات بی رویه MDF خام و روکش شده و وجود منابع سلولزی موجود در مناطق شمالی کشور، تشویق و ترغیب مراجع ذیصلاح به امر سرمایه گذاری ، متقاضیان اقدام به سرمایه گذاری در این خصوص نموده اند که براساس مدارک و سوابق موجود شرکتهای ذیل معرفی می گردند: شرکت نئوپان برتر (مشهد) این شرکت در سال 1381 از طریق بانک کشاورزی موفق به اخذ مصوبه جهت استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی با رقمی حدود 5/26 میلیون یورو از شرکت (سیمپل کمپ) آلمان گردیده که در تاریخ 5/4/84 موفق به گشایش اعتبار ماشین آلات با مشخصات ذیل می گردد: - ظرفیت کل خط 310 مترمکعب در روز یا 93 هزار مترمکعب در سال - پرس های پیوسته به طول 8/18 متر و سرعت 400 میلیمتر در ثانیه - مشخصات فنی محصول: ضخامت از 40-4 میلیمتر در ابعاد 3860×1860 میلیمتر که پس از گشایش اعتبار و ورود کلیه ماشین آلات و تجهیزات، در حال حاضر با دارا بودن پیشرفت فیزیکی حدود 75% احتمال می رود تا پایان سال 1385 راه اندازی قطعی صورت پذیرد. (هرچند مشکل کمبود نقدینگی گریبانگیر طرح می باشد) شرکت چوب فشرده نکاء در تاریخ 31/5/78 با اخذ جواز تاسیس جهت تولید MDF به ظرفیت 60 هزار مترمکعب با نگرش به تامین خوراک مواد اولیه موردنیاز از منابع سلولزی طرح جنگداری و با در اختیار داشتن بیش از 130 هزار هکتار سطح زیر کشت انواع درختان فعالیت خود را آغاز نموده که بدلیل بروز مشکلات مالی و اختلاف بین سهامداران تاکنون موفق به گشایش اعتبار ماشین آلات موردنیاز از طریق بانک کشاورزی نگردیده است. این طرح توانایی تولید انواع سایزهای MDF با مشخصات زیر را با استفاده از تکنولوژی سیمبل کمپ آلمان را خواهد داشت: - عرض هر صفحه 1830 میلیمتر - طول 2245 میلیمتر - ضخامت 30-4 میلیمتر - وزن مخصوص 750 کیلوگرم در مترمکعب که ماشین آلات وتجهیزات انتخابی توسط سرمایه گذاران به شرح زیر منظور شده است: - بخش آماده سازی چیپس، ارزش حدود 1547000 یورو - ذخیره سازی چیپس و تولید الیاف چوب به ارزش 2513510 یورو - خشک کن 1039540 یورو - بخش تولید تشک الیاف با تجهیزات کامل 6420190 یورو - بخش خنک کردن و تجهیزات کامل 1257400 یورو - بخش سمباده زنی به ارش 1731410 یورو - تابلوهای برق به همراه تجهیزات و متعلقات مربوطه به ارزش 2276050 یورو - سایر تجهیزات و ملزومات موردنیاز 1414950 یورو بنابراین خط تولید MDF به ظرفیت 60 هزار مترمکعب در سال حدود 2/18 میلیون یورو نیاز ارزی خواهد داشت. آرین سینا شرکت مذکور پس از دریافت جواز تاسیس شماره 10592/702 مورخ 1/8/80 از سازمان صنایع و معادن استان مازندران، قصد اجرای طرح تولید MDF به ظرفیت 5/82 مترمکعب در سال را داشته که براساس چیدمان و نوع ماشین آلات و تجهیزات انتخابی (پرس های طبقاتی) ، ارزش کل خط تولید حدود 1/18 میلیون دلار در نظر گرفته می شود . گشایش اعتبار اسنادی از محل تسهیلات حساب ذخیره ارزی در تاریخ 20/8/81 (به میزان 18117000 دلار) صورت می گیرد و کلیه دستگاههای خریداری شده در حال حاضر در محل کارخانه نصب گردیده است که پیش بینی می شود طرح مذکور تا اواخر پاییز 1385 راه اندازی گردد. لازم به یادآوری است که یکی ز دلایل به تاخیر افتادن زمان پروژه مذکور، انتخاب پرس های طبقاتی بوده که بدلیل ماهیت جغرافی محل استقرار و مشکلات آبهای زیرزمینی می بایست تمهیدات لازم جهت تعبیه فضای موردنیاز پرس ها دیده می شد که این عمل صرف هزینه های پیش بینی نشده ای همراه بوده است. - لیست سهامداران شرکت: 1- آقای علی سعیدی 2- خانم لیلا سعیدی 3- خانم مریم سعیدی 4- آقای سینا سعیدی 5- شرکت گروه صنعتی آرین سعید 6- آقای مرتضی سعیدی 7- خانم طاهره مهدی پور 8- خانم مریم حریری - سرمایه ثبت شده شرکت: بیست و دو میلیارد ریال آرین شیمی سرمایه گذاری شرکت آرین سینا بدیلی کسب تجربه فنی لازم در امر انتخاب نوع ماشین آلات و تجهیزات و تسلط کافی به فن آوری و تکنولوژی موردنیاز در جهت تولید محصول و با در نظر گرفتن معایب خطوط قبلی و رفع نواقص احتمالی، اقدام به سرمایه گذاری مجدد در قالب شرکت آرین شیمی می نمایند و با اخذ جواز تاسیس از سازمان صنایع و معادن استان مازندران به شماره 14284/702 مورخ 4/8/81 شروع به فعالیت می نمایند. براین اساس در مورخ 2/2/82، بانک تجارت مدارک شرکت مذکور را مبنی بر استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی به مبلغ 19765000 یورو جهت خرید ماشین الات و تجهیزات خط تولید MDF به ظرفیت 5/82 هزار مترمکعب در سال (پرس ها بصورت پیوسته انتخاب شده است) به وزارت صنایع ارسال می دارد که از محل صندوق ذخیره ارزی در اسفند 82 و مهر 83 به میزان 6/18 میلیون یورو گشایش اعتبار صورت می پذیرد. بنابراین کلیه دستگاه خریداری شده از محل تسهیلات حساب ذخیره ارزی در محل سایت موجود و در حال نصب و راه اندازی می باشد و قسمتی از تجهیزات در جریان ورود می باشد که پیش بینی می گردد طرح فوق الذکر تا اوایل سال 1386 راه اندازی قطعی گردد. ضمنا" ماشین آلات و تجهیزات خریداری از شرکتهای ذیل در نظر گرفته شده است: - سیمپل کمپ - - Pallmann - Pagnoni - Achema - لیست سهامداران شرکت: 1- آقای علی سعیدی 2- خانم لیلا سعیدی 3- خانم مریم سعیدی 4- آقای سینا سعیدی 5- شرکت گروه صنعتی آرین سعید 6- آقای مرتضی سعیدی 7- خانم طاهره مهدی پور 8- خانم مریم حریری شرکت صنایع چوب خزر: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در تاریخ 24/6/69 با اخذ موافقت اصولی از وزارت صنایع (معاونت طرح و برنامه) فعالیت خود را شروع می نماید که در مورخ 19/5/70 ضمن اقدام به تغییر نام به شرکت جوب خزر و اصلاحیه مجوز قصد اجرای طرح تولید MDF با ظرفیت 30 هزار مترمکعب در سال را داشته ک بدلیل ایجاد وقفه پروژه بصورت راکد باقی می ماند تا اینکه مجددا“ در سال 1378 با خرید زمین و ساخت سالن های تولیدی حرکت جدی خود را آغاز می نماید تا اینکه در سال 1380 با استفاده از ارز بورس، موفق به ورود بخش پرس ها می گردد. سپس بخشهای ریفاینر از کشور اطریش و بخش سمباده زنی از کشور سوییس خریداری می شود در همان سالها یکی از اقدامات شایسته مجموعه فوق، استفاده از امکانات ساخت داخل بوده بطوریکه قسمتهای کانوایرها و انتقال دهنده مواد اولیه وبرجها از داخل کشور تامین می گردد. سپس براساس تصمیم اتخاذ شده توسط سرمایه گذاران، سیاست شرکت به سمت تولید MDF روکش شده به جای MDF خام تغییر می نماید و با ورود بخشی دیگر از ماشین آلات از کشور اسپانیا و بهره گیری از امکان ساخت داخل، این کار عمل می شود که سرانجام در تاریخ 18/8/82 موفق به تولید آزمایشی شده و در حال حاضر تنها واحد موجود کشور بوده که توان تولید MDF از 3 میلیمتر الی 40 میلیمتر به ظرفیت 30 هزار مترمکعب در سال را خواهد داشت ضمنا" یادآوری می نماید که ارز موردنیاز به مبلغ 1.815.062 دلار از طریق بانک رفاه کارگران گشایش اعتبار گردیده است. پارس نئوپان: با اخذ جواز تاسیس به شماره 1190 مورخ 11/11/78 از سازمان صنایع و معادن استان مازندران قصد اجرای طرح تولید MDF به ظرفیت 75 هزار مترمکعب (متناسب با جواز تاسیس) و نیاز ارزی حدود 2/7 میلیون دلار را داشته که ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز را از شرکت ها و کشورهای مختلف زیر تهیه نموده اند: - شرکت Bison کشور آلمان - شرکت Sunds defibrator کشور سوئد - شرکت diffenbacher کشور آلمان با توجه به گشایش اعتبار انجام شده، طرح مذکور در حال حاضر با داشتن پیشرفت فیزیکی حدود 94% موفق به نصب و تست اولیه کلیه ماشین آلات و تجهیزات مربوطه گردیده است که با تامین و خرید دستگاه سمباده زنی به ارزش 3/1 میلیون دلار آماده راه اندازی قطعی تا اوایل آذرماه سال 1385 می گردد. ضمنا" مشخصات فنی محصول شامل موارد ذیل می باشد: ضخامت تا 16 میلیمتر ابعاد 3850×2440 میلیمتر ابعاد 7440×2490 میلیمتر صنایع چوب فشرده خزر: جواز تاسیس در مورخ 12/10/82 جهت شرکت مذکور صادر و در شهرک صنعتی سلمانشهر (مازندران) واقع گردیده که با انتخاب ماشین آلات از شرکتها و کشورهای قید شده در ذیل توانایی تولید MDF به ظرفیت اسمی 90 هزار مترمکعب در سال را خواهد داشت: - شرکت Siempelkemp از کشور آلمان - شرکت Andnitz کشور اطریش - شرکت Imal+ Pall کشور ایتالیا - شرکت Pallmann از کشور سوئیس یادآوری می نماید که نیاز ارزی طرح حدود 32 میلیون یورو بوده که از طریق بانک صنعت و معدن گشایش اعتبار صورت پذیرفته و با داشتن پیشرفت فیزیکی حدود40% احتمالا“ در اسفندماه 1386 به تولید خواهد رسید. ضمنا" مشخصات فنی محصول شامل: - ضخامت از 3 میلیمتر تا 40 میلیمتر - ابعاد محصول متناسب با بازار ایران ابعاد 3660×1830 میلیمتر راهان توان (شرکت فیبر فشرده فارسیان) شرکت راهان توان یکی از واحدهای فعال در زمینه تولید روکش ملامینه نئوپان و MDF در استان زنجان می باشد که تصمیم به اجرای طرح توسعه تولید MDF در قالب شرکت فیبر فشرده فارسیان با نیاز ارزی حدود 42 میلیون یورو و ظرفیت سالانه حدود 250 مترمکعب در سال را دارد . براین اساس با اخذ جواز تاسیس به شماره 6368/118 مورخ 4/5/83 از سازمان صنایع و معادن استان زنجان صادر می گردد. یادآوری می نماید که پرونده شرکت فوق قبلا“ تحت بررسی قرار گرفته و تاییدیه مربوطه به شماره 60148209 مورخ 17/11/84 به بانک کشاورزی منعکس گردیده که بدلیل عملکرد تخصصی بانک عامل در زمینه صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی ، نتیجه مطلوبی به شرکت منعکس نگردیده و سرمایه گذاران قصد تغییر بانک عامل را خواهند داشت . با ارائه درخواستی و تغییر بانک عامل (بانک سامان) تقاضای مساعدت و ارسال کلیه سوابق به بانک جدید را داشته که موضوع با نظر مثبت انجام گرفته و مراتب طی نامه شماره 60107430 مورخ 5/7/85 به بانک سامان اعلام گردیده است. * * * * آخرین وضعیت MDF: ردیف نام شرکت ظرفیت سالانه (هزارمترمکعب) سرمایه ثابت ملاحظات نیاز ارزی (میلیون) نیاز ریالی (میلیون ریال) 1 نئوپان برتر 90 5/26یورو 80 احتمالا“ 1/12/85 راه اندازی می شود 2 آرین سینا 5/82 2/18یورو 163 1/10/85 راه اندازی می شود 3 آرین شیمی 5/82 76/19یورو 156 1/2/86 راه اندازی می شود 4 چوب فشرده نکا 60 2/18 یورو 140 گشایش اعتبار صورت نگرفته است 5 صنایع چوب خزر 30 7دلار 206 با استفاده از امکانات ساخت داخل که در حال تولید است 6 پارس نئوپان 75 2/7دلار 110 دستگاه ها بصورت مستعمل (در مرحله تست ماشین آلات است) 7 صنایع چوب فشرده خزر 90 32 یورو 125 احتمالا“ 1/12/85 راه اندازی می شود 8 فیبر برتر شمال ـ 49 یورو ـ مقرر است ازمحل تسهیلات فاینانس جهت ورد ماشین آلات استفاده نماید که گشایش اعتبار صورت نگرفته و در مرحله انتخاب زمین است. 9 توسعه نیشکر و صنایع جانبی فاقد هرگونه پرونده جهت بررسی می باشد 10 راهان توان (فیبر فشرده فارسیان) 215 42 یورو 200 تحت بررسی توسط بانک عامل جدید می باشد جمع کل (بدون محاسبه ردیفهای ( 8 و 9 ) ، 725 هزار مترمکعب درسال - گشایش اعتبار شده 450 هزار مترمکعب در سال - گشایش اعتبار نشده 275 هزار مترمکعب در سال بررسی جایگاه مصرف در کشور بدلیل کاربرد گسترده MDF در صنایع مبلمان، اثاثه اداری و تجهیزات دفتری، خانه سازی و قطعات پیش ساخته، قطعات داخلی خودروها و... از یک طرف و خصوصیات و زیبایی آن از طرف دیگر، پیش بینی می گردد روند مصرفی آن رشد تصاعدی داشته باشد. اما آنچه حائز اهمیت است تا اوایل سال 1385 ، نیاز داخلی بصورت صددرصد از خارج کشور تامین می گردیده که در صورت تلاش سرمایه گذاران و راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات نصب شده در کشور، امید می رود ضمن جلوگیری از خروج بی رویه ارز و صرفه جویی اقتصادی، میل مصرف کنندگان بدلیل شناخت بیشتر افزایش یافته و حتی می توان چنین در نظر گرفت که بازارهای جدید مصرفی نیز بوجود آید. میزان واردات: طبق اطلاعات و آمار و ارقام جمع آوری شده، مقدار واردات MDF خام و روکش شده در سالهای 1383 و 1384 به کشور حدود 350 و 450 هزار مترمکعب (نرخ رشد 20% سالانه می باشد) بوده است. لذا در صورتیکه بطور میانگین ارزش هر مترمکعب حدود 270 دلار منظور شود، مشاهده می گردد مقدار ارز خارج شده از کشور فقط در سالهای مذکور به ترتیب 94 و 121 میلیون دلار بوده است که جای بسی تاسف است و تاسف بارتر آنکه درخصوص تولید MDF در کشور سرمایه گذاری لازم بعمل آمده ولی تلاش جدی در زمینه راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات نصب شده صورت نمی پذیرد.زیرا با عنایت به مجموع ظرفیت اسمی کلیه طرحهای در دست اجرا که به رقم 725 هزار مترمکعب در سال خواهیم رسید، می توان چنین انتظار داشت که ضمن پوشش دهی کامل نیاز داخلی چشم انداز صادراتی به کشورهای منطقه را داشته باشیم (انشاءا…) نتیجه گیری و ارزیابی نهایی: - با توجه به مجموع ظرفیت طرح های در دست اجرا و منظور نمودن ظرفیت یک واحد فعال در کشور و از طرفی با عنایت به حجم واردات MDF خام و روکش شده در سالهای متمادی 1383 و 1384 به کشور و به منظور جلوگیری از اتلاف و سرمایه ای ملی، پیشنهاد می گردد سرمایه گذاری جدیدی در سطح کشور صورت نپذیرد. - همچنین لازم به ذکر است درخصوص تاکید بر اجرای بند 9 مصوبه شماره 16272/ت 26239 مورخ 24/6/1382 هیات محترم وزیران با عنوان (طرح جامع صیانت از جنگلهای شمال کشور) به موارد ذیل توجه بیشتری اعمال گردد: - براساس مصوبه مذکور و از تاریخ ابلاغ آن صدور هرگونه مجوز احداث کارگاههای صنایع چوب و سلولزی که از منابع جنگلی شمال کشور استفاده می کنند در چارچوب مقررات سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع کشور امکان پذیر خواهد بود
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٧:٥٤ ‎ب.ظ ] [ ]

لف: زیرگروه بیولوژی و آناتومی چوب

این زیرگروه در تحقیقات بنیادی شناخت ویژگیهای ماده اولیة چوبی و غیر چوبی و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز فعالیت دارد. این گروه تحقیقاتی با در اختیار داشتن تجهیزات لازم طی سالیان گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای داشته و در حال توسعه و گسترش فعالیت‌ها و جذب تجهیزات مدرن‌ و جدیدتر است. در حال حاضر، این زیرگروه دارای آزمایشگاهی است که مجهز به دستگاههایی نظیر میکروسکوپ نوری متصل به کامپیوتر با قابلیت ذخیره و آنالیز تصاویر، میکروتوم، انواع میکروسکوپهای پروژکتیو و استریومیکروسکپها و سایر امکانات لازم جهت بررسی خصوصیات آناتومیکی و فیزیکی و مورفولوژیکی الیاف چوب گونه‌های مختلف بوده و طرحهای متعددی در این زمینه‌ها در آن در حال اجرا می‌باشد.

آزمایشگاه فیزیک و مکانیک چوب و فرآورده های چوبی

ب: زیرگروه فیزیک و مکانیک چوب

این زیرگروه در زمینه شناخت ویژگیهای مکانیکی و کاربردی چوب و محصولات چوبی و کاغذ در حال فعالیت است . از جمله گروه‌های تحقیقاتی بخش تحقیقات علوم چوب و فرآورده‌های آن است که از اوایل تشکیل بخش فعالیت داشته و اطلاعات کاربردی در مصرف بهینه چوب را جمع آ وری و در اختیار سازمانها و مؤسسات مربوطه قرار می‌دهد . با توجه به ماهیت کار، این زیرگروه تحقیقاتی با سایر گروههای تحقیقاتی در ارتباط نزدیک بوده و به دیگر گروهها نیز خدمات تحقیقاتی، آزمایشگاهی ارائه می‌کند.
این زیرگروه با در اختیار داشتن یک دستگاه ماشین آزمایشگر مقاومت مکانیکی مدل 1186- INSTRON ، ماشین مقاومت به ضربه مدل WP5- INSTRON و یک سردخانه به حجم 8 مترمکعب توانایی انجام کلیه آزمایشات مکانیکی را بر روی چوب و سایر فرآورده‌های چوبی در شرایط مختلف محیطی از نظر دما و رطوبت دارا می‌باشد. از جمله امکانات دیگر این گروه داشتن اتاق آزمایشگاهی کلیماتیزه تحت شرایط محیطی رطوبت و دما است
.

آزمایشگاه فیزیک و مکانیک چوب و فرآورده های چوبی
 

2- گروه تحقیقات توسعه صنایع و فرآورده های مرکب چوبی

این گروه تحقیقاتی با در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و نیمه صنعتی تحقیقات محصولات اوراق فشرده چوبی بویژه در زمینه های خرده چوب، تخته فیبر، تخته فیبر با دانسیته متوسط (MDF)، تخته‌های عایق، تخته رشته چوب، تخته چندلایه، چوب‌های لایه‌ای، کامپوزیت‌های الیاف چوب / پلیمر، چوب گچ، چوب سیمان و تخته‌های مرکب در زمینه تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای فرآیندها و تکنولوژیهای صنایع چوب فعالیت داشته و از طریق ترکیب و تلفیق نیروی انسانی کارآمد و تجهیزات مدرن جوابگوی نیازهای تحقیقاتی سازمان‌ها و مؤسسات اجرائی و کارخانه‌های تولیدی است. برخی از تجهیزات آزمایشگاهی این گروه بشرح زیر است:

آزمایشگاه گروه  تحقیقات توسعه صنایع وفرآورده های مرکب چوبی

خردکن استوانه‌ای آزمایشگاهی، پوشال‌کن حلقوی آزمایشگاهی، خشک‌کن، مخلوط‌کـن چســب، چسب‌زن، دستگاه بخار زنی، پالایشگر الیاف

پرس آزمایشگاهی مدل Burkle-L-100  و سایر دستگاهها و تجهیزات برش.

 

3ـ گروه تحقیقات شیمی چوب و خمیر کاغذسازی

این گروه در زمینه تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای فعال می‌باشد و مانند سایر گروههای تحقیقاتی در راه گسترش فعالیت‌های تحقیقاتی، تکمیل اطلاعات در زمینة مصرف مواد چوبی و غیرچوبی در تولید کاغذ و محصولات کاغذی کشور گام بر می‌دارد. در آزمایشگاه تحقیقات شیمی چوب آزمایشات مربوط به اندازه‌گیری ترکیبات شیمیایی چوب نظیر اندازه‌گیری سلولز، لیگنین، مواد استخراجی و خاکستر انجام می‌شود. در آزمایشگاه تحقیقات خمیر و کاغذسازی تولید خمیر کاغذ با استفاده از روشهای شیمیایی ( سودا و کرافت)، نیمه شیمیایی و حرارتی مکانیکی بر روی چوب و مواد لیگنوسلولزی غیرچوبی انجام می‌شود. آزمایشگاههای این گروه مجهز به دستگاههای مختلف بشرح زیر می‌باشد:

آزمایشگاه تحقیقات گروه تحقیقات شیمی و خمیر کاغذ

دیگ پخت چرخشی مجهز به چهار محفظه، دیگ پخت 10 لیتری، جداکننده دیسکی الیاف، دستگاه اندازه‌گیری درجه روانی خمیرکاغذ، کوبنده پی اف آی به منظور پالایش خمیر کاغذ، دستگاه ساخت کاغذ دست ساز، دستگاه پرس کاغذ دست ساز، دستگاه خشک کن ورق کاغذ دست ساز، دستگاه نیمه صنعتی (پایلوت) تولید خمیر مکانیکی و نیمه مکانیکی، دستگاه هم‌زن‌ الیاف و غیره.

 

4- گروه تحقیقات حفاظت و اصلاح چوب

گروه تحقیقات حفاظت و اصلاح چوب دست اندرکار یکی از مقوله‌های خیلی مهم و با اهمیت بررسی وضعیت دوام چوب، استفاده بهینه از چوب و محصولات چوبی و لیگنوسلولزی است. مواد لیگنوسلولزی در معرض تخریب عوامل بیولوژیک و زنده بوده و استفاده نامناسب بر شدت آن می‌افزاید.
- این گروه تحقیقاتی با در اختیار داشتن یک دستگاه کوره چوب خشک کنی نیمه صنعتی در حال بررسی و تدوین برنامه‌های چوب خشک کنی چوبهای صنعتی ایران می‌باشد.
- این گروه تحقیقاتی همچنین یک دستگاه نیمه صنعتی اشباع چوب طراحی و ساخته است که با استفاده از آن به منظور بالا بردن عمر مفید تراورسهای چوبی مورد نیاز راه آهن، تیرهای ارتباطی و سایر مصنوعات چوبی، اشباع‌پذیری چوب‌های مختلف با مواد حفاظتی متفاوت و روشهای مختلف را مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهد

آزمایشگاه چوب خشک کنی و حفاظت چوب
 

انتشارات

نتایج تحقیقات این بخش به صورت کتاب و مقالات علمی چاپ و منتشر می‌گردد به علاوه در سالهای اخیر بخش، پایه‌گذار انتشار یک نشریه علمی و تخصصی تحت عنوان “ تحقیقات علوم چوب و کاغذ ایران “ که دارای درجه علمی-پژوهشی می‌باشد و نتایج طرحهای تحقیقاتی بخش در آن به چاپ می‌رسد.

 

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به موسسه جنگل ها و مراتع کشور می باشد .
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٧:٤٤ ‎ب.ظ ] [ ]

نشریه فوق الذکر ، با نگرشی عمیق و کاربردی به صنعت چوب و تمامی زیر مجموعه های آن و با   بهره گیری از اساتید دانشگاهها ، مراکز آموزشی و پژوهشی ، تجار ، صاحبان صنایع  ودست اندرکاران این صنعت بزرگ و با دربرگرفتن مواردی همچون ایمنی و حفاظت فنی در صنعت چوب ، آشنائی با کلیه فرآورده های مرکب چوبی ، استاندارد و درجه بندی چوبی ، آموزش نجاری و  درودگری ، اخبار داخلی و خارجی ، معرفی سایتها و کتابهای مرتبط با این صنعت ، واژه نامه فنی و تخصصی ، معرفی اساتید و بزرگان این صنعت و ... به چاپ می رسد . به منظور تهیه و دسترسی به نشریه فوق الذکر با شماره های زیر ، تماس حاصل نمائید :                                            

( ارسال به سراسر کشور )

09125024485  / 44670832 – 021

قیمت هر شماره : 2500 تومان

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ]

 

لیست نرم افزارهای صنایع چوب ، کاغذ و دکوراسیون داخلی

 

44670832 – 021 / 09125024485

( ارسال به سراسر کشور )

ردیف

توضیحات

قیمت(ت)

1

فرهنگ لغات علوم و صنایع چوب و کاغذ و مبلمان با بیش از 15000 لغت تخصصی و با قابلیت جستجوی فارسی به انگلیسی و بالعکس ( یک CD  )

6000

2

مجموعه تصاویر آشپزخانه ، دکوراسیون داخلی ، سرویس  + Kitchen  Draw

( یک CD  )

5000

3

مجموعه تصاویر استخر ، آب نما ، مبلمان  +  Kitchen  Draw

( یک CD  )

5000

4

مجموعه تصاویر درب ، پنجره ، شومینه ، کف پوش  +  Kitchen  Draw

( یک CD  )

5000

5

مجموعه تصاویر لوستر و نورپردازی  ( یک CD  )

5000

6

طراحی سه بعدی خانه و اجزای داخلی آن یا کاربری آسان و با 20000 تصویر آماده

8000

7

مجموعه نرم افزارهای معماری  ( 3D apartment & condo designer 3   + Archicad 10 + cabinet solution 5  + floor plan pro  و ..... – CD  2 )

7000

8

مجموعه تصاویر هتل و دفاتر تجاری  ( یک  CD )

5000

 

9

مجموعه تصاویر پلان ، نما ، نرده  ( یک CD )

5000

10

مجموعه تصاویر فضای سبز و پارک به همراه نرم افزارهای طراحی فضای سبز

( CD  2 )

7000

11

Wood  Work ( VCD   3 به زبان انگلیسی – آموزش ساخت کلیه وسایل چوبی از مبتدی تا پیشرفته و مرحله به مرحله  با تصاویر رنگی )

4500

12

Wood  Plans ( CD  2 با فرمت PDF – مجموعه ای گرانبها از مقالات صنایع چوب به زبان انگلیسی ، همراه با نقشه های اجرائی ساخت وسائل چوبی )

4000

ردیف

توضیحات

قیمت(ت)

13

Painting ( VCD   2 به زبان انگلیسی – مجموعه ای کامل از فیلمهای آموزشی در زمینه رنگ کاری ، پتینه کاری  و بازسازی وسائل چوبی  منازل بصورت مرحله به مرحله و .... )

3000

14

Wood  Product( یک CD )

3000

15

مجموع شماره های  16 – 13 ( پک کامل -  CD  8 )

14500

16

فرهنگ لغات تخصصی مهندسی عمران با بیش از 40000 لغت تخصصی و با قابلیت جستجوی فارسی به انگلیسی و بالعکس و دربرگیرنده نرم افزارهائی چون Autocad 2006 ، Adobe Acrobot 5  ، Babylon 6 و ....  ( یک  CD )

3500

17

 

مجموعه مقالات صنایع چوب و کاغذ  ( یک CD  )

2000

18

 

خطوط تولید فرآورده های چوبی  ( پروفیل ، روکش کاری و ...  -  یک CD  )

3000

19

 

مجموعه تصاویر دکوراسیون داخلی و اتاق کودک ( CD  2 )

4000

20

 

طراحی سازه های چوبی ( Instant Wood Working یک CD )

2000

21

 

گالری عکس مصنوعات چوبی ( یک CD )

2000

22

 

مجموعه تصاویر آشپزخانه های مدرن و کلاسیک  ( CD 2 )

4000

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ] [ ]

مرکز پخش : 09125024485 / 44670832 – 021

( آماده عقد قرارداد با ناشران و تولید کنندگان محصولات چوب و کاغذ

اعم از کتاب ، جزوه ، نشریه و نرم افزار ، به جهت توزیع محصولات آنها )

 

توجه : لطفا قبل از سفارش ، قیمت کتابها را بررسی نموده و قبل از واریز وجه ، از موجود بودن کتابها  ، اطمینان حاصل نمائید . لازم به ذکر می باشد که تعداد کتابها ، در حال افزایش می باشد و ارسال موارد درخواستی به کلیه نقاط کشور ، صورت می پذیرد و کلیه هزینه های ارسالی نیز بر عهده متقاضیان گرامی می باشد .

 

 

ردیف

نام کتاب

مؤلف / مترجم٭

ناشر

قیمت(ت)

1

فرهنگ اصطلاحات فن آوری خمیر و کاغذ

میر شکرائی

آییژ

4000

2

مجموعه سؤالات طبقه بندی شده رشته چوب و کاغذ (کارشناسی به کارشناسی ارشد)

جدی

کارا پیام

5000

3

روابط آب و چوب

ابراهیمی                  ٭

دانشگاه تهران

1800

 

4

تکنولوژی چوب

پارسا پژوه

دانشگاه تهران

2500

 

5

چوب خشک کنی در کوره

ابراهیمی – فائزی پور

دانشگاه تهران

 

 

6

فناوری تولید و کاربرد صفحات فشرده چوبی ( جلد اول – مبانی )

دوست حسینی

دانشگاه تهران

7400

7

فناوری تولید و کاربرد صفحات فشرده چوبی ( جلد دوم- )

دوست حسینی

دانشگاه تهران

 

8

کاغذ و مواد چند سازه از منابع زراعی

کبورانی – فائزی پور- ٭

پارسا پژوه

دانشگاه تهران

2900

 

9

شیمی و تکنولوژی چسب چوب

میر شکرائی              ٭

مرکز نشر دانشگاهی

1500

10

فن آوری برش چوب

لتیباری

جهاد کشاورزی

2200

 

11

مجموعه سؤالات رشته چوب و کاغذ و سازه های چوبی (کاردانی به کارشناسی)

نظری – رضایی قادی

آزاد اندیشان

2200

 

12

راهنمای بازیافت کاغذهای باطله

میر شکرائی              ٭

آییژ

2500

 

13

اطلس چوبهای شمال ایران

پارسا پژوه                ٭

دانشگاه تهران

1200

 

14

فرهنگ چوب و کاغذ ( جلد 15 )

دوست حسینی – میرشکرائی – پارساپژوه

دانشگاه تهران

900

15

تزئینات داخلی چوبی

نظری – فرح آبادی

فدک ایساتیس

 

 

ردیف

نام کتاب

مؤلف / مترجم٭

ناشر

قیمت(ت)

16

فرهنگ 4 زبانه گاه شناسی درختی

پارساپژوه – تقی یاری – فائزی پور

دانشگاه تهران

1550

17

مبانی و کاربردهای شیمی چوب

میر شکرائی              ٭

مرکز نشر دانشگاهی

1100

18

شیمی کاغذ

میر شکرائی –           ٭

صادقی فر

آییژ

3000

19

زبان تخصصی رشته چوب و کاغذ ( 1 )

جلالی پور

سمت

650

20

زبان تخصصی رشته چوب و کاغذ ( 2 )

تقی یاری

آزاد اندیشان

2500

21

مرفولوژی الیاف در چوب و خمیر کاغذ

حسینی

دانشگاه گرگان

1400

22

ساخت خانه با سازه چوبی

سیفیان

دانشگاه تهران

1700

 

23

مهندسی برجهای خنک کننده ( تر)

ابراهیمی

دانشگاه تهران

1700

 

24

راهنمای نگهداری ، حفاظت و مرمت کاغذ

سرو قد مقدم              ٭

آستان قدس رضوی

750

25

چوب خشک کنی در هوای آزاد

ابراهیمی

علمی و فنی

 

 

26

تنشها و کرنشهای رشد در درختان

ابراهیمی                  ٭

دانشگاه تهران

1300

 

27

مبانی ویژگیهای کاغذ

افرابند پی                 ٭

آییژ

4000

 

28

حفاظت صنعتی چوب

پارساپژوه – تقی یاری – فائزی پور

دانشگاه تهران

6750

29

درخت شناسی

ایران نژاد پاریزی

شقایق روستا

420

 

30

فرآیند انتقال سیال در چوب

ابراهیمی                  ٭

دانشگاه تهران

150

 

31

تکنولوژی تولید خمیر کاغذ             ( جلد اول - فرآیند قلیائی )

لتیباری – حسین زاده

جنگلها و مراتع

1300

ردیف

نام کتاب

مؤلف / مترجم٭

ناشر

قیمت(ت)

32

مقاومتهای  مکانیکی  چوب و ...

ابراهیمی

دانشگاه تهران

900

33

کشت بافت درختان چوبی

آروین

دانشگاه کرمان

2300

 

34

راهنمای صادرات مصنوعات چوبی به آسیای میانه و قفقاز

ذوالقدر

پژوهشهای بازرگانی

 

35

فرمانروایان آدمخواران جنگل

ریاحی

سعیدی

3300

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ] [ ]

دانلود رایگان نقشه های اجرایی                                     مقالات صنایع چوب                                     مقالات کاربردی دکوراسیون

دانلود رایگان نقشه های اجرایی                       مقالات صنایع چوب                         مقالات کاربردی دکوراسیون 

 

خدمات صنایع چوب ونگه                                     محصولات آموزشی استثنایی                                     قیمت روز فراورده های چوبی

خدمات صنایع چوب ونگه                  محصولات آموزشی استثنایی                     قیمت روز فراورده های چوبی 

 

مقالات مدیریت و موفقیت                                     کامپیوتر های جیبی                                     اخبار صنایع چوب

مقالات مدیریت و موفقیت                               کامپیوترهای جیبی                                   اخبار صنایع چوب      

 

پروژه های اجرا شده                                      کتاب و نشریات صنایع چوب

تصاویر پروژه های اجرا شده                       کتاب و نشریات صنایع چوب

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ] [ ]

نقشه اجرایی طریقه ساخت گنجه به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 

نقشه اجرایی طریقه ساخت میز و صندلی باغ به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 

 


نقشه اجرایی طریقه ساخت رف جهت چیدن وسایل دکوری به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 نقشه اجرایی طریقه ساخت میز متحرک به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 نقشه اجرایی طریقه ساخت جاظرفی دیواری به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 


نقشه اجرایی طریقه ساخت تخت خواب چوبی به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 


نقشه اجرایی طریقه ساخت جای سی دی به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf


نقشه اجرایی طریقه ساخت جای پوشه و پرونده به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت میز تحریر به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت تخت به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت جاظرفی به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت کابینت گوشه به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت قفسه ظروف به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf


نقشه اجرایی طریقه ساخت آویز لباس (جالباسی) به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت کنسول به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت صندوقچه به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت کنسول به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf


نقشه اجرایی طریقه ساخت میز با پایه لانه پرنده به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت ویترین جهت سرویس به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت قفس پرنده به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت جای پوشه و پرونده به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت چهارپایه چوبی به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت صندوق به سبک روستیک به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت عسلی بغل تخت خواب به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت قفسه دکوری کنجی به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت کمد لباس به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

نقشه اجرایی طریقه ساخت میز چوبی به همراه اندازه های دقیق

دانلود pdf

 

 

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ] [ ]

استاندارد آغشتگی تیرهای چوبی
  1 ـ هدف
 هدف از تدوین این استاندارد بیان روش‏های آغشتگی و اشباع تیرهای چوبی در مقابل فساد و آتش می‏باشد .
 یادآوری : در این استاندارد منظور از فساد عبارتست از پوسیدگی چوب ـ کرم خوردگی چوب و از بین رفتن چوب به وسیله موجودات دریائی می‏باشد .
  2 ـ دامنه کاربرد
 این استاندارد در مورد روش‏ها و مواد آغشتگی و اشباع برای انواع تیرهای چوبی معادن ـ ساختمان ـ اسکله و غیره قابل اجراء می‏باشد .
  3 ـ مواد آغشتگی و اشباع
 این مواد که برای آغشتگی و اشباع تیرهای چوبی جهت محافظت در مقابل فساد و آتش می‏باشد به قرار زیر می‏باشد:
 3 ـ 1 ـ مواد اشباع و آغشتگی و تیرهای چوبی در مقابل فساد
 3 ـ 1 ـ 1 ـ کرئوزوت
 کرئوزوت آغشتگی و اشباع تیرهای چوبی باید از تقطیر زغال سنگ به دست آمده باشد ( چون کرئوزوت از تقطیر چوب و لنین نیز به دست می‏آید ) و از مواد زیر تشکیل یافته است :
 ـ اسیدهای قطرانی ( مخلوطی از اسید فنولیک ـ کسیلول ـ کرزول )
 ـ بازهای قطرانی ( مخلوطی پیریدین ـ اکریدین ـ کینملین )
 ـ مواد خنثی ( مخلوطی از آنترانسین ـ فلوئورن ـ نفتالین ـ مناترین )
 در عمل گاهی می‏توان کرئوزوت را به طور خالص مصرف نمود ولی به علت داشتن خاصیت گندزدائی فوق العاده زیاد آن را مخلوط با مواد دیگر به کار می‏برند چنانچه گاهی آن را در قطران زغال سنگ و گاهی در   حل کرده و مصرف می‏کنند .
 در مورد محلول کرئوزوت و قطران زغال سنگ فرمول‏های زیر به کار برده می‏شود .


 عیب بزرگ کرئوزوت اینست که تیرهای چوبی پس از آغشتگی سیاه‏رنگ , بد بود و چسبنده می‏شوند که در این صورت رنگ کردن آنها مشکل می‏باشد ولی می‏توان با الکلی‏های فلزی تیرهای چوبی را پس از آغشتگی با کرئوزوت رنگ نمود کرئوزوت بر دو نوع است .
 3 ـ 1 ـ 1 ـ 1 ـ کرئوزوت سیال ( نوع T.T.D)
 کرئوزوت سیال منحصرا از روغن‏های سنگین تقطیر و قطران زغال سنگ به دست می‏آید .
 وزن مخصوص
 وزن مخصوص کرئوزوت سیال در 15 درجه سانتی گراد باید بن 1/020 ـ 1/100 باشد .
 حلالیت در بنزین
 هنگامی که کرئوزوت سیال در بنزین کریستالیزه حل گردد وزن باقیمانده حل نشده نباید بیش از 0/2 درصد باشد . برای این کار دو عدد کاغذ صافی را با هم در اتو تا ثابت ماندن وزن قرار دهید و 100 گرم کرئوزوت را با 100 گرم بنزین کریستالیزه در حرارت 15 درجه سانتی گراد مخلوط نموده و از صافی دوگانه توزین شده نامبرده صاف کرده و صافی‏ها را به طور جداگانه در اتو 40 درجه سانتی گراد خشک نموده و توزین نمایید اختلاف وزن دو صافی نباید بیش از 0/2 گرم باشد .
 تعیین آب کرئوزوت
 اندازه‏گیری آب موجود در کرئوزوت به کمک کشش بخار کسیلول در دستگاه وینکروژاکه انجام می‏گیرد این دستگاه عبارت است از یک بالن گردن کوتاه به ظرفیت 500 میلی لیتر که به آن یک لوله دریافت کننده مدرج وصل شده و روی آن هم یک مبرد قرار دارد 100 میلی لیتر کرئوزوت سیال و 100 میلی لیتر کسیلول را خوب مخلوط کرده و در داخل بالن ریخته و چند عدد ساچمه سربی در ته بالن قرار دهید تا عمل تقطیر به طور منظم صورت گیرد . جریان آب را به داخل مبرد برقرار نموده و به سرعت مخلوط را بجوشانید بعد از نیم ساعت جوشش و زمانی که دیگر هیچ قطره آبی در قسمت بالائی بالن دیده نشده عمل جوشش را متوقف نمایید آب موجود در کرئوزوت که به کمک کشش بخارات کسیلول خارج و در پایه لوله مدرج جمع شده نشان دهنده میزان درصد آب موجود در کرئوزوت می‏باشد که نباید بیش از یک میلی متر باشد .
 تقطیر جزء به جزء کرئوزوت :
 کرئوزوت را اگر تقطیر نمایند ماد زیر حاصل می‏گردد :
 
تا 170 درجه سانتیگراد %1 وزنی
تا 230 درجه سانتیگراد %30 وزنی
تا 315 درجه سانتیگراد %65 وزنی
تا 360 درجه سانتیگراد %85 وزنی
 
 3 ـ 1 ـ 1 ـ 2 ـ کرئوزوت سنگین ( نوع F.C.N.S)
 از تقطیر قطران زغال سنگ در کوره‏ها و دیگ‏های کارخانجات گاز و کوره تهیه کمک ذوب آهن به دست می‏آید که نباید مواد زیر به آن اضافه نمود .
 ـ پس مانده‏های استخراج یا تصفیه مواد تشکیل دهنده قطران توسط عملیات شیمیائی یا احتراق مانند پس مانده عملیات شیمیائی انجام شده بر روی نفتالین یا آنتراسین
 ـ روغن‏های حاصله از بنزین گیری
 ـ روغن‏های نفتی یا مشابه
 آب موجود در کرئوزوت حداکثر یک درصد می‏باشد ولی تا %3 را نیز می‏توان پذیرفت .

 3 ـ 1 ـ 2 ـ روغن‏های آلی قابل حل در حلال‏های نفتی
 این روغن‏ها در آب قابل حل نبوده ولی در حلال‏های نفتی به خوبی حل می‏گردند و این مواد سمی هم بر روی قارچ‏ها و هم بر روی حشرات چوب خوار تأثیر می‏کند و پس از آغشته کردن تیرهای چوبی حلال‏ها بدون حرارت دادن تبخیر شده و مواد سمی در داخل چوب باقی می‏ماند که در آن تغییری به وجود نمی‏آورد و در این صورت می‏توان این قبیل تیرهای چوبی را پس از آغشته شدن رنگ کرد و شامل :
 3 ـ 1 ـ 2 ـ 1 ـ پنتاکلرورفنل (C6HCl5)
 این ماده بیشتر برای مبارزه با قارچ‏های رنگ کننده چوب به کار برده می‏شود ولی در روی قارچ‏های نابود کننده چوب نیز بی‏اثر نیست .
 3 ـ 1 ـ 2 ـ 2 ـ نفتانات مس
 چون این ماده بر روی گیاهان تأثیر نمی‏کند آن را برای آغشته کردن چوب‏های گلخانه و سایر تأسیسات کشاورزی به کار می‏برند .
 3 ـ 1 ـ 3 ـ مواد معدنی محلول در آب
 3 ـ 1 ـ 3 ـ 1 ـ سولفات مس
 سولفات مس را به صورت محلول   وزنی تهیه کرده و مصرف می‏نمایند سولفات مس به کار رفته باید از نوع متبلور بوده و نباید بیش از یک درصد سولفات آهن داشته باشد و حداقل مقدار مس آن 24/9 درصد است و آبی که جهت محلول مصرفی می‏شود باید حتی الامکان از مواد آهکی عاری باشد .
 3 ـ 1 ـ 3 ـ 2 ـ بی کلرور جیوه
 بی کلرور جیوه را به نسبت یک کیلوگرم در 150 لیتر آب حل کرده و مصرف می‏کنند . آب به کار برده شده باید تا حتی الامکان فاقد مواد آهکی باشد .
 بی کلرور جیوه به کار برده شده باید از درجه خلوص تجارتی خوبی برخوردار باشد به طوری که  اگر در پنج برابر وزن خود در الکل اتیلیک 90 درجه حل شود بیش از 0/1 درصد باقیمانده از خود به جا نگذارد . همچنین اگر در حرارت 400±50 درجه سانتی گراد قرار داده شود نباید بیش از 0/2 درصد وزنی باقیمانده داشته باشد .
 رطوبت موجود در بی کلرور جیوه نباید بیش از 0/2 درصد باشد برای تعیین رطوبت آن 100 گرم بی کلرور جیوه را در دسیکاتور محتوی کلرور کلسیم تا وزن ثابت خشک می‏کنند کسر وزن نباید بیش از 200 میلی گرم باشد .
 3 ـ 1 ـ 3 ـ 3 ـ کلرور دو رنگ
 این ماده سال‏ها به عنوان نمونه واقعی ماده حفاظت چوب قابل حل در آب مورد استفاده قرار گرفته است ولی عیب آن قابل شستشو بودن می‏باشد که برای جلوگیری از آن فرمول زیر توصیه شده است .

 
 این ترکیب خشک را در هموزن خود در آب حل نموده و مصرف می‏کند و میزان استعمال آن برای هر متر مکعب چوب 18 کیلوگرم می‏باشد .
 3 ـ 1 ـ 3 ـ 4 ـ نمک ولعان
 
 هرچند این ترکیب برای آغشتگی تراور هم به کار می‏رود ولی اغلب در مورد چوب‏هائی که با خاک یا آب تماس ندارند نتیجه بهتری می‏دهد .
 3 ـ 1 ـ 3 ـ 5 ـ نک بولیدن1
 این نمک از ترکیبات زیر تشکیل می‏شود

 یک قسمت از مخلوط بالا را با سه قسمت وزنی سولفات دو رنگ متبلور در آب حل نموده و تیرها را آغشته می‏نمایند.
 3 ـ 1 ـ 3 ـ 6 ـ سلکور2


 
 3 ـ 1 ـ 3 ـ نمک سبز3
 این نمک از ترکیبات زیر تشکیل می‏شود .

 
 3 ـ 2 ـ مواد آغشتگی تیرهای چوبی در مقابل آتس
 مسئله جلوگیری از احتراق تیرهای چوبی ساختمانی و غیره از مدت‏ها پیش مورد توجه قرار گرفته است و مواد مختلفی را برای حفاظت چوب در برابر آتش بذار می‏برند که مهم‏ترین آنها به قرار زیر است :
 3 ـ 2 ـ 1 ـ نمک‏های معدنی

 
 3 ـ 2 ـ 1 ـ رنگ‏های کند کننده آتش :
 این رنگ‏ها عبارتند از رنگ‏های روغنی که با روغن بی رنگ تهیه می‏شوند که در آن به جای قسمتی از بیگمان‏های رنگی براکس به آنها اضافه می‏نمایند . رنگ‏های کند کننده آتش دارای فرمول‏های مختلف هستند که مهم‏ترین آنها به شرح زیر است .

 
 بعضی اوقات در رنگ‏های کند کننده آن موادی از قبیل ترکیب او را افرالدید و فسفات آمونیوم نیز به کار می‏روند .
  4 ـ روشهای آغشتگی و اشباع
 روش‏های مختلفی برای آغشتگی و اشباع تیرهای چوبی وجود دارد که مهم‏ترین آنها به قرار زیر است :
 4 ـ 1 ـ روش آغشتگی سطحی تیرها
 در این روش به وسیله قلم مو یا پاشیدن یا فروبردن چوب در محلول , سطح چوب را با مواد ضد عفونی آغشته می‏نمایند و اغلب سموم حشره کش یا کرئوزوت بدین روش مورد استعمال قرار می‏گیرند . در عمل فرو بردن تیرهای چوبی را در مخازن پر از کرئوزوت نتیجه بهتری به دست می‏آورند به خصوص اگر کرئوزوت دارای حرارتی در حدود 82 درجه سانتی گراد باشد .
 وزن در این روش فقط سطح تیرهای چوبی آغشته می‏گردند لذا برای تیرهای چوبی که با خاک در تماس هستند زیاد مناسب نمی‏باشد ولی در سایر موارد روش ارزان و ساده‏ای به شمار می‏رود مشروط بر این‏که چوب‏ها قبلا تا اندازه‏ای خشک شده و دارای رطوبت سطحی زیاد نباشد .
 4 ـ 2 ـ روش غوطه‏ور کردن تیرها
 در این روش در بشکه‏های محتوی مواد آغشتگی تیرها را به طور عمود قرار می‏دهند پس از آغشتگی تیرها را به طور معکوس مجددا در بشکه می‏گذارند تا قسمت دیگر آغشته شود گاهی نیز برای چوب‏های بلندتر ظروف بزرگتری به کار می‏برند و چوب‏ها را به طور افقی در محلول قرار می‏دهند و با وسائلی چوب را در ظرف غوطه ور نگاه می‏دارند که در این روش چوب یکنواخت‏تر آغشته می‏شود .
 در این روش از پنتاکلرورفنل ـ نفتانات مسر و کرئوزوت استفاده می‏گردد اگر چنانچه کرئوزوت از نوع غلیظ باشد آن را در تمام مدت آغشتگی گرم نگاه می‏دارند با این روش می‏توان تیره‏ای چوبی پایه ـ تیرهای کوچک مانند تیرهای پرچین و نرده را آغشته نمود .
 4 ـ 2 ـ روش بوشری
 در این روش ماده ضد عفونی را در تنه درختان    می‏نمایند به طوری که ماده ضد عفونی جانشین    گردد . عمل تزریق به این ترتیب است که تیرها را به طور افقی طوری قرار می‏دهند که مقطع کوچک آنها به اندازه 40 ـ 50 سانتی متر پایی تراز مقطع بزرگ آنها باشد .
 در این موقع یک سر لوله لاستیکی را به مقطع بزرگ تیره سر دیگر لوله به مخزن وصل می‏نمایند این مخزن در بلندی قرار دارد و ارتفاع آن قسمت به طور تیرها به طول تیرها متفاوت است .
   یادآوری 1 ـ همیشه باید حداقل   مخزن از محلول آغشتگی پر باشد .
 یادآوری 2 ـ دوباره به کار بردن موادی که از انتهای تیرها خارج می‏گردد مجاز نمی‏باشد .
 با این روش کلیه تیرهای چوبی تازه بریده شده را که پوست آنها گرفته نشده  است می‏توان تحت عمل آغشتگی قرار داد و محلول آغشتگی سولفات مس می‏باشد .
 4 ـ 4 ـ روش ظروف سرباز
 4 ـ 4 ـ 1 ـ روش فرو بردن چوب در محلول سرد و گرم
 اصول کار ـ در این روش ابتداء تیرها را در محلول گرم فرو می‏برند . در این حال هوای داخل حفره‏های چوب منبسط شده و قسمتی از آن از چوب خارج می‏گردد . اگر در این حال تیرها را وارد محلول سرد نمایند فشار داخلی تیرها پایین آمده و محلول یا عمق زیادی در چوب نفوذ می‏کند .
 این روش بسیار ساده بوده و فقط به دو حوضچه فلزی و یک گرم کننده و یک دستگاه بالا برنده نیاز است .
 مواد آغشتگی در این روش در درجه اول کرئوزوت و در درجه دوم سایر سموم محلول در آب است . اگر کرئوزوت به کار رود حرارت متوسط حوضچه گرم 100 درجه سانتی گراد و حوضچه سرد 65 درجه سانتی گراد می‏باشد و در مورد سموم محلول حرارت حوضچه سرد همان حرارت محیط می‏باشد . مدت برای حوضچه گرم حداقل 6 ساعت و برای حوضچه سرد 2 ساعت می‏باشد .
 4 ـ 4 ـ 2 ـ روش کیان
 در این روش تیرها را در محلول سرد بی کلرور جیوه فرو می‏برند و روش تیرها باید از تجرایت خشک باشد و محلول ضد عفونی شده عبارتست از یک محلول بی کلرور جیوه به نسبت یک کیلوگرم بی کلرور جیوه در 150 لیتر آب .
 4 ـ 5 ـ روش ظروف سر بسته
 در این روش تیرها را در یک مخزن سربسته غیر قابل نفوذ قرار داده و مایع آغشتگی را تحت فشار وارد مخزن نموده و تیرها را آغشته می‏نمایند و عمل به دو طریق زیر انجام می‏گیرد . مک
 4 ـ 5 ـ 1 ـ روش تبل
 در این روش تیرها را در مخازن قرار داده و به مدت 30 دقیقه فشار داخل مخزن را تا 65 میلیمتر جیوه پایین می‏آورند سپس مایع آغشتگی ( کرئوزوت را به مخزن وارد نموده و فشار را تا 6 آتمسفر می‏رسانند و 1 ـ 2 ساعت فشار را ثابت نگاه می‏دارند بعد فشار را قطع می‏نمایند . برای این‏که زیادی کرئوزوت موجود در چوب را خارج نمایند قبل از درآوردن تیرها را مخزن مختصری خلاء ایجاد می‏کنند .
 در این روش در تخلیه اول هوای داخل حفره‏های چوب خارج شده و کرئوزوت تحت 6 اتمسفر فشار به خوبی در داخل چوب نفوذ می‏کند .
 عیب بزرگ این روش اینست که مصرف کرئوزوت زیاد بوده و کرئوزوت اضافی داخل چوب بعدا به صورت قطرات بیرون ریخته و سبب کثیف شدن تیر می‏گردد .
 4 ـ 5 ـ 2 ـ روش روپینگ
 در این روش پس از قرار دادن تیرهای چوبی در مخزن فشار آن را به مدت 15 دقیقه تا 4 آتمسفر بالا می‏برند تا هوا کاملا در داخل تیر نفوذ کند بعد کرئوزوت را وارد مخزن نموده و مجددا فشار مخزن را به 10 اتمسفر می‏رسانند و این فشار را به مدت 1 ـ 2 ساعت ثابت نگاه می‏دارند تا کرئوزوت وارد خلل و فرج چوب شود و ضمنأ هوای داخل چوب متراکم شود در این حال دفعتأ فشار مخزن را از بین می‏برند تا این عمل هوای متراکم داخل چوب کرئوزوت اضافی را به خارج چوب می‏راند و با مختصر خلاء مقدار زیادی از کرئوزوت از چوب پس گرفته می‏شود .
 با این عمل فقط کرئوزوت دیواره یاخته‏های چوب را آغشته می‏نمایند و در نتیجه از کثیف شدن و مصرف زیادی کرئوزوت جلوگیری می‏شود .

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ] [ ]

جنگل‌ها، سرمایه‌های ملی هر کشور محسوب می‌شوند که حفاظت و استفادة صحیح از آنها، علاوه بر ثروت‌آفرینی، بقای محیط‌زیست را نیز تضمین می‌نماید. در مطلب زیر، راهکارهای بیوتکنولوژی جهت حفظ و استفادة مناسب از این سرمایه‌های ملی، ذکر گردیده است:

مقدمه


حدود 30 درصد از سطح کرة زمین به‌وسیلة جنگل‌ها پوشیده شده است که 25 درصد از آن در قارة اروپا و فدراسیون روسیه و بقیه در سایر نقاط جهان قرار دارند (کل مساحت جنگل‌های دنیا تقریبا 9/3 میلیارد هکتار است). جنگل‌ها و مراتع از حیث تأمین مواد غذایی جامعه، مصنوعات چوبی، محصولات کاغذی، تأمین تعداد زیادی از مایحتاج عمومی جامعه، جلوگیری از فرسایش و از

 

بین رفتن خاک و حفظ آب و نزولات آسمانی، نقش مهمی را در اکوسیستم‌های طبیعی ایفا می‌نمایند. بنابراین تلاش برای جلوگیری از نابودی این منابع برای حفظ حیات انسان و همچنین کسب درآمد از این منابع طبیعی، از اهمیت حیاتی برخوردار است.

به‌کارگیری بیوتکنولوژی جهت حفظ و استفادة بهینه از جنگل‌ها


به‌طور کلی، بیوتکنولوژی از طرق زیر می‌تواند در زمینة حفظ و بهره‌برداری بهینه از جنگل‌ها و مراتع مفید واقع شود:

1- کشت سلول و بافتبا استفاده از روش‌های کشت بافت می‌توان گونه‌های درختان جنگلی در معرض انقراض را که در شرایط طبیعی قادر به تکثیر نیستند، از نابودی نجات داد. برای حفظ این گونه‌ها،‌ بیوتکنولوژی با هدف تکثیر انبوه در شرایط کنترل شدة آزمایشگاه و سپس کشت آنها در عرصه‌های طبیعی، نقش حیاتی در حفظ گونه‌های جنگلی در حال زوال ایفا می‌کند. در حال حاضر در شمال کشور گونه‌هایی مانند نارون، هزار، زبان‌گنجشک و نیز گونه‌هایی از درختان جنگل‌های زاگرس با این مشکل مواجه هستند که برای جلوگیری از انقراض آنها می‌توان از روش‌های بیوتکنولوژی استفاده کرد.
یکی دیگر از موارد استفاده از تکنیک کشت بافت در بخش جنگل، کوتاه کردن دوره تجدید نسل درختان جنگلی و همچنین کوتاه کردن زمان مورد نیاز برای دستیابی به پایداری فنوتیپی در درختان جنگلی می‌باشد.

2- نشانگرهای مولکولی

 

2-1- شناسایی سریع و به موقع ژنوتیپ‌هادر بررسی گونه‌ها و ژنوتیپ‌ها در برنامه‌های اصلاحی درختان جنگلی و غیرجنگلی، شناسایی و تمایز سریع بین مواد تحت بررسی، مدت زمان لازم برای انتخاب و اصلاح این گونه‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش داده و موجب تسریع فرآیند اصلاح می‌شود. بررسی ضایعات و خصوصیات درختان جنگلی با نشانگرهای فنوتیپی به ده‌ها سال وقت نیاز است که این باعث کندی کار می‌شود و زمان دستیابی به نتایج را طولانی می‌کند. کاربرد روش‌های بیوتکنولوژی، به‌ویژه نشانگرهای مولکولی مانند RFLP و AFLP، راه‌حل مناسبی برای تسریع اصلاح گونه‌های جنگلی و کاهش مدت زمان بررسی نتایج حاصل از کارهای اصلاحی است. کاربرد روش‌های مولکولی، امکان شناسایی و ارزیابی در اولین مراحل رشد گیاه را فراهم می‌کند و زمان لازم برای رسیدن به اطلاعات مورد نیاز را به حداقل می‌رساند.

2-2- انتخاب بر اساس نشانگر به‌منظور بهبود کمی و کیفی فرآورده‌های جنگلی


مهمترین عواملی که انجام برنامه‌های اصلاح درختان جنگلی را به شیوة سنتی محدود می‌سازد عبارتند از:
الف) زمان بر بودن (طولانی بودن نسل‌ها در گیاهان جنگلی)
ب) نبود دانش کافی در مورد روابط بین ساختارهای ژنوتیپی و فنوتیپی درختان در یک زمان واحد
ج) وجود مشکلات زیاد در کنترل فرآیند انتخاب در مورد گیاهانی با گرده‌افشانی باز.
باید توجه داشت که نمی‌توان بر اساس خصوصیات ظاهری در مراحل اولیه رشد درختان، خصوصیات درختان بالغ را پیش‌بینی کرد و بنابراین ارزیابی کامل به روشی سنتی به زمان زیادی نیاز است.

2-3- کاربرد نشانگرها در استفادة صنعتی از جنگل‌ها


سرعت رشد و فرم درخت در جنگل‌های صنعتی، تعیین‌کننده ارزش و بازده اقتصادی آن است. اصلاح و تولید درختان با سرعت رشد زیاد و فرم متناسب، به‌منظور استفادة بهینه از منابع جنگلی، از اولویت خاصی برخوردار است و موجب افزایش بازده اقتصادی جنگل‌های موجود خواهد بود. افزایش بهره‌وری از جنگل و به خصوص افزایش کیفیت چوب و الوار از موارد مهم در مدیریت جنگل محسوب می‌شود. در این زمینه، برنامه‌های وسیعی در نقاط مختلف دنیا و به‌خصوص در سطح اروپا با استفاده از برنامه‌های اصلاح کلاسیک و انتخاب به کمک نشانگر در جریان است. برخلاف بسیاری از گیاهان زراعی، تاریخچة انتخاب و اصلاح گونه‌های درختان جنگلی نسبتاً کوتاه است (بزرگترین برنامه اصلاحی سیستماتیکی که تاکنون صورت گرفته بروی گونه‌هایی از اکالیپتوس و کاج بوده است)؛ بنابراین برای تسریع چرخة اصلاح این درختان، ابزارهای بیوتکنولوژی و از جمله نشانگرهای مولکولی، می‌توانند راه‌گشا باشند و فرآیند شناسایی صفات کمی و کیفی مطلوب را شتاب بخشند.

2-4- سایر کاربردهای نشانگرهااز جمله کاربردهای دیگر نشانگرهای مولکولی در بخش جنگل موارد زیر است:
شناسایی کلون‌های برتر، شناسایی آلودگی جنگل‌ها، برآورد تنوع ژنتیکی به منظور استفاده از آن در استراتژی‌های نمونه‌گیری، حفاظت ژنتیکی و حفاظت از کلکسیون‌های جمعیت‌های اصلاحی. ارزش واقعی نشانگرها را می‌توان در به‌کارگیری آنها در تحقیقاتی دید که جهت فهم مکانیزم‌های پایة ژنتیکی و فیزیولوژیکی صورت می‌گیرند.هم‌اکنون تحقیقات هدفمندی در جهت شتاب‌دهی به توسعة استفاده و بکارگیری نشانگرهای مولکولی جهت غربال‌گری گونه‌های جنگلی در سطح دنیا در حال انجام است.

3- مهندسی ژنتیک


برخی از استراتژی‌های اصلاحی در درختان جنگلی، بر روی افزایش کمی صفاتی است که از قبل وجود داشته‌اند. در حالی که در برخی از استراتژی‌ها، هدف، وارد کردن صفاتی جدید به گیاه میزبان است. تکنیک‌های DNA نوترکیب در هر دو مورد می‌تواند مؤثر باشند. مهندسی ژنتیک می‌تواند جهت اصلاح درختان جنگلی در زمینه‌های مختلفی به‌کار ‌رود. برخی از این زمینه‌ها عبارتند از:

3-1- ایجاد گونه‌های جنگلی مقاوم به آفات و بیماری‌ها


یکی از روش‌های حفظ گونه‌های مهم جنگلی، حفاظت آنها از آفات و بیماری‌های شایع است. گفتنی است که تعدادی از گونه‌های مهم جنگلی که از اهمیت زیادی برخوردارند، در جنگل‌های صنعتی شمال کشور، در اثر حملة برخی از بیماری‌هایی که اپیدمی شده‌اند، رو به انقراض و نابودی هستند (از جمله بیماری مرگ درختان نارون). برای جلوگیری از زیان وارده و انقراض این گونه‌ها، اقدامات جدی باید به عمل آید. از طرفی، استفاده از سموم، موجب برهم خوردن تعادل زیست‌محیطی، صرف هزینه زیاد و مقاومت تدریجی آفات به سموم می‌شود و از نظر عملی نیز کاربرد سموم در چنین سطح گسترده‌ای امکان‌پذیر نیست. در این رابطه می‌توان از روش‌های مطمئن و بدون زیان‌های زیست‌محیطی مانند انتقال ژن‌های مقاوم به عوامل قارچی و باکتریایی بیماری‌زا، استفاده کرد. برای جلوگیری از زیان حشرات، می‌توان ژن‌هایی را که کدکننده یکسری مواد کشنده حشرات هستند به گیاه منتقل کرد و گیاه را در برابر حمله آفات، مقاوم ساخت. در این رابطه، انتقال ژن Bt به درختان جنگلی، معمول‌ترین شیوه‌ای است که تاکنون استفاده شده است.‌ برای مثال، در سال 1990، حدود 60 درصد از کل برنامه‌های کنترل آفات در آمریکای شمالی، به‌خصوص مبارزه با کرم جوانه (Budworm) و نوعی پروانه (Gypsy moth) با استفاده از باکتری Bt انجام شده است.
البته محدودیتی که در استفاده از Bt وجود دارد، این است که طیف عمل باکتری Bt بسیار باریک است، یعنی تنها بر گروهی از آفات تأثیرگذار است. همچنین نور آفتاب می‌تواند اسپور و سم این باکتری را غیرفعال کند. البته بیوتکنولوژی توانسته است با شناسایی و انتخاب باکتری‌های اصلاح شدة مؤثرتر و همچنین تکنولوژی DNA نوترکیب، نقش مهمی را در ایجاد مقاومت درختان جنگلی به آفات بازی نماید. آمارهای مربوط به کشور آمریکا نشان می‌دهد، سالانه یک میلیارد دلار بر اثر حمله حشرات و بیماری‌ها به جنگل‌های این کشور خسارت وارد می‌آید. اگر مطالعه‌ای جامع در مورد خسارت ناشی از آفات و بیماری در کشور صورت گیرد، مشخص می‌شود که رقم ضرر و زیان در کشور ما نیز بالا است. مثال‌های موفقی که در زمینة تولید درختان مقاوم به حشره در سطح دنیا وجود دارد عبارتند از: صنوبر، کاج و اکالیپتوس مقاوم به حشره.

3-2- ایجاد گونه‌های جنگلی مقاوم به تنش‌های غیر زنده(سرما، خشکی، شوری و غیره)


از جمله فاکتورهای محدودکنندة کشت گونه‌های جنگلی در برخی مناطق، وجود شرایط نامساعدی چون کمبود آب، شوری خاک و سرما است. روش‌های بیوتکنولوژی برای غلبه بر این محدودیت‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این زمینه، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که از آن جمله انتقال ژن‌های مقاومت در برابر تنش‌های محیطی به گونه‌های حساس است. برای مثال، انتقال ژن‌های القاپذیر در مقابل تنش کم‌آبی، گرما و سرما به گیاهان، برای تحمل شرایط کمبود آب و نیز تولید پایه‌های مقاوم به شوری که امکان استقرار گونه‌ها را در زمین‌های شور فراهم آورد. در ارتباط با عرصه‌های جنگلی کشور، کمبود آب و نزولات جوی،‌ به‌ویژه در جنگل‌های زاگرس، از عوامل عمدة کاهش رشد و استقرار گونه‌ها است. با توجه به گسترة وسیع این جنگل‌ها و اهمیت آنها از نظر اکولوژیکی و نیز حفظ خاک و نزولات آسمانی،‌ تحقیقات پیرامون حل مشکلات فراروی این جنگل‌ها، حایز اهمیت ملی است. در این رابطه تولید پایه‌های مقاوم در مقابل تنش‌های خشکی با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی،‌ اهمیت به‌سزایی در حفظ منابع طبیعی کشور دارد.

3-3- افزایش تولید چوب


بر اساس گزارش (FAO 2001-1999)، مصرف الوار صنعتی جهان در سال 2000، بین 6,1 تا 2,2 میلیارد متر مکعب بوده است. مصرف چوب، سالانه حدود 7,1 درصد رشد دارد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2010 مصرف چوب حدود 20 درصد (9,1 میلیارد مترمکعب) بیش از زمان حال خواهد شد. در حال حاضر فرآورده‌های چوبی، یک صنعت 400 میلیارد دلاری را در سطح جهان به خود اختصاص داده است و حدود 3 میلیون نفر را در سراسر گیتی به‌کار گرفته است. بنابراین مشاهده می‌شود که با ورود مواد جایگزین چوب به بازارهای جهان، نه‌تنها چوب ارزش خود را از دست نداده است، بلکه میزان مصرف آن مرتباً در حال افزایش است. در این زمینه بیوتکنولوژی با تولید پایه‌های دارای رشد بیشتر و سریع‌تر و نیز چوب باکیفیت‌تر، می‌تواند نقش مهمی ایفا نماید. باید گفت که بهبود کیفی الیاف سلولزی گونه‌های جنگلی،‌ نیازهای صنایع کاغذسازی را نیز تامین کرده و نیاز جامعه را در این زمینه برطرف خواهد کرد که در قسمت بعدی مورد بحث قرار گرفته است.

3-4- بهبود کیفیت چوب مورد استفاده در صنعت کاغذسازی


کیفیت چوب، یکی از الزامات صنعت کاغذسازی است. در صنعت کاغذسازی، چوبی با کیفیت محسوب می‌شود که میزان سلولز آن زیاد و میزان لیگنین آن پایین باشد. در روش‌های سنتی، برای جداسازی لیگنین از چوب، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که گاهاً خطرناک و نیازمند صرف انرژی و هزینة زیاد است. بنابراین افزایش نسبت سلولز به لیگنین از طریق ژنتیکی، علاوه بر افزایش کیفیت چوب و همچنین افزایش رشد درختان، می‌تواند آلودگی‌های حاصل از کارخانجات کاغذسازی را کاهش دهد. در این زمینه، مهندسی ژنتیک از طریق راه‌کار آنتی‌سنز (Antisense) می‌تواند بیوسنتز لیگنین را اصلاح کرده و درصد آن را در چوب کاهش دهد و بنابراین هزینه‌های تولید خمیر کاغذ و به همان اندازه مصرف مواد شیمیایی و انرژی را در ساخت خمیر کاغذ کاهش دهد.

محدودیت‌های استفاده از مهندسی ژنتیک در بخش جنگل و افق‌های آینده


یکی از محدودیت‌های استفاده از مهندسی ژنتیک در بخش جنگل، نگرانی از فرار ژن‌های مهندسی‌شده، به درون جمعیت‌های وحشی است که احتمال می‌رود به مرور زمان، الگوی طبیعی جنگل را دچار تغییر کند. البته این نگرانی را می‌توان از طریق تولید درختان مهندسی‌شدة عقیم، تا حدود زیادی مرتفع کرد.
فاکتور مهم دیگری که استفاده از مهندسی ژنتیک را در گونه‌های جنگلی محدود می‌سازد، عدم وجود دانش کافی در مورد زیربنای مولکولی صفاتی در درختان است که از لحاظ صنعتی برای انسان مهم‌تر هستند و ارتباط بیشتری با رشد درختان و کیفیت چوب دارند. این محدودیت نیز با تکمیل ژنوم برخی درختان مهم جنگلی، مانند صنوبر، کاج، سپیدار و همچنین ایجاد بانک‌های اطلاعاتی EST در حال رفع شدن است.
محققین بر این باورند که پیشرفت دانش مولکولی با ساخت نقشه‌های ژنی و توالی‌یابی ‌ژنوم گونه‌های جنگلی این امکان را فراهم کرده است تا دستورزی چندین ژن به‌طور همزمان برای دستیابی به صفات اقتصادی مهم، قابل انجام شود.

نتیجه‌گیریدر مطالب فوق، مشاهده شد که بیوتکنولوژی می‌تواند در بخش جنگل نیز مانند سایر زمینه‌ها، بسیار مفید واقع شود. بنابراین با توجه به وسعت زیاد جنگل‌ها و مراتع کشور (سطح جنگل‌های کشور بالغ بر 12 میلیون هکتار است که از این سطح، حدود 5/1 میلیون هکتار جنگل‌های صنعتی خزری، 5,4 میلیون هکتار جنگل‌های منطقه زاگرس و بقیه جنگل‌های پراکنده مرکزی، جنوبی و ارسباران است) و اهمیت حیاتی این منابع، هرگونه تحقیقی که منجر به افزایش تولید و یا دفع ضایعات این بخش شود،‌ منجر به بازده کلان اقتصادی خواهد شد.
جنگل‌ها و مراتع کشور، از منابع طبیعی تجدیدشونده هستند و برای حل مشکلات این منابع باید به گونه‌ای عمل کرد که موجب به بار آمدن ضایعات زیست‌محیطی نشود و با حداقل سرمایه‌گذاری بتوان به حداکثر بهره‌برداری زسید. کاربرد بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک با هدف افزایش بازده از یکسو و جلوگیری از خسارات و ضایعات از سوی دیگر، این امکان را به‌وجود می‌آورد تا با حداقل ضایعات زیست محیطی و صرف حداقل سرمایه به حداقل رسیده، تولید در سطح کلان افزایش یافته و توسعة پایدار محقق شود. علاوه بر این، در صورت توجه بیشتر به بیوتکنولوژی جنگل، امکان اشتغال‌زایی مناسبی وجود دارد.

مآخذ:


1ـ نادری‌ شهاب‌، محبت‌علی. 1377. تحقیقات‌ بیوتکنولوژی‌ در راستای‌ افزایش‌ بازده‌ جنگلها و مراتع‌. رهیافت‌، شماره‌ 19.

2- Campbell, M. M., A. M. Brunner, H. M. Jones, and S. H. Strauss. 2003. Plant Biotechnology Journal (1) 141-154.

3- Gartland, K. M. A., R. C. Kellison, T. M. Fenning. 2002. Forest Biotechnology and Europe’s Forests of the Future. A Challenge Document for Presentation and Discussion at Forest Biotechnology in Europe: Impending Barriers, Policy, and Implications Edinburgh, Scotland. http://www.forestbiotech.org/pdffiles/europe.pdf.

4- Globerman, S., I. B. Vertinsky. 1995. Forest Biotechnology in Canada: Analysis of Intellectual Property Rights and Protection of Higher Life forms. http://collection.nlc-bnc.ca/100/200/301/ic/ippd-dppi/forest_biotechnology-e/globeref.pdf.

5- Kirk, T.K.1994. Technical overview of forest biotechnology research in the U.S. Proceedings of the 6th international Conference on Biotechnology in the Pulp and Paper Industry: Advances in Applied and Fundamental Research. Pp 3-8

 

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ ]

دانش مهندسی ژنتیک هنوز در آغاز راه است و مثل هر دانش نوظهوری ، غالباً مورد بحث های طولانی قرار می گیرد. به طور قطع نه موافقان این دانش به ویژه در حوزه کاربرد آن بر محصولات کشاورزی می توانند ادعا کنند که چنین رویکردی صد در صد مفید و عاری از هر گونه پیامد سوء است و نه مخالفان مهندسی ژنتیک می توانند مدعی آن شوند که کارکردهای چنین دانشی یکسره زیانبار است. پس زمینه برای بحث و تبادل نظر باید گشوده .............


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ ]

جنگل‌ها، سرمایه‌های ملی هر کشور محسوب می‌شوند که حفاظت و استفادة صحیح از آنها، علاوه بر ثروت‌آفرینی، بقای محیط‌زیست را نیز تضمین می‌نماید. در مطلب زیر، راهکارهای بیوتکنولوژی جهت حفظ و استفادة مناسب از این سرمایه‌های ملی، ذکر گردیده است:

مقدمه


حدود 30 درصد از سطح کرة زمین به‌وسیلة جنگل‌ها پوشیده شده است که 25 درصد از آن در قارة اروپا و فدراسیون روسیه و بقیه در سایر نقاط جهان قرار دارند (کل مساحت جنگل‌های دنیا تقریبا 9/3 میلیارد هکتار است). جنگل‌ها و مراتع از حیث تأمین مواد غذایی جامعه، مصنوعات چوبی، محصولات کاغذی، تأمین تعداد زیادی از مایحتاج عمومی جامعه، جلوگیری از فرسایش و از

 

بین رفتن خاک و حفظ آب و نزولات آسمانی، نقش مهمی را در اکوسیستم‌های طبیعی ایفا می‌نمایند. بنابراین تلاش برای جلوگیری از نابودی این منابع برای حفظ حیات انسان و همچنین کسب درآمد از این منابع طبیعی، از اهمیت حیاتی برخوردار است.

به‌کارگیری بیوتکنولوژی جهت حفظ و استفادة بهینه از جنگل‌ها


به‌طور کلی، بیوتکنولوژی از طرق زیر می‌تواند در زمینة حفظ و بهره‌برداری بهینه از جنگل‌ها و مراتع مفید واقع شود:

1- کشت سلول و بافتبا استفاده از روش‌های کشت بافت می‌توان گونه‌های درختان جنگلی در معرض انقراض را که در شرایط طبیعی قادر به تکثیر نیستند، از نابودی نجات داد. برای حفظ این گونه‌ها،‌ بیوتکنولوژی با هدف تکثیر انبوه در شرایط کنترل شدة آزمایشگاه و سپس کشت آنها در عرصه‌های طبیعی، نقش حیاتی در حفظ گونه‌های جنگلی در حال زوال ایفا می‌کند. در حال حاضر در شمال کشور گونه‌هایی مانند نارون، هزار، زبان‌گنجشک و نیز گونه‌هایی از درختان جنگل‌های زاگرس با این مشکل مواجه هستند که برای جلوگیری از انقراض آنها می‌توان از روش‌های بیوتکنولوژی استفاده کرد.
یکی دیگر از موارد استفاده از تکنیک کشت بافت در بخش جنگل، کوتاه کردن دوره تجدید نسل درختان جنگلی و همچنین کوتاه کردن زمان مورد نیاز برای دستیابی به پایداری فنوتیپی در درختان جنگلی می‌باشد.

2- نشانگرهای مولکولی

 

2-1- شناسایی سریع و به موقع ژنوتیپ‌هادر بررسی گونه‌ها و ژنوتیپ‌ها در برنامه‌های اصلاحی درختان جنگلی و غیرجنگلی، شناسایی و تمایز سریع بین مواد تحت بررسی، مدت زمان لازم برای انتخاب و اصلاح این گونه‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش داده و موجب تسریع فرآیند اصلاح می‌شود. بررسی ضایعات و خصوصیات درختان جنگلی با نشانگرهای فنوتیپی به ده‌ها سال وقت نیاز است که این باعث کندی کار می‌شود و زمان دستیابی به نتایج را طولانی می‌کند. کاربرد روش‌های بیوتکنولوژی، به‌ویژه نشانگرهای مولکولی مانند RFLP و AFLP، راه‌حل مناسبی برای تسریع اصلاح گونه‌های جنگلی و کاهش مدت زمان بررسی نتایج حاصل از کارهای اصلاحی است. کاربرد روش‌های مولکولی، امکان شناسایی و ارزیابی در اولین مراحل رشد گیاه را فراهم می‌کند و زمان لازم برای رسیدن به اطلاعات مورد نیاز را به حداقل می‌رساند.

2-2- انتخاب بر اساس نشانگر به‌منظور بهبود کمی و کیفی فرآورده‌های جنگلی


مهمترین عواملی که انجام برنامه‌های اصلاح درختان جنگلی را به شیوة سنتی محدود می‌سازد عبارتند از:
الف) زمان بر بودن (طولانی بودن نسل‌ها در گیاهان جنگلی)
ب) نبود دانش کافی در مورد روابط بین ساختارهای ژنوتیپی و فنوتیپی درختان در یک زمان واحد
ج) وجود مشکلات زیاد در کنترل فرآیند انتخاب در مورد گیاهانی با گرده‌افشانی باز.
باید توجه داشت که نمی‌توان بر اساس خصوصیات ظاهری در مراحل اولیه رشد درختان، خصوصیات درختان بالغ را پیش‌بینی کرد و بنابراین ارزیابی کامل به روشی سنتی به زمان زیادی نیاز است.

2-3- کاربرد نشانگرها در استفادة صنعتی از جنگل‌ها


سرعت رشد و فرم درخت در جنگل‌های صنعتی، تعیین‌کننده ارزش و بازده اقتصادی آن است. اصلاح و تولید درختان با سرعت رشد زیاد و فرم متناسب، به‌منظور استفادة بهینه از منابع جنگلی، از اولویت خاصی برخوردار است و موجب افزایش بازده اقتصادی جنگل‌های موجود خواهد بود. افزایش بهره‌وری از جنگل و به خصوص افزایش کیفیت چوب و الوار از موارد مهم در مدیریت جنگل محسوب می‌شود. در این زمینه، برنامه‌های وسیعی در نقاط مختلف دنیا و به‌خصوص در سطح اروپا با استفاده از برنامه‌های اصلاح کلاسیک و انتخاب به کمک نشانگر در جریان است. برخلاف بسیاری از گیاهان زراعی، تاریخچة انتخاب و اصلاح گونه‌های درختان جنگلی نسبتاً کوتاه است (بزرگترین برنامه اصلاحی سیستماتیکی که تاکنون صورت گرفته بروی گونه‌هایی از اکالیپتوس و کاج بوده است)؛ بنابراین برای تسریع چرخة اصلاح این درختان، ابزارهای بیوتکنولوژی و از جمله نشانگرهای مولکولی، می‌توانند راه‌گشا باشند و فرآیند شناسایی صفات کمی و کیفی مطلوب را شتاب بخشند.

2-4- سایر کاربردهای نشانگرهااز جمله کاربردهای دیگر نشانگرهای مولکولی در بخش جنگل موارد زیر است:
شناسایی کلون‌های برتر، شناسایی آلودگی جنگل‌ها، برآورد تنوع ژنتیکی به منظور استفاده از آن در استراتژی‌های نمونه‌گیری، حفاظت ژنتیکی و حفاظت از کلکسیون‌های جمعیت‌های اصلاحی. ارزش واقعی نشانگرها را می‌توان در به‌کارگیری آنها در تحقیقاتی دید که جهت فهم مکانیزم‌های پایة ژنتیکی و فیزیولوژیکی صورت می‌گیرند.هم‌اکنون تحقیقات هدفمندی در جهت شتاب‌دهی به توسعة استفاده و بکارگیری نشانگرهای مولکولی جهت غربال‌گری گونه‌های جنگلی در سطح دنیا در حال انجام است.

3- مهندسی ژنتیک


برخی از استراتژی‌های اصلاحی در درختان جنگلی، بر روی افزایش کمی صفاتی است که از قبل وجود داشته‌اند. در حالی که در برخی از استراتژی‌ها، هدف، وارد کردن صفاتی جدید به گیاه میزبان است. تکنیک‌های DNA نوترکیب در هر دو مورد می‌تواند مؤثر باشند. مهندسی ژنتیک می‌تواند جهت اصلاح درختان جنگلی در زمینه‌های مختلفی به‌کار ‌رود. برخی از این زمینه‌ها عبارتند از:

3-1- ایجاد گونه‌های جنگلی مقاوم به آفات و بیماری‌ها


یکی از روش‌های حفظ گونه‌های مهم جنگلی، حفاظت آنها از آفات و بیماری‌های شایع است. گفتنی است که تعدادی از گونه‌های مهم جنگلی که از اهمیت زیادی برخوردارند، در جنگل‌های صنعتی شمال کشور، در اثر حملة برخی از بیماری‌هایی که اپیدمی شده‌اند، رو به انقراض و نابودی هستند (از جمله بیماری مرگ درختان نارون). برای جلوگیری از زیان وارده و انقراض این گونه‌ها، اقدامات جدی باید به عمل آید. از طرفی، استفاده از سموم، موجب برهم خوردن تعادل زیست‌محیطی، صرف هزینه زیاد و مقاومت تدریجی آفات به سموم می‌شود و از نظر عملی نیز کاربرد سموم در چنین سطح گسترده‌ای امکان‌پذیر نیست. در این رابطه می‌توان از روش‌های مطمئن و بدون زیان‌های زیست‌محیطی مانند انتقال ژن‌های مقاوم به عوامل قارچی و باکتریایی بیماری‌زا، استفاده کرد. برای جلوگیری از زیان حشرات، می‌توان ژن‌هایی را که کدکننده یکسری مواد کشنده حشرات هستند به گیاه منتقل کرد و گیاه را در برابر حمله آفات، مقاوم ساخت. در این رابطه، انتقال ژن Bt به درختان جنگلی، معمول‌ترین شیوه‌ای است که تاکنون استفاده شده است.‌ برای مثال، در سال 1990، حدود 60 درصد از کل برنامه‌های کنترل آفات در آمریکای شمالی، به‌خصوص مبارزه با کرم جوانه (Budworm) و نوعی پروانه (Gypsy moth) با استفاده از باکتری Bt انجام شده است.
البته محدودیتی که در استفاده از Bt وجود دارد، این است که طیف عمل باکتری Bt بسیار باریک است، یعنی تنها بر گروهی از آفات تأثیرگذار است. همچنین نور آفتاب می‌تواند اسپور و سم این باکتری را غیرفعال کند. البته بیوتکنولوژی توانسته است با شناسایی و انتخاب باکتری‌های اصلاح شدة مؤثرتر و همچنین تکنولوژی DNA نوترکیب، نقش مهمی را در ایجاد مقاومت درختان جنگلی به آفات بازی نماید. آمارهای مربوط به کشور آمریکا نشان می‌دهد، سالانه یک میلیارد دلار بر اثر حمله حشرات و بیماری‌ها به جنگل‌های این کشور خسارت وارد می‌آید. اگر مطالعه‌ای جامع در مورد خسارت ناشی از آفات و بیماری در کشور صورت گیرد، مشخص می‌شود که رقم ضرر و زیان در کشور ما نیز بالا است. مثال‌های موفقی که در زمینة تولید درختان مقاوم به حشره در سطح دنیا وجود دارد عبارتند از: صنوبر، کاج و اکالیپتوس مقاوم به حشره.

3-2- ایجاد گونه‌های جنگلی مقاوم به تنش‌های غیر زنده(سرما، خشکی، شوری و غیره)


از جمله فاکتورهای محدودکنندة کشت گونه‌های جنگلی در برخی مناطق، وجود شرایط نامساعدی چون کمبود آب، شوری خاک و سرما است. روش‌های بیوتکنولوژی برای غلبه بر این محدودیت‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این زمینه، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که از آن جمله انتقال ژن‌های مقاومت در برابر تنش‌های محیطی به گونه‌های حساس است. برای مثال، انتقال ژن‌های القاپذیر در مقابل تنش کم‌آبی، گرما و سرما به گیاهان، برای تحمل شرایط کمبود آب و نیز تولید پایه‌های مقاوم به شوری که امکان استقرار گونه‌ها را در زمین‌های شور فراهم آورد. در ارتباط با عرصه‌های جنگلی کشور، کمبود آب و نزولات جوی،‌ به‌ویژه در جنگل‌های زاگرس، از عوامل عمدة کاهش رشد و استقرار گونه‌ها است. با توجه به گسترة وسیع این جنگل‌ها و اهمیت آنها از نظر اکولوژیکی و نیز حفظ خاک و نزولات آسمانی،‌ تحقیقات پیرامون حل مشکلات فراروی این جنگل‌ها، حایز اهمیت ملی است. در این رابطه تولید پایه‌های مقاوم در مقابل تنش‌های خشکی با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی،‌ اهمیت به‌سزایی در حفظ منابع طبیعی کشور دارد.

3-3- افزایش تولید چوب


بر اساس گزارش (FAO 2001-1999)، مصرف الوار صنعتی جهان در سال 2000، بین 6,1 تا 2,2 میلیارد متر مکعب بوده است. مصرف چوب، سالانه حدود 7,1 درصد رشد دارد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2010 مصرف چوب حدود 20 درصد (9,1 میلیارد مترمکعب) بیش از زمان حال خواهد شد. در حال حاضر فرآورده‌های چوبی، یک صنعت 400 میلیارد دلاری را در سطح جهان به خود اختصاص داده است و حدود 3 میلیون نفر را در سراسر گیتی به‌کار گرفته است. بنابراین مشاهده می‌شود که با ورود مواد جایگزین چوب به بازارهای جهان، نه‌تنها چوب ارزش خود را از دست نداده است، بلکه میزان مصرف آن مرتباً در حال افزایش است. در این زمینه بیوتکنولوژی با تولید پایه‌های دارای رشد بیشتر و سریع‌تر و نیز چوب باکیفیت‌تر، می‌تواند نقش مهمی ایفا نماید. باید گفت که بهبود کیفی الیاف سلولزی گونه‌های جنگلی،‌ نیازهای صنایع کاغذسازی را نیز تامین کرده و نیاز جامعه را در این زمینه برطرف خواهد کرد که در قسمت بعدی مورد بحث قرار گرفته است.

3-4- بهبود کیفیت چوب مورد استفاده در صنعت کاغذسازی


کیفیت چوب، یکی از الزامات صنعت کاغذسازی است. در صنعت کاغذسازی، چوبی با کیفیت محسوب می‌شود که میزان سلولز آن زیاد و میزان لیگنین آن پایین باشد. در روش‌های سنتی، برای جداسازی لیگنین از چوب، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که گاهاً خطرناک و نیازمند صرف انرژی و هزینة زیاد است. بنابراین افزایش نسبت سلولز به لیگنین از طریق ژنتیکی، علاوه بر افزایش کیفیت چوب و همچنین افزایش رشد درختان، می‌تواند آلودگی‌های حاصل از کارخانجات کاغذسازی را کاهش دهد. در این زمینه، مهندسی ژنتیک از طریق راه‌کار آنتی‌سنز (Antisense) می‌تواند بیوسنتز لیگنین را اصلاح کرده و درصد آن را در چوب کاهش دهد و بنابراین هزینه‌های تولید خمیر کاغذ و به همان اندازه مصرف مواد شیمیایی و انرژی را در ساخت خمیر کاغذ کاهش دهد.

محدودیت‌های استفاده از مهندسی ژنتیک در بخش جنگل و افق‌های آینده


یکی از محدودیت‌های استفاده از مهندسی ژنتیک در بخش جنگل، نگرانی از فرار ژن‌های مهندسی‌شده، به درون جمعیت‌های وحشی است که احتمال می‌رود به مرور زمان، الگوی طبیعی جنگل را دچار تغییر کند. البته این نگرانی را می‌توان از طریق تولید درختان مهندسی‌شدة عقیم، تا حدود زیادی مرتفع کرد.
فاکتور مهم دیگری که استفاده از مهندسی ژنتیک را در گونه‌های جنگلی محدود می‌سازد، عدم وجود دانش کافی در مورد زیربنای مولکولی صفاتی در درختان است که از لحاظ صنعتی برای انسان مهم‌تر هستند و ارتباط بیشتری با رشد درختان و کیفیت چوب دارند. این محدودیت نیز با تکمیل ژنوم برخی درختان مهم جنگلی، مانند صنوبر، کاج، سپیدار و همچنین ایجاد بانک‌های اطلاعاتی EST در حال رفع شدن است.
محققین بر این باورند که پیشرفت دانش مولکولی با ساخت نقشه‌های ژنی و توالی‌یابی ‌ژنوم گونه‌های جنگلی این امکان را فراهم کرده است تا دستورزی چندین ژن به‌طور همزمان برای دستیابی به صفات اقتصادی مهم، قابل انجام شود.

نتیجه‌گیریدر مطالب فوق، مشاهده شد که بیوتکنولوژی می‌تواند در بخش جنگل نیز مانند سایر زمینه‌ها، بسیار مفید واقع شود. بنابراین با توجه به وسعت زیاد جنگل‌ها و مراتع کشور (سطح جنگل‌های کشور بالغ بر 12 میلیون هکتار است که از این سطح، حدود 5/1 میلیون هکتار جنگل‌های صنعتی خزری، 5,4 میلیون هکتار جنگل‌های منطقه زاگرس و بقیه جنگل‌های پراکنده مرکزی، جنوبی و ارسباران است) و اهمیت حیاتی این منابع، هرگونه تحقیقی که منجر به افزایش تولید و یا دفع ضایعات این بخش شود،‌ منجر به بازده کلان اقتصادی خواهد شد.
جنگل‌ها و مراتع کشور، از منابع طبیعی تجدیدشونده هستند و برای حل مشکلات این منابع باید به گونه‌ای عمل کرد که موجب به بار آمدن ضایعات زیست‌محیطی نشود و با حداقل سرمایه‌گذاری بتوان به حداکثر بهره‌برداری زسید. کاربرد بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک با هدف افزایش بازده از یکسو و جلوگیری از خسارات و ضایعات از سوی دیگر، این امکان را به‌وجود می‌آورد تا با حداقل ضایعات زیست محیطی و صرف حداقل سرمایه به حداقل رسیده، تولید در سطح کلان افزایش یافته و توسعة پایدار محقق شود. علاوه بر این، در صورت توجه بیشتر به بیوتکنولوژی جنگل، امکان اشتغال‌زایی مناسبی وجود دارد.

مآخذ:


1ـ نادری‌ شهاب‌، محبت‌علی. 1377. تحقیقات‌ بیوتکنولوژی‌ در راستای‌ افزایش‌ بازده‌ جنگلها و مراتع‌. رهیافت‌، شماره‌ 19.

2- Campbell, M. M., A. M. Brunner, H. M. Jones, and S. H. Strauss. 2003. Plant Biotechnology Journal (1) 141-154.

3- Gartland, K. M. A., R. C. Kellison, T. M. Fenning. 2002. Forest Biotechnology and Europe’s Forests of the Future. A Challenge Document for Presentation and Discussion at Forest Biotechnology in Europe: Impending Barriers, Policy, and Implications Edinburgh, Scotland. http://www.forestbiotech.org/pdffiles/europe.pdf.

4- Globerman, S., I. B. Vertinsky. 1995. Forest Biotechnology in Canada: Analysis of Intellectual Property Rights and Protection of Higher Life forms. http://collection.nlc-bnc.ca/100/200/301/ic/ippd-dppi/forest_biotechnology-e/globeref.pdf.

5- Kirk, T.K.1994. Technical overview of forest biotechnology research in the U.S. Proceedings of the 6th international Conference on Biotechnology in the Pulp and Paper Industry: Advances in Applied and Fundamental Research. Pp 3-8

 

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ ]

امروزه استفاده از کامپوزیت­های الیاف طبیعی در صنعت ساختمان و صنعت خودرو مورد توجه بسیاری از کشورهای توسعه­یافته و در حال توسعه قرار گرفته است. این الیاف به راحتی به چرخه طبیعت بر می‌گردند و از قیمت بسیار پایین‌تری برخوردار هستند. متن زیر به معرفی تجربه چند کشور از جمله ایران در بهره‌گیری از کامپوزیت‌های طبیعی می‌پردازد:

هندوستان

طی دهه گذشته، کشور هند گام‌های بلندی را در تدوین و گسترش دانش فنی استفاده از کامپوزیت‌هایالیاف طبیعی برداشته است. این کشور تحقیقات فراوانی جهت تولید یک محصول بادوام و ارزان‌قیمت جهت پاسخگویی به نیاز اقشار کم‌درآمد جامعه خود انجام داده است. این کشور از منابع غنی الیاف طبیعی برخوردار است و با توجه به مشکل مسکن و جمعیت، فعالیت‌های خود را در راستای کاربرد کامپوزیت‌های الیاف طبیعی در صنعت ساختمان متمرکز کرده است.

این کشور پروژه‌های بزرگی را جهت تولید پروفیل‌های پالتروژنی از الیاف طبیعی، تهیه تخته‌های کامپوزیتی و پانل‌های ساختمانی از جنس الیاف کنف، درب‌های کامپوزیتی ساخته شده از الیاف چتایی و قاب‌ها و پنجره‌های ساختمانی از جنس الیاف نارگیل، در دست اجرا دارد. البته محصولات تولیدشده منحصراً در صنعت ساختمان این کشور مصرف نمی‌شود و حجم بالایی از این محصولات در ساخت قطارها و واگن‌های خط آهن مورد استفاده قرار گرفته است.

بنابر اظهارات هیئت ارزیابی و پیش‌بینی تکنولوژی هند (TIFAC)، با روی آوردن به سمت الیاف طبیعی علاوه بر حفظ منابع ارزشمند چوب این کشور، زمینه حضور هند در بازارهای بین‌المللی نیز فراهم شده است.

این کشور جهت صدور تکنولوژی کامپوزیت‌های الیاف طبیعی به کشورهای آفریقایی و آسیای جنوبی شرقی که از ذخایر الیاف طبیعی فراوانی برخوردارند، برنامه‌های بلندمدتی را در دستور کار خود قرار داده است. کامپوزیت‌های الیاف طبیعی امروزه در هند به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند و به دلیل قیمت مناسب و خواص مطلوبشان به عنوان رقبای قدرتمند محصولات چوبی مطرح شده‌اند.

بنابر گزارش هیات مذکور، گام بعدی این کشور گسترش تکنولوژی کامپوزیت‌های الیاف طبیعی از عرصه ساختمان به عرصه‌های دیگر از قبیل راه آهن، کشتیرانی، خودروسازی و غیره است.

 

اروپا و آمریکا

در سال‌های اخیر استفاده از الیاف طبیعی در ساخت کامپوزیت‌ها در اروپا و آمریکا به شدت مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر الیاف طبیعی، گزارشاتی مبنی بر استفاده از رزین‌های طبیعی در ساخت تراکتورهای شرکت ژان‌دی ‌یر نیز وجود دارد که بیانگر توجه صنعت کامپوزیت اروپا به استفاده از منابع طبیعی و سازگار با محیط زیست می‌باشد.

خودروسازان اروپا و آمریکا طی سال‌های اخیر اتومبیل‌هایی را که در آنها از کامپوزیت‌های الیاف طبیعی استفاده شده است به بازار عرضه کرده‌اند. طی گزارشی شرکت‌های بزرگی همچون جانسون، فیندلی و ویزیدوم از کامپوزیت‌های الیاف طبیعی در خودروهای سال 2001 خود بهره جسته‌اند. قطعات کامپوزیتی مورد استفاده این شرکت‌ها توسط یکی از شرکت‌های واقع در ایالت ایندیانای آمریکا تهیه می‌شود و به روش قالب‌گیری پرس گرم شکل می‌گیرند.

شرکت دایملر کرایسلر نیز به تازگی به سمت استفاده از یک نوع کامپوزیت الیاف طبیعی که در آفریقای جنوبی تولید می‌شود روی آورده است. این شرکت در ساخت قفسه‌های عقبی داخل خودروهای سواری مرسدس ردهC از این نوع کامپوزیت‌ها کمک گرفته است. این شرکت همچنین تمایل دارد از این کامپوزیت‌ها در ساخت کاروان‌های مسافرتی خود نیز استفاده کند.

شرکت مشهور جنرال موتورز نیز یکی از شرکت‌هایی است که استفاده از الیاف طبیعی را در دستور کار خود قرار داده اشت. علاوه بر چندین مدل کامیون، در بدنه خودروهای مشهور این کمپانی نیز قطعاتی از جنس کامپوزیت‌های الیاف طبیعی را می‌توان مشاهده نمود.

به غیر از این غول‌های بزرگ خودروسازی، شرکت‌های کوچک‌تر خودروساز نیز از الیاف طبیعی به عنوان پرکننده‌های قطعات پلیمری خودرو بهره فراوانی می‌گیرند. در این قبیل قطعات درصد استفاده از الیاف طبیعی بسیار کمتر است.

به نظر می‌رسد که الیاف طبیعی بازار رو به رشدی دارند و برخی از دست اندرکاران صنایع خودروسازی نرخ رشد این کامپوزیت‌ها طی سال‌های آینده را تا 30 درصد نیز پیش‌بینی کرده‌اند .

ایران

در ایران نیز به تازگی تلاش‌هایی جهت به‌کارگیری کامپوزیت‌های الیاف طبیعی در صنایع خودرو و ساختمان گزارش می‌شود.

در محور ساختمان، پژوهشگاه پلیمر ایران به انجام مطالعات و تحقیقاتی در زمینه تولید نوارهای تزئینی از جنس الیاف طبیعی توسط فرایند پالتروژن اقدام نموده است. این نوارها به کمک الیاف طبیعی کنف و رزین پلی‌استر ساخته می‌شوند و در ساخت نماهای داخلی بنا قابل استفاده هستند. همچنین پروفیل‌های دیگری نیز به این روش تولید شده‌اند که می‌تواند موارد کاربرد خاص خود را در بازار بیابد. به غیر از این طرح تحقیقاتی، مورد دیگری از به کارگیری کامپوزیت‌های الیاف طبیعی در صنعت ساختمان کشور گزارش نشده است.

در محور خودرو فعالیت‌های انجام شده پررنگ‌تر است. در حال حاضر در ایران برای ساخت قطعات تزئینی خودرو عموماً از کامپوزیت‌های پرشده با آرد چوب و یا فیبرهای تهیه شده از ترکیب رزین و تراشه‌های چوب کمک می‌گیرند. کامپوزیت‌های پر شده با آرد چوب در حقیقت ترکیبی از یک رزین گرمانرم همچون پلی‌پروپیلن با آرد چوب بازیافت شده است که به نسبت حجمی مناسب با هم آمیخته شده‌اند. بر طبق بعضی از گزارشات، مواد اولیه لازم برای تولید این قطعات از خارج مرزها وارد می‌شود و ارزبری بسیار زیادی دارد .

کشور ما در حال حاضر از منابع غنی الیاف طبیعی همچون کنف برخوردار است. گسترش تکنولوژی کامپوزیت‌های طبیعی از سوی کشورهای در حال توسعه همچون هند و تایلند می‌تواند به عنوان الگویی برای بخش‌های تحقیقاتی داخلی در غنیمت شمردن فرصت‌های موجود در عرصه تولید مواد جدید محسوب شود.

مآخذ:

مجلة کامپوزیت، شماره‌های 2و 7

2- سایت: www.TIFAC.Org.in

3- مجموعه مقالات هفتمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران

 

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ] [ ]

 

Comparison of the pressing behaviour of wood particleboard and strawboard

 

 

چکیده:

برای افزایش اطلاعات در مورد روش تولید کامپوزیت کاه، ذرات به کار برده شده در تخته خرده چوب و تخته کاه به همراه چسب اوره فرم آلدهید(UF) تحت پرس قرار گرفته و به  صورت آزمایشی ، نفوذ پذیری خرده چوب ها ، فشار خرده چوب ها ، دمای مغز تخته ، فشار بخار مغزی ، پروفیل عمودی تخته، بررسی و با هم مقایسه شدند.

نتایج نشان دادند که تخته کاه خیلی بیشتر فشرده می شود و بنابراین نیاز به فشار کمتری برای فشرده شدن داشت.

ذرات چوب و ذرات جدا شده از تخته کاه با هم مقایسه شدند. الیاف کاه به دست آمده از آسیاب چکشی، نفوذ پذیری کم و ثانیا‌ً فشار بخار مغزی بالایی داشته و بیشترین دمای مغزی را در هنگام پرس گرم، نشان دادند که به اختلاف دانسیته بین سطح و لایه های مغزی در تخته پرس شده نهایی، افزود.

توصیه شده است که بسته شدن پرس به آهستگی و باز شدن آن طولانی مدت باشد تا برنامه پرس تخته کاه بهبود یابد.   

مقدمه :

تخته کاه یک کامپوزیت کاملاً جدید وتولید شده از کاه گندم یا برنج می باشد. در فرآیند تولید ، ممکن است کاه ها کوبیده شوند(آسیاب چکشی) ویا به الیاف پالایش شوند. برای ارتباط مؤثر بین الیاف کاه با محتویات غیرآلی سطوح بالایی ، معمولاً از رزین متیل دی فنیل (MDI) استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که پرس خوب منجر به تولید تخته کاه مطلوب می شود. تخته کاه می تواند جایگزین MDF و تخته خرده چوب شود، همچنین تولید تخته کاه برای مناطق و کشور هایی که منابع چوبی کمی دارند و نیز الیاف کشاورزی که به آسانی در دسترس است، بسیار جالب  باشد. ولی تخته کاه هنوز برای رسیدن به عرصه تولید تجاری بالا،دارای مشکلات تکنیکی در فرایند شکل دهی کاه دارد، که به نظر می رسد ذرات چوب و الیاف دارای خصوصیات مختلفی هستند. یک تکنیک که از اهمیت خاصی برخوردار است، پرس تخته کاه در تولید می باشد. در یک کامپوزیت چوب، پرس یک کلید فعال در تولید تخته کاه است. هنگام پرس گرما و فشار برای استحکام ذرات چوب و عملکرد چسب بکار می روند. افزایش تولید نتنها به وسیله زمان پرس هدایت می شود، بلکه به خصوصیات فیزیکی و مکانیکی تولید نهایی و به ذرات متراکم شده خرده چوب ها و عملکرد چسب ها بستگی دارد. عملکرد پرس گرم خیلی پیچیده است، زیرا تغییرات معنی داری در گرما، رطوبت، تغییر شکل و چسبندگی دیده می شود. در این تحقیق خصوصیات رفتار تخته کاه در برابر پرس را با بهترین تخته خرده چوب ها مقایسه کردند. هدف اصلی تحقیق، بهبود اطلاعات مربوط به رفتار تخته کاه در برابر پرس بود و اهداف دیگر عبارتند از:

 1- بررسی تجربی استحکام و نفوذ پذیری تخته کاه در مقایسه با تخته خرده چوب

2- بررسی درجه حرارت چوبها ، فشار گاز داخلی ،دانسیته پروفیل عمودی تخته کاه و تخته خرده  چوب در طی پرس گرم  

 

مواد و روشها :

 برای تهیه کاه از سه گونه گندم استفاده شد. آنها الیاف کاه را بوسیله ساییدن کاه توسط آسیاب چکشی و پالایش در فشار اتمسفر از هم جدا کرده و برای مقایسه، ذرات باریک چوب را از یک کارخانه تخته خرده چوب تهیه کردند . ذرات کاه و ذرات چوب در ابعاد 250×250 میلیمتر که برای یک آزمون مکانیکی بین المللی آماده شده بودند، با استفاده از پرس سرد، پرس شدند . آزمون فشار برای تعیین ارتباط تنش و کرنش با ذرات تحت بار و شرایط بدون بارگذاری انجام شد. آزمون پرس گرم برای رزینی شدن ذرات شکل گرفته انجام شد، تا رفتار و عکس العمل پرس گرم تخته ها مشخص شود. دو تخته 900 × 900 میلیمتر از هر سه نوع کاه شامل ذرات کاه ساییده شده(توسط آسیاب چکشی)، ذرات کاه پالایش شده و ذرات چوب ساخته شدند. چسب اوره فرم آلدهید (UF) به میزان 9 درصد اندازه گیری شده بود. از این تحقیقات برای تعیین درجه حرارت و فشار بخار ذرات در هنگام پرس استفاده شد. فشار و در هم رفتگی ذرات به صورت اتوماتیکی با استفاده از سیستم کامپیوتری اندازه گیری شده و کنترل   می شود. برای تعیین نفوذ پذیری، نمونه های دیسکی (mm50 قطر و mm5 ضخامت)از تخته های آزمایشی و تخته خرده چوب تجاری بریده و تهیه شدند. این نمونه ها برای مطالعه وضعیت اولیه هدایت سیستم جریان هوا تهیه شده بودند. فشار هوا و میزان جریان برای هر آزمون ثبت شد. نفوذ پذیری بر اساس قانون darcy محاسبه شد. برای اندازه گیری مقدار تراکم عمودی، 3 نمونه mm50  × mm50 از هر تخته بریده شد. ضخامت نمونه ها به دقت با عبور اشعه x استاندارد مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج بررسی ها بر اساس دانسیته میانگین نمونه ها با قطعات تولید شده از لایه های با دانسیته متوسط مقایسه شد.

 

بحث ونتیجه گیری:

خصوصیات مواد

- شکل هندسی مواد

در جدول1 اندازه های توزیع شده ذرات چوب، ذرات کاه ساییده شده و ذرات کاه پالایش شده مشخص شده است. هر دوی ذرات چوب و ذرات کاه ساییده شده حاوی بعضی ذرات کلفت و مقدار کمی ذرات باریک هستند، در حالیکه ذرات کاه پالایش شده اکثراً یک شکل به نظر می رسند. کاه های ساییده شده ضخیم اغلب شامل هیچ گرد و غباری نیستند. ویژگی های هندسی دیگر ذرات کاه (بخصوص کاه ساییده شده ) به طوری است که خیلی شبیه تراشه های کوچک هستند (باریک و تخت) و برخلاف شکل مکعب ذرات چوب می باشد.

خرده چوب های تراشه ای شکل، دارای نفوذ پذیری کم بخار در حالت کاه های متراکم یا نیمه متراکم هستند. جدول 2 فهرستی از جرم مخصوص ظاهری ذرات چوب به هم فشرده، کاه ساییده شده و ذرات کاه پالایش شده را نشان می دهد. بدون هیچ پرسی، فشردگی ذرات چوب، بیشتر از ذرات کاه است.

این حقیقت دارد که کاه در سطح خود موم اندود است و این می تواند منجر به ایجاد مشکل در نگهداری ذرات و درهم رفتگی بدون نقص ( در هنگام انتقال برای شکل گیری کیک و پرس) شود. متاسفانه مشکلات به وسیله چسب MDI (که خصوصیات جذب کنندگی ضعیفی دارد)حل نشدند. بنابراین، پیش پرس ممکن است هنگام تولید تجارتی تخته کاه، بخصوص تخته کاه ساییده شده ضروری  باشد.

  

تراکم پذیری:

شکل 2 مقایسه عکس العمل به فشار بین تخته های ذرات چوب، کاه ساییده شده و ذرات کاه پالایش شده را نشان می دهد. این یک واقعیت است که ذرات چوب سخت تر فشرده می شوند و کاه پالایش شده تراکم پذیرتر است. وهمچنین با فشار یکسان، فشردگی ذرات یا الیاف کاه بیشتر از ذرات چوب است. به عبارت دیگر، تخته کاه به فشار کمتری نسبت به ذرات چوب با دانسیته یکسان نیاز دارد.

نفوذ پذیری:

شکل3 مقایسه نفوذ پذیری چوب ماسیو، تخته کاه ساییده شده، تخته کاه پالایش شده و تخته خرده چوب را نشان می دهد. نفوذ پذیری چوب در جهت عرضی الیاف خیلی پایین است. کیک تشکیل شده از خرده چوب به علت درصد تخلخل بین کیک ها (Dia  and Steiner 1993) مانند تراشه ها و ذرات osb خیلی نفوذ ناپذیرتر از چوب ماسیو است اما با افزایش تراکم تخته ها در زمان پرس ، نفوذ پذیری به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند. وقتی ذرات چوب به صورت یک تخته پرس شده اند، به نظر می رسد نفوذ پذیری تخته ها تا حدی مشابه چوب ماسیو می شوند،گر چه تخته ها متراکم تر هستند. ( تصویر 6)

ارتباط بین نفوذ پذیری تخته و دانسیته آن یک مبحث اصلی است(Humphrey and Bolton 1989).  در این تحقیق رابطه نفوذ پذیری و دانسیته تخته کاه پالایش شده به نظر می رسد از همان منحنی تخته تشکیل شده از چوب پیروی می کند، در حالیکه نفوذ پذیری تخته کاه ساییده شده و کاه شکافته شده از منحنی دیگری تبعیت می کند. در یک دانسیته برابر، نفوذ پذیری کاه ساییده شده و تخته کاه شکافته شده به نظر می رسد به طور معنی داری کمتر از کاه پالایش شده و ذرات چوب باشد.   

 

واکنش پرس گرم :

فشار تخته ها

همه تخته ها با استفاده ازبرنامه زمانی یکسان پرس شده بودند، به این صورت که زمان بسته شدن صفحه پرس با استفاده از دو سرعت s60  و s240 بوده و پس از کنترل، فشار زمان باز شدن s40 طول کشید.

شکل 4 مقایسه اختلاف فشار تخته در طی پرس گرم، بین ذرات کاه و ذرات چوب را نشان می دهد. حداکثر فشار برای ذرات کاه نسبت به چوب اهمیت کمتری دارد زیرا ذرات کاه در آزمون پرس سرد خیلی نفوذ پذیر نشان داده شدند(شکل2). بنابر این ،نیروی درونی حاصل از برداشتن فشار در ذرات کاه کمتر است بعلاوه به نظر می رسد، ذرات کاه پالایش شده از ذرات کاه ساییده شده به فشار کمتری جهت پرس نیاز داشته باشند.

دمای مغز:

تغییرات درجه حرارت مغز برای ذرات چوب و کاه پالایش شده با هم مشابه است. درجه حرارت مغز ذرات چوب، از ذرات کاه ساییده شده سریعتر افزایش می یابد اما در مراحل انتهایی پرس، کمتر است. این افزایش تدریجی و بالابودن دمای مغز در انتهاکه تخته کاه ساییده شده نسبت داده می شود ، به علت نفوذ پذیری کم آن طبق مباحث قبلی می باشد. نفوذ پذیری کمتر، موجب انتقال آهسته جریان گرما از سطح به مغز بوده و خروج تدریجی بخار موجب بالاتر بودن درجه حرارت انتهایی در داخل تخته       می شود.

فشار بخار:

تصویر 6 اختلاف فشار بخار مغز در هنگام پرس را نشان می دهد. یک اختلاف معنی داری بین ذرات کاه ساییده شده، کاه پالایش شده و ذرات چوب وجود دارد. ولی فشار بخار داخلی تا حدودی برای کاه پالایش شده و ذرات چوب مشابه است ولی فشار بخار داخلی برای کاه ساییده شده دو برابر بالاتر است. اختلاف در فشار بخار احتمالا به نفوذ پذیری مربوط می شود. طبق نمودار، تخته کاه ساییده شده دارای نفوذ پذیری کمتری است، بخار تولید شده داخلی تخته سخت تر خارج می شود بنابراین منجر به فشار بیشتری می شود. فشار بخار مغزی بالا سبب باز شدن تخته(لایه لایه شدن) بعد از باز شدن پرس می شود. بنابراین دوره کم بخاری یا کم فشاری باید طولانی شود.

 دانسیته پروفیل عمودی:

 درتصویر7 انواع دانسیته های پروفیل عمودی برای تخته کاه پالایش شده که خیلی نزدیک به تخته خرده چوب می باشند نشان داده شده است، به طوری که اختلاف زیادی در فشردگی تخته ها می باشد. این به این معنی است که فشردگی تخته، فاکتور کنترل کننده دانسیته تخته نیست. جدول 3 دانسیته سطح و مغز پروفیل عمودی سه نوع تخته را نشان می دهد. مجدداً اختلاف دانسیته ها برای تخته کاه پالایش شده و تخته خرده چوب بسیار مشابه می باشد ولی اختلاف دانسیته سطح و مغز در تخته کاه ساییده شده خیلی زیاد بود، به طوری  که حداکثر دانسیته در سطح برای آن و کمترین دانسیته در مغز نیز برای این تخته بود. پایین بودن دانسیته مغزی می تواند به علت مشکل در توانایی چسبندگی داخلی باشد. بر طبق نظریه daietal2000، اختلاف دانسیته زیاد در تخته کاه ساییده شده مربوط به نفوذ پذیری اندک تخته می باشد.

تکنیک های پرس:

 توسعه مناسب برنامه زمانی پرس برای تخته کاه حداقل به دو فاکتور وابسته می باشد. ابتدا ذرات کاه خیلی تراکم پذیر هستند، بنابراین به فشار کمتری برای بسته شدن پرس نیاز دارد. ثانیا ذرات کاه ساییده شده نفوذ پذیری کمتری از ذرات چوب و کاه پالایش شده دارد . بنابراین میزان بسته شدن پرس نسبت به دو مورد دیگر باید آهسته تر باشد تا از دانسیته مغزی اندک جلوگیری شود. همچنین برای جلوگیری از باز شدن تخته به دلیل فشار بخار مغزی زیاد ، دوره باز شدن پرس باید طولانی تر شود .

در پایان مقایسه ذرات چوب و ذرات کاه منحصراً در اشکال هندسی و ابعاد آنها انجام شد. ذرات کاه ساییده شده ویژگی هایی شبیه تراشه دارد و شامل مقدار کمی گرد و غبار است. دانسیته ظاهری تخته با ذرات کاه کمتر است . این امر همراه با سطوح چسبناک آنها ممکن است در کنترل و نگهداری بدون عیب ذرات برای تولید تخته کاه مشکل آفرین شود . با توجه به اینکه ذرات کاه خیلی تراکم پذیر هستند، بنابراین احتیاج به فشار صفحه پرس کمتری هنگام بسته شدن پرس دارند. نفوذپذیری تخته با ذرات کاه ساییده شده به طور معنی داری کمتر از تخته با ذرات چوب و ذرات کاه پالایش شده می باشد . در مقایسه با ذرات چوب و ذرات کاه پالایش شده، تخته کاه ساییده شده نفوذپذیری کمتر و ثانیا فشار بخار بیشتر و بیشترین درجه حرارت مغزی و بیشترین اختلاف دانسیته بین سطح و لایه های مغزی را دارا می باشند. پیشنهاد شده که برای پیشرفت برنامه پرس تخته کاه ، زمان بسته شدن پرس، آهسته تر و زمان باز شدن آن طولانی تر باشد . باید به این نکته توجه کرد که تخته ها به وسیله چسب UF متصل شوند زیرا استفاده از چسب های دیگر ممکن است منجر به نتایج متفاوتی شود.

 

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ]

قسمت‌ اول‌ - تعریف‌ دستگاه‌های‌ اره‌ چوب‌ بری‌

 اره‌ تسمه‌ای‌:

 اره‌ تسمه‌ای‌ عبارت‌ از یک‌ نوع‌ ماشین‌ چوب‌ بری‌ است‌ که‌ دارای‌ یک‌ یا چند تسمه‌ فولادی‌ بی‌ انتها بوده‌ و روی‌ یک‌ یا هر دو لبه‌ آنها یک‌ رشته‌ دندانه‌ وجود دارد. این‌ تسمه‌ فولادی‌ روی‌ دو فلکه‌ سوار شده‌ محور این‌ فلکه‌ها در یک‌ صفحه‌ افقی‌ یا در یک‌ صفحه‌ قائم‌ و در دو طرف‌ میز کار قرار گرفته‌ است‌.

 اره‌های‌ گرد:

 1- ماشین‌ اره‌ گرد عبارت‌ از یک‌ یا چند صفحه‌ نازک‌ فولادی‌ گرد که‌ محیط‌ آنها به‌صورت‌ دندانه‌های‌ اره‌ درآمده‌ و این‌ صفحات‌ روی‌ محورهای‌ افقی‌ یا عمودی‌ نصب‌ شده‌ و با گردش‌ محور عمل‌ برش‌ چوب‌ انجام‌ می‌گیرد. طرز قرار گرفتن‌ این‌ محورها می‌تواند به‌ترتیب‌ زیر باشد:

 الف‌ - محور زیر میز کار قرار گیرد و صفحات‌ اره‌ از شیارهایی‌ که‌ در سطح‌ میز و در مقابل‌ آنها تعبیه‌ شده‌ بیرون‌ آمده‌ باشد.

 ب‌ - بالای‌ میز کار قرار گرفته‌ باشد (در هر حال‌ فاصله‌ بین‌ صفحه‌ اره‌ و میز کار قابل‌ تنظیم‌ است‌).

 ج‌ - محور اره‌ که‌ حرکت‌ دورانی‌ خود را از محور ناقل‌ نیرو اخذ می‌کند روی‌ بازویی‌ که‌ دارای‌ حرکت‎ نوسانی ‎است‌ قرار گرفته‌ و عمل‌ برش‎چوب‌ به‌ وسیله‎ نوسان‌ این‌ بازو انجام‌ می‌گیرد.

 2- اره‌ گرد مضاعف‌ ماشینی‌ است‌ که‌ دارای‌ دو صفحه‌ اره‌ گرد بوده‌ و برای‌ بریدن‌ چوب‌ بطور معین‌ بکار می‌رود.

 3- اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ بریدن‌ چوب‌ به‌ طول‌های‌ معین‌ بکار می‌رود.

 فاصله‌ تیغه‌های‌ این‌ اره‌ روی‌ محور به‌وسیله‌ حلقه‌های‌ کشویی‌ که‌ زیر میز قرار گرفته‌ تنظیم‌ شده‌ و بار دادن‌ به‌وسیله‌ اهرم‌ها - پدالها یا هوای‌ فشرده‌ (که‌ سبب‌ بالا آمدن‌ محور اره‌ می‌گردد) انجام‌ می‌شود. البته‌ شیارهای‌ صفحه‌ روی‌ میز نیز از نظر مطابقت‌ با فواصل‌ صفحات‌ اره‌ قابل‌ تنظیم‌ می‌باشد.

 4- ماشین‌ اره‌ گرد (توفال‌بر) ماشینی‌ است‌ برای‌ برش‌ دسته‌های‌ توفال‌ به‌طول‌های‌ مشخص‌ که‌ دارای‌ یک‌ یا دو اره‌ گرد می‌باشد همچنین‌ شامل‌ بازوهایی‌ است‌ که‌ با حرکت‌ نوسانی‌ خود دسته‌های‌ توفال‌ را گرفته‌ و عمل‌ بار دادن‌ را انجام‌ می‌دهند.

 5- ماشین‌ اره‌ چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌های‌ فوقانی‌ ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ تنظیم‌ دو انتهای‌ قطعات‌ اره‌ شده‌ و برش‌ آنها به‌طولهای‌ مشخص‌ بکار می‌رود این‌ دستگاه‌ دارای‌ دو یا چند صفحه‌ اره‌ گرد سربری‌ است‌ که‌ محور آنها روی‌ بازویی‌که‌ دارای‌ حرکت‌ نوسانی‌ است‌ نصب‌ گردیده‌ و با حرکت‌ نوسانی‌ این‌ بازو که‌ به‌محور انتقال‌ نیرو تکیه‌ کرده‌ است‌ عمل‌ باردادن‌ را انجام‌ می‌دهد.

6- ماشین اره گرد چند تیغه‎ای راپودبر یا محور معلق دستگاهی است که دارای دو یا چند صفحه اره گرد می‎باشد این صفحات روی محورهای افقی نصب گردیده و خود این محورها روی ستون‎های معلق و در یک سطح افقی بالای میز کار سوار شده‎اند و میز دستگاه به وسیله زنجیرهای مخصوص حمل بار دادن را انجام می‎دهد.

 از این‌ ماشین‌ در موارد زیر استفاده‌ می‌شود:

الف- برای‌ برش‌ پوست‌ درخت‌ و قطعات‌ چوب‌ به‌ طول‌های‌ مناسب‌ برای‌ مصارف‌ مختلف‌.

 ب‌ - برای‌ خرد کردن‌ چوب‌.

 7- اره‌ گرد ارابه‌ای‌ ماشینی‌ است‌ دارای‌ یک‌ صفحه‌ اره‌ گرد ساده‌ راپودبر که‌ در موقع‌ برش‌ در طول‌ میز ثابت‌ دستگاه‌ حرکت‌ می‌کند.

 8- اره‌ گرد هیزم‌ بری‌ ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ تکه‌ کردن‌ مازاد چوبهای‌ بریده‌ شده‌ و پوست‌ درخت‌ به‌ اندازه‌های‌ لازم‌ برای‌ مصرف‌ سوخت‌ بکار رفته‌ و دارای‌ دو یا چند اره‌ گرد می‌باشد که‌ بالای‌ میز دستگاه‌ روی‌ محور نصب‌ شده‌ است‌.

 9- اره‌ گرد نوسانی‌ با مفصل‌های‌ فوقانی‌ که‌ بدنه‌ ماشین‌ اره‌ در قسمت‌ بالای‌ میز به‌ محور ناقل‌ حرکت‌ آویزان‌ است‌ و دارای‌ یک‌ صفحه‌ اره‌ گرد ساده‌ می‌باشد. برای‌ عمل‌ برش‌ این‌ بدنه‌ را به‌طرف‌ جلو می‌کشند در این‌ حال‌ صفحه‌ اره‌ در شیاری‌ که‌ روی‌ میز تعبیه‌ شده‌ حرکت‌ کرده‌ و پس‌ از انجام‌ عمل‌ برش‌ با رها کردن‌ دستگاه‌ مجدداً اره‌گرد در شیار بریده‌ شده‌ چوب‌ به‌ محل‌ اولیه‌ خود برمی‌گردد.

10- اره‎گردراپودبر با محور مایل‌شونده‌ ماشینی‎است‌ که‌ زاویه‌ محور اره‌ نسبت‌ به‌ صفحه‌ میز قابل‌ تغییر بوده‌ و برای‌ برشهای‌ کج‎و پخ‎کردن‌ یا درآوردن‌ شیار درعرض‌ چوب‌ بکارمی‌رود.

11- اره‌ گرد راپودبر با میز مایل‌ شونده‌ مخصوص‌ راپودبری‌ ماشینی‌ است‌ که‌ زاویه‌ صفحه‌ میزان‌ نسبت‌ به‌ محور اره‌ قابل‌ تغییر بوده‌ و برای‌ برشهای‌ کج‌ و پخ‌ کردن‌ یا در آوردن‌ شیار در عرض‌ چوب‌ بکار می‌رود.

12- اره‌ گرد با محور مایل‌ شونده‌ راست‌ بری‌ ماشینی‌ است‌ که‌ زاویه‌ محور اره‌ نسبت‌ به‌ صفحه‌ میز قابل‌ تغییر بوده‌ و برای‌ برشهای‌ مورب‌ و پخ‌ کردن‌ یا در آوردن‌ شیار در جهت‌ الیاف‌ چوب‌ بکار می‌رود.

13- اره‌ گرد با میز مایل‌ شونده‌ مخصوص‌ راست‌ بری‌ ماشینی‌ است‌ که‌ زاویه‌ میز آن‌ نسبت‌ به‌ محور اره‌ قابل‌ تغییر بوده‌ و برای‌ برشهای‌ کج‌ و پخ‌ کردن‌ یا در آوردن‌ شیار در جهت‌ الیاف‌ چوب‌ بکار می‌رود.

14- اره‌ گرد راست‌ بر ماشینی‌ است‌ که‌ دارای‌ یک‌ یا چند اره‌ مخصوص‌ برش‌ طولی‌ می‌باشد طرز کار این‌ دستگاه‌ بدین‌ ترتیب‌ است‌ که‌ چوبها را روی‌ یک‌ میز ثابت‌ شکاف‌ دار یا روی‌ یک‌ شاسی‌ متحرک‌ نصب‌ می‌کنند و تخته‌های‌ صندوق‌، توفال، تخته‌ چلیک‌ و چوبهای‌ ته‌ بشکه‌ یا محصولات‌ مشابه‌ را به‌ طول‌ و ضخامت‌ مناسب‌ به‌وسیله‌ آن‌ برش‌ می‌دهند.

 15- اره‌ گرد مضاعف‌ کنشکافزنی‌ ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ در آوردن‌ شیار به‌ ابعاد مختلف‌ بکار رفته‌ و دارای‌ دو صفحه‌ اره‌ گرد است‌ که‌ تیغه‌های‌ مخصوص‌ متناسب‌ با عرض‌ شیار مورد نظر بین‌ این‌ دو صفحه‌ نصب‌ شده‌ و عمل‌ آن‌ برداشتن‌ قسمت‌ اضافی‌ مابین‌ دو شیار حاصل‌ از برش‌ تیغه‌های‌ اره‌ می‌باشد.

 16- اره‌ گرد با تیغه‌ مایل‌ نسبت‌ به‌ محور ماشینی‌ است‌ دارای‌ یک‌ صفحه‌ اره‌ کوچک‌ و ساده‌ راست‌ بری‌ که‌ با قراردادن‌ گاوه‌ای‌ بین‌ صفحه‌ اره‌ و تکیه‌ گاه‌ آن‌ روی‌ محور بطور مایل‌ نسبت‌ به‌ محور نصب‌ می‌شود.

 17- اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌ ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ صندوق‌ سازی‌ و برش‌ طولی‌ الوارهای‌ 4 سو و چوب‌های‌ خرپا مورد استفاده‌ قرا می‌گیرد و دارای‌ دو یا چند صفحه‌ اره‌ گرد برای‌ برش‌ طولی‌ می‌باشد که‌ فاصله‌ تیغه‌های‌ آن‌ نسبت‌ بهم‌ قابل‌ تنظیم‌ بوده‌ و عمل‌ بار دادن‌ در آن‌ بطور مکانیکی‌ انجام‌ می‌گیرد.

 18-اره‌ گرد برای‌ تکه‌ کردن‌ چوبهای‌ ته‌ بشکه‌ ماشینی‌ است‌ که‌ دارای‌ یک‌ تیغه‌ اره‌ ساده‌ مخصوص‌ برش‌ طولی‌ بوده‌ وبرای‌ بریدن‌ چوبهای‌ ته‌ بشکه‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد.

 بدین‌ طریق‌ که‌ قطعات‌ چوب‌ را بطور عمودی‌ روی‌ میز متحرک‌ دستگاه‌ قرار داده‌ و برای‌ انجام‌ عمل‌ برش‌ آنرا به‌طرف‌ صفحه‌ اره‌ می‌رانند.

 19- اره‌ گرد که‌ ارابه‌ یا میز آن‌ توسط‌ زانو تغییر مکان‌ می‌دهد ماشینی‌ است‌ دارای‌ یک‌ صفحه‌ اره‌ گرد ساده‌ برای‌ برش‌ طولی‌ که‌ به‌منظور تراشیدن‌ و برداشتن‌ قسمت‌ آسیب‌ دیده چوبهای‌ مخصوص‌ پوشش‌ سقف‌ یا 4 تراش‌ کردن‌ چوب‌ بکار می‌رود.

 قطعات‌ چوب‌ را بطور قائم‌ روی‌ شاسی‌ کوچک‌ و متحرکی‌ قرار می‌دهند حرکت‌ پیشروی‌ شاسی‌ به‌وسیله‌ زانو و حرکت‌ گردش‌ به‌وسیله‌ دست‌ کارگر انجام‌ می‌گیرد.

 20- اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ توفال‌ ماشینی‌ است‌ دارای‌ یک‌ یا چند صفحه‌ اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ که‌ برای‌ تکه‌ کردن‌ مازاد برش‌ الوارها به‌ عرض‌ و ضخامت‌ مناسب‌ بکار می‌رود این‌ چوبها بعداً به‌وسیله‌ دستگاه‌های‌ دیگر تبدیل‌ به‌ توفال‌ می‌گردد.

 21- ماشین‌ اره‌ توفال‌بری‌ ماشینی‌ است‌ دارای‌ تعداد صفحه‌ اره‌ گرد کوچک‌ با فواصل‌ منظم‌ که‌ برای‌ بریدن‌ توفال‌ به‌ ضخامتهای‌ مشخص‌ بکار می‌رود.

 22- (اره‌ روکش‌ بری‌) ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ برش‌ ورقه‌های‌ نازک‌ روکش‌ چوب‌ که‌ قبلاً تهیه‌ شده‌ بکار می‌رود.

 محور اره‌ دارای‌ حرکت‌ رفت‌ و آمد بوده‌ و در هر پیشروی‌ یک‌ ورقه‌ از روکش‌ را جدا می‌کند دستگاه‌ اره‌ شامل‌ یک‌ صفحه‌ مدور فلزی‌ می‌باشد که‌ روی‌ آن‌ حداقل‌ 10 قطعه‌ تیغه‌ اره‌ قوسی‌ شکل‌ نازک‌ نصب‌ شده‌ و محکم‌ کردن‌ این‌ قطعات‌ بروی‌ صفحه‌ مزبور به‌وسیله‌ پیچ‌هایی‌ عملی‌ می‌شود که‌ سر آنها خزینه‌ شده‌ و ایجاد برآمدگی‌ نمی‌کند.

 23- (ماشین‌ اره‌ گرد لبه‌بر برای‌ هم‌ عرض‌ کردن‌ قطعات‌ توفال‌) ماشینی‌ است‌ دارای‌ یک‌ یا دو اره‌گرد که‌ برای‌ تنظیم‌ لبه‌های‌ توفال‌ و هم‌ عرض‌ کردن‌ آنها بکار می‌رود.

 24- (اره‌ گرد افقی‌ مخصوص‌ یکنواخت‌ کردن‌ طول‌ توفال‌ها) ماشینی‌ است‌ که‌ دارای‌ یک‌ یا چند صفحه‌ اره‌ گرد می‌باشد.

 این‌ اره‌ها از یک‌ طرف‌ به‌وسیله‌ صفحه‌ سپری‌ مخصوص‌ تقویت‌ شده‌ و روی‌ محورهای‌ قائم‌ قرار گرفته‌اند قطعات‌ چوبی‌ که‌ برای‌ تهیه‌ توفال‌ حاضر شده‌ روی‌ شاسی‌های‌ چند طبقه‌ که‌ دارای‌ حرکت‌ رفت‌ و آمد طولی‌ یا دورانی‌ می‌باشد قرار گرفته‌ و قسمت‌ زیر چوب‌ از روی‌ اره‌ها عبور می‌کند.

 25- (اره‌ گرد قائم‌ مخصوص‌ یکنواخت‌ کردن‌ طول‌ توفال‌ها) ماشینی‌ است‌ که‌ دارای‌ یک‌ تیغه‌ اره‌ گرد ساده‌ می‌باشد این‌ تیغه‌ روی‌ محور افقی‌ نصب‌ شده‌ و طول‌ چوبهای‌ توفال‌ را که‌ به‌وسیله‌ میز متحرک‌ هدایت‌ می‌شود تنظیم‌ می‌کند.

26- (اره‌ استوانه‌ای‌) ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ برش‌ تخته‌های‌ چلیک‌ بشکه‌ طشتک‌ و سطلهای‌ چوبی‌ بکار رفته‌ و عمل‌ برش‌ در آن‌ به‌وسیله‌ یک‌ اره‌ چوب‌ بری‌ ساده‌ استوانه‌ای‌ شکل‌ انجام‌ می‌گیرد که‌ دارای‌ طول‌ کافی‌ برای‌ بریدن‌ چوبهای‌ به‌ ابعاد لازم‌ بوده‌ و قاعده‌ انتهایی‌ آن‌ مسدوداست‌ و جبهه‎جلوی‌ آن‌ دارای‌ دندانه‌هایی‎است‌ که‌ عمل‌ برش‌ چوب‌ را انجام‌ می‌دهد.

 چوب‌ به‌وسیله‌ میز کار به‌ دهانه‌ اره‌ مذکور رانده‌ می‌شود و مسیر حرکت‌ آن‌ بدم‌ اره‌ ممکنست‌ از خارج‌ استوانه‌ یا داخل‌ آن‌ باشد.

27- اره‌ پیش‌ تراش‌ تیغه‌ اره‌ گرد کوچکی‌ است‌ با دندانه‌های‌ درشت‌ که‌ جلوی‌ قرص‌ اره‌ اصلی‌ قرار گرفته‌ و به‌وسیله‌ بازوهای‌ قابل‌ تنظیمی‌ هدایت‌ می‌گردد این‌ تیغه‌ ضمن‌ ایجاد شیار عریض‌ در پوست‌ رویی‌ الوار شن‌ و اجسام‌ خارجی‌ را از پوست‌ خارج‌ کرده‌ و عمل‌ حفاظت‌ اره‌ اصلی‌ را انجام‌ می‌دهد.

28- اره‌ قابدار (رام‌) ماشینی‌است‌ مخصوص‌ برش‌ چوب‌ که‌ دارای‌ یک‌ یا چند تیغه‌ اره‌ بوده‌ و عمل‌ برش‌ با حرکت‌ رفت‌ و آمد قابی‌ که‌ تیغه‌ها روی‌ آن‌ نصب‌ شده‌ است‌ انجام‌ می‌گیرد.

 این‌ تیغه‌ها بطور قائم‌ روی‌ یک‌ قاب‌ کشیده‌ شده‌ و بطور محکم‌ نصب‌ گردیده‌ است‌ قاب‌ دستگاه‌ در امتداد قائم‌ بدنه‌ ماشین‌ در یک‌ قسمت‌ کشویی‌ رفت‌ و آمد می‌کند و عمل‌ برش‌ را ضمن‌ پایین‌ رفتن‌ قاب‌ انجام‌ می‌دهد.

 این‌ دستگاه‌ برای‌ برش‌ طولی‌ تخته‌ یا برای‌ دو نیم‌ کردن‌ چوبهای‌ چهار سو و چوبهای‌ دیگر بکار می‌رود.

 29- اره‌ راپودبر قابدار با حرکت‌ رفت‌ و آمد ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ تنه‌ درخت‌ به‌ قطعات‌ کوتاه‌ بکار رفته‌ و دارای‌ یک‌ تیغه‌ راست‌ راپودبر به‌ طول‌ 80/1 متر یا بیشتر و عرض‌ 25 تا 30 سانتیمتر است‌ و حرکت‌ رفت‌ و آمد آن‌ بطور مکانیکی‌ انجام‌ می‌شود.

 ماشین‌ کام‌ بری‌ زنجیری‌:

 30- ماشین‌ کام‌ بری‌ زنجیری‌ ماشینی‌ است‌ که‌ برای‌ درآوردن‌ (کام‌) در قطعات‌ چوب‌ بکار رفته‌ و دارای‌ یک‌ سری‌ دندانه‌های‌ اره‌ مجزا می‌باشد که‌ یکی‌ روی‌ دیگری‌ لولا شده‌ و تشکیل‌ یک‌ حلقه‌ زنجیر را می‌دهد حرکت‌ زنجیر به‌وسیله‌ چرخ‌ دنده‌ ای‌ که‌ با زنجیر اره‌ درگیر است‌ عملی‌ می‌شود.

 

قسمت‌ دوم‌ - مقررات‌ عمومی‌

ماده‌ 1: گودال‌ها و شیارهایی‌ که‌ در کف‌ کارگاه‌ و نزدیک‌ به‌ ماشین‌های‌ اره‌ جهت‌ قرار دادن‌ وسایل‌ انتقال‌ چوب‌ (ترانسپورتر) یا برای‌ آب‌ روها احداث‌ شده‌ باشد باید به‌وسیله‌ نرده‌ یا دست‌ انداز محفوظ‌ شود.

ماده‌ 2: ماشین‌های‌ محرک‌ دستگاه‌ اره‌ چوب‌ بری‌ باید دارای‌ قدرت‌ کافی‌ باشد تا خطر گیر کردن‌ تیغه‌ اره‌ پیش‌ نیاید.

ماده‌ 3: ماشین‌های‌ اره‌ باید دارای‌ دستگاهی‌ باشد که‌ به‌وسیله‌ آن‌ سرعت‌ برش‌ به‌ تناسب‌ سختی‌ یا نرمی‌ چوب‌ قابل‌ تنظیم‌ باشد.

ماده‌ 4: دندانه‌های‌ اره‌ باید متناسب‌ با جنس‌ چوب‌ و نوع‌ برش‌ باشد.

ماده‌ 5: تیغه‌ اره‌ باید بدون‌ ترک‌ بوده‌ به‌ بهترین‌ وضعی‌ نگهداری‌ شود و چپ‌ و راست‌ کردن‌ و تیز کردن‌ آن‌ دقیقاً انجام‌ گردد.

نظافت‌ و برداشتن‌ تراشه‌ و خاک‌ اره‌

ماده‌ 6: کف‌ سالن‌ها یا ساختمان‌هایی‌ که‌ در آن‌ اره‌ چوب‌ بری‌ نصب‌ می‌شود باید همیشه‌ تمیز بوده‌ و حتی‌ الامکان‌ تراشه‌های‌ چوب‌ و خاک‌ اره‌ را از محل‌ کار دور کنند همچنین‌ بهتر است‌ که‌ دستگاه‌های‌ ماشین‌ اره‌ به‌ دستگاه‌ مکنده‌ مربوط‌ باشد تا از انتشار گرد و تراکم‌ خاک‌ اره‌ در محل‌ کار جلوگیری‌ شود.

سکوی‌ محل‌ کار مخصوص‌ کارگرانی‌ که‌ با ماشین‌ اره‌ کار می‌کنند

ماده‌ 7: اطراف‌ سکوهای‌ محل‌ کار برای‌ کارگرانی‌ که‌ با دستگاه‌ اره‌ تسمه‌ یا راه‌ گرد (سربر) کار می‌کنند باید به‌وسیله‌ صفحه‌ای‌ از آهن‌ با حداقل‌ ضخامت‌ 6 میلیمتر یا الوار به‌ ضخامت‌ 5 سانتیمتر یا بتون‌ آرمه‌ به‌ ضخامت‌ 20 سانتیمتر حفاظ‌ گذاری‌ شود.

ماده‌ 8: سکوهای‌ فوق‌ الذکر باید مجهز به‌ اهرم‌های‌ فرمان، شستی‌های‌ فشاری‌، کلیدهای‌ قطع‌کننده‌، کشوها یا وسایل‌ دیگری‌ باشد که‌ در مواقع‌ فوری‌ و ضروری‌ متصدی‌ ماشین‌ اره‌ بتواند بدون‌ ترک‌ کردن‌ محل‌ کار دستگاه‌ را متوقف‌ کند و باید ترتیبی‌ اتخاذ شود که‌ هنگام‌ توقف‌ ماشین‌ دستگاه‌های‌ فرمان‌ قفل‌ شود.

ارابه‌ حمل‌ تنه‌ در ماشین‌های‌ چوب‌ بری‌

ماده‌ 9: بدنه‌ ارابه‌ مخصوص‌ هدایت‌ چوب‌ در تاسیسات‌ اره‌ تسمه‌ای‌ یا اره‌ گرد باید از آهن‌ یا فولاد یا الوارهایی‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ به‌وسیله‌ کام‌ و زبانه‌ دم‌ چلچله‌ای‌ یا پیچ‌ و مهره‌ بهم‌ متصل‏شده‌ و از تخته‌های‌ پرپوشیده‌ شده‎‏باشد تا مانع‌ عبور کارگر از زیر بدنه‌ ارابه‌ گردد.

ماده‌ 10: کف‌ سکوهای‌ محل‌ کار در تاسیسات‌ اره‌ چوب‌ بری‌ نباید لغزنده‌ باشد.

ماده‌ 11: فاصله‌ بین‌ دیوار و میز کار نباید از 45 سانتیمتر کمتر باشد و در صورتی‌ که‌ این‌ فاصله‌ را برای‌ عبور کارگر در نظر گرفته‌ باشند از 90 سانتیمتر کمتر نباشد.

ماده‌ 12: فاصله‌ بین‌ سطح‌ میز کار و سقف‌ کارگاه‌ یا اشیاء و وسائلی‌ که‌ به‌ سقف‌ نصب‌ شده‌ نباید کمتر از 2 متر باشد.

ماده‌ 13: فلکه‌های‌ مربوط‌ به‌ طناب‌ یا کابل‌ یا زنجیر مخصوص‌ کشش‌ ارابه‌های‌ حمل‌ چوب‌ باید به‌وسیله‌ جعبه‌های‌ محکمی‌ که‌ به‌زمین‌ نصب‌ شده‌ باشد حفاظ‌ گذاری‌ شود.

ماده‌ 14: چرخ‌ دنده‌های‌ راست‌ یا مخروطی‌ و تسمه‌ها یا فلکه‌های‌ اصطکاکی‌ فرمان‌ ارابه‌ حمل‌ چوب‌ را باید به‌وسیله‌ حفاظ‌های‌ محکمی‌ محصور کرد.

ماده‌ 15: چرخ‌های‌ ارابه‌ها باید دارای‌ حفاظ‌هایی‌ باشد که‌ فاصله‌ آنها از سطح‌ ریل‌ها حداکثر 6 میلیمتر باشد.

ماده‌ 16: در انتهای‌ مسیر ارابه‌ها باید مانع‌ محکمی‌ که‌ دارای‌ تامپون‌ فنری‌ یا تامپون‌ با هوای‌ فشرده‌ باشد نصب‌ گردد. این‌ تامپون‌ها باید قدرت‌ متوقف‌ کردن‌ ارابه‌ها را با حداکثر سرعت‌ بدون‌ ایجاد عکس‌ العمل‌ شدید و خطرناک‌ داشته‌ باشد.

ماده‌ 17: در تمام‌ طول‌ مسیر ارابه‌ها باید نرده‌هایی‌ از لوله‌ آهنی‌ 1 اینچ‌ 32 میلیمتر) یا چهار تراشهایی‌ به‌ ابعاد 10*5 سانتیمتر به‌ ارتفاع‌ سکوی‌ بارگیری‌ نصب‌ گردد.

ماده‌ 18: مقابل‌ درهایی‌ که‌ در طرفین‌ مسیر عبور ارابه‌ حمل‌ چوب‌ قرار دارند باید نرده‌های‌ حفاظتی‌ به‌ فاصله‌ حداقل‌ 45 سانتیمتر از ارابه‌ نصب‌ گردد.

ماده‌ 19: در مواردی‌ که‌ قوه‌ محرک‌ اره‌ها با ماشین‌ بخار تامین‌ می‌شود باید لوله‌های‌ مخصوص‌ رساندن‌ بخار در نزدیکترین‌ نقطه‌ به‌ ماشین‌ مجهز به‌ شیر قطع‌ کننده‌ای‌ باشد که‌ عمل‌ آن‌ سریع‌ بوده‌ و موقعی‌ که‌ متصدی‌ اره‌ از دستگاه‌ دور می‌شود بطور خودکار بخاررا ببندد.

 غلطک‌ها و میزهای‌ ناقل‌ چوب‌ در تاسیسات‌ چوب‌ بری‌

ماده‌ 20: فضای‌ آزاد بین‌ غلطک‌های‌ دستگاه‌ انتقال‌ چوب‌ یا خمیدگی‌ آخر دستگاه‌ در تاسیسات‌ فوق‌ باید به‌وسیله‌ روپوشهایی‌ از ورق‌های‌ فلزی‌ پر به‌ قطر 6 میلیمتر یا الوارهایی‌ به‌ ضخامت‌ 5 سانتیمتر محفوظ‌ گردد و به‌قسمی‌ روی‌ دستگاه‌ نقاله‌ نصب‌ شود که‌ در موقع‌ حرکت‌ دستگاه‌ تغییر مکان‌ ندهد.

ماده‌ 21: چرخ‌ دنده‌ و زنجیرهای‌ غلطک‌های‌ محرک‌ دستگاه‌ یا میز نقاله‌ و تسمه‌ها و فلکه‌ها و صفحات‌ اصطکاکی‌ (کلاچ‌) محرک‌ محور غلطک‌های‌ دستگاه‌ نقاله‌ باید از هر طرف‌ به‌وسیله‌ حفاظ‌های‌ فلزی‌ یا قطعات‌ الوار محفوظ‌ شده‌ و این‌ حفاظ‌ها دارای‌ درهایی‌ باشند که‌ در مواقع‌ ضروری‌ دسترسی‌ به‌ نقاط‌ لازم‌ را مقدور سازد.

ماده‌ 22: جبهه‌های‌ قائم‌ میز مخصوص‌ باردادن‌ چوب‌ بدم‌ تیغه‌ اره‌ در تاسیسات‌ چوب‌ بری‌ باید طبق‌ ماده‌ 21 حفاظ‌ گذاری‌ شود مگر اینکه‌ وضع‌ قرار گرفتن‌ غلطک‌های‌ نقاله‌ یا بدنه‌ ماشین‌ حفاظت‌ لازم‌ را تامین‌ کند.

ماده‌ 23: در محل‌هایی‌که‌ عبور از روی‌ غلطک‌ها و میزهای‌ نقاله‌ ضروری‌ باشد باید پله‌ها یا پلهایی‌ تعبیه‌ گردد که‌ مجهز به‌ نرده‌ حفاظتی‌ باشد.

ماده‌ 24: در تاسیسات‌ چوب‌ بری‌ استفاده‌ از غلطک‌های‌ نقاله‌ که‌ دارای‌ گوشه‌های‌ تیز باشد ممنوع است‌.

 

 قسمت‌ سوم‌ - دستورهای‌ حفاظتی

 فصل‌ اول‌ - حفاظ‌ اره‌های‌ تسمه‌ای‌

ماده‌ 25:  فلکه‌ها و شاخه‌ بالا رونده‌ اره‌ تسمه‌ای‌ در فاصله‌ دو فلکه‌ باید به‌وسیله‌ محفظه‌ لوله‌‌داری‌ از آهن‌ ورق‌ به‌ ضخامت‌ حداقل‌ یک‌ میلیمتر یا مصالحی‌ با مقاومت‌ مشابه‌ آن‌ حفاظ‌‌گذاری‌ شود.

ماده‌ 26: حفاظ‌ فلکه‌ بالائی اره‌ تسمه‌ای‌ باید حداقل‌ 10 سانتیمتر بالاتر از طوقه‌ فلکه‌ آن‌ شروع‌ شده‌ و تا پایین‌ترین‌ نقطه‌ طوقه‌ فلکه‌ ادامه‌ یابد.

ماده‌ 27: حفاظ‌ فلکه‌ پایینی‌ اره‌ تسمه‌ای‌ باید تا سطح‌ زمین‌ ادامه‌ داشته‌ و طوری‌ ساخته‌ شود تا از ورود اجسام‌ خارجی‌ به‌ زیر فلکه‌ جلوگیری‌ گردد و در صورت‌ لزوم‌ به‌ عنوان‌ محفظه‌ مکنده‌ خاک‌ اره‌ نیز از آن‌ استفاده‌ شود.

ماده‌ 28: شاخه‌ پایین‌ رونده‌ اره‌ تسمه‌ای‌ باید بین‌ غلطک‌ها یا وسایل‌ هدایت‌ کننده‌ قرار گرفته‌ و در فاصله‌ بین‌ این‌ غلطک‌ها تا حفاظ‌ فلکه‌ بالایی‌ باید حفاظ‌ قابل‌ تنظیمی‌ وجود داشته‌ باشد.

ماده‌ 29: اره‌های‌ تسمه‌ای‌ باید دارای‌ وسیله‌ تنظیم‌ کننده‌ خودکاری‌ باشد تا کشش‌ تیغه‌ اره‌ را تنظیم‌ کرده‌ و از شل‌ و سفت‌ شدن‌ غیر عادی‌ آن‌ در حین‌ کار جلوگیری‌ کند.

ماده‌ 30: اگر وضع‌ کار طوری‌ باشد که‌ متصدی‌ دستگاه‌ اره‌ چوب‌ بری‌ در حین‌ کار در فاصله‌ای‌ کمتر از 75 سانتیمتر از غلطک‌های‌ بار دهنده‌ چوب‌ قرار گیرد باید این‌ غلطک‌ها را با حفاظ‌های‌ فلزی‌ ضخیم‌ نیم‌ استوانه‌ای‌ پوشاند این‌ حفاظ‌ها باید بر حسب‌ ابعاد قطعات‌ کار قابل‌ تنظیم‌ بوده‌ بعلاوه‌ به‌ بدنه‌ ماشین‌ متصل‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 31: سرعت‌ دورانی‌ فلکه‌های‌ مربوط‌ به‌ تسمه‌ اره‌ نباید از حد مجاز تجاوز کند.

ماده‌ 32: در موقع‌ سوار کردن‌ یا برداشتن تسمه‌ اره‌ باید آن‌ را دقیقاً مورد معاینه‌ قرار داد تا ترک‌ یا عیب‌ دیگری‌ نداشته‌ باشد.

ماده33: از بکاربردن‌ تسمه‌های‌ معیوب‌ یا ترک‎دار قبل‌ از مرمت‌ کامل‌ باید خودداری‌ کرد.

ماده‌ 34: برداشتن‌ تسمه‌ از روی‌ فلکه‌ و همچنین‌ جمع‌ کردن‌ قطعات‌ شکسته‌ تسمه‌ قبل‌ از توقف‌ کامل‌ ماشین‌ ممنوعست‌.

ماده‌ 35: ضخامت‌ طوقه‌ فلکه‌های‌ دستگاه‌های‌ اره‌ تسمه‌ای‌ در قسمتی‌ که‌ فشار نوار اره‌ موثر است‌ باید حداقل‌ 16 میلیمتر باشد.

ماده‌ 36: سرعت‌ خطی‌ فلکه‌های‌ دستگاه‌ اره‌ تسمه‌ای‌ نباید از 45 متر در ثانیه‌ تجاوز کند. مگر در صورتی‌ که‌:

الف- فلکه‌ها برای‌ سرعت‌ معین‌ و یا ضریب‌ اطمینان‌ لااقل10 محاسبه‌ و ساخته‌ شده‌ باشد.

ب‌ - فلکه‌ها برای‌ سرعت‌ معینی‌ دقیقاً متعادل‌ شده‌ باشد.

ج‌ - حداکثر سرعت‌ مجاز آن‌ توسط‌ سازنده‌ روی‌ فلکه‌ و بدنه‌ دستگاه‌ ثبت‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 37: وزنه‌های‌ تعادل‌ تلسکوپی‌ در دستگاه‌های‌ اره‌ تسمه‌ای‌ باید در تمام‌ مسیر خود حفاظ‌گذاری‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 38: ناف‌ و بازوها و طوقه‌ فلکه‌های‌ دستگاه‌ اره‌ تسمه‌ای‌ همچنین‌ پیچه‌ها و پرچهای‌ آن‌ باید حداقل‌ ماهی‌ یک‌ مرتبه‌ بازرسی‌ شده‌ و با زدن‌ ضربه‌ فلکه‌های‌ ترک‌ دار و معیوب‌ مشخص‌ و از کار خارج‌ شوند.

 

 فصل‌ دوم‌ - حفاظ‌ اره‌های‌ گرد

ماده‌ 39: دستگاه‌ اره‌ گرد چوب‌ بری‌ باید طوری‌ نصب‌ شده‌ باشد که‌ در حین‌ کار تغییر محل‌ نداده‌ و ایجاد لرزش‌ نکند.

ماده‌ 40: ارتفاع‌ میز اره‌های‌ گرد چوب‌ بری‌ باید بین‌ 85 تا 90 سانتیمتر باشد.

ماده‌ 41: اره‌های‌ گرد چوب‌ بری‌ باید دارای‌ حفاظ‌هایی‌ طبق‌ شرایط‌ زیر باشد مگر در موارد خاص‌ که‌ اصولاً احتیاج‌ به‌ حفاظ‌ نباشد.

 الف‌ - حفاظ‌ تیغه‌ اره‌ قابل‌ تنظیم‌ باشد و طوری‌ تیغه‌ را بپوشاند که‌ هنگام‌ کار دندانه‌های‌ آن‌ در دسترس‌ نباشد.

 ب‌ - سطوح‌ جانبی‌ حفاظ‌ تا حد امکان‌ به‌ صفحه‌ اره‌ نزدیک‌ باشد.

 ج‌ - حتی‌ المقدور نزدیک‌ به‌ محل‌ برش‌ سوار شود.

 د - روی‌ سطح‌ جانبی‌ حفاظ‌ علامتی‌ رسم‌ شود که‌ وضع‌ تیغه‌ اره‌ را در زیر محفظه‌ آن‌ مشخص‌ کند.

هـ- جنس‌ حفاظ‌ باید از مصالح‌ نرم‌ انتخاب‌ شود یا پوشش‌ داخل‌ آن‌ از فلز نرم‌ باشد تا اگر به‌ صفحه‌ اره‌ برخورد کند باعث‌ شکستن‌ دندانه‌ آن‌ نشود.

 و - حفاظ‌ باید اصولاً طوری‌ ساخته‌ شود که‌ متصدی‌ دستگاه‌ از خطر تماس‌ با دندانه‌های‌ اره‌ و پرتاب‌ شدن‌ خرده‌ چوب‌ یا دندانه‌های‌ شکسته‌ اره‌ محفوظ‌ بماند.

ماده‌ 42: قسمتی‌ از صفحه‌ اره‌ گرد که‌ زیر میز دستگاه‌ قرار دارد باید حفاظ‌ گذاری‌ شود ممکنست‌ این‌ حفاظ‌ قسمتی‌ از دستگاه‌ مکنده‌ خاک‌ اره‌ را نیز تشکیل‌ دهد.

ماده‌ 43: تیغه‌ جدا کننده‌ که‌ در قسمت‌ عقب‌ صفحه‌ اره‌ گرد قرار می‌گیرد باید دارای‌ شرایط‌ زیر باشد:

الف- از شیاری‌ که‌ اره‌ درچوب‌ ایجادمی‌کند کمی‎نازک‌تر و از صفحه‎اره‌ کمی‌ ضخیم‌تر باشد.

 ب‌ - پهنای‌ آن‌ در سطح‌ میز کمتر از 15 سانتیمتر نباشد.

 ج‌ - ارتفاع‌ آن‌ از سطح‌ میز باید به‌ قدر 2 تا 5 میلیمتر کمتر از ارتفاع‌ صفحه‌ باشد.

 د - بطور محکم‌ در قسمت‌ عقب‌ و در یک‌ سطح‌ با صفحه‌ اره‌ نصب‌ شود و فاصله‌ آن‌ با دندانه‌های‌ اره‌ حتی‌ المقدور کم‌ بوده‌ و در هیچ‌ حالتی‌ از 3 میلیمتر تجاوز نکند.

ماده‌ 44: انحنای‌ تیغه‌های‌ جدا کننده‌ باید به‌ موازات‌ انحنای‌ صفحه‌ اره‌ گرد باشد.

ماده‌ 45: در اره‌های‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ الوارهای‌ نازک‌ می‌توان‌ تیغه‌های‌ جدا کننده‌ را ضخیم‌تر از مورد مذکور در ماده‌ 43 انتخاب‌ کرد.

ماده‌ 46: حداکثر سرعت‌ اره‌های‌ گرد نباید از میزانی‌ که‌ سازنده‌ آن‌ تعیین‌ کرده‌ تجاوز کند.

ماده47: وزنه‌های‎تعادلی‌ مخصوص‎باردادن‌ در اره‌های‌گرد باید درمحفظه‌های‎ثابتی‎قرار گیرد.

ماده‌ 48: تنظیم‌ حفاظ‌ها یا وسایل‌ هدایت‌ کننده‌ چوب‌ هنگام‌ کار کردن‌ اره‌ ممنوعست‌.

ماده‌ 49: صفحه‌ اره‌ گرد چوب‌ بری‌ باید کاملاً تیز بوده‌ و سوار کردن‌ روی‌ دستگاه‌ و نگهداری‌ آن‌ به‌ خوبی‌ و با دقت‌ انجام‌ شود. همچنین‌ در فواصل‌ معین‌ مورد بازدید و آزمایش‌ قرار گیرد و در صورت‌ مشاهده‌ عیب‌ و نقص‌ اقدام‌ به‌ پیاده‌ کردن‌ و اصلاح‌ یا تعویض‌ آن‌ بشود.

ماده‌ 50: انتهای‌ ترکهای‌ صفحه‌ اره‌ گرد را برای‌ جلوگیری‌ از ادامه‌ ترک‌ نباید سوراخ‌ کرد همچنین‌ صفحات‌ ترک‌ دار را در موردی‌ که‌ تعمیر صحیح‌ و دقیق‌ نشده‌ باشد نباید مورد استفاده‌ قرار داد.

ماده‌ 51: متصدی‌ دستگاه‌ اره‌ گرد در موقع‌ کار نباید مقابل‌ تیغه‌ اره‌ قرار گیرد.

ماده‌ 52: دستگاه‌ اره‌ گرد که‌ برای‌ راپودی بری‌ و راست‌ بری‌ بکار می‌رود باید طبق‌ مقررات‌ مواد 92 تا 99 آیین‌نامه‌ مربوط‌ باره‌های‌ مخصوص‌ راست‌ بر حفاظ‌ گذاری‌ شود.

ماده‌ 53: صفحه‌ اره‌های‌ گرد ساده‌ و قسمت‌ فوقانی‌ صفحات‌ اره‌ در ماشین‌های‌ اره‌ مضاعف‌ باید دارای‌ حفاظ‌های‌ قابل‌ تنظیم‌ باشد.

ماده‌ 54: اره‌ گرد مضاعف‌ باید دارای‌ صفحه‌ فلزی‌ مشبک‌ یا وسیله‌ دیگری‌ باشد که‌ متصدی‌ دستگاه‌ را از خطر اصابت‌ خرده‌ چوب‌های‌ حاصل‌ از کار اره‌ محفوظ‌ نگاهدارد.

ماده‌ 55: فاصله‌ افقی‌ بین‌ نوک‌ دندانه‌های‌ تیغه‌ اره‌ گرد مضاعف‌ و نزدیک‌ترین‌ ستون‌ روی‌ میز دستگاه‌ باید به‌ قدر 25 میلیمتر بیشتر از فاصله‌ عمودی‌ بین‌ آهن‌های‌ سپری‌ صفحات‌ بالا و پایین‌ اره‌ باشد تا مکان‌ سقوط‌ یا گیر کردن‌ قطعه‌ چوب‌ بین‌ صفحات‌ و مانع‌ دیگری‌ را از بین‌ ببرد.

ماده‌ 56: روی‌ میز دستگاه‌ اره‌ گرد باید گونیا یا تکیه‌ گاهی‌ برای‌ هدایت‌ الوار نصب‌ شود.

ماده‌ 57: برای‌ تنظیم‌ قسمت‌ هدایت‌ کننده‌ الوار در اره‌های‌ گرد نباید از آچار یا ابزار دیگری‌ استفاده‌ کرد و این‌ تنظیم‌ باید به‌وسیله‌ دست‌ انجام‌ گیرد.

ماده‌ 58: تیغه‌ جداکننده‌ دستگاه‌های‌ اره‌گرد باید به‌نحوی‌ باشد که‌بطور موثر عمل‌خود را انجام‌ دهد.

 حفاظ‌ دستگاه‌های‌ اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ الوار

ماده‌ 59: دستگاه‌های‌ اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ الوار باید طبق‌ مواد 53 و 56 تا 58 (مربوط‌ به‌ دستگاه‌های‌ اره‌ گرد) ساخته‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 60: غلطک‌های‌ بار دهنده‌ که‌ در اره‌های‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ چوب‌ را به‌ دم‌ تیغه‌ می‌رسانده‌ باید طبق‌ مواد 20 تا 24 حفاظ‌ گذاری‌ شود.

 

 حفاظ‌ دستگاه‌ پیش‌ تراش‌ برای‌ پاک‌ کردن‌ مسیر راه‌

ماده‌ 61: دستگاه‌ پیش‌ تراش‌ باید دارای‌ وسایل‌ حفاظتی‌ زیر باشد:

 الف‌ - یک‌ محفظه‌ که‌ بطور کامل‌ صفحه‌ دستگاه‌ را بپوشاند و متصدی‌ اره‌ را در مقابل‌ پرتاب‌ خرده‌ چوب‌ یا سنگریزه‌ محافظت‌ کند. ضمناً ممکن‌ است‌ از این‌ محفظه‌ برای‌ مکیدن‌ ذرات‌ غبار نیز استفاده‌ کرد.

 ب‌ - یک‌ وزنه‌ تعادلی‌ برای‌ بالا بردن‌ دستگاه‌ فوق‌ در پایان‌ کار.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد راپودبر

ماده‌ 62: اره‌های‌ گرد راپودبر (به‌ استثناء اره‌های‌ گردی‌ که‌ تیغه‌ آنها در قسمت‌ بالای‌ میز نصب‌ شده‌ و اره‌های‌ نوسانی‌ با مفصل‌های‌ فوقانی‌) باید طبق‌ مواد 43 و 44 و 45 دارای‌ تیغه‌های‌ جدا کننده‌ باشد.

ماده‌ 63: ماشین‌های‌ اره‌ گرد راپودبر که‌ میزان‌ با فشار دست‌ به‌طرف‌ تیغه‌ اره‌ رانده‌ می‌شود باید دارای‌ میز کشویی‌ باشد که‌ در حین‌ عمل‌ برش‌ چوب‌ را محکم‌ نگهداشته‌ و با رعایت‌ حفاظت‌ کامل‌ آنرا به‌ قطعات‌ کوچک‌ تقسیم‌ کند.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد مضاعف‌ راپودبر برای‌ برش به‌ طولهای‌ مساوی‌

ماده‌ 64: صفحات‌ اره‌های‌ گرد مضاعف‌ برای‌ برش‌ چوب‌ به‌ طولهای‌ مساوی‌ باید حتی‌الامکان‌ در قسمت‌ بالا و عقب‌ حفاظ‌ گذاری‌ شده‌ و در مواردی‌ که‌ محور اره‌ فقط‌ دارای‌ یک‌ یاتاقان‌ باشد باید به‌ همین‌ طریق‌ قسمت‌ خارجی‌ آن‌ تا پایین‌ترین‌ نقطه‌ در محفظه‌ای‌ قرار گیرد.

ماده‌ 65: میز بار دهنده‌ در اره‌های‌ گرد مضاعف‌ برای‌ برش‌ به‌ طول‌های‌ مساوی‌ باید دارای‌ فنرها یا وزنه‌های‌ تعادلی‌ باشد تا موقع‌ اتمام‌ برش‌ چوب‌ به‌ حالت‌ اولیه‌ خود یعنی‌ دور از تیغه‌ بر گردد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد راپودبر با تیغه‌های‌ بار دهنده‌

ماده‌ 66: اره‌های‌ گرد راپودبر با تیغه‌های‌ بار دهنده‌ باید دارای‌ حفاظ‌های‌ محکمی‌ باشد که‌ از شبکه‌ سیمی‌ ضخیم‌ یا تخته‌هایی‌ با حداقل‌ ضخامت‌ 5 سانتیمتر ساخته‌ شده‌ باشد همچنین‌ باید دارای‌ حفاظ‌ مخصوص‌ باشد تا پایین‌ میز را بپوشاند و در قسمت‌های‌ مختلف‌ دریچه‌های‌ لولا داری‌ داشته‌ باشد تا دسترسی‌ برای‌ روغنکاری‌ و میزان‌ کردن‌ قسمت‌های‌ حفاظ‌ گذاری‌ شده‌ را میسر سازد.

ماده67: تیغه‌های‌ انتهایی‌ دستگاه‌های‌ اره‌ گرد راپودر بر با تیغه‌های‌ بار دهنده‌ باید از سمت‌ پهلو و پایین‌ به‌وسیله‌ حفاظ‌های‌ فلزی‌ با چوبی‌ که‌ محکم‌ به‎کف‌کارگاه‌ نصب‎شده‎محصور شود.

ماده‌ 68: اره‌های‌ گرد راپودبر با تیغه‌های‌ بار دهنده‌ باید دارای‌ موانعی‌ باشد که‌ از بیرون‌ آمدن‌ بیش‌ از حد ضخامت‌ اره‌ از سطح‌ میز جلوگیری‌ کند.

ماده‌ 69: پدال‌ فرمان‌ اره‌های‌ گرد راپودبر با تیغه‌های‌ بار دهنده‌ باید دارای‌ حفاظ‌ رکابی‌ فلزی‌ یا چوبی‌ بوده‌ و محکم‌ به‌ کف‌ کارگاه‌ نصب‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 70: در موقع‌ تعمیر یا تنظیم‌ دستگاه‌های‌ اره‌ گردراپودبر با تیغه‌های‌ بار دهنده‌ باید نکات‌ زیر را مراعات‌ شود:

 الف‌ - اگر فرمان‌ دستگاه‌ به‌وسیله‌ یک‌ یا چند پدال‌ انجام‌ گیرد باید گاوه‌های‌ حفاظتی‌ زیر کلیه‌ پدالها قرار داده‌ شود.

 ب‌ - چنانچه‌ فرمان‌ به‌وسیله‌ اهرم‌های‌ دستی‌ انجام‌ گیرد این‌ اهرم‌ها باید به‌وسیله‌ مهارهای‌ مخصوصی‌ محکم‌ شود تا در موقع‌ تعمیر و تنظیم‌ دستگاه‌ حرکت‌ فرمان‌ ممکن‌ نباشد.

 حفاظ‌ (اره‌های‌ گرد مخصوص‌ برش‌ دسته‌های‌ توفال‌)

ماده‌ 71: اره‌های‌ گرد ساده‌ یا مضاعف‌ مخصوص‌ برش‌ دسته‌ توفال‌ باید در قسمت‌ تیغه‌های‌ انتهایی‌ و عقب‌ به‌وسیله‌ محفظه‌ فلزی‌ یا چوبی‌ پوشیده‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 72: در مواردی‌ که‌ عمل‌ برش‌ با قسمت‌ زیر صفحه‌ اره‌ انجام‌ گیرد بدنه‌ دستگاه‌ اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ دسته‌ توفال‌ باید طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ راس‌ صفحات‌ اره‌ پوشانده‌ و تا حد امکان‌ از قسمت‌ جلو و عقب‌ تیغه‌ به‌پایین‌ ادامه‌ داشته‌ باشد. در مواردی‌ که‌ برش‌ با قسمت‌ بالای‌ اره‌ انجام‌ گیرد حفاظ‌ باید تا حد امکان‌ به‌طرف‌ راس‌ و قسمت‌ بالای‌ اره‌ و تیغه‌های‌ انتهایی‌ و عقب‌ تیغه‌ها ادامه‌ داشته‌ باشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌های‌ فوقانی‌

ماده‌ 73: دستگاه‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌های‌ فوقانی‌ باید در قسمت‌ بالای‌ صفحات‌ اره‌ دارای‌ روپوشهای‌ حفاظتی‌ باشد تا بتوان‌ از آنها به‌ عنوان‌ محفظه‌ مکنده‌ نیز استفاده‌ کرد.

 این‌ حفاظ‌ها باید تا حد امکان‌ به‌ سمت‌ پایین‌ ادامه‌ داشته‌ باشد و در ضمن‌ مانع‌ عبور چوب‌ از زیر صفحه‌ اره‌ نگردد.

ماده‌ 74: چنانچه‌ دستگاه‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ دارای‌ روپوشهای‌ فوق‌ الذکر نباشد باید از قسمت‌ جلو و عقب‌ تیغه‌ دارای‌ حفاظ‌هایی‌ با مشخصات‌ زیر باشد:

 الف‌ - جنس‌ حفاظ‌ از تخته‌ به‌ ضخامت‌ 75 میلیمتر یا بیشتر بوده‌ و به‌ چوبهای‌ چهار تراش‌ به‌ ابعاد 10*10 سانتیمتر به‌وسیله‌ پیچ‌ و مهره‌ محکم‌ شده‌ باشد.

ب- به‌ کابل‌ها یا زنجیره‌هایی‌ آویزان‌ بوده‌ یا به‎بدنه‌ دستگاه‌ اره‌ بطور ثابت‌ نصب‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 75: تیغه‌های‌ انتهایی‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید از اطراف‌ به‌وسیله‌ حفاظ‌های‌ مخصوص‌ یا نرده‌های‌ حفاظتی‌ محفوظ‌ شود.

ماده‌ 76: در جلوی‌ هر تیغه‌ اره‌ در دستگاه‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید یک‌ نرده‌ کوچک‌ یا یک‌ میله‌ قرار داده‌ شود که‌ حداقل‌ در حدود 60 سانتیمتر از جبهه‌ تیغه‌ اره‌ فاصله‌ داشته‌ و حداکثر 30 سانتیمتر بالای‌ میز قرار گرفته‌ و طوری‌ به‌ سیستم‌ فرمان‌ ترانسپورتر مربوط‌ باشد که‌ اگر فشاری‌ به‌ آن‌ وارد شود بطور خودکار باعث‌ متوقف‌ شدن‌ ترانسپورتر گردد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد راپودبر برچند تیغه‌ای‌ با محور معلق‌

ماده‌ 77: اره‌های‌ گرد راپودبر چند تیغه‌ای‌ با محور معلق‌ باید طبق‌ مواد 73 تا 76 این‌ آیین‌نامه‌ راجع‌ به‌ اره‌های‌ گرد چند تیغه‌ای‌ نوسانی‌ با مفصل‌های‌ فوقانی‌ حفاظ‌گذاری‌ شود.

ماده‌ 78: اره‌های‌ گرد راپودبر چند تیغه‌ای‌ با محور معلق‌ که‌ برای‌ برش‌ به‌منظور تهیه‌ خمیر چوب‌ از طریق‌ مکانیکی‌ و خمیر کاغذ بکار می‌رود باید طبق‌ ماده‌ 74 این‌ آیین‌نامه‌ حفاظ‌گذاری‌ شود.

ماده‌ 79: میز برش‌ اره‌های‌ گرد راپودبر چند تیغه‌ای‌ با محور معلق‌ مذکور در ماده‌ 78 باید حداقل‌ در ارتفاع‌ (1) متر بالای‌ کف‌ کارگاه‌ یا سکوی‌ کار واقع‌ شده‌ و از اطراف‌ به‌وسیله‌ نرده‌های‌ حفاظتی‌ محفوظ‌ گردد.

حفاظ‌ اره‌های‌ گرد ارابه‌ای‌

ماده‌ 80: روپوش‌ حفاظتی‌ اره‌ گرد راپودبر که‌ موقع‌ برش‌ روی‌ میز ثابت‌ تغییر مکان‌ می‌دهد باید دارای‌ شرائط‌ زیر باشد:

 الف‌ - روی‌ محور حامل‌ اره‌ یا میز برش‌ نصب‌ شده‌.

 ب‌ - در حال‌ کار خلاص‌ کردن‌ صفحه‌ اره‌ را بپوشاند.

 ج‌ - در موقعی‌ که‌ صفحه‌ اره‌ کاملاً به‌ عقب‌ رفته‌ حداقل‌ تا فاصله‌ 5 سانتیمتر جلوی‌ دندانه‌های‌ اره‌ قرار گرفته‌ باشد.

 د - پهنای‌ آن‌ به‌ اندازه‌ای‌ باشد که‌ از هر طرف‌ صفحه‌ اره‌ 6 میلیمتر فاصله‌ داشته‌ باشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌گرد مخصوص‌ تهیه‌ هیزم‌

ماده‌ 81: اره‌های‌ گرد چند تیغه‌ای‌ که‌ برای‌ تهیه‌ هیزم‌ بکار می‌رود باید در قسمت‌ بالای‌ صفحه‌ اره‌ دارای‌ موانع‌ حفاظتی‌ با رعایت‌ نکات‌ زیر باشد:

الف - از میز برش حداکثر 15 سانتیمتر فاصله داشته باشد.

ب - اگر از ورق آهن ساخته شده ضخامت آن 3 میلیمتر باشد.

ج - اگر از چوب ساخته شده باشد حداقل 4 سانتیمتر ضخامت داشته باشد.

ماده‌ 82: طول‌ میز بار دهنده‌ زنجیردار در اره‌های‌ گرد تهیه‌ هیزم‌ باید به‌ قدری‌ باشد تا کارگری‌ که‌ چوبها را روی‌ آن‌ قرار می‌دهد در موقع‌ مرتب‌ کردن‌ قطعات‌ چوب‌ روی‌ زنجیر باردهنده‌ دستش‌ به‌ صفحه‌ اره‌ اصابت‌ نکند.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گردنوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌

ماده‌ 83: روپوش‌ حفاظتی‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید حتی‌ المقدور تا زیر محور ادامه‌ داشته‌ و حفاظ‌های‌ جانبی‌ آن‌ در قسمت‌ انتهای‌ محور لولادار ساخته‌ شود تا دسترسی‌ به‌ صفحه‌ اره‌ در مورد لزوم‌ میسر باشد.

ماده‌ 84: حفاظ‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ پس‌ از اتمام‌ کار قسمت‌ زیر تیغه‌ را بپوشاند.

ماده‌ 85: اره‌های‌ گرد نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید دارای‌ وسایل‌ حفاظتی‌ زیر باشد:

 الف‌ - زنجیرهای‌ متوقف‌ کننده‌ یا وسایل‌ موثر دیگری‌ که‌ از پیشروی‌ لبه‌ صفحه‌ اره‌ از میز برش‌ ممانعت‌ کند.

 ب‌ - وزنه‌های‌ تعادلی‌ یا وسایل‌ موثر دیگری‌ که‌ در موقع‌ رها کردن‌ صفحه‌ اره‌ در هر نقطه‌ از مسیر برش‌ دستگاه‌ را خودبه‌خود به‌ عقب‌ برگرداند به‌نحویکه‌ جبهه‌ کار اره‌ حداقل‌ تا 25 میلیمتر نقطه‌ شروع‌ برش‌ برگردد.

 ج‌ - ضامن‌ یا وسیله‌ دیگری‌ که‌ از جهش‌ اره‌ بعد از برگشت‌ آن‌ جلوگیری‌ کند.

ماده‌ 86: در ماشین‌های‌ اره‌ گرد نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید به‌ کمک‌ وسایل‌ زیر از سقوط‌ وزنه‌های‌ تعادلی‌ جلوگیری‌ کرد:

 الف‌ - پیچ‌های‌ بلندی‌ که‌ در آن‌ واحد از بازو و بدنه‌ وزنه‌ تعادلی‌ عبور کرده‌ باشد.

 ب‌ - ضامنی‌ که‌ در انتهای‌ بازوی‌ وزنه‌ تعادلی‌ دستگاه‌ نصب‌ شده‌ باشد.

 ج‌ - زنجیرهای‌ حفاظتی‌ که‌ به‌ سقف‌ یا نقاط‌ اتکاء فوقانی‌ دیگری‌ محکم‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 87: تسمه‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد نوسانی‌ با مفصل‌ فوقانی‌ باید در محفظه‌ای‌ پوشیده‌ شود این‌ پوشش‌ باید از طرفی‌ که‌ متصدی‌ بکار مشغول‌ است‌ در تمام‌ طول‌ محفوظ‌ شده‌ و از سه‌ طرف‌ دیگر اقلاً تا ارتفاع‌ 6/2 متر از کف‌ محل‌ کار نیز پوشیده‌ شده‌ باشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد راپودبر با محور مایل‌

ماده‌ 88: روپوش‌ حفاظتی‌ و تیغه‌ جدا کننده‌ اره‌های‌ گرد راپودبر با محور مایل‌ باید با صفحات‌ اره‌ متوازی‌ باشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد راپودبر با میز مایل‌

ماده‌ 89: روپوش‌ حفاظتی‌ اره‌ گرد راپودبر با میز مایل‌ که‌ روی‌ تیغه‌ اره‌ سوار می‌شود باید طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ دو لبه‌ جانبی‌ آن‌ خود به‌خود روی‌ میز با چوبی‌ که‌ بریده‌ می‌شود تکیه‌ کند.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گردرا راست‌ بر

ماده‌ 90: اره‌های‌ گردرا راست‌ بر باید طبق‌ مواد 43 و 44 این‌ آیین‌نامه‌ دارای‌ تیغه‌های‌ جدا کننده‌ باشد.

ماده‌ 91: در مواردی‌ که‌ استفاده‌ از تیغه‌های‌ جدا کننده‌ در اره‌های‌ گردرا راست‌ بر غیر مقدور باشد روی‌ دستگاه‌ باید دماغه‌ یا ضامن‌هایی‌ فلزی‌ نصب‌ شود که‌ مانع‌ پس‌ زدن‌ چوب‌ گردد دماغه‌ یا ضامن‌های‌ مزبور باید دارای‌ شرائط‌ زیر باشد.

 الف‌ - ضخامت‌ آنها در جهت‌ عمود به‌ صفحه‌ اره‌ کمتر از 3 میلیمتر نباشد.

 ب‌ - در هنگامی‌ که‌ ضامن‌ روی‌ قطعه‌ مورد برش‌ قرار گرفته‌ چوب‌ بتواند در زیر آن‌ حرکت‌ کند.

 ج‌ - طوری‌ ساخته‌ و نصب‌ شود تا چوب‌ به‌ هر ضخامتی‌ که‌ باشد به‌ محض‌ پس‌ زدن‌ به‌ آن‌ گیر کرده‌ و متوقف‌ شود.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گردرا راست‌ بر با بار دادن‌ دستی‌

ماده‌ 92: دستگاه‌های‌ اره‌ گردرا راست‌ بر با باردادن‌ دستی‌ که‌ برای‌ برش‌ قطعات‌ کوتاه‌ چوب‌ به‌ کار می‌رود باید دارای‌ میزهای‌ بار دهنده‌ کشویی‌ باشد که‌ قطعه‌ چوب‌ یا گیره‌ به‌ آن‌ بسته‌ شود.

ماده‌ 93: برای‌ بار دادن‌ اره‌ گردرا راست‌ بر مذکور در ماده‌ 92 باید دستگیره‌های‌ مخصوص‌ روی‌ میز نصب‌ شود و کارگر مربوطه‌ موظف‌ به‌ استفاده‌ از آن‌ می‌باشد.

ماده‌ 94: روپوشهای‌ حفاظتی‌ و تیغه‌های‌ جدا کننده‌ اره‌های‌ گردرا راست‌ بر با بار دادن‌ دستی‌ که‌ روی‌ محور مایل‌ سوارشده‌ باید با صفحات‌ اره‌موازی‌ و در یک‌ سطح‌ نصب‌شده‌باشد.

ماده‌ 95: دستگاه‌ هدایت‌ کننده‌ که‌ روی‌ ماشین‌های‌ اره‌ گردرا راست‌بر یا محور مایل‌ و بار دادن‌ دستی‌ قرار دارد نباید تا خارج‌ از منطقه‌ عمل‌ برش‌ ادامه‌ پیدا کند.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گردرا راست‌بر با میز مایل‌ و بار دادن‌ دستی‌

ماده‌ 96: روپوش‌ حفاظتی‌ که‌ روی‌ (اره را‌ راست‌بر با میز مایل‌ و بار دادن‌ دستی‌) قرار می‌گیرد باید طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ دو لبه‌ جانبی‌ آن‌ روی‌ میز یا قطعه‌ کاربنشیند.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گردرا راست‌بر با بار دادن‌ خودکار

ماده‌ 97: روپوش‌ حفاظتی‌ در اره‌های‌ گردرا راست‌بر با بار دادن‌ خودکار که‌ باید روی‌ قطعه‌ یا میز بنشیند بایستی‌ دارای‌ شرائط‌ زیر باشد:

 الف‌ - حداکثر 12 میلیمتر با سطح‌ افقی‌ که‌ بر مولد زیرین‌ استوانه‌ غلطک‌ بار دهنده‌ بالا مماس‌ می‌باشد فاصله‌ داشته‌ باشد.

 ب‌ - طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ صفحات‌ اره‌ و قسمت‌ بار دهنده‌ را در آن‌ واحد بپوشاند.

ماده‌ 98: غلطک‌های‌ بار دهنده‌ در اره‌های‌ گردرا راست‌ بر با بار دادن‌ خودکار باید دارای‌ حفاظ‌های‌ نیمه‌ استوانه‌ای‌ بوده‌ و طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ مانع‌ تماس‌ دست‌ کارگران‌ با غلطک‌های‌ بار دهنده‌ یا قسمت‌ بار دهنده‌ زنجیردار گردد. این‌ حفاظ‌ها باید دارای‌ شرائط‌ زیر باشد:

 الف‌ - از مصالح‌ محکم‌ ساخته‌ شده‌ باشد.

ب‌ - تکیه‌ گاه‌ غلطک‌های‌ بار دهنده‌ بطور محکم‌ نصب‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 99: اگر وسایل‌ بار دهنده‌ خودکار زنجیر دار در اره‌های‌ گردرا راست‌ بر بعد از تیغه‌ اره‌ نیز ادامه‌ داشته‌ باید طوری‌ حفاظ‌ گذاری‌ شود که‌ دست‌ کارگر بین‌ زایده‌ وسیله‌ بار دهنده‌ و میز قرار نگیرد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد بزرگ‌ مخصوص‌ برش‌ طولی‌ تنه‌ درخت‌

ماده100:تیغه‌ اره‌های‎گرد بزرگ‌ مخصوص‌ برش‌ طولی‌ تنه‎درخت‌ بایددارای‎شرائط‌ زیر‎باشد:

 الف‌ - از سمت‌ عقب‌ و اطراف‌ در محفظه‌ای‌ قرار داده‌ شود تا تماس‌ کارگران‌ با تیغه‌ اره‌ غیر مقدور باشد.

ب- بالای‌ تیغه‌ به‌وسیله‌ نوارهای‌ فلزی‌ یا چوب‌های‌ باریک‌ و محکم‌ حفاظ‌گذاری‌ شده‌ باشد.

ج‌ - دارای‌ تیغه‌های‌ جدا کننده‌ موثر و قابل‌ تنظیم‌ باشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد مضاعف‌ مخصوص‌ (کام‌ شکاف‌ زدن‌) کنشکاف‌

ماده‌ 101: ماشین‌های‌ اره‌ گرد مضاعف‌ کنشکاف‌زنی‌ باید دارای‌ میزهای‌ کشویی‌ باشد که‌ وسایل‌ مطمئن‌ برای‌ محکم‌ نگهداشتن‌ قطعات‌ کوچک‌ چوب‌ را داشته‌ باشد.

ماده‌ 102: ماشین‌های‌ اره‌ گرد مضاعف‌ کنشکافزنی‌ که‌ کار آنها به‌وسیله‌ قسمت‌ زیری‌ صفحات‌ اره‌ انجام‌ می‌گیرد باید کلیه‌ قسمت‌های‌ اره‌ به‌جز قسمتی‌ که‌ عمل‌ برش‌ را انجام‌ می‌دهد در حفاظ‌ قرار گرفته‌ باشد.

ماده‌ 103: ماشین‌های‌ اره‌ گرد مضاعف‌ کنشکافزنی‌ که‌ کار آنها به‌وسیله‌ قسمت‌ رویی‌ اره‌ انجام‌ می‌گیرد باید:

 الف‌ - قسمت‌ روی‌ اره‌ که‌ کار انجام‌ می‌دهد به‌ قدر امکان‌ در حفاظ‌ باشد.

 ب‌ - قسمتی‌ از اره‌ که‌ زیر میز کار قرار گرفته‌ به‌وسیله‌ حفاظ‌ بسته‌ای‌ پوشیده‌ شده‌ باشد به‌طوری‌که‌ بتوان‌ از آن‌ به‌ عنوان‌ محفظه‌ مکش‌ نیز استفاده‌ کرد.

 حفاظ‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌

ماده‌ 104: ماشین‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌ باید در قسمت‌ بالای‌ تیغه‌ای‌ اره‌ دارای‌ حفاظ‌هایی‌ با شرائط‌ زیر باشد:

 الف‌ - از یک‌ شبکه‌ با استقامت‌ کافی‌ و از تسمه‌ آهن‌ با میله‌های‌ گرد آهنی‌ که‌ به‌ موازات‌ هم‌ قرار گرفته‌اند ساخته‌ شده‌ و فاصله‌ آنها از 50 میلیمتر تجاوز نکند. روی‌ این‌ شبکه‌ باید پوششی‌ از ورق‌ آهن‌ نصب‌ شده‌ باشد بطریقی‌ که‌ از پرتاب‌ شدن‌ چوب‌ به‌ عقب‌ یا کله‌ شدن‌ آن‌ از بالای‌ استوانه‌ کشتی‌ بار دهنده‌ ممانعت‌ به‌ عمل‌ آورد.

ب- شبکه‌ و پوشش‌ فلزی‌ به‌وسیله‌ لولاهایی‌ به‎دو سر مقابل‌‎روی‌ بدنه‎ماشین‌ نصب‎شده‌ باشد.

ماده‌ 105: ماشین‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌ باید در قسمت‌ جلو و عقب‌ تیغه‌ها دارای‌ غلطک‌هایی‌ باشد که‌ بتواند چوب‌ را با فشار کافی‌ به‌ دام‌ اره‌ بدهد.

 ممکنست‌ حفاظ‌ فوق‌ را از آهن‌ نبشی‌ ساخته‌ و آنرا با زاویه‌ 90 درجه‌ با تیغه‌ اره‌ روی‌ آن‌ قرار داده‌ به‌ قسمی‌ که‌ از پرتاب‌ شدن‌ به‌ عقب‌ یا کله‌ شدن‌ چوب‌ ممانعت‌ کرده‌ و در ضمن‌ امکان‌ پاک‌ کردن‌ تیغه‌ اره‌ را نیز بدهد.

ماده‌ 106: در مواردی‌ که‌ غلطک‌های‌ فشاری‌ با دهنده‌ جلوی‌ دستگاه‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌ به‌ فاصله‌ 75 سانتیمتر یا کمتر از جبهه‌ تیغه‌ اره‌ها قرار گرفته‌ باشد حفاظ‌ باید تا جلوی‌ غلطک‌های‌ فوق‌ الذکر ادامه‌ پیدا کند.

ماده‌ 107: اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌ باید:

 الف‌ - در پیشانی‌ غلطک‌های‌ فشار دهنده‌ جلویی‌ دارای‌ حفاظ‌ باشد.

 ب‌ - در عقب‌ غلطک‌های‌ فشار دهنده‌ جلویی‌ شیطانک‌های‌ حفاظتی‌ داشته‌ باشد غلطک‌هایی‌ که‌ یک‌ تکه‌ ساخته‌ نشده‌ و طول‌ قطعات‌ متشکله‌ آنها از 15 سانتیمتر کمتر و یا دارای‌ وسایل‌ بار دهنده‌ معلق‌ باشد از دستور فوق‌ مستثنی‌ است‌.

ماده‌ 108: طرفین‌ دستگاه‌های‌ اره‌ گرد چند تیغه‌ای‌ با برش‌ موازی‌ باید با صفحات‌ مشبک‌ یا صفحات‌ چوبی‌ مانع‌ گذاری‌ و پوشیده‌ شود این‌ مانع‌ باید لولا دار بوده‌ طوری‌ نصب‌ شده‌ باشد که‌ امکان‌ روغنکاری‌ یا بازدید را بدهد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد برای‌ تکه‌ کردن‌ چوبهای‌ ته‌ بشکه‌

ماده‌ 109: تیغه‌ اره‌های‌ گرد مخصوص‌ تکه‌ کردن‌ چوبهای‌ ته‌ بشکه‌ که‌ دارای‌ ارابه‌ با حرکت‌ رفت‌ و آمد می‌باشد باید از قسمت‌ عقب‌ و پهلوها تا حدی‌ که‌ مانع‌ کار نشود دارای‌ حفاظ‌ کامل‌ باشد همچنین‌ ارابه‌های‌ آنها باید از خارج‌ و از قسمت‌ عقب‌ دارای‌ حفاظ‌ باشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد که‌ فرمان‌ ارابه‌ آنها توسط‌ زانو انجام‌ می‌گردد

ماده‌ 110: دستگاه‌های‌ اره‌ گرد که‌ فرمان‌ ارابه‌ آنها توسط‌ زانو انجام‌ می‌شود و در تاسیسات‌ توفال‌بری‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد باید دارای‌ وسایل‌ حفاظتی‌ زیر باشد:

 الف‌ - سرپوش‌ یا حفاظ‌ دیگری‌ که‌ بطور کامل‌ قسمت‌ عقب‌ تیغه‌های‌ اره‌ را بپوشاند.

 ب‌ - صفحاتی‌ که‌ محکم‌ در پایین‌ترین‌ قسمت‌ و در جلوی‌ دندانه‌های‌ تیغه‌ اره‌ نصب‌ شده‌ و کارگر مربوط‌ را در مقابل‌ پرتاب‌ گره‌ و تکه‌های‌ چوب‌ محافظت‌ کند.

 ج‌ - ضامن‌ موثری‌ در انتهای‌ مسیر حرکت‌ برای‌ اینکه‌ ارابه‌ بیش‌ از حد به‌ عقب‌ نرود و یا از روی‌ ریل‌ خارج‌ نشود.

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد برای‌ برش‌ طولی‌ توفال‌

ماده‌ 111: اره‌های‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ توفال‌ که‌ دارای‌ غلطک‌های‌ بار دهنده‌ هستند باید دارای‌ سرپوش‌های‌ قابل‌ تنظیم‌ فلزی‌ یا چوبی‌ که‌ یکپارچه‌ باشد به‌ قسمی‌ که‌ غلطک‌های‌ بار دهنده‌ و تیغه‌های‌ اره‌ و چرخ‌ دنده‌ و زنجیرهای‌ محرک‌ را بپوشاند.

ماده‌ 112: روپوش‌ حفاظتی‌ صفحات‌ اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ توفال‌ باید یا از ورق‌های‌ فلزی‌ باحداقل‌ ضخامت3میلیمتر و یا از چوب‌ باحداقل‌ ضخامت‌4سانتیمتر ساخته‌شده‌ باشد.

ماده‌ 113: ماشین‌های‌ اره‌ گرد مخصوص‌ برش‌ طولی‌ توفال‌ باید برای‌ جلوگیری‌ از پس‌ زدن‌ یا پرتاب‌ چوب‌ دارای‌ تیغه‌های‌ جدا کننده‌ و وسایل‌ موثر دیگری‌ باشد.

 تامین‌ حفاظت‌ در ماشین‌های‌ اره‌ روکش‌ بری‌

ماده‌ 114: صفحات‌ اره‌ روکش‌ بری‌ باید زود به‌ زود مورد بازدید و آزمایش‌ قرار گیرد تا اطمینان‌ حاصل‌ شود تا قطعات‌ تیغه‌ اره‌ به‌ قرص‌ حامل‌ تیغه‌ها بطور محکم‌ نصب‌ شده‌ است‌.

 

 حفاظ‌ اره‌های‌ گرد لبه‌ بر برای‌ هم‌ عرض‌ کردن‌ قطعات‌ توفال‌

ماده‌ 115: اره‌های‌ گرد لبه‌بر برای‌ هم‌ عرض‌ کردن‌ توفالها باید دارای‌ وسایل‌ زیر باشد:

 الف‌ - حفاظ‌ فلزی‌ به‌ پهنای‌ حداقل‌ 5 سانتیمتر که‌ تا حدود 10 سانتیمتر در بالای‌ صفحه‌ قرار گرفته‌ و دارای‌ استحکام‌ کافی‌ باشد تا اگر کارگر در اثر لغزیدن‌ روی‌ آن‌ بیافتد حفاظ‌ قادر به‌ تحمل‌ وزن‌ او باشد.

 ب‌ - قسمت‌ زیر اره‌ باید به‌وسیله‌ محفظه‌هایی‌ از آهن‌ ورق‌ یا از چوب‌ به‌ قسمی‌ حفاظ‌گذاری‌ شود که‌ در آن‌ واحد بتوان‌ از آن‌ به‌ عنوان‌ محفظه‌ مکش‌ نیز استفاده‌ کرد همچنین‌ باید ترتیبی‌ اتخاذ شود که‌ این‌ حفاظ‌ تا زیر میز ادامه‌ داشته‌ و در مقابل‌ پیشخوان‌ ماشین‌ مانع‌ ایجاد نکند.

ماده‌ 116: پیش‌ خوان‌ اره‌های‌ گرد لبه‌بر مخصوص‌ هم‌ عرض‌ کردن‌ توفالها باید در زیر لبه‌ جلویی‌ دارای‌ حفاظ‌های‌ فلزی‌ برای‌ انگشت‌ها باشد ضخامت‌ این‌ حفاظ‌ها 1 تا 5/1 میلیمتر و طولشان‌ 5/12 سانتیمتر و پهنایشان‌ 3 سانتیمتر باشد.

 حفاظ‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد افقی‌ مخصوص‌ قد کردن‌ توفال‌

ماده‌ 117: اره‌های‌ گرد افقی‌ مخصوص‌ قد کردن‌ توفال‌ در دستگاه‌هایی‌که‌ یک‌ یا 2 دسته‌ توفال‌ را در آن‌ واحد قد می‌کند یا دارای‌ شاسی‌های‌ گردنده‌ یا خانه‌های‌ متعدد حامل‌ چند دسته‌ توفال‌ است‌ باید دارای‌ حفاظی‌ باشد که‌ دور شاسی‌ ثابت‌ اره‌ها را بپوشاند.

ماده‌ 118: ارابه‌های‌ بار دهنده‌ در اره‌های‌ گرد موتور دار که‌ در آن‌ واحد برای‌ قد کردن‌ یک‌ یا دو دسته‌ توفال‌ بکار می‌رود باید دارای‌ حفاظ‌ خمیده‌ و منحنی‌ شکل‌ باشد تا در موقعی‌ که‌ ارابه‌ کشویی‌ بار دهنده‌ مقابل‌ تیغه‌ اره‌ قرار می‌گیرد دست‌ کارگر را در فاصله‌ چند سانتیمتری‌ صفحه‌ اره‌ متوقف‌ کند و از برخورد آن‌ با تیغه‌ جلوگیری‌ بعمل‌ آورد.

ماده‌ 119: اره‌های‌ گرد افقی‌ مخصوص‌ قد کردن‌ توفال‌ باید دارای‌ وسایلی‌ باشد تا وقتی‌ روی‌ پدال‌ فرمان‌ فکهای‌ نگهدارنده‌ چوب‌ فشار دهنده‌ دستگاه‌ را متوقف‌ سازد و تا موقعی‌ که‌ روی‌ پدال‌ مخصوص‌ راه‌ انداختن‌ ماشین‌ اره‌ فشار نیاورده‌اند ماشین‌ بکار نیافتد.

 حفاظ‌ ماشین‌های‌ اره‌ گرد قائم‌ مخصوص‌ قد کردن‌ توفال‌

ماده‌ 120: دور‌ صفحات‌ اره‌ گرد قائم‌ مخصوص‌ قد کردن‌ توفال‌ باید طوری‌ از داخل‌ حفاظ‌گذاری‌ شود که‌ در مقابل‌ پرتاب‌ تکه‌ها و گره‌های‌ چوب‌ حائلی‌ ایجاد کند.

ماده‌ 121: حفاظ‌های‌ دندانه‌ اره‌ در ماشین‌های‌ اره‌ گرد قائم‌ مخصوص‌ قد کردن‌ توفال‌ در مواردی‌ که‌ پهلوی‌ صفحه‌ اره‌ قرار گرفته‌ باشد باید:

 الف‌ - تا 4 سانتیمتری‌ خط‌ الراس‌ برنده‌ اره‌ها ادامه‌ یابد.

 ب‌ - فاصله‌ آن‌ از صفحه‌ اره‌ بیش‌ از 6 میلیمتر نباشد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ استوانه‌ای‌

ماده‌ 122: اره‌ استوانه‌ای‌ که‌ برای‌ برش‌ تخته‌های‌ چلیک‌ و بشکه‌ بکار می‌رود باید دارای‌ حفاظی‌ باشد که‌ سیلندر و تمام‌ دندانه‌های‌ اره‌ را به‌استثنای‌ قسمت‌ برش‌ دهنده‌ که‌ در مجاور اره‌ قرار گرفته‌ بپوشاند.

 

 فصل‌ سوم‌ - حفاظ‌ ماشین‌های‌ اره‌ قاب‌ دار

ماده‌ 123: کلیه‌ قطعات‌ خطرناک‌ اره‌های‌ قاب‌ دار از قبیل‌ - قاب‌ها اکسانتریک‌ها، قرقره‌های‌ اکسانتریک‌، چرخ‌های‌ طیار، میله‌های‌ اتصال‌، وزنه‌های‌ تعادلی،‌ غلطک‌های‌ بار دهنده‌ و اجزاء محرکه‌، زنجیرها و چرخ‌ دنده‌ها باید بطور مناسب‌ حفاظ‌ گذاری‌ شده‌ باشد مگر در موردی‌ که‌ ساختمان‌ خود ماشین‌ و وضع‌ قرار گرفتن‌ آن‌ در محل‌ کار به‌خودی‌ خود حفاظت‌ کامل‌ را تامین‌ کند.

ماده‌ 124: در مواردی‌ که‌ روی‌ اره‌های‌ قابدار اقدام‌ به‌ بازرسی، تعمیر یا کارهای‌ دیگری‌ از قبیل‌ مونتاژ، تغییر دادن‌ وضع‌ ماشین‌ یا تیز کردن‌ تیغه‌های‌ اره‌ می‌شود باید طوری‌ عمل‌ گردد که‌ قاب‌ دستگاه‌ اره‌ غفلتاً پایین‌ نیافتاده‌ یا غلطک‌های‌ فشاری‌ فوقانی‌ سقوط‌ نکند یا ماشین‌ بطور ناگهانی‌ بکار نیافتد.

ماده‌ 125: چون‌ در هوای‌ سرد امکان‌ انقباض‌ و پاره‌ شدن‌ تیغه‌های‌ اره‌ موجود است‌ کارفرما مکلف‌ است‌ تدابیری‌ اتخاذ نماید تا از شکستن‌ تیغه‌ اره‌ در هوای‌ سرد و آسیب‌ رساندن‌ به‌ اشخاص‌ جلوگیری‌ بعمل‌ آید.

ماده‌ 126: سکوی‌ کار مخصوص‌ متصدی‌ ماشین‌ ارابه‌ حمل‌ تنه‌ در اره‌های‌ قابدار باید تا حد امکان‌ واجد شرائط‌ حفاظتی‌ بوده‌ و وضع‌ آن‌ با مواد 7 تا 18 این‌ آیین‌نامه‌ وفق‌ دهد.

ماده‌ 127: در موردی‌ که‌ بار دادن‌ یا پیشروی‌ تنه‌ درخت‌ یا قطعات‌ چوب‌ در ماشین‌های‌ اره‌ قابدار به‌وسیله‌ غلطک‌ انجام‌ می‌شود این‌ غلطک‌ها باید طبق‌ مواد 20 تا 24 این‌ آیین‌نامه‌ حفاظ‌گذاری‌ شود.

ماده‌ 128: ارابه‌ ماشین‌های‌ اره‌ قابدار چند تیغه‌ای‌ که‌ بطور مکانیکی‌ حرکت‌ می‌کند و برای‌ همراه‌ بردن‌ درخت‌ به‌دم‌ تیغه‌ اره‌ مورد استفاده‌ قرارمی‌گیرد باید دارای‌ وسایل‌ زیر باشد:

 الف‌ - وسائلی‌ که‌ تنه‌ درخت‌ یا قطعات‌ مازاد برش‌ چوب‌ را در موقع‌ عبور از دم‌ تیغه‌ اره‌ بطور محکم‌ نگاهدارد.

ب‌- نرده‌های‌ حفاظتی‌که‌ درمقابل‌ مسیرحرکت‌دستگاه‌ ودرتمام‌ طول‌ آن‌ نصب‌ شده‌ باشد.

 ج‌ - حفاظ‌ مناسب‌ در قسمت‌ جلوی‌ چرخ‌های‌ ارابه‌

ماده‌ 129: در ماشین‌های‌ اره‌ قابدار چند تیغه‌ای‌ غلطک‌های‌ مخصوص‌ همراه‌ بردن‌ تنه‌ درخت‌ یا چوبهای‌ چهارسو به‌ دم‌ تیغه‌ها باید بطور موثری‌ حفاظ‌ گذاری‌ شده‌ و وضع‌ آنها با مواد 20 و 21 این‌ آیین‌نامه‌ راجع‌ به‌غلطک‌های‌ نقاله‌ وفق‌ بدهد.

 حفاظ‌ اره‌های‌ راپودبر با حرکت‌ رفت‌ و آمد

ماده‌ 130: ماشین‌های‌ اره‌ راپودبر با حرکت‌ رفت‌ و آمد باید دارای‌ شرائط‌ زیر باشد:

 الف‌ - طوری‌ نصب‌ شده‌ باشد که‌ تیغه‌ اره‌ در انتهای‌ دو طرف‌ مسیر رفت‌ و آمد دارای‌ معبر آزادی‌ در حدود 20/1 متر باشد.

 ب‌ - به‌وسیله‌ نرده‌های‌ حفاظتی‌ محصور شده‌ باشد.

ماده‌ 131: بازوی‌ لنگ، دنده‌ها، فلکه‌های‌ اصطکاکی‌ و دستگاه‌ توازنی‌ اره‌های راپودبر با حرکت‌ رفت‌ و آمد باید دارای‌ حفاظ‌های‌ مناسب‌ باشد.

ماده‌ 132: در موقع‌ بریدن‌ قطعات‌ کوتاه‌ (مثل‌ تکه‌های‌ توفال‌) به‌وسیله‌ دستگاه‌ اره‌ راپودبر با حرکت‌ رفت‌ و آمد باید قطعات‌ فوق‌ الذکر به‌وسیله‌ اهرم‌های‌ طویلی‌ نگهداری‌ شده‌ یا به‌وسیله‌ بست‌هایی‌ روی‌ ارابه‌ محکم‌ شود.

 

 فصل‌ چهارم‌ - حفاظ‌ ماشین‌ کام‌ بری‌ زنجیری‌

ماده‌ 133: ماشین‌های‌ کام‌ بری‌ زنجیری‌ باید دارای‌ حفاظ‌های‌ کشویی‌ (تلسکوپی‌) اتوماتیک‌ باشد - این‌ حفاظ‌ها باید اطراف‌ چرخ‌ زنجیر و دندانه‌های‌ آنرا تا روی‌ قطعه‌ کار بپوشاند و طوری‌ ساخته‌ شده‌ باشد که‌ بتوان‌ به‌ عنوان‌ محفظه‌ مکش‌ برای‌ گرفتن‌ ذرات‌ چوب‌ و خاک‌ اره‌ حاصل‌ از کار دستگاه‌ از آن‌ استفاده‌ کرد به‌علاوه‌ باید شستی‌هایی‌ در طرفین‌ زنجیر دستگاه‌ نصب‌ شده‌ باشد.

ماده‌ 134: این‌ آیین‌نامه‌ که‌ مشتمل‌ بر 3 قسمت‌ و 4 فصل‌ و 134 ماده‌ است‌ به‌ استناد ماده‌ 47 قانون‌ کار در یکصد و چهل‌ و پنجمین‌ جلسه‌ مورخه‌ 22/7/42 شورایعالی‌ حفاظت‌ فنی‌ به‌ تصویب‌ نهایی‌ رسیده‌ و قابل‌ اجرا است‌.

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ]

الیاف طبیعی که زمانی رویای اصلی طرفداران محیط زیست بودند، امروزه جایگاه خود را پیدا کرده اند و به عنوان گزینه مهمی در تولید کامپوزیت ها مطرح هستند. همچنین تلاش می شود که الیاف طبیعی را با رزین های طبیعی متصل کنند، نه تنها رزین طبیعی ارزشمند در شرف جایگزینی به جای رزین های مصنوعی هستند، بلکه پژوهش های بی سابقه ای در زمینه تلفیق الیاف و رزین های طبیعی در حال انجام است. افزون بر اینکه الیاف و رزین های طبیعی، جایگزین مناسبی برای الیاف و رزین های سنتزی پتروشیمی هستند و محصولاتی با قابلیت تولید بهتر و کارایی بیشتر نیز ایجاد می کنند. کاربرد  الیاف طبیعی به عنوان پر کننده یا تقویت کننده در پلاستیک ها، به سرعت در حال افزایش است. بر اساس اطلاعاتی که شرکت آمریکایی کلاین در مورد کامپوزیت های تقویت شده با الیاف طبیعی ارائه کرده است، انتظار می رود بازار این مواد در آمریکای شمالی از 150 میلیون دلار در سال 2000 به 4/1 میلیارد دلاردر سال 2005 افزایش یابد. این رقم با رشد سالیانه 54 درصدی برابر است. کاربری کامپوزیت های الیاف طبیعی از سال 1994 آغاز شد. در این سال کارخانه مرسدس بنز پانل های درب خودروی رده E خود را از کامپوزیتی برپایه کنف هندی (jute) ساخت. کارخانه های خودرو سازی آلمانی در این زمینه پیش گام بوده اند. به طور مثال، شرکت دایملرکرایسر واقع در اشتوتکارت آلمان، برنامه ای جهانی برای گسترش محصولات ساخته شده از مواد کشاورزی بومی را در کشورهای جهان سوم دنبال می کند.

برتری کامپوزیت های الیاف طبیعی برای کاربرد در صنایع خودرو، عبارتند از:

1.      کاهش 10 تا 30 درصدی وزن خودرو.

2.      ضربه پذیری بهتر با احتمال شکست کمتر.

3.      سادگی شکل دهی بدنه های پیچیده در خودروهای تک سرنشین.

بر طبق منابع موجود، الیاف طبیعی مورد استفاده در کمپوزیت‌ها به دو گروه الیاف لیگنوسلولزی حاصل از ضایعات کشاورزی و الیاف سلولزی چوبی تقسیم می‌شوند.الیاف حاصل از ضایعات کشاورزی به الیاف گیاهی (bast) مانند الیاف جوت، شاهدانه، کنف هندی، کنف، الیاف برگها(Leaf) مانند آناناس، سیسال، نخل و الیاف دانه یا میوه مانند کتان و نارگیل تقسیم می شوند. الیاف چوبی نیز به دو گروه عمده سوزنی برگان و پهن برگان تقسیم می‌شوند که به دو صورت الیاف(Fiber) وآرد(Flour) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساختار چوب بنا بر منبع و محل تهیه آن بر ظاهر، مقاومت کششی، خمشی و سایشی مؤثر می‌باشد. همچنین مقاومت دربرابر پوسیدگی آنها متفاوت می‌باشد. نه تنها شناخت تک تک اجزای تشکیل دهندة چوب مهم است بلکه خواص چوب به چگونگی توزیع اجزاء نیز مربوط می‌شود . مهمترین و بیشترین ترکیبات تشکیل دهندة چوب، لیگنین، سلولز و همی سلولز که همراه با آنها ترکیبات معدنی و مواد استخراجی نیز وجود دارد.

لیگنین بسیار کمپلکس و بر پایه فنیل پروپان می‌باشد.سلولز و همی‌سلولز از خانواده پلی‌ساکاریدها می‌باشند.درجة پلیمریزاسیون سلولز معمولاًبین7000تا 10000می‌باشد. بخش ماکرو ملکول سلولز معمولاً حاوی گروههای هیدروکسیل (OH)است این گروههای هیدروکسیل با پیوندهای هیدروژن اتصال بین ماکروملکولها را ایجاد می‌کنند.بنابراین همه الیاف چوبی به طور طبیعی هیدروفیل هستند. دستجات الیاف کریستالین هستند و درجه کریستالی بودن بستگی به منشأ مواد دارد. این کریستالی بودن علاوه بر تأثیر بر روی خواص فیزیکی، بر روی قابلیت انحلال الیاف نیز تأثیر می‌گذارد. سلولز و مشتقات سلولز مانند استات سلولز مثالهای خوبی از اثر کریستالی بودن بر روی قابلیت انحلال هستند.گروههای هیدروکسیل در نواحی آمورف با آب ترکیب می‌شوند.به طور کلی خواص الیاف چوب و مواد مشابهی که در ساخت چند سازهها استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند.

نام: آرد چوب، الیاف چوب، آرد پوست، آرد ساقه غلات

فرمول شیمیایی: متغیر                                                گروه فعال:    OH  

ترکیب شیمیایی: بالای 15% پروتئین

خواص فیزیکی        

دانسیته:  g/cm3 35/1-4/0    حداکثر دمای استفاده:  200     درصد رطوبت: 12-2%

  خواص شیمیایی                

جذب آب: بیش از 20%             درصد خاکستر: 7/0-5/0%           pH :  5

خواص نوری                         رنگ: صیقلی ، قهوه‌ای مایل به زرد

مورفولوژی         اندازه ذرات:  m µ 100-10         جذب روغن:   g/100g  60-55

 

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ] [ ]

یعی است که از گستردگی زیادی بصورت صنف و صنعت در سطح کشور برخوردار است و دارای امکانات بالفعل و بالقوه فراوانی می باشد ، گستردگی آن از منابع طبیعی و جنگل داری شروع شده و از کارخانجات بزرگی نظیر تخته خرده چوب ، تخته فیبر ، تخته لایه و روکش امتداد داشته و در نهایت به صنایع چوب و مبلمان ختم می شود ،‌ این طیف وسیع به همراه نیاز روزافزون به محصولات آنها نشانگر اهمیت بالای این صنعت است .

 مبلمان عمدتاً توسط واحدهای صنفی و به تعداد بسیار کمتری توسط واحدهای صنعتی تولید میگردد. مهمترین تفاوتهای این دو بخش تولیدی یکی تولید انبوه در واحدهای صنعتی است و دیگری وجود ابعاد هنری در تولیدات صنفی است طبعاً مشکلات و مسائل این دو بخش نیز متفاوت است.      

      علیرغم وجود پتانسیل های زیادی که در زمینه صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی وجود دارد در سالهای گذشته به دلیل صادرات محصولات نامرغوب و عدم رعایت استانداردهای لازم دراین خصوص بسیاری از بازارهای مناسب از دسترس خارج شده و حتی در مواردی منجر به از بین رفتن اعتماد مصرف کنندگان مبلمان ایرانی در برخی از بازارهای جهانی شده است .

 

تاریخچه مصرف چوب

        شواهد و قرائن نشان میدهد که انسانهای اولیه از زمانی که در غارها می زیسته اند از چوب به واسطه شکل متناسب و طبیعی آن برای شکار حیوانات و غیره استفاده می نموده اند . اشیاء موجود در موزه طبیعی لندن نشان میدهد که بشر از حدود ده هزار سال قبل با نیزه چوبی به شکار می پرداخته و به وسیله تنه درختان از رودها و رودخانه ها عبور می کرده است . حدود پنج هزار سال قبل در اروپای شمالی ، استفاده از قایق ها و سورتمه های چوبی متداول بوده است . در کاوش های باستان شناسی در کنار دریاچه سوئیس و برخی نقاط دیگر که در گذشته در آب قرار داشتند پایه های چوبی خانه های شناور مربوط به دوران پارینه سنگی ، نوسنگی و عصر آهن بدست آمده که نشانه قدمت استفاده از چوب در ساختمان و وسایل کار است.

      مصرف چوب در ایران تاریخ مدونی نداشته ولی طبق مطالعاتی که پژوهشگران و کاوشگران انجام داده اند مردمان بومی ایران قبل از مهاجرت آریایی ها از حدود 4200 سال قبل از میلاد مسیح (ع) چوب را برای خانه سازی مصرف می نمودند. البته استفاده از چوب در تهیه وسایل کشاورزی نیز رونق داشته است در سنگ نوشته هایی که از تخت جمشید بدست آمده استفاده از چوب سدر در پوشش و تزئینات کاخها مشخص شده است . اهمیت چوب در ایران قدیم به پایه ای بوده که احترام به درختان جنگلی از دستورات اصلی کیش زرتشت به شمار می رفته است. استفاده از چوب برای قایق سازی و کشتی سازی نیز در دوران هخامنشی بسیار جالب توجه بوده است ، پس از گسترش دین اسلام صنایع و هنرهای چوبی در ایران تحت تاثیر رهنمودهای دینی قرار گرفته است ، بر همین اساس آثار هنرهای چوبی زیادی میتوان در مساجد و اماکن مقدسه نظیر درب ، منبر، کنده کاری ها و شبکه‌بندی ها یافت.

      صنایع مبلمان قدیمی ترین بخش صنایع چوب جهان شمرده می شود زیرا بشر از دیر زمانی بصورت نیمکت از آن استفاده می کرده است ، در ایران این صنعت از قدمت زیادی برخوردار نیست چون در گذشته در اغلب نقاط ایران نشستن بر روی قالیهای زیبا و نفیس مرسوم بوده است و حتی تا اواخر دوره قاجار فقط در منازل معدودی از افراد سرشناس مبلهای مخصوص پارچه ای به سبک دربار فرانسه وجود داشته که اغلب از خارج واردمی شده است ولی پس از آن دوره با تغییر شیوه های زندگی مردم ، صنعت مبل سازی روبه ترقی گذاشته است و اکنون برخی از استادکارهای ایرانی قادر به خلق شاهکارهایی در این زمینه می باشند ، صنعت مبل سازی در حقیقت تلفیق هنر، علم و صنعت است بدین نحو که با بکار بردن ماشین آلات و تجهیزات و خلاقیت و هنر محصولی ساخته می شود که زینت بخش منازل و دفاتر است.

 

وضعیت تولید مبلمان و مصنوعات چوبی در ایران        

      بر طبق گزارش مرکز آمار ایران حدود 226 واحد تولید صنعتی مبلمان با اشتغال حدود 10 هزار نفر در کشور وجود دارد . همچنین بر اساس گزارشات اتحادیه دوردگران تعداد 46700 واحد رسمی در زمینه صنایع چوب مشغول فعالیت بوده که تعداد 117 هزار نفر دراین کارگاهها مشغول فعالیت می باشند . توان بالقوه بالای این تعداد واحد تولیدی در جذب نیروی کار ، افزایش تولید و در نهایت توسعه صادرات میتواند محرک بسیار خوبی جهت صنایع وابسته و مرتبط با آن نظیر چوب بری ، نئوپان سازی ، چسب سازی ، تولید تخته فیبر ، روکش و تخته لایه ، یراق آلات سازی ،شیشه ، پارچه‌بافی و رنگ سازی باشد. به عبارت ساده تر توسعه تولید و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی می تواند به عنوان موتور توسعه بخش عظیمی از صنایع کشور عمل نماید . لازم به یادآوری است که بخش مصنوعات چوبی آخرین مرحله کار در صنایع چوب است و پس از این مرحله محصولات به دست مصرف کننده نهایی میرسد به همین خاطر دارای ارزش افزوده بالایی بوده و اهمیت زیادی را در بخش صادرات می‌تواند داشته باشد . لازم بذکر است که بر اساس مطالعات و مقالات ارائه شده در دومین اجلاس بین المللی جنگل و صنعت ، ارزش افزوده مصنوعات چوبی 30% برآورد شده است و چنانچه بخش صنایع مبلمان نیز به آن اضافه شود ارزش افزوده این مجموعه تولیدات به حدود 70 % خواهد رسید که رقمی قابل توجه است و اگر روند صادرات آن بهبود یابد تاثیر بسزائی در افزایش تولید ناخالص داخلی کشور و درآمد ارزی خواهد داشت.

       اگر تولید محصولات چوبی را به دو بخش فرایند های سرمایه بر و کاربر تقسیم نمائیم میتوان چنین استدلال کرد که با توجه به وضعیت کشورهای پیشرفته تر در زمینه ساخت محصولاتی که نیاز به تکنولوژی بالا تر و سرمایه بر دارد این کشورها از مزیت نسبی بیشتری برخوردارند و در مقابل هر چه به سمت محصولات کاربرتر که نیاز به مهارت فردی نیروی انسانی دارد پیش می‌رویم مزیت نسبی سایر کشورها از جمله ایران افزایش‌ می یابد که این مسئله در خصوص محصولات منبت کاری شده که از ارزش افزوده بالاتری نیز برخوردارند قابل تامل تر است.

      برخی از محصولات صنایع چوب که در تولید مبلمان و مصنوعات چوبی کاربرد داشته از قبیل تخته خرده چوب ، تخته فیبر ، MDF ، روکش چوبی و تخته لایه توسط صنایع داخلی تولید می‌گردند ، این صنایع در سالهای اخیر با مشکلات زیادی درخصوص تامین مواد اولیه چوبی مواجه بوده اند زیرا از یک طرف امکان واردات مواد اولیه بدلیل دیدگاههای سازمان حفظ نباتات میسر نبوده و از طرفی میزان برداشت چوب از جنگل ها بدلایل حفاظتی کاهش یافته است ، علیرغم این تنگناها این صنایع در سالهای اخیر عمدتاً از رشد تولید قابل توجهی برخوردار بوده وتوانسته بخشی از نیاز صنایع مبلمان و مصنوعات چوبی را تامین نماید . جدول ذیل میزان تولید تخته خرده چوب ، تخته فیبر سخت و MDF  را در سالهای اخیر نشان می دهد :

 

ردیف

محصول

میزان تولید برحسب هزار مترمکعب

سال

 1379

 

سال

1380

سال

1381

سال

1382

سال

1383

8ماهه سال1384

1

تخته خرده چوب

382

451

480

500

589

373

2

تخته فیبرسخت

5/23

6/23

4/22

4/22

8/22

3/14

3

MDF *

0

0

0

0

26

5/25

* تولید MDF  از سال 1383 در کشور آغاز شده است .


تجارت جهانی مبلمان و مصنوعات چوبی و جایگاه ایران در آن

        تنوع و پراکندگی مبلمان و مصنوعات چوبی موجب حجم بالای مبادلات تجاری آن گردیده است . ارزش تولیدات مبلمان و مصنوعات چوبی در جهان حدود 180 میلیارد دلار در سال 2000 برآورد شده است که مقدار آن روبه افزایش است. همچنین رقمی بیش از 5/65 میلیارد دلار واردات در سال 1998 از سوی 72 کشور جهان به ثبت رسیده است ، میزان واردات مبلمان و مصنوعات چوبی کشورهای حوزه خلیج فارس بیش از 500 میلیون دلار و کشورهای آسیای میانه و قفقاز بیش از 50 میلیون دلار در سال اعلام شده است ، این حجم بالای واردات به همراه تجارت کشورهای دیگر بیانگر بازار بسیار عظیم مبلمان و مصنوعات چوبی در جهان است و چنانچه کشوری بتواند تولیدات خود را با این بازار بزرگ پیوند بزند ، تحولی بزرگ در بخش صنعت چوب خود بوجود‌آورده و منبع عظیمی از درآمد را به دور از حساسیت های تجاری کالاهای استراتژیک همچون شکر ، گندم و.... عاید خود کرده است.

       در این زمینه لازم بذکر است که کشور چین در سال 2002 حدود 3/5 میلیارد دلار مبلمان صادر کرده است و یا کشور مصر علیرغم فقر منابع جنگلی حدود 35 میلیون دلار درسال 2000 صادرات مبلمان داشته است . آمریکا در همان سال حدود 5/9 میلیارد دلار مبلمان وارد کرده است که از این مقدار 5/2 میلیارد دلار آن از کشور چین بوده است . 

      نگاهی به‌ آمارهای صادراتی مصنوعات چوبی ایران طی چند سال گذشته نشان از فراز و نشیب‌هایی داشته و هیچگاه نتوانسته حرکت صعودی پیوسته ای داشته باشد و هنوز از جایگاه برجسته ای در میان اقلام صادرات غیرنفتی کشور برخوردار نیست . جدول ذیل میزان صادرات مصنوعات چوبی را طی ده سال اخیر نشان میدهد :

 

نام محصول

میزان صادرات برحسب میلیون دلار

سال

74

سال

75

سال

76

سال

77

سال

78

سال

79

سال

80

سال

81

سال

82

سال

83

8ماهه سال84

مصنوعات چوبی و مبلمان

22

3/29

3/26

1/16

10

4/10

35/9

48/9

4/10

10

3/6

 

      جدول فوق نشان میدهد که میزان صادرات مصنوعات چوبی ایران تاسال76 سیر صعودی داشته و پس از آن تنزل یافته است با بررسی کشورهای مقصد این کالاها میتوان دریافت که از زمان گشوده شدن بازار آسیای میانه و قفقاز به روی کالاهای ایرانی سیر صعودی صادرات مصنوعات چوبی نیز افزایش یافته است لیکن عدم توجه به مسائل استاندارد و کیفیت محصولات باعث شده که پس از اندک زمانی بازار این کشورها نیز عکس العمل منفی نسبت به محصولات ایرانی پیدا کند و این عامل در کنار عواملی همچون رقابت منفی صادر کنندگان ایرانی با یکدیگ ر ، عدم دید کافی آنها از آینده ، صدور محصولات بنجل و حضور قدرتمند رقبا یی چون ترکیه ، ایتالیا و لهستان باعث کاهش حجم صادرات ایران به این کشورها گردیده است . بیشترین صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی ایران در سالهای گذشته به کشورهای آذربایجان ، ازبکستان ، ارمنستان ، قزاقستان ، ترکمنستان ، افغانستان، کویت ، امارات متحده عربی ، عراق و آلمان بوده است .

      در راستای اجرای برنامه سوم توسعه و رفع موانع وارداتی مشاهده میگردد که میزان واردات مبلمان و مصنوعات چوبی در   کشور با   رشد قابل توجهی افزایش یافته است جدول ذیل میزان واردات مصنوعات چوبی را در سالهای اخیر نشان میدهد :

 

نام محصول

میزان واردات بر حسب میلیون دلار

سال 80

سال 81

سال 82

سال 83

 6 ماهه اول سال 84

مصنوعات چوبی و مبلمان

23/0

23/1

7/7

14

8/8

       

       لازم بذکر است که کشورهای فعال در زمینه صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی، از جمله کشور ترکیه ، با توجه به وضعیت بازار ایران ، کشور ما را بطور ویژه بعنوان بازار هدف در نظر داشته و در این رابطه متاسفانه برخی از وارد کنندگان با اظهار قیمت های غیر واقعی و اندک در گمرکات کشور عملاً حمایت تعرفه‌ای این کالا ( با حقوق ورودی 45% ) را بی اثر نموده اند. در این خصوص لازم بذکر است که قیمت اظهار شده در گمرکات برای هر کیلو مبلمان درسال 1383 معادل 1 دلار به ازای هرکیلو ( واحد ارزش گذاری اعلام شده از سوی گمرک ایران ) بوده است که بطور مثال اگر وزن یک صندلی حدود 5 کیلوگرم در نظر گرفته شود در آنصورت قیمت در نظر گرفته شده برای تعیین حقوق ورودی یک عدد صندلی 5 دلار و یا حدود 50000 ریال بوده است در حالیکه با این مبلغ امکان تولید هیچ نوع صندلی در کشور وجود نداشته و با قیمت های جهانی نیز انطباق ندارد . ضروری است که گمرک ایران در محاسبه قیمت پایه واردات مبلمان تجدید نظر نماید .

 

مشکلات تولید و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی

      مهمترین مشکلات تولید و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی بطور اختصار به قرار زیر است :

1-  تامین مواد اولیه با کیفیت : عموماً مواد اولیه داخلی از مشخصات فنی استاندارد جهانی پیروی نمی کند در حالی که یکی از عوامل در افزایش کیفیت محصول نهایی به وجود مواد اولیه مرغوب بستگی دارد که در این خصوص همه صنایع داخلی اهتمام لازم را مبذول نمی دارند . در خصوص مواد اولیه وارداتی در برخی اقلام همین شرایط حاکم می باشد. لازم به ذکر است که در جهت رفع این مشکل حدود سه سال پیش از سوی وزارت صنایع و معادن واردات اوراق فشرده چوبی شامل نئوپان ؛ فیبر ، تخته لایه ، MDF مشمول الزامات فنی واردات شده است همچنین در اواخر سال 1383 شورای عالی استاندارد مصوب نمود که تولید اوراق فشرده چوبی شامل نئوپان ، فیبر ، MDF ، تخته لایه و روکش چوبی مشمول اجرای استاندارد اجباری گردد امید است با اجرای این مصوبه بخشی ازاین مشکل مرتفع گردد.

2- فرسودگی و استهلاک ماشین آلات : عدم توجه به استهلاک تجهیزات در طی زمان بهره برداری و عدم توانایی مالی باعث فرسوده شدن تجهیزات در این صنعت شده که به نو به خود هزینه های نگهداری تجهیزات را افزایش داده و به کاهش کمی و کیفی محصولات منجر میگردد.

3- عدم رعایت کیفیت مناسب محصولات چوبی : یکی از عوامل موفقیت هر محصول همگامی کیفیت آن با استانداردهای متداول و مورد درخواست مشتریان است که متاسفانه این ویژگی در همه مصنوعات چوبی و مبلمان کشور وجود نداشته و تولید کنندگان بایستی به این سمت حرکت نمایند ، در این راستا لازم است که موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بیش از گذشته در تدوین استانداردهای مصنوعات چوبی و مبلمان اهتمام ورزیده و در این زمینه اقدامات بیشتری را بعمل آورد.

4- عدم آموزش کافی کارگران صنایع مصنوعات چوبی : علیرغم وجود برخی استادکاران ماهر در زمینه تولید مبلمان و مصنوعات چوبی ، بطور عمومی سطح آگاهی و آموزش کارگران شاغل در این زمینه کافی نبوده و بعضاً مشاهده می‌گردد که افرادی که به لحاظ مهارتی از توانایی کافی برخوردارند به دلیل عدم شناخت کافی در خصوص ویژگیهای چوب و روشهای تولید ضمن ایجاد ضایعات فراوان در حین تولید محصولاتی را تولید می نمایند که از کیفیت لازم برخوردار نیستند و یا پس از مدت کوتاهی ارزش خود را از دست میدهند .

 

    در خصوص مشکلات صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی علاوه بر نکات فوق موارد اختصاصی ذیل نیز حائز اهمیت‌ می باشد:

1- سوء استفاده از حربه قیمت پایین تر : در تمامی دنیا معمول است که تولیدکنندگان سعی در پیداکردن راههایی برای کاهش قیمت تمام شده با حفظ و حتی ارتقاء کیفیت محصولات دارند لیکن برخی از صادرکنندگان ایرانی به جای صدور محصولات با کیفیت به قصد قبضه بازار و استفاده از مزیت پایین بودن قیمت محصولات ایرانی در بازارهای خارجی از محصولات بنجل با قیمت نازل به عنوان حربه نفوذ سریع در بازار و کسب سود بیشتر استفاده کردند که عامل مهمی در بدنامی محصولات ایرانی در برخی از کشورهای خارجی و از دست دادن بازار شدند.

2- رقابت منفی صادرکنندگان ایرانی : در گذشته صادرکنندگان ایرانی مبلمان و مصنوعات چوبی به قصد خارج کردن رقبای هم وطن خود از قیمت فروش محصولات خود کاسته و علاوه بر کاهش سود خود بازار سایر مصنوعات چوب ایران را خراب نموده اند تشکل ها و اتحادیه های صادراتی در صورت حمایت لازم می توانند جهت جلوگیری از این اقدامات مخرب نقش قابل توجهی داشته باشند. سیستم صادرات جمعی به عنوان یک از راهکارها جهت استفاده بهینه از امکانات و بالابردن ضریب اطمینان و کم کردن ریسک صادراتی و همچنین کاهش هزینه های صادرات میتواند بازوی موثری در توسعه صادرات باشد

3- ناآگاهی از بازارهای هدف : عدم وجود سیستم کامل اطلاع رسانی از بازارهای هدف و ویژگیهای آن یکی از علت های عدم موفقیت صادر کنندگان این گروه محصولات به جهت کسب تجربه از طریق آزمون و خطا است که عموماً وظیفه اطلاع رسانی بر عهده سفارتخانه‌های ایران در بازارهای مورد نظر و همچینین متولیان امور صادرات است.

4- حضور قدرتمند رقبا : در بازار رقابتی مصنوعات چوبی هیچ محصولی بدون رعایت قوانین تجارت جهانی و حفظ کیفیت و قیمت مناسب و همچنین تبلیغات صحیح قادر به ورود به عرصه رقابت نخواهد بود در زمینه مصنوعات چوبی رقبای قدرتمندی در بازارهای جهانی وجود دارند که رقابت با آنها مستلزم برنامه ریزی صحیح و بهبود کیفی محصولات است.

 

منابع و ماخذ

 

-    ­ذوالقدر ، محمدرضا ، تحلیل عملکرد صادرات مصنوعات چوبی ایران بر مبنای بازارهای منطقه ای و جهان ، دومین اجلاس بین المللی جنگل و صنعت

-         نیکنام ، معصومی ، فرح آبادی ، اسفندیاری ، گزارش اولیه صنایع چوب ، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ] [ ]

 

آیا می دانید «باگاس» چیست؟ باگاس باقی مانده فیبری ساقه نیشکر پس از عصاره گیری آن است که به صورت قطعات ریز تراشه چوب و زرد رنگ است.
فیبر باگاس به علت دارابودن هیدرات کربن بالا می تواند به عنوان ماده خام اولیه مناسب در فرآیندهای بیولوژیکی برای تولید الکل اتانول محسوب شود.
بخصوص از آنجایی که باگاس به طور معمول از ضایعات کارخانه تولید قند از نیشکر به حساب می آید، استفاده از آن نه تنها می تواند به کاربرد مفید این ضایعات کمک کند، بلکه آلودگی های سوختی را نیز با جایگزینی مصرف اتانول به عنوان سوخت به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد.
این مزیت ها مهندس عاطفه محمدی - یکی از محققان و کارشناسان ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر- را بر آن داشته است تا طی تحقیقات خود موفق به تولید الکل اتانول از ضایعات نیشکر شود.


مراحل تولید اتانول از طریق چه روشهایی انجام می گیرد؟ این روشها بر چه مبنایی استوار است؟
اتانول را می توان به روشهای شیمیایی و نیز روشهای بیولوژیکی تولید کرد. در روشهای شیمیایی از هیدراسیون مستقیم و در روشهای بیولوژیکی از تخمیر نشاسته ، سلولز و همی سلولز توسط میکروارگانیسم اتانول تولید می شود.

الکل به دست آمده از چه نوع است؟ در روشهای بیولوژیکی براساس چه روشهای تبدیل زیستی و با استفاده ازچه مواد طبیعی اتانول تولید می شود؟
برای تولید اتانول از باگاس نیشکر از روش بیولوژیکی استفاده شد.
اصولا این روشها 3مرحله اصلی دارند: ساخت محلولی از قندهای قابل تخمیر، تخمیر این قندها به اتانول ، جداسازی و تلخیص اتانول که معمولا با تقطیر انجام می شود.
منابع تولید اتانول تخمیری (بیواتانول) را می توان در 3گروه دسته بندی کرد:
- قندهای ساده: نیشکر، چغندر و ملاس
- مواد نشاسته ای: سیب زمینی و حبوبات
- مواد لیگنوسلولزی: چوب ، ضایعات کشاورزی (کاه گندم و برنج ، ساقه ذرت ، باگاس نیشکر)، کاغذهای باطله ، ضایعات چوبی و...

تولید بیواتانول از این مواد چگونه صورت می گیرد؟
باگاس نیشکر با داشتن چه خواصی در تولید اتانول استفاده می شود؟
تنها 70درصد اتانول تولیدی در سطح جهان از روش شیمیایی تولید می شود، بقیه اتانول مورد نیاز از طریق تخمیر محصولات کشاورزی تامین می شود.
60درصد محصولات کشاورزی نیشکر و چغندر قند و مابقی مواد نشاسته ای هستند که با روشهای تخمیری اتانول تولید می کنند.
این مواد چون در چرخه غذایی وجود دارند گران هستند. هزینه سوبسترات (مواد خام اولیه ای که برای فرآیندهای بیولوژیکی از آن استفاده می شود) نشاسته ای برای تولید فعلی بیواتانول ، 40درصد هزینه تولید برآورد شده است.استفاده از محصولات کشاورزی نظیر نیشکر و چغندر نیازمند مقدار زیادی از زمینهای قابل کشت با حاصلخیزی و تامین آب مناسب است.
این مورد یعنی تهیه مستقیم از اصل محصولات کشاورزی به سختی می تواند به عنوان راه حل مناسب تولید بیواتانول برای تامین سوخت الکلی در کشور مطرح باشند.استفاده از مواد لیگنوسلولزی به عنوان سوبسترات ارزان قیمت تر می تواند بیواتانول را رقابت آمیز با سوختهای فسیلی کند.
اگر سوخت الکلی با استفاده از مواد زاید و دورریختنی بخش کشاورزی نظیر باگاس نیشکر یا کاه گندم و برنج ساخته شود نیاز به زمین کشاورزی اضافی برای زیرکشت بردن نخواهد بود.
این مواد از یک طرف آلودگی زیست محیطی ایجاد می کنند، از طرف دیگر به خاطر تجدیدپذیری ، وفور و دسترسی آسان می توانند به عنوان سوبسترات مناسب برای تولید انرژی (اتانول) و حتی مواد شیمیایی (زایلیتول ، اسید سیتریک ، فورفورلل ، آنزیم...) به کارروند.
باگاس باقی مانده فیبری ساقه نیشکر پس از عصاره گیری آن است که به صورت قطعات ریز تراشه چوب و زرد رنگ است. فیبر باگاس در آب نامحلول است و بیشتر از سلولز، همی سلولز ولیگنین تشکیل شده است ، محتوای هیدرات کربنی بالای باگاس و میزان خاکستر کمتر آن نسبت به کاه برنج و گندم باعث شده است که به عنوان سوبستراتی مناسب در فرآیندهای میکربی مطرح باشد.
آمارهای موجود نشان می دهد سالانه مقدار زیادی باگاس در ایران تولید می شود. به عنوان مثال در سال 79-80، 160هزار تن باگاس در ایران تولید شد که قسمت عمده اش به علت مشکلات و هزینه نگهداری سوخته شد، قسمتی در صنایع نئوپان سازی و نیز در خود واحد به عنوان منبع تولید انرژی و نیرو به کار رفت.

محصول به دست آمده چه مزیتهایی نسبت به الکل تولید شده به روش شیمیایی دارد؟
در روشهای شیمیایی تولید محصولات جانبی نظیر دی اتیل اتر از کیفیت نهایی اتانول می کاهد.همان طورکه اشاره شد، باگاس ضایعات کارخانه تولید قند از نیشکر محسوب می شود که تنها قسمت کمی از آن استفاده می شود. مابقی آن باید به دلیل مشکلات دفع بی دلیل در کوره ها سوزانده شوند.
استفاده از این ماده به عنوان ماده اولیه ای برای اتانول سوختی می تواند مشکل دفع آن را حل کند و به اقتصاد تولید اتانول خصوصا از محصولات کشاورزی کمک کند. در ضمن مصرف اتانول به عنوان سوخت نیز مزایای زیادی دارد و بی نهایت مقرون به صرفه است.
امروزه استفاده اصلی بیواتانول به عنوان افزاینده سوختی اکسیژن ده است. تمام ماشین ها می توانند به کمک کاتالیست با مخلوطی از 90درصد بنزین و 10درصد اتانول بدون تنظیم موتور کار کنند.
ماشین های جدید حتی می توانند مخلوطی با بیش از 20درصد اتانول استفاده کنند. ماشین های جدیدتر حتی می توانند با اتانول خالص یا مخلوط دارای 85درصد اتانول کار کنند.
اتانول می تواند جایگزین سوخت دیزلی در موتورهای احتراق تراکمی شود؛ اما برای استفاده در حالت مخلوط با سوخت دیزلی به امولسیفایر نیاز است.عدد اکتان اتانول از بنزین بیشتر است و در نتیجه موتور احتراقی می تواند با نسبت تراکم بالاتر، عملکرد بهتری داشته باشد. فشار بخار و گرمای تبخیر اتانول بیشتر است ، در نتیجه قدرت خروجی موتور افزایش و حداکثر دمای احتراق موتور کاهش پیدا می کند.
مزیت دیگر استفاده از اتانول این است که براحتی با آب مخلوط می شود، بنابراین از یخ زدن آن در هوای سرد و نیز تجمع آن در تانک گاز جلوگیری می کند.احتراق ناقص سوختهای فسیلی گازهایی را منتشر می کند که باعث تولید دود می شوند، استخراج ، فرآیند و احتراق این سوختها باعث آلودگی خاک ، آب و هوا می شود و بنابراین برای محیط و سلامت ملی خطرناک اند.اتانول باعث کاهش گازهای گلخانه ای ، دود و سایر مواد مضر می شود.
جدا از انتشار خیلی کم دی اکسیدکربن ، به علت وجود اکسیژن در اتانول و در نتیجه احتراق کامل ، مقادیر کمتری هیدرات های کربن محترق نشده (مونواکسیدکربن)، اکسید نیتروژن و نیز ترکیبات آلی فرار منتشر می شوند. این مواد منتشر شده در برابر نور خورشید نسبت به مواد منتشر شده از سوخت بنزین فعالیت کمتری داشته و در نتیجه امکان ساخته شدن ازن سطح زمینی کمتر است.

استفاده از اتانول به عنوان سوخت از چه زمانی در دنیا آغاز شده است؟
ایده استفاده از اتانول به عنوان سوخت به اوایل قرن بیستم برمی گردد. در سال 1908هنری فورد مدل ماشینی طراحی نمود که با اتانول کار می کرد، اما تا سال 1673اتانول به عنوان سوخت مورد توجه نبود.
در این سال قسمت نفت خام افزایش یافت و باعث توجه زیاد به عملیات تخمیری جهت تولید اتانول شد.برخی کشورها شروع به مطالعه و تولید سوخت با روشهای اقتصادی از مواد خام کردند.
با کاهش قیمت نفت این توجه کاهش یافت تا این که در سال 1979بحران نفت دیگری به وجود آمد. از سال 1980، اتانول به عنوان سوخت جایگزین ممکن در کشورهای زیادی مورد توجه قرار گرفت.

تولید الکل از نیشکر از چه زمانی شروع شد؟
فرآیند تخمیری تولید الکل از نیشکر به صورت مستقیم از قدیمی ترین فرآیندهای تخمیری است که انسان ها به طور تصادفی از آن آگاه شده و مورد استفاده قرار دادند، بدون آن که از سازوکار آن و حتی حضور میکروارگانیسم ها اطلاعی داشته باشند.
اما تولید کنترل شده اتانول و سایر محصولات تخمیری از آن به اوایل قرن بیستم برمی گردد. البته تولید اتانول از بخش سلولزی باگاس قدمت بیشتری دارد، در کشورهایی نظیر کانادا و برزیل در اشل صنعتی تولید می شود و به عنوان سوخت استفاده می شود.
استفاده از قندهای سلولزی بحث جدیدتری است که می تواند به اقتصاد تولید اتانول از سلولز کمک کند، همچنین از پساب کارخانجات خمیر و کاغذ که محتوی همی سلولز است استفاده مجدد می شود. در این مطالعه بخش همی سلولزی بررسی شد.

Maf_wood

 

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ] [ ]

خلاصه

صنعت کاغذ در حال حاضر با تعداد 12 کارخانه فعال در کشور بیش از 517 میلیون کیلووات ساعت انرژی الکتریکی معادل 912000 بشکه نفت خام و 800 میلیون مگاژول انرژی فسیلی معادل 1300000 بشکه نفت خام مصرف می کند که در حدود 6/1 درصد مصرف برق و 7/1 درصد مصرف سوخت بخش صنعت کشور را به خود اختصاص می‎دهد.

 

 

 

 پتانسیل های صرفه جویی

 

با اجرای راهکارهای صرفه جویی انرژی سالانه می‎توان بیش از 2900 میلیون مگاژول
 معادل483000 بشکه نفت خام صرفه جویی نمود.

 

 

 راهکارهای صرفه جویی  انرژی

 

1.                    تنظیم نسبت  سوخت به هوا و شرایط احتراق در دیگهای بخار.

2.                    جلوگیری از نشتها در سیستم دیگهای بخار (پری هیترها، اکونومایزر و ........)

3.                    تعمیرات دوره‎ی  مشعلهای دیگهای بخار.

4.                    عایق کاری سطوح داغ ( لوله های بخار، آبگرم و......)

5.                     استفاده از تله های بخار(Steam Trap) با کارایی بیشتر.

6.                     بازیافت دود خروجی دیگهای بخار جهت مصارف دیگر

7.                    بازیافت حرارت از درین و بلودان برای مصارف مختلف

8.                     استفاده کارآ از بخار و جلوگیری از نشت آن در فرآیند بخار.

9.                    نصب  آنالیزور احتراق در دیگهای بخار جهت جلوگیری از احتراق ناقص.

10.                  استفاده از پمپها در بارکامل

11.                  جلوگیری از نشت آب.

12.                  استفاده از محرکه های دور متغیر در فنهای دیگهای بخار.

13.                   بهبود در وضعیت روشنایی بویژه استفاده مؤثر از روشنایی روز.

14.                  استفاده از محرکهای دور متغیر در سیستم خنک کن آب قرآیند.

15.                  استفاده از سیستم های کنترل هوشمند جهت بهبود کارکرد الکتروموتورها، بویژه در                   کمپرسورها

16.                  بارگذاری بهیه روی ترانسفورمرها

17.                  جلوگیری از نشت هوای فشرده

18.                  انجام نظارت مستمر بر وضعیت انرژی الکتریکی ( از طریق نصب تجهیزات اندازه گیری) و             کنترل آن تحت شرایط مختلف بهرهب‎داری.

19.                   کاهش ضایعات در حد امکان در بخش های مختلف

20.                   استفاده از الکتروموتورها با راندمان بالاتر.

21.                  کاهش دمای دودکشها در حد مجاز جهت افزایش راندمان بویلرها.

22.                  مدیریت توزیع بار در ساعات مختلف شبانه روز و کاهش ضریب همزمانی به منظور کاهش               دیماند و افزایش ضریب بار

23.                  برقراری تعادل در فازها و توزیع یکنواخت بار.

24.                  نصب و راه اندازی بانکهای خازنی به منظور اصلاح ضریب قدرت

25.                  استفاده از مواد شیمیایی (سود، سولفیت سدیم به نسبت 7  به 3 ) جهت پخت در واحد خمیر.

26.                  استفاده از مبدلهای صفحه ای چند مرحله ای در اواپراتورهای تغلیظ لیکور سیاه.

27.                  استفاده از اکسیژن به همراه کلرین برای پالایش خمیر جهت افزایش راندمان پالایش.

28.                   افزایش راندمان آبگیری در خشک کن  ماشین کاغذ

29.                   استفاده از Heat Pump  در ماشین کاغذ

30.                  استفاده از مکنده های بخار در قسمت خشک کن ماشین کاغذ بجای سیکل بسته
        ( نصب Hood).

31.                   استفاده از موتورهای AC بجای موتورهای DC در ماشین کاغذ

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ] [ ]

اهمیت:

کشور ما از نظر اسناد بایگانی وکتابهای خطی صاحب میراث چشمگیری است اما متاسفانه هنوز ما فاقدزیر ساخت لازم برای حفظ این مواریث هستیم .از انجا که مواد ومصالحی که در تهیه کاغذ به کار می رود در گذرایام آسیب پذیر و شکننده می شود ومی تواند مورد هجوم انواع واقسام آفات وصدمات طبیعی قرار گیرد به همین جهت لازم است برای مراقبت ازآنها به آگاهیهای فنی وعلمی دست یافته وعواملی که بر روی کاغذ تاثیر می گذارد را بشناسیم.لزا در این تحقیق به دوعامل مهم دما ورطوبت که تاثیرات قابل توجهی می گذارند پرداخته ام.

مقدمه :

دما ورطوبت از عوامل بسیار مهمی هستندکه هرگاه از مرزهای معینی فرا تر روند می توانند خساراتی غیر قابل جبران به مواریث مکتوب وارد سازند .کاغذ که اصولا از الیاف سلولزی تشکیل شده؛ عنصری بسیار جاذب رطوبت است .بنابراین خاصه های فیزیکی و شیمیایی آن به میزان رطوبت موجود در اتمسفر بستگی دارد .(2)

تاثیر بسیاری از عوامل محیطی بر روی کاغذ بلافاصله مشخص نمیشود؛بلکه تاثیراین عوامل در در طبیعت طولانی مدت است.به عبارت دیگر ؛این عوامل بر روی دوام یا خواص وابسته به زمان کاغذ تاثیر گذارند .این مسئله مورد توجه صاحبان کتابخانه هاودیگرانی که به حفظ کتب چاپ شده واسناد ومدارک با ارزش علاقه مندند می باشد.(2)

معیار:

شرایط دماورطوبت نسبی که عموما برای نگهداری ازکتابها توصیه می شود عبارت است از 18درجه سانتی گراد و50 تا55در صد رطوبت نسبی در سالن مطالعه این پارا مترها از سوی فدراسیون بین المللی انجمنهای کتابخانه ها ((IFLA نیزتوصیه شده است .(1)

تاثیردما ورطوبت برخواص کاغذ:

در زمینه حفظ ونگهداری ازاشیاء؛نظارت بر رطوبت نسبی مساله ای بنیادی است ؛زیرا چگونگی تبادل رطوبت میان اشیاءوهوای محیط راتعیین میکند.

کاغذماده ای است بسیار جاذب الرطوبه؛اگر میزان رطوبت هوا افزایش یابد به راحتی بخارآب راجذب می کندامااگرکم شود؛کاغذ به ازاد کردن بخارآب متمایل می شود.کاغذودیگر مواد آلی نظیرچوب با میزان رطوبت هوااز خود واکنش نشان میدهند؛به طوری که رطوبتی که در خود دارند متعادل با میزان بخارآب موجوددرهوای محیط اطراف آنها ست.

بر گزاری نمایشگاههادر درجه حرارت بالا-حتی برای مدتی کوتاه باعث زرد شدن وشکنند گی کاغذمی شود؛ اما حرارت پایین؛کهنه شدن کاغذ را به تاخیر می اندازد.تاثیر دما بویژه هنگامی زیانبار می شود که همراه با رطوبت باشد.رطوبت رانمی توان مستقل ازدمای هوا مورد توجه قرار داد وتغییر همزمان این دو پارا متربمراتب خطرناکتر ازسطح بالا یا ناکافی یکی از این دو عامل است.(1)

صدمات فیزیکی:

ازآنجا که کاغذ و تیماج از مواد ومصالح جاذب رطوبت هستند پس از جذب رطوبت متورم می شوند وبه هنگام آزاد کردن ان جمع می شوند .کاغذ در رطوبت زیاد شکل خود را از دست می دهد ونرم می شود ؛همان گونه که رطوبت زیاد زیانباراست خشکی زیاد نیز به کاغذ صدمه می زند .کاغذ نیاز به محیطی با رطوبت 50%دارد تا حالت انعطاف ولطافت خود را حفظ کند .کمبود رطوبت؛از دست دادن آب ساختارهای کاغذرا به دنبال می اورد وکاغذ را شکننده وکم استقامت می سازد؛ چسب به کار رفته در کاغذ خشک وشکننده می شود .رطوبت نسبی پایین نیز تیماج را خشک وسخت می کند ومقا ومت مکانیکی جلد {کتب }را کاهش می دهد .(1)

صدمات شیمیایی:

گرمای توام با رطوبت؛هیدرولیز اسیدی مولکولهای سلولز وکولاژن را سرعت می بخشد؛کاغذ شکننده می شود ومقاومت مکانیکی خود را از دست می دهد؛در واقع حرارت همه مکانیسم های اصمحلال سلولز را سرعت می بخشد :حرارت پایین سرعت فرو پاشی را کم می کند .مثلاً کاغذ ی که در معرض نور قرار گرفته؛اگر در محیطی با حرارت پایین قرار داشته با شد کمتر زرد می شود واگر کتب ولوازم التحریر را می شد منجمد کرد؛حیات طولانی تری می یافتند.پارکر به کتابی اشاره کرده که کاپیتن اسکات در سال 1911در قطب جنوب جا گذا شته ودر سال 1956؛ سرو یویان فوش آن را در وضعیتی کاملاً سالم باز یافته است .(1)

صدمات فتوشیمیایی:

بیشتر موادی که در ترکیب کاغذهای جدید به کار می روند ؛ قادرند نورهای مرئی ورفرابنفش را جذب کنند واکنشهای فتو شیمیاییدر نهایت ؛ نابودی رنگ وتخریب کاغذ را موجب خواهند شد.هر یک از قطعات کاغذ در تماس با حرارت ورطوبت ممکن است اکسیده وهیدرولیز شود در این هنگام کاغذ بسیار شکننده می شود ورنگ ان به زردی می گراید .

لونر«Launer»وویلسون «Wilson»ثابت کرده اند نوری که به کاغذ صدمه می زند تشکیل شده از طول موجهای میان 330و440نانو متر .گرچه اشعه فرا بنفش کاغذ را اکسیده می کند؛اما مستقیماًروی مولکول های سلولز تاثیر نمی گذارد؛بلعکس نور فرا بنفش نخست روی دیگر مواد متشکله و نا خالصی های کاغذ(لیگنین، موادی که از اضمحلال رنگ ها حاصل می شوند،عوامل چسبنده)که بهتر نور را جذب میکنند،عمل میکند.

بنابراین در آغاز این نا خالصی ها برای سلولز نوعی چتر حمایت در مقابل نور هستند،اما بعد حاصل این واکنش به سلولز حمله می برد،زنجیره های مولکولی را در هم می شکند وکاغذ را تضعیف می کند.(1)

صدمات بیولوژیک:

درجه رطوبت نسبی و حرارت محیط نقشی برتر در چرخه حیاتی قارچها وباکتریهای موجود در کتابها ویا در اتمسفر،ایفا می کنند .بهترین شرایط حرارتی ورطوبتی برای رشد آنها عبارت است از:حرارتی میان 22تا 25درجه سانتی گراد ورطوبت نسبی بالاتر از 65%رطوبت خیلی زیاد کاغذ را ضعیف می کند وبه رشد وگسترش میکروارگانیسم که از سلولز،چسب کاغذ ویا جلد کتاب ومواد افزوده به چرم،تغذیه می کند،دامن می زند .(1)

دوام در حالت تاه خوردگی:

«دوام در حالت تاه خوردگی »به شدت تحت تاثیر رطوبت ا ست وبا رطوبت نسبی 65%تا 75%افزایش شدیدی یافته وپس ازآن با افزایش رطوبت کاهش می یابد .

به طور کلی می توان گفت که وقتی کاغذ آب خود را کاملاً از دست می دهد حداکثر تردی وشکنندگی را خواهد داشت.در نتیجه در تمام عملییات ساخت که بر روی کاغذ انجام می گیرد،از نزدیک شدن به شرایط خشک شدگی مغزی اجتنابمی شود.(2)

ثبات ابعادی :

ثبات ابعادی یک خاصیت مهم برای انواع فراوانی از کاغذ ها از جمله کاغذهای نقشه کشی،کاغذ الگو،کاغذ دیواری،کاغذ نواری،کارتهای برگه ای وکاغذ پایه عکاسی می باشد.(2)

اثرات مختلف رطوبت بر شکل وابعاد کاغذ :

ضخامت :ضخامت کاغذ شدیداً تحت تاثیر مقدار رطوبت ا ست چرا که هم کشیدگی وواکشیدگی جانبی الیاف سازنده کاغذ، مستقیماً به شکل تغییرات ضخامتی نمود پیدا می کنند.در کاغذ هایی که برای کارکرد مصرف نهایی وجود پایداری ابعادی مهم ا ست،مقدار رطوبت می تواند حیاتی باشد.

تابیدگی : مشکل دیگری که در ارتباط با پایداری ابعادی ایجاد می شود تابیدگی ا ست،تابیدگی بعلت انبساط وانقباض نا برابر دو سطح ورقهدر هنگام جذب یا دفع آب بوجود می اید.

تابیدگی رطوبتی ـتابیدگی رطوبتی زمانی ایجاد می شود که کاغذ باید با شرایط جدید به تعادل رطوبتی برسد ودر دو طرف کاغذ بطور مجزا به تعادل رطوبتی رسیده،باعث ایجاد انبساط یا انقباض متفاوتی می شوند

این مساله ممکن ا ست ناشی از دو پهلویی،پرداخت سطحی نا یکسان یا جذب نا یکسان اهار تغاری توسط دو طرف ورقه باشد. کاغذ ی که تنها یک سمت ان پوشش دارد مثال مناسبی از کاغذی ا ست که گرایش دو طرف ان نسبت به آب بسیار متفاوت می شود.کاغذ یک رویه پوششدار وقتی در معرض رطوبت های نسبی بالا قرار می گیرد بعلت اینکه رویه پوششدار نسبتاً نفوذ ناپذیر ا ست وابعادش ثابت باقی می ماند وبه سمت رویه پوششدار تاب برمی دارد اگر تنش های ایجاد شده در دو رویه ورقه در حین خشک شدن متفاوت باشد وقتی ورقه در معرض رطوبت های نسبی بالا قرار می گیرد انبساط دو رویه آن متفاوت خواهد بود وباعث ایجاد تابیدگی رطوبتی می گردد.تنش های نایکسان خشک شدن ناشی از سرعتهای متفاوت خشک شدن دو رویه ورقه ا ست.عموماً مشکلات تابیدگی رطوبتی به خوبی قابل فهم نیست می تواند منشاءمعضلات فراوانی برای سازندگان وتبدیل کنندگان کاغذ باشد.

چین خوردگی: تغییرات ناگهانی در رطوبت نسبی ممکن ا ست فشارهایی را در صفحات کاغذ ایجاد نماید بطوریکه کاغذ های نامبرده سعی در تعدیل سریع شرایطتغییر یافته از خود ارائه می دهند ودر نتیجه چین خوردگی در کاغذ پدیدار میگردد.اگر کاغذ های چین خورده حاصل،به داخل شکاف بین دو غلتک هدایت شوند،کاغذ های تاه خورده «چروک»ویا کاغذ برش دار ایجاد می گردند.

لبه های مواج: لبه های کاغذهای که به شکل پایلهایی دسته بندی می شوند،بویژه در طی ماههای تابستان که رطوبت نسبی در انبارهاواتاقهای پرس بالاست،مواج میگردند،در جریان افزایش رطوبت نسبی،لبه های صفحه کاغذ،رطوبت جذب می کنند،در حالیکه سایر بخشهای کاغذ بدون تغییر باقی می مانند.بنابراین لبه ها افزایش طولی را از خود نشان میدهند اما به واسطه پیکرهٌ کل کاغذ قادر به انبساط یک پارچهٌ کاغذ نمی باشند بنابراین کشش موضعی ایجاد شده موجب شکل گیری لبه های مواج می گردد.

لبه های سفت ومحکم: میزان طوبت علاوه بر ارتباطش با خواص مکانیکی وویژگیهای ابعادی،ویژگیهای متفاوتی مانند مقاومت به جذب ونفوذ پذیری هوا ورطوبت را تحت تاثیر قرار می دهد.

رطوبت اضافی،براقیت وصافی کاغذ چاپ را کاهش می دهد.همچنین میزان رطوبت،جذب جوهر چاپ،بر گیری اندود در سطح کاغذ،چسب پذیری،خشک کردن واهار دهی تغاری را تحت تاثیر قرار می دهد .

ماندگاری کاغذ : دماهای خیلی بالا را بناید در خشک کردن کاغذ اعمال نمودزیرا این دماها با فرایند حرارتی،الیاف سلولزی را تخریب وتجزیه کرده ودر نهایت مقاومت های پایین تری را در کاغذ ایجاد می کنند.

بطور خلاصه مواد خام وشرایط ساخت در ساخت کاغذ هایی دارای دوره عمر طولانی فاکتورهایی مهم تلقی می گردند.(2)

عوامل محیطی موثر بر ماندگاری کاغذ: این واقعیت که افزایش دما کهنه شدگی کاغذ را تسریع می کند بر پایه نتایج حاصل از ازمونهایی تحت عنوان کهنه شدگی کاغذ می باشد که برای پیش بینی ویژگیها ومشخصه های کهنه شدگی تعبیه گردیده ا ست.آزمایشات نشان می دهند که در دمای120درجه سانتی گراد نا پایداری حرارتی سلولز اغاز می شود.در این دما،سلولز شروع به تجزیه می کند وتبدیل به مولکولهای کوچکتر وفرار وسبک می شود.منطقی ا ست این طور تصور کنیم که این فرایند در دماهای پایین تر به طور مشابهی،تا حدی کند تر، حادث می گردد.علاوه براین بدیهی ا ست که نور خورشید سلولز را تخریب وتجزیه می کند.رطوبت واکسیژن در نوعی از تخریب سلولز که به نظر می رسد طی ان سلولز اکسید وتبدیل به اجزاءا سیدی می کرددنقش دارند ودر این فرایند سلولز تغییر یافته خودش،به شکسته شدن بیشتر مولکولهای دیگر سلولز کمک می کند.همچنین مشخص شده ا ست که بخش ماوراءبنفش نور خورشید نیز در این امر موثرا ست مشخص شده ا ست که مقادیر بالای رطوبتی،سرعت تخریب کاغذ را افزایش می دهد.از انجایکهمیزان رطوبت پایین،کاغذهای شکننده تری را حاصل می کند، د ستیابی به مقادیر رطوبتی متوسط 5-6% مطلوب می باشد.همچنین نگهداری کاغذ در رطوبت نسبی ثابت به منظور ممانعت از تکرار تغییرات ابعادی نیز مورد نظر می باشد.(2)

نور:

نوربا شکستن اتصالات بین اتمهای «پولیمر»ساختار پولیمر را فرومی پاشد.سپس قطعات کاغذ ا کسیده ممکن ا ست هیدرولیزشوند در این هنگام کاغذ ضعیف وشکننده می شود.

به عقیدهُ فلر«Feller»وهون «Hon»نور فرا بنفش با طول موجی پایین تر از 385میلی متر روی کاغذهاییکه با خمیر مکانیکی ساخته شده اند،تاثیری زرد کننده بر جای می گذارند،حال انکه نور مرئی آن را سفید می کند.تصئر می شئد که سفید شدن کاغذ به دلیل تاثیر نور مرئی بر گروههای «آلدئید»موجود در خمیری ا ست که از چوب به دست می اید.بعکس دلیل زرد شدن کاغذ،اکسیدا سیون گروه«فنولیک»چوب ا ست به محض آنکه کاغذ در معرض نور قرار گرفت،حتی اگر بعداً در تاریکی نگهداری شود،شروعمی کند به فاسد شدن.بدیهی ا ست در تاریکی سرعت تخریب،کمتر از هنگامی ا ست که همچنان در معرض نور باشد،اما شدیدتر از هنگامی ا ست که هرگز در معرض نور قرار نگرفته باشد.در این هنگام،کاغذ در مقابل دیگرا شکال تخریب صدمه پذیرتر می شود.سلولز که ا کسید شده باشد در تاریکی با سرعت بیشتری بی رنگ می شود.بیرنگ شدن کاغذ تحت تاثیر عواملی نظیر:حرارت،وجود ا کسیژن یا بخارآب ونیز ترکیب کاغذ می باشد.

به عقیدهُ لونر«Launer»و ویلسون«Wilson»،بیرنگ شدن کاغذ،نتیجه تاثیرتواُ مان درجه حرارت ونور محیط ا ست.آنها ثابت کرده اند کاغذ هنگامی زرد می شودکه در مقابل نور وحرارت قرارگیرد،اما اگر آن را در حرارت پایین نگهداری کنند،سفید می شود.کاغذی که به دلیل حرارت دیدن زرد شده ا ست اگر در معرض نور قرارگیرد،سفید می شود.کاغذهایی که از پارچه های مستعمل ساخته می شوند،ممکن ا ست در حرارت معمولی به جای آنکه زرد شوند، سفید شوند،کاغذ هایی که از خمیر های شیمیایی ساخته شده اند،نیز در مقابل نورحساسیت کمتری دارند.کاغذ روزنامه از نور صدمه بیشتری می بیند.(1)

نتیجه:

در زمینهُ حفظ ونگهداری از ا شیاء،نظارت بررطوبت نسبی مساله ای بنیادی ا ست از آنجا که کاغذ ماده ای بسیار جاذب الرطوبه ا ست باید در کتاب خانه ها وبایگانی ها دما ورطوبت مطلوب را برای نگهداری اسناد وکتابها فراهم کنندوهمچنین در سالنهای برگذاری نمایشگاههای کتاب باید به درجه حرارت توجه کردچرا که درجه حرارت بالا حتی برای مدتی کوتاه باعث زرد شدن وشکنندگی کاغذ می شود،اما حرارت پایین کهنه شدن کاغذ را به تاخیر می اندازد.دما ورطوبت مطلوب برای نگهداری کاغذهاعبارت ا ست از دمای 18درجه سانتی گراد ورطوبت 50تا55در صد رطوبت نسبی که با رعایت نکات حفاظتی وفنی در ساخت نگهداری کاغذ می توان از ا سناد ونوشته هابرای سالهای سال نگهداری کرد وهمچنین کاغذ هایی بادوام

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ] [ ]

. آبنوس : این چوب بدون نقش است . رویشگاه این چوب سواحل گینه در افریقا از گاتا تا گابون است . چوب درون این چوب سیاه یک دست است .

۲. فوفل : این چوب به رنگ قهو‌ه‌اى سیر اخرایى است و خطوط موج‌دار تیره‌تر از رنگ زمینه دارد . رویشگاه آن مناطق گرم آسیا مثل هندوستان و پاکستان و جزایر سند و جاوه است .

۳. گردو : رنگ این چوب از کرم مایل به قهوه‌اى تا قهوه‌اى خام بارگه‌هاى تیره و نامنظم موجدار است . محل رویش گردو در ارتفاعات میان‌بند جنگلى شمال از آستارا تا گلى‌داغى و در غالب مناطق استپى است .

۴. کُنار : رنگ این چوب قهوهاى با زمینهٔ گل اخرا است و نقش آن پر گره و خطوط موجدار است . محل رویش آن در استانهاى ساحلى جنوب ایران بهخصوص در راه سیرجان به بندرعباس است .
۵. کیکم : رنگ این چوب زمینه کرم رنگ با خطوط و نقش‌هاى شکلاتى یا قهوه‌اى سوخته است و نقش آن جوش‌دار و موج‌دار است . محل رویش این چوب جنگل‌هاى باختر و جنوب ایران است .

۶. آکاژو : رنگ این چوب قرمز مایل به بنفش تیره و نقش آن خطوط نوارى پررنگ‌تر از زمینه است . محل رویش آن نیز غرب آفریقا از لیبریا، کامرون و کنگوتا، اوگاندا مى‌باشد .

۷. ساج : رنگ این چوب قهوه‌اى با زمینهٔ سبز و نقش آن رگه‌هاى زرد یا قرمز نوارى است . رویشگاه این چوب، جنوب آسیا از هندوستان تا هند و چین و جاوه است .

۸. سرخدار : رنگ این چوب از کرم تا قهوه‌اى قرمز (با زمینهٔ رنگ آهن) و نقش آن موج‌دار با خطوط کمى پررنگ‌تر است . این چوب در جامعهٔ راست‌شان به‌طور پراکنده دیده شده است و گاهى به‌صورت جنگل‌هاى خالص وجود دارد .

۹. بقم : رنگ این چوب قرمز زنگ آهن و نقش آن خطوط موج‌دار کم‌رنگ‌تر از زمینه و گروه‌هاى متوسطى که در اثر تلاقى خطوط به‌وجود مى‌آید ، مى‌باشد . محل رویش آن آسیاى جنوبى است و از هندوستان به ایران وارد مى‌شود. درخت آن در امریکاى مرکزى و شمال امریکاى جنوبى نیز کاشته شده است.

۱۰. عناب : رنگ این چوب قهوه‌اى با زمینهٔ گِل اخراى پخته زرد است و چوب کم نقشى است . رویشگاه این چوب به‌طور پراکنده در خراسان است اما نوع بزرگ‌تر آن در بین راه بیرجند و تربت حیدریه نیز وجود دارد.

۱۱. سنجد : رنگ چوب درون قهوه‌‌اى مایل به قرمز و چوب برون زرد کم ‌رنگ است . این چوب خطوط موج‌‌دار کم‌رنگ و پررنگ‌تر از زمینه همراه با جوش‌هاى فراوان دارد و در کلیهٔ مناطق استپى ایران کاشته مى‌شود .

۱۲. زیتون : رنگ این چوب کرم با زمینهٔ قهوه‌اى است و رگه‌هاى نامنظم و موج‌دار و فراوان به‌رنگ قهوه‌اى تیره دارد . رویشگاه این چوب کرانهٔ مدیترانه، شمال افریقا و جنوب اروپا است . در منطقهٔ رودبار و منجیل ایران نیز به‌طور فراوان کاشته مى‌شود . گونه‌هاى وحشى آن بین قزوین و گیلان و نواحى جیرفت و جبال بارز وجود دارد . در اطراف گرگان تا مازندران دیده شده است .

۱۳. بادام : رنگ این چوب در بیرون کرم مایل به زرد، درون کرم مایل به شکلاتى است . و داراى خطوط موازى و باریک تیره‌تر از متن است . در کلیهٔ مناطق استپى و کوهپایه‌ای، آذربایجان، خراسان، اطراف اصفهان، شیراز و کردستان کاشته مى‌شود .

۱۴. اقاقیا : رنگ این چوب کرم با زمینهٔ شکلاتى است و نقش کم و بیش نوارى دارد . از درختان آمریکاى شمالى است و به علت سازش با خشکى کشت آن در مناطق استپى ایران متداول شده است .

۱۵. ملچ : رنگ چوب برون سفید مایل به خاکسترى و چوب درون ترکیبى از خطوط قهوه‌ای، زرد پررنگ تا قرمز کم‌رنگ است و داراى خطوط نامنظم قهوه‌اى شکلاتى مى‌باشد . این گونه جزء درختان جنگلى شمال ایران است و مى‌توان در بیشتر مناطق استپى ایران با آبیارى کاشت .

۱۶. خرمالو : رنگ این چوب در درون خاکسترى کبود و چوب برون کرم روشن اخرایى است . این گونه جزء درختان جنگلى شمال محسوب مى‌شود و رویشگاه آن کرانه‌هاى دریاى خزر از جنگل‌هاى آستارا تا جنگل‌هاى گرگان است .

۱۷. زرشک: رنگ این چوب زرد پررنگ با انعکاس صدفى است و نقش آن خطوط موج‌دار خودرنگ صدفی . این گونه در دامنه‌هاى شمالى و جنوبى البرز و در ارتفاعات ۱۷۰۰-۲۳۰۰ متر و در حاشیهٔ رودخانه‌ها است .

۱۸. شمشاد : رنگ این چوب زرد یا زمینهٔ رنگ آهن است و بدون نقش مى‌باشد . و در جنگل‌هاى جنوب اروپا، شمال افریقا، آسیاى غربى مى‌روید . در ایران منحصراً در ارتفاعات پائین جنگل‌هاى شمال از آستارا تا گرگان دیده شده است.

۱۹. نارنج : رنگ این چوب زرد لیمویى و بدون نقش است. این گونه در شمال و جنوب ایران کاشته مى‌شود . سواحل دریاى خزر ، استان فارس و بلوچستان محل رویش این درخت است .

۲۰. توت سفید : رنگ چوب برون سفید و درون زرد طلایى است. این درخت در اصل در چین و آسیاى شرقى بوده است . اما در ایران و بسیارى از مناطق معتدلهٔ دنیا کاشته مى‌شود . در ایران در مناطق مرطوب جنگلى شمال و همچنین در مناطق استپى نیز کاشته مى‌شود .

۲۱. افرا (پلث) : رنگ این چوب سفید شیرى و بدون نقش است . این گونه جزء درختان جنگلى شمال ایران محسوب مى‌شود و از طوالش تا جنگل‌هاى گلى داغى و گلستان مى‌توان یافت .

۲۲. گلابی : رنگ این چوب قرمز روشن (صورتی) با زمینهٔ قهوهاى و بدون نقش و گاهى منقوش است . این درخت از آستارا تا گرگان مىروید و در کردستان و لرستان نیز گونههاى مختلف آن وجود دارد .
۲۳. ممرز : رنگ این چوب سفید مایل به خاکسترى و نقش آن رگه هاى بنفش کمرنگ است . این درخت از آستارا و ارسباران تا گلى داغلى در جنگلهاى ایزده و نور و زرینگل مازندران می روید.
۲۴. چنار : رنگ این چوب خاکسترى مایل به صورتى و طرحهاى شبیه نقطهٔ قرمز رنگ دارد و در بستر رودخانه ها و مناطق استپى می روید .

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ] [ ]

در این دستگاه از لولة گاز شهری به عنوان سیلندر اشباع استفاده شده است. قطر سیلندر 203 میلی متر، طول آن 800 میلی متر و ضخامت آن 8 میلی متر می باشد. این سیلندر با توجه به جدول استاندارد، می تواند فشاری بین 35 الی 40 آتمسفر را تحمل کند و این مقدار بمراتب بیشتر از نیازهای آزمایشگاهی و حتی صنعتی می باشد. در انتهای سیلندر یک بوشن نمرة 4  اینچ جوش داده شده است و یک المنت یک کیلوواتی در داخل آن تعبیه گشته که بوسیلة یک ترموستات دمایی بین 0 تا 100 درجة سانتی گراد را تحت کنترل قرار می دهد (شکل1). جهت ورود مایع  به داخل سیلندر، لوله ای از منبع ذخیره مایع توسط یک شیر گازی و یک مهره ماسوره به سیلندر مرتبط می باشد. عمل ایجاد خلاء  با بستن همة شیرها و باز گذاشتن شیرهای شمارة 3 و 1 (شکل2) انجام می شود. بدین ترتیب که پیستون کمپرسور در حرکت رفت خود هوا را از داخل سیلندر واز طریق شیر شمارة 3 و مسیر خلا ء مکیده و در برگشت خود این هوا را از طریق شیر شمارة 1 خارج می کند. تکرار این عمل در مدت کمتر از یک دقیقه خلائی به اندازة 8/0 آتمسفر ایجاد میکند که این مقدار در حد استاندارد و مطلوب است.

برای ایجاد فشار، همة شیرها بسته و فقط شیرهای 2 و 4 باز می ماند. در این مرحله، بر عکس  عمل خلا ء،  با.

حرکت رفت پیستون داخل کمپرسور، هوا از طریق شیر شمارة 4 وارد و از طریق شیر شمارة2 و مسیر فشار وارد سیلندر می شود .

ضمنا در مسیر خلا ء  یک فیلتر تعبیه شده که بهنگام عمل ایجاد خلاء،  گرد و غبار و ذرات داخل سیلندر را جذب کرده مانع ورود آن به کمپرسور می شود. همچنین در قسمت بالای  سیلندر یک عدد شیر اطمینان نصب شده است. برای اطمینان از پر شدن سیلندر بهنگام ورود مایع، یک نشانگر شفاف بر روی آن نصب شده است تا سطح مایع ورودی را نشان دهد. در کنار نشانگر، دماسنجی تعبیه شده تا در صورت لزوم دمای مایع داخل سیلندر که توسط المنت گرم می شود نشان داده شود.

خروج مایع از سیلندر- پس از اتمام عمل اشباع- از طریق لولة خروج که در زیر سیلندر نصب شده است صورت می گیرد. در ابتدای سیلندر دو عدد فلنج تعبیه شده و بین آنها یک اورینگ قرار گرفته که توسط 10 عدد پیچ و مهره کاملا  سفت می شود. باز و بسته شدن درب سیلندر بوسیلة لولایی که بر روی آن نصب شده آسان انجام می پذیرد

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ] [ ]

فورمیکا ورقه‌ای است متشکل از کاغذ‌های کرافت بعلاوه‌ یک ورقه کاغذ دکورکه تحت تأثیر عمل آغشته‌سازی به چسب ، خشک کردن و پرس به هم چسبانده شده اند. ورقه حاصله ممکن است در ضخامت‌های mm 5/2 ـ 1 و یا بیشتر باشد. کاغذ دکور رویه در نقش‌ها و رنگ‌های زیبا جذابیت خاصی را به این محصول می‌دهد.

ورقه‌های فورمیکا در صنعت خودرو‌سازی ، تجهیزات مدارس ، ادارات ، منازل و… کاربرد دارد.

مراحل تولید خط فورمیکا

1.       مراحل آغشته‌کنی

2.       مرحله کاغذ چینی

3.       مرحله پرس

4.       مرحله کناربُری

5.       سنباده‌زنی

6.       پرس فورمیکا روی اوراق فشرده چوبی

الف ـ خط آغشته‌کنی دکوراتیو و کرافت فلوتینگ و لاینر :

در خط آغشته‌کنی ، آغشته‌سازی کاغذهای دکوراتیو و کرافت به مواد چسبی صورت می‌گیرد. کاغذهای دکوراتیو در انواع رنگ‌ها و نقش‌های الوان و در گراماژهای مختلف ، توسط رزین ملامین آغشته می‌شود.برای آغشته‌سازی کاغذ کرافت از رزین فنولیک استفاده می‌شود. کاغذهای دکور از کشورهای خارجی و کاغذ کرافت فلوتینگ از صنایع چوب مازندران و کاغذ کرافت لاینر از چوکای تالش تأمین می‌شود. در موقع مصرف رزین فنولیک ، برای افزایش خاصیت جذب ، آن را توسط متانول رقیق می‌کنند. ابتدای رول کاغذی توسط درنفر از بین غلطک‌های در حال چرخش عبور داده می‌شود. از دستگاه رول گردان تا تونل خشک‌کنی مجموعاً تعداد 15 غلطک برای هدایت کاغذ مستقر هستند . غلطک‌ها کاغذ را از تشک حاوی مایع چسب عبور می‌دهند. البته کاغذ به طور کامل در داخل تشک غوطه‌ور می‌شود. در مورد سرعت چرخش غلطک‌ها ذکز این نکته ضروری است که کلیه آن‌ها توسط یک الکتروموتور و با سرعت یکسان حرکت می‌نمایند ، زیرا ناهماهنگی در سرعت باعث پارگی کاغذ خواهد شد. کاغذ پس از عبور از تشک ، از بین دو غلطک آبگیری عبور نموده و مایع اضافی از آن خارج می‌شود و به پایین ریزش کرده از طریق کانال مخصوص به تشک باز می‌گردد. بعد از غلطک‌های آبگیری ، دو عدد غلطک دیگر کار تنظیم کاغذ و صاف نگه‌داشتن آن را انجام می‌دهند. میزان جذب مایع چسب ، به نوع کاغذ و سرعت عبور کاغذ از داخل مایع و همچنین نوع فرمولاسیون و ترکیب شیمیایی چسب بستگی دارد . کاغذ بعد از آغشته شدن ، برای تکمیل مراحل یاد شده وارد دستگاه خشک‌کن می‌شود.

ـ خشک‌کن خط آغشتگی

1ـ طول خشک‌کن 12 متر و ارتفاع آن 3 متر می‌باشد که جهت خشک کردن کاغذ آغشته شده تا حد مجاز از آن استفاده می‌شود. سیستم حرارتی آن به صورت فن و کوئل می‌باشد. تعداد 2 جفت فن و کوئل در بالای خشک‌کن و 2 جفت دیگر در پایین واقع است. بخار 130‌ـ120. درجه از طریق لوله‌های مقاوم به حرارت و دمای بالا به کویل‌ها منتقل می‌گردد. در کنار هر کویل یک فن دهنده انرژی گرمایی تشعشعی از آن‌ها را به فضای داخل خشک‌کن هدایت می‌کند.

2ـ حرکت زنجیر کاغذ را از درون تونل عبور می‌دهد.

ـ دستگاه‌های جانبی بعد از خشک‌کن

الف ـ فن خنک کننده

ب ـ غلطک‌های سرد کننده

ج ـ دستگاه Cutting ( تیغه قطع کننده )

الف ـ فن خنک کننده

کاغذ آغشته شده بعد از خشک شدن و به محض خروج از خشک‌کن توسط غلطک‌های نگهدارنده و تنظیم کننده از بالای یک فن دمنده پر قدرت عبور می‌کنند . بدین ترتیب کاغذ تا حدی خنک می‌شود.

ب ـ غلطک‌های سرد کننده

در این قسمت تعداد 4 علطک وجود دارد. 3 تای آن‌ها هم قطر و بزرگتر و غلطک پایینی قطر کمتری دارد.غلطک‌های بزرک تو خالی بوده و آب سرد در داخل آن‌ها جریان دارد که کاغذ در حین عبور از بین آن‌ها تا حد دمای محیط انرژی حرارتی و گرمای خود را از دست می‌دهد.

ج ـ دستگاه کاتینگ Cutting

این دستگاه دارای 2 غلطک انتقال کاغذ و یک تیغه قطع کننده می‌باشد. کاغذ بعد از مرحله خشک شدن ، توسط غلطک‌های این دستگاه دریافت می‌شود. در بالای غلطک و در تماس با آن یک دیسکت فلزی در حال چرخش می‌باشد. فشار باد به پیستون‌های حامل تیغه منتقل شده و در عرض چند دهم ثانیه باعث ضربه زدن تیغه به کاغذ می‌شود. طول کاغذی که در هر قطع حاصل می‌شود cm 250 و عرض آن cm 128 می‌باشد. برای کاغذهای دکور طول cm 252 در نظر گرفته می‌شود.

ب ـ مرحله کـاغـذ چـیـنـی

این مرحله بعد از آغشته‌سازی کاغذ صورت می‌گیرد . در قسمت کاغذ چینی تعداد 5 عدد میز به طور ردیفی قرار دارند که عملیات روی آن‌ها صورت می‌گیرد‌ .

 

تعریف رلیس پی‌پر

ورقه‌های نازکی از جنس کاغذ آغشته شده به ماده شیمیایی (( رلیس ای جنت )) یا عامل جدا کننده هستند که در مرحله پرس ، مانع از چسبیدن کاغذ‌های کرافت به هم می‌گردند. ابتدا یک ورق کاغذ دکور به صورت برگردان و روی آن کاغذ‌های چیده شده قرار می‌گیرد. بر روی یک دکور برگردان تعداد 8 عدد کاغذ کرافت بعلاوه یک ورق رلیس پی‌پر در وسط آن قرار می‌گیرد و روی این مجموعه یک رکور رویی واقع شده و در ادامه کار با قرار دادن یک یک دکور برگردان دنبال می‌شود و تکرار این ترتیب یاد شده و مراحل آن ، اصطلاحاً به کاغذچینی و دکورچینی معروف است. مجموعه آماده توسط لیفتراک به بخش پرس منتقل می‌شود.

 

ج ـ مرحله پــرس

در واحد پرس سه قسمت مجزا از هم در عملیات همکاری می‌کنند :

الف ـ خود دستگاه پرس

ب ـ دستگاه جابجایی صفحات فلزی جهت لایه چینی

ج ـ دستگاه تخلیه و بارگیری و رابطه بین دو دستگاه فوق‌الذکر

هنگامی که دهانه پرس بسته شود ، عملیات شروع می‌گردد. این دستگاه با نام SiemPelkamp ساخت آلمان ( آلمان‌غربی سابق ) و دارای 10 طبقه می‌باشد.

در پرس فورمیکای 1 میلیمتری و 5/2 میلیمتری فاکتورهای فشار و دما یکسان بوده ، ولی فاکتور زمان متغیر است و در 5/2 میلیمتری اندکی بیشتر است. در هر مرحله از پرس تعداد 100 ورق فورمیکا 1 یا 5/2 میلیمتری تولید می‌شود.

د ـ مرحله کناره بری

از آنجایی که فورمیکای خارج شده از پرس از لحاظ ظاهری دارای کناره‌های نامنظم و ریش‌ریش است لذا جهت حذف این قسمت‌ها و دستیابی به فورمیکایی با کناره صاف و منظم ، از دستگاه کناره بری استفاده می‌شود. در روی این بخش 2 عدد اره گرد کوچک وجود دارد که کار برش را انجام می‌دهند.

و ـ مرحله سنباده‌زنی

در این دستگاه تعداد 4 عدد غلطک فورمیکا را از روی سنباده عبور می‌دهند . غلطک‌های طرف کارده فورمیکا را دریافت کرده و به غلطک‌های طرف کارگیر هدایت می‌نماید . در اینجا سنباده از پایین قسمت زیرین ، فورمیکا را سنباده می‌کند. دلیل این‌کار این است که با ایجاد خراش‌های ریز زیاد ، باعث افزایش سطح چسب خوری می‌شود. افزایش سطح چسب خوری باعث چسبیدن مناسب فورمیکا روی تخته‌های فشرده می‌گردد. توسط یک پمپ دستی که بوسیله فشار باد کار می‌کند سطح رویی فورمیکای زیرین پاک می‌شود. در غیر این‌صورت و در صورت وجود یک شیئ اضافی روی فورمیکا ، در موقع عبور از بین غلطک‌ها باعث ایجاد ضایعات زیادی روی سطح ورقه خواهد شد

هـ ـ خط پرس فورمیکا روی سطح اوراق فشرده چوبی

در این خط ، انواع طرح‌های الوان فورمیکا بر اساس سفارشات مصرف کنندگان ، در ابعاد و اندازه‌های متفاوتی روی سطوح تخته‌چندلایه یا تخته‌خرده‌چوب پرس می‌شود. تخته‌خرده‌چوب مورد نیاز از تولید داخل کارخانه و تخته چند لایه عمدتاً از ایران چوب قزوین و سایر واحد‌های تولید تخته‌لایه تأمین می‌گردد.

مراحل کلی و عمومی خط پرس :

1.       اندازه‌بُری

2.       چسب‌زنی

3.       لایه‌چینی

4.       پرس

5.       کناره‌بری ( توسط دستگاه چلسکی )

6.       لبه‌چسبانی ( // // ایدم )

 

1ـ انداره‌بری

اندازه بری تخته‌خرده‌چوب و تخته‌چندلایه توسط دستگاه اندازه‌بُر صورت می‌گیرد.

2ـ چسب‌زنی قطعات

دستگاه چسب‌زنی از نوع غلطکی بوده و برای آغشته‌سازی سطوح تخته‌ها استفاده می‌شود. طول دستگاه 5/2 ـ 2 متر و تعداد غلطک‌ها 4 عدد بوده که قطر آن‌ها در حدود 20 ـ 15 سانتی‌متر می‌باشد.

3ـ لایه‌چینی

عملیات لایه چینی در روی صفحات فلزی صورت می‌گیرد که در یک انتها دارای یک زائده مخصوص جابجایی می‌باشند . در روی صفحه فلزی بسته به اندازه و ابعاد ، تعدادی فورمیکا به‌صورت برگردان و سپس روی آن‌ها قطعات تخته‌چندلایه و باز روی آن یک ورقه فورمیکا قرار می‌گیرد. در سیستم مربوط به لایه‌چینی نئوپان هم ، همین مراحل رعایت می‌گردد. البته ممکن است طرح و رنگ فورمیکای رویی و زیرین متفاوت یا یکسان باشد. صفحات پس از بارگیری در قفسه مخصوص قرار گرفته و به طرف پرس هدایت می‌شود.

4ـ مرحله پرس

صفحات بارگیری شده به داخل طبقات پرس هدایت می‌شود. این کار به‌واسطه وجود زائده‌های انتهای صفحات و وجود بازوی متحرک ، کِشنده هیدرولیکی مستقر از در مجاورت پرس امکان‌پذیر است. تعداد طبقات پرس 5 طبقه می‌باشد و این دستگاه ساخت کشور ایتالیا است.

فاکتورهای مؤثر در پرس :

>> پرس فورمیکا روی تخته‌چندلایه <<

2kg/cm 400 ـ 240 = میزان فشار لازم

‌‌c ’ 180 ـ 110 = میزان دمای لازم

دقیقه 25 = میزان زمان لازم

>> پرس فورمیکا روی تخته‌خرده‌چوب <<

kg/cm 2 200 فشار

c ‘ 100 ـ 90 حرارت

دقیقه 25 ـ 20 زمان

5 ـ مرحله کناره‌بُری

دستگاه کناره‌بر یا چلسکی ، دستگاهی است به‌طول 6 متر دارای یا کانال تغذیه که در کف کانال نوار نقاله دوّار وجود دارد. قطعه مورد نظر در مسیر کانال قرار گرفته و توسط نوار نقاله پیش می‌رود.

6 ـ مرحله لبه‌چسبانی ( دستگاه ایدم )

ایدم دستگاهی است به‌طول 8 متر که کار چسباندن لبه‌های قطعات روکش شده را انجام می‌دهد. برای این‌کار از رول‌های نواری الوان استفاده می‌گردد که رنگ نوار برای هر قطعه با رنگ روکش فورمیکایی یکسان است. چسبی که برای چسب زدن لبه‌های قطعات استفاده می‌گردد هاتـمِلت ( Hotmelt ) یا گرانول حرارتی نام دارد.

-------------------------------------------------------------

مطالب این قسمت از خط تولید فورمیکا سازی آذربنیاد (تبریز) است که توسط یکی از دانشجویان رشته صنایع چوب گردآوری شده است.

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ] [ ]

امروزه استفاده از پلاستیکها از رشد چشمگیری برخوردار است که دلایل آن را می‌توان به شرح زیر دانست:

1-افزایش شناخت خصوصیات و تواناییهای مواد پلاستیکی

2-قابلیت رو به بهبود پلاستیکها به واسطة ظهور مواد جدید،کیفیتهای بهتر تجهیزات فعلی،تجهیزات فرایند بهتر

3-کاهش مداوم هزینه مواد اولیة پلاستیکها نسبت به هزینة مواد رایج مانند چرم،کاغذ،فلزات وسرامیکها.

کاربرد  الیاف طبیعی به عنوان پر کننده یا تقویت کننده در پلاستیک ها، به سرعت در حال افزایش است.

تعریف چند سازه:

از دیر باز انسان مواد مختلف را با هم ترکیب کرده تا ماده ای جدید با خواص بهتر بدست آورد. هدف اصلی از انجام اینکار دستیابی به موادی با خصوصیات مطلوب تر بوده است.

به طور کلی به ترکیب دو یا چند ماده با هم مادة مرکب گفته می‌شودکه مواد مرکب حاصل از مواد پرکننده یا تقویت کننده با پلیمرها از مهمترین آنها محسوب می‌شوند. به طور کلی مواد مرکب را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد .

تهیه مواد مرکب از پودر چوب یا محصولات سلولزی مانند الیاف سلولز، لیگنین و غیره.با پلی‌اولفین‌ها، بالاخص پلی‌پروپیلن در دهه اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است و کشورهای آمریکایی و اروپایی محصولاتی از این نوع را تحت عنوان wood stock برای مصارف گوناگون، عرضه کرده‌اند.

از تهیه کامپوزیت پلی پروپیلن- پودر چوب سه هدف اصلی دنبال می‌شود:

1ـ کاهش قیمت محصول از طریق مخلوط کردن یک ماده با قیمت کم(چوب)و یک ماده پلیمری نسبتاً گرانتر.

2ـ تهیه محصولاتی که از بازیافت مواد زاید بدست آید.

3ـ تولید کامپوزیتی که دارای خواص جدیدی مانند سبک بودن، برتری خواص سایشی و غیره است.

اصلی‌ترین مواد تشکیل دهندة چند سازه‌ها، الیاف و ماتریس هستند.

نقش الیاف در چندسازه ها شامل موارد زیر می باشد:

1- سهم اصلی باربری درمواد مرکب را دارد.

2- بالاترین حجم را در مواد مرکب پر می کند.

انتخاب دقیق مقدار و نوع الیاف و جهت قرارگیری بسیار مهم است.

نقش ماتریس نیز به شرح زیر می باشد:

1- انتقال تنش بین الیاف.

2- حفاظت در مقابل شرایط محیطی سخت وحفاظت از سایش مکانیکی الیاف.

3-حفاظت عرضی برای الیاف و جلوگیری از کمانش آن تحت بار فشاری(13).

افزودن الیاف چوب (فاز جامد) به ماتریس پلیمری سبب افزایش ویسکوزیته نسبت به ماده خام پلیمری می‌شود. این افزایش ویسکوزیته می‌تواند در فرایند، مطلوب باشد. زیرا استحکام مذاب را افزایش می‌دهد. از طرفی استحکام و خواص فیزیکی- مکانیکی کامپوزیت‌ها با توجه به درصد الیاف تغییر می‌کند.

با در نظر گرفتن قیمت پایین مواد سلولزی و میل تولیدکننده در بکارگیری بیشتر ازآن، بدست آوردن ترکیب بهینه کامپوزیت که هم دارای خواص مکانیکی دلخواه باشد و هم از لحاظ فرایند خوش‌رفتار باشد،ضروری است. بنابراین در تولید محصولاتی از جنس این کامپوزیت، درصد الیاف چوب که تأمین کننده استحکام مورد نظر قطعه و همچنین فرایندی که متضمن حصول قطعه شود از پارامترهای مهم و اصلی می‌باشد(4)

فرآیند های تولید

-       فرآیند دو مرحله ای

در این روش ابتدا مواد اولیه با یکدیگر مخلوط می شوند، که به آن فرآیند کامپاندینگ اطلاق می شود. فرآیند کامپاندینگ خود به معنای توزیع پرکننده و افزودنی ها در مذاب پلیمری می باشد. فرآیند کامپاندینگ می تواند توسط فرآیندهای پیوسته (continuous) و یا نا پیوسته (Batch) صورت پذیرد. استفاده از محصول ترکیب شده به دو صورت می باشد و می توان بلافاصله پس از اختلاط به شکل قالب مورد نظر در آورد و یا آن را به صورت گرانول برای فرآیند شکل دهی نمونه تهیه نمود.فرآیندهای شکل دهی در محصولات کامپوزیت پلیمر ـ الیاف طبیعی به 4 گونه عمده می باشند که این روش ها عبارتند از :

فرآیند اکستروژن

فرآیند کلندرینگ

فرآیند قالبگیری تزریقی

فرآیند قالبگبری فشاری

مهمترین روش تهیه محصولات کامپوزیت پلی پروپیلن-  ذرات چوب، فرآیند اکستروژن می باشد که با استفاده از این روش محصولات مورد نظر، به صورت ورق و پروفیل به منظور استفاده در زمینه های مختلف تهیه می گردند. سایر فرآیندهایی که به جز فرآیند اکستروژن، برای تهیه کامپوزیت های الیاف طبیعی اشاره شد، نیز برای این منظور استفاده می شوند ولی وزن محصولات تهیه شده توسط این فرآیندها روی هم رفته کمتر از محصولات تهیه شده توسط فرآیند اکستروژن می باشد. فرآیندهایی مانند قالبگیری تزریقی و فشاری زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که محصولات مورد نظر دارای شکل پیچیده ای باشد و یا نیازی به فرآیند پیوسته نباشد.

2- فرآیند تک مرحله ای

در این روش فرآیند کامپاندینگ و شکل دهی در یک مرحله و توسط یک اکسترودر دو پیچه صورت می گیرد. البته در این روش از دو اکسترودر تک پیچه که به صورت پشت سر هم (Tandem) قرار گرفته اند، نیز می توان استفاده کرد. بدین صورت که اکسترودر اولی مخصوص فرآیند کامپاندینگ و اکسترودر دومی به منظور شکل دهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فواید استفاده از الیاف طبیعی در پلاستیکها

فواید اولیه استفاده از الیاف لیگنوسلولزی به عنوان پرکننده و تقویت کننده در پلاستیکها عبارتنداز: چگالی کم، عدم سایش ماشین آلات، سختی بالا، خواص ویژه بالا، بازیافت آسان، قابلیت تخریب بیولوژیک در طبیعت، امکان دسترسی به انواع گوناگونی از الیاف در سرتاسر جهان، ارزان بودن آنها و ضریب انبساط حرارتی اندک.

 

محدودیتهای استفاده از الیاف طبیعی در پلاستیکها

اولین ضعف الیاف طبیعی، تحمل دمای پائین در فراوری این الیاف است که این مسئله بخاطر تخریب حرارتی و یا خروج گازهای فرار از مواد لیگنوسلولزی است که می‌تواند روی خواص چندسازه اثر بگذارد.بنابراین دمای فراورش این مواد حدود 200است گرچه این امکان وجود دارد که برای دوره‌ای کوتاه، حد دما از این مقدار فراتر رود.ضعف دوم الیاف، جذب بالای رطوبت توسط این الیاف است.جذب رطوبت توسط این الیاف باعث واکشیدگی الیاف می‌شودکه خود برهم‌زننده ثبات ابعادی چند سازه است.البته رطوبت الیاف در چندسازه‌ها به حداقل می‌رسد، چون توسط پلیمر احاطه می‌شوند.در صورت ضرورت، رطوبت الیاف می تواند به طورشگفت آوری با اصلاح شیمیا یی گروههای هیدروکسیل موجود روی آن کاهش یابد. اتصال خوب پلیمر و الیاف نیزمی‌‌‌‌‌تواند مقدار و نرخ جذب آب را کاهش دهد.استفاده از الیاف طبیعی در چند سازه‌‌‌‌ها با مشکلات دیگری از قبیل عدم سازگاری یاعدم وجود اتصال لازم بین پر کننده قطبی الیاف سلولزی با پلیمر غیر قطبی، وجود مشکلاتی در پخش و پراکنش مناسب الیاف چوب درماتریس پلیمر نیز مواجه است.

 

سطوح مشترک پلیمر واتصال

ساختار و خواص سطح مشترک بین پر کننده و پلیمر، نقش عمده‌‌ای در تعیین خواص فیزیکی و مکانیکی مادة مرکب حاصل ایفا می‌کند، سطوح پرکننده می‌توانند به شدت متغیر باشند و در نتیجه اثر متقابل با زمینة پلیمر را به شدت تغییر دهند.نواحی سطح مشترک و ناحیة حدواسط بر خواص نهایی ماده مرکب به‌شدت مؤثرند.سطح مشترک الیاف-پلیمر

 (Inter face) ، سطح بین دو فاز است، درحالی که ناحیة حدواسط

(Inter phase) ، ناحیة بین پرکننده و مادة زمینه می‌باشد.

اثر متقابل ضعیف بین پرکننده و ماده زمینه موجب کاهش سطح مشترک می‌گردد که این مسئله موجب تضعیف اتصالات بین شبکه و پر کننده خواهد شد. برای رفع این مشکل و بهبود اثر متقابل بین پر کننده و مادة زمینه، ازعوامل جفت کننده یا سازگار کننده استفاده می‌شود.

پر کننده ها

لفظ پر کننده معمولاً به افزودنیهایی جامد در یک بسپار که خواص فیزیکی (معمولاً مکانیکی) آن را اصلاح می کنند، اطلاق می شود

استفاده از پر کننده های لیفی در مواد پلاستیکی سابقه دیرینه دارد. خاک اره، خرده پنبه، پارچه، کاغذ خیس شده و الیاف کوتاه آلی مصنوعی مثل نایلون می تواند استحکام ضربه و اغلب سختی و چقرمگی آمیزه های قالبگیری را بهبود بخشد.

 

عامل جفت کننده

بطورکلی  یکی از نکات مهم و قابل توجهی که در استفاده از پرکننده های پودری در بسترهای پلیمری وجود دارد، خواص پرکننده از لحاظ فعال بودن یا قابلیت خوشه ای شدن است که برفرآیند تولید کامپوزیت های مورد نظر و خواص مکانیکی آنها اثر می گذارد.

بر خلاف بسیاری از پرکننده های پودری مورد استفاده در بسترهای پلیمری مانند دوده و کربنات کلسیم، پودر چوب بدلیل برخورداری از ساختار ویژه خاصیت خوشه ای شدن ندارد و از این رو مشکلات مربوط به این پدیده در مورد کامپوزیت پلی اولفین ـ پودر چوب وجود نخواهد داشت. اما بدلیل اختلاف زیادی که بین ساختار مولکولی پلی اولفین ها با محصولات سلولزی ( الیاف سلولز، پودر چوب، کاغذ و ... ) وجود دارد، تهیه کامپوزیت هایی با خواص مکانیکی مطلوب از این مواد چندان آسان نمی باشد. پلی اولفین ها بشدت هیدروفوب( آب گریز ) هستند در حالی که الیاف سلولز و ذرات چوب هیدروفیل ( آب دوست ) می باشند. با توجه به این ویژگی ها افکار علمی برای تهیه کامپوزیت مورد نظر با خواص مکانیکی مطلوب همواره معطوف به استفاده از جفت کننده های مناسب بوده است. جفت کننده هایی که تا به حال در این راستا مورد استفاده قرار گرفته اند؛ پلی پروپیلن مالئیک شده، ترکیبات تیتانات و ترکیبات سیلان می باشد. میزان درصد جفت کننده های مورد استفاده در تهیه کامپوزیت پودر چوب–پلی پروپیلن معمولاً زیر5 % می باشد. در میان این جفت کننده ها، پلی پروپیلن مالئیک شده (PP- MA ) بدلیل محاسنی که دارا می باشد از سایر جفت کننده ها مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. نخست اینکه این جفت کننده برپایهPP بوده که این خود باعث ایجاد سازگاری میان عامل و ماتریسPP می باشد. از طرف دیگر بدلیل وجود این سازگاری و بزرگ مولکول بودن این جفت کننده آماده سازی مواد جهت اختلاط به راحتی امکان پذیر می باشد.

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ] [ ]

مقدمه:
کربوکسی متیل سلولز که ابتدا در آلمان کشف و سپس در آمریکا و بعد در سایر کشورهای غربی گسترش یافته، در دو گرید صنعتی و غذایی به صورت فراگیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.کربوکسی متیل سلولز یا C.M.C عبارت است از یک گرد سفید رنگ، بی بو، بدون رنگ، قابل تعلیق در آب و تحت شرایط نرمال غیر قابل تخمیر می‌باشد. از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی مورد لزوم در محیط استفاده معمولاً از آن به جای نشاسته و مواد طبیعی محلول در آب که نسبتاً گران‌قیمت هستند مانند آلژینات سدیم،حنزه ایرلندی، صمغ تراگاکانت و ژلاتین استفاده می‌گردد. به دلیل جهات اقتصادی آن در سالهای اخیر مورد توجه خاص قرار گرفته است و پیشرفت‌های عمده‌ای در تکنولوژی و کیفیت و کاربری این محصول صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها امکاناتی را فراهم آورده است تا بتوان از کربوکسی متیل سلولز در کاربردهای بسیاری نظیر خوراکی، دارویی، صنایع شوینده، رنگ و رزین و رونمای ساختمان، چسب‌ها، نساجی، چاپ و تکمیل پارچه، کاشی و سرامیک، سفال و چینی، کاغذ، الکترود جوشکاری، فرش و موکت، گل حفاری چاه‌های نفت، تخته‌های چند لایه، چرم مصنوعی و مواد‌آرایشی، سموم و آفت کشها و غیره استفاده کرد.
 ویژگی‌های کاربردی  C.M.C
علاوه بر غلظت بخشی، چسبندگی و ایجاد استحکام، عامل انتشار، عامل نگهدارنده آب،حفظ حالت کلوییدی، تثبیت کننده، عامل تعلیق‌ساز، امولسیون‌ساز و عامل تشکیل لایه است. به دلیل ویژگیهای متنوع، C.M.C در طیف گسترده‌ای استفاده می‌شود.
این ماده به سرعت در آب سرد و گرم حل می‌شود و اساساً در مواردی که کنترل ویسکوزیته هدف ‌باشد از این ماده استفاده می‌گردد زیرا حتی در حضور یون کلسیم نیز ژل تشکیل نمی‌دهد. اینکه این ماده عامل کنترل ویسکوزیته است باعث شده تا از آن به عنوان غلظت‌دهنده ،تثبیت‌کننده، امولسیون‌ساز (مانند پروتئین شیر) و عامل تعلیق ساز بهره جست.
خواص فیزیکی:
1-حلالیت 2-ویسکوزیته در محلول 3-فعالیت سطحی 4-خواص ترموپلاستیکی 5-پایداری(در مقابل تخریبات بیولوژیکی، گرما، هیدرولیز و اکسیداسیون)
دلایل تکنولوژیکی برای استفاده از آن:
1-. غلظت بسیار اندکی لازم است.
2-. انواع گریدهای آن با ویژگی‌های سازگاریافته برای مصارف گوناگون قابل تولید می‌باشد.
3-. بدون مزه و بو و بی رنگ می‌باشد.
4- نسبت به محصولات طبیعی اصلاح نیافته مقاومت بیشتری در مقابل میکروب‌ها دارد.
5-. توانایی حفظ ویژگی‌ها در شرایط متغیر را داراست.
6-حلالیت بالا حتی در آب سرد دارد.
7- عامل ناروانی و غلیظ‌کننده می‌باشد.
8- توانایی ایجاد تعلیق پایدار دارد.
9- امولسیفایر،
10- تشکیل لایه محافظ،
11-. بهبود ویژگی های رئولوژی(تغییر شکل ماده)،
12- جلوگیری از رشد کریستال‌ها،
13- جلوگیری از انعقاد محصولات دارای نشاسته،
14- جلوگیری از نرم و سفت شدن،
15- اصلاح ساختار و بافت،
16- حجیم‌کننده،
کاربردهای  C.M.C
فقط کافیست شما نیازهای خود را با ویژگی‌های C.M.C ارتباط دهید و گرید مناسب جهت مصرف مورد نیاز خود را انتخاب کنید.
در صنایع مختلف به شرح ذیل می‌باشد
1- مصارف خوراکی:
ویژگی‌های کاربردی این گرید غلظت‌دهندگی، امولسیون کننده، نگهدارنده و جذب کننده آب، نگهدارنده و تثبیت‌کننده، عامل حفظ شکل و ظاهر(رئولوژی) می‌باشد، که با داشتن این ویژگی‌ها می‌تواند به جای ژلاتین و مواد دیگر استفاده شود که نه تنها از لحاظ اقتصادی به صرفه است بلکه باعث حفظ طعم واقعی و تازگی غذا است و مدت زمان قابل مصرف بودن ماده غذایی را بالا می‌برد و یکی از ضروری‌ترین افزودنی‌های خوراکی محسوب می‌شود که هم اکنون به طور گسترده‌ای در بستنی با کیفیت بالا جهت مقاومت در برابر ذوب شدن، در تولید انواع شیرینی، بیسکویت و کیک، کلوچه، آب‌نبات، انواع آبمیوه و نوشیدنی‌های مایع، محصولات لبنی و گوشتی، غذاهای منجمد، ماکارونی فوری، کنسروها و کمپوتهای میوه استفاده می‌گردد و همچنین C.M.C می‌تواند برای پایدارکردن و محافظت از پروتئین‌ها به وی‍ژه پروتئین سبوس مصرف شود.

2- مصارف در مواد دارویی، آرایشی و شیمیایی
تعلیق‌ساز ذرات، ابقاء رنگ، محافظ پوست، پراکندگی یکدست، زداینده چرک و لکه، غلظت‌بخش و تثبیت کننده، روان‌ساز، یکدست‌کننده، این مواد همچنین در تولید خمیردندان به دلیل مزه و طعم و جلا دهنده بودن آن، کرم‌های دست، شامپوها، خمیر ریش‌تراش مایع، و به دلیل آب دوستی و عمل متورم کردن کاربرد وسیعی در قرص‌های دارویی دارد.

3- مصارف در صنعت نساجی
هماهنگ کننده تار و پود، نگهدارنده و جذب کننده آب، غلظت دهنده در خمیرهای چاپ و ماده اولیه در فرایندهای مختلف تکمیل ، چسب مناسب برای الیاف و تشکیل دهنده لایه، عامل استحکام و هماهنگی به جای گرین (دانه) هماهنگ کننده تار و پود و مقاوم کننده در برابر فرسودگی بوده و پارچه‌هایی که با الیاف نخی و کتان هستند را از لحاظ وزنی سبک می‌کند و مانع از بین رفتن و فساد آنها می‌شود. این ماده به عنوان ماده اولیه در خلال فرایند چاپ، مخصوصاً به روی پارچه‌های ابریشمی به کار می‌رود. نیز در آهار زنی نخ‌های مصنوعی کاربرد دارد.
4- مصارف در رنگ و رزین
این ماده به عنوان عامل کنترل ویسکوزیته در رنگهای امولسیون قابل استفاده است و نیز در حرکت قلم‌مو اثر مطلوبی دارد. در رنگ‌های محلول به عنوان ماده‌ای برای پر کردن منافذ در سطوح منفذدار سطح دیوار گچی و غیره قبل از استعمال رنگ و روغن به کار می‌رود. این ماده عامل حجم‌دهنده خوبی برای مواد پرکننده می‌باشد. نگهدارنده و جذب کننده آب، تشکیل دهنده لایه، تعلیق‌ساز ذرات، نگهدارنده رنگ، غلظت‌دهنده، تثبیت‌کننده و یکدست‌کننده می‌باشد.
5- مصارف در صنعت شوینده‌ها و صابون‌ها
 افزایش مقدار کمی از آن به شوینده‌ها موجب معلق ماندن چرک جدا شده می‌گردد و دارای حداکثر قدرت حل کردن چرک و چربی می‌باشد. پود پارچه را پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد چرک در لابه‌لای آن جا گیرد و به اصطلاح ازچرک مردگی جلوگیری می‌کند و از همه مهمتر اینکه می‌تواند امولسیون صابون و یا محلول را غلظت داده و ساختار آن را تثبیت ‌بخشد و نیز تعلیق‌ساز ذرات و خاک بوده و به پوست آسیبی نمی‌رساند.
6- مصارف در صنعت کاغذ‌سازی و مقوا
این ماده در پروسه کاغذسازی، مقاومت در برابر ساییدگی و یکنواختی سطح و ویژگی ضد شکنندگی، قدرت کشش و سختی کاغذ را بالا می‌برد. تشکیل دهنده لایه چسبنده، غلظت‌بخش، باعث افزایش استحکام، عامل بهبودی سطح و جلای آن بوده و نیز انعطاف سطح در برابر تاشدگی را بهبود می‌بخشد. در ساخت مقوای چین‌دار به عنوان عامل کنترل کننده ویسکوزیته، و تثبیت کننده برای خمیرهای نشاسته‌ای و چسب آن قابل استفاده می‌باشد.

7- مصارف در صنعت کاشی و سرامیک
این ماده در صنایع کاشی‌سازی و سرامیک نوعی تثبیت‌کننده ، نگهدارنده و جذب کننده آب، تشکیل دهنده لایه، غلظت دهنده و تثبیت کننده و برای جلاها جهت بهسازی استحکام قطعه قالب شده می‌باشد و می‌تواند به عنوان غلظت‌دهنده در قالب‌های کوزه‌گری استفاده و محصولات را زیبا و بدون هیچگونه ترک و حباب و عیب می‌گرداند و قدرت چسبندگی را افزایش دهد و باعث شکل‌پذیری آسان و افزایش استحکام آن تا 2 یا 3 برابر می‌شود. افزودن این ماده قدرت پخش‌شوندگی لعاب را بهبود می‌بخشد و نیز باعث استحکام چسبندگی بین لعاب و سرامیک می‌گردد.

8- مصارف در حفاری چاه‌های نفت
این ماده به عنوان عامل مهمی در بهبودکیفیت گل حفاری عمل می‌کند. نوع با ویسکوزیته بالای آن برای ایجاد غلظت و نوع با ویسکوزیته پایین به عنوان عاملی در کاهش ضایعات فیلتراسیون محلول حاصل حفاری نفت است. کنترل کننده اتلاف مایع، جاذب و نگهدارنده آب، عامل درزگیری دیواره چاه ، تعلیق ساز خاک و نیز غلظت‌دهنده روانی می‌باشد.
9-  مصارف در تخته‌های چند لایه
این ماده تعلیق‌ساز ذرات، باعث افزایش استحکام، غلظت‌دهنده، تثبیت‌کننده، مقاوم در برابر گرما، روان‌ساز و یکدست‌کننده می‌باشد.

10- مصارف در الکترودهای جوشکاری
این ماده تشکیل دهنده لایه، استحکام‌بخش، غلظت‌دهنده، روان‌‌ساز و یکدست‌کننده می‌باشند.

11- مصارف در صنایع چرم
این مواد پرپشت کننده، بهبود دهنده سطح و جلا، محافظ بافت چرم‌های مصنوعی می‌باشد.

12- مصارف در فرش و موکت
این مواد همچنین جهت آهارزنی در صنعت فرش و موکت به کار می‌رود.

13- مصارف در چسب
این ماده به علت خاصیت تشکیل فیلم و کشش سطحی خوب، به‌عنوان یک چسب در چسب کاغذ دیواری، چسب خمیرکاغذ، چسب کاغذ سنباده،چسب چرم و غیره به کار می‌رود.

14- مصارف در سموم و آفت‌کشها
این ماده در سموم و آفت‌کشها به عنوان عامل تعلیق‌ساز استفاده می‌شود.

 

Maf_wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ] [ ]
محققان مالزیایی موفق به ارائه شیوه ای جدید، ارزان و حامی محیط زیست برای تسریع در بازیافت کاغذ شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، تاکنون بزرگترین مشکل در بازیافت کاغذهای باطله، ایجاد روشی پاک و کم هزینه برای تفکیک مواد شیمیایی و جوهر ناشی از عبور کاغذ از میان چاپگر ها و دستگاه های کپی از روی کاغذ بوده است. شیوه های رایج جوهر زدایی بسیار پر هزینه بوده و نیاز به مقادیر زیادی مواد شیمیایی دارد که باعث افزایش آلودگی محیط زیست خواهد شد.
محققان در دانشگاه ساراواک مالزی برای حل این مشکل موفق به ارائه شیوه ای جدید برای پاکسازی کاغذهای مورد بازیافت به کمک عوامل زیستی شدند.
این شیوه که در آن از آنزیمهای طبیعی استفاده می شود از گذشته به دلیل کارایی بالا و آلودگی کم مورد توجه محققان قرار داشته است. نتیجه استفاده از آنزیمها در جوهر زدایی برابر با استفاده از مواد شیمیایی بوده و حتی می تواند باعث بهبود روند پاکسازی بدون وارد آمدن صدمات فیزیکی به کاغذ شود.
محققان از تهیه آنزیمی که باعث تولید باکتریهایی میله ای به نام "BL-P7" در محیط آزمایشگاهی می شود، برای جدا سازی جوهر از کاغذهای باطله سود جستند. این آنزیمها در محیط های قلیایی از پایداری و ثاثیر بیشتری برخوردار خواهند بود.
بر اساس گزارش ساینس دیلی، استفاده از این آنزیم توانست به میزان زیادی در کاهش و جداسازی آثار مواد مختلف به جا مانده بر روی نسوج کاغذ تاثیر گذارد و به گفته محققان این ماده می تواند جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی رایج مورد استفاده در این صنعت باشد.

منبع : خبرگزارى مهر

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ ] [ ]

اختراع دستگاه معرق چوب

جلال عبدلى در خصوص اختراع دستگاه معرق چوب اظهار داشت: این دستگاه که براى برش تخته سه لایى و کارهاى تزئینى استفاده مى شود تمام مکانیکى بوده و براى ساخت آن از تمام قوانین علمى مکانیک استفاده شده است.
عبدلى افزود : سیستمى که در حال حاضر در بازار موجود است کاملاً سنتى است و موجب ایجاد بعضى معایب در کار مى شود .
وى خاطرنشان کرد: در روش سنتى برش با دست انجام شده، به مرور زمان فرد لطمه جسمى دیده و سرعت کار نیز کم مى شود.
عبدلى با بیان اینکه دستگاه معرق موجب مى تواند سرعت کار را 70 درصد افزایش دهد به توانائى برش هفت لایه چوب به صورت همزمان اشاره کرد و گفت : هر تخته چهار میلیمتر قطر دارد و با روش سنتى حداکثر هشت ملیمتر قابل برش است که این مقدار در روش مکانیکى به 28 میلیمتر مى رسد.
 
منبع : برنا
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ] [ ]
در یک تحقیق مشترک که بین بخش تحقیقات علوم چوب موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و دانشگاه گوتینگن آلمان صورت گرفت محققان موفق به تولید تخته MDF از ضایعات هرس درختان نخل گردیدند.
 
منبع: www.rifr-ac.ir
[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ] [ ]

عمده ترین دلیل استفاده از نانو تکنولوژی در صنعت کاغذ ارزش افزوده حاصل از آن است. نانو تکنولوژی در ساخت کاغذ کاربردهای زیر را خواهد داشت:

-          در مرحله ترکیب با آب غیر سمی، روان تر و با دوام ترند.

-          سطوحی صاف تر ایجاد می کنند که چاپ بر روی آنها کیفیت بالاتری دارد.

-          با افزودن ذرات مختلف می توان قابلیتهای متفاوتی به کاغذ بخشید.

-          استفاده از شیوه های مختلف جهت کاهش نیاز به سلولز در ساخت کاغذ.

امروزه تحقیق پیرامون استفاده از نانو تکنولوژی رواج بسیاری یافته و کشورهای متعددی به پژوهش در این خصوص می پردازند. از این جمله می توان تحقیقات گسترده پیرامون افزودن سیلیس جهت بهبود مقاومت کاغذ نام برد تا از آن در صنایع بسته بندی و ... استفاده گردد.

منبع : www.nanovip.com

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥٩ ‎ق.ظ ] [ ]

Maf Wood

  محققان امریکایی نوعی صندل جدید چوبی ساخته اند که ویژگیهای قابل توجهی داراست. این صندلها قابلیت جذب تعریق ناشی از عملکرد پا در طی روز را دارا هستند و می توانند دمای مناسبی را در کف پا ایجاد نمایند. از دیگر قابلیتهای این صندلها خاصیت انعطاف پذیری آنهاست که خشکی سایر صندلهای ساخته شده از چوب را نداشته و مانع از خستگی پا در مجاورت با چوب سخت می گردد.

جنس این صندلها این امکان را به استفاده کنندگان آن می دهد که از آن در آب نیز استفاده گردد. این قابلیت می تواند کاربرد مناسبی برای کشاورزان و سایر افرادی که ساعات طولانی مدتی در آب مشغول به کار هستند فراهم آورد.

منبع : سایت www.patentstorm.us

 

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥٩ ‎ق.ظ ] [ ]

پژوهشگران یکى از واحدهاى مستقر در شهرک علمى تحقیقاتى اصفهان موفق به تولید نیمه صنعتى گرانول چوب -  پلاستیک با تجهیزات، مواد اولیه و دانش فنى ایرانى شدند.

Maf Wood

مه رو جهادى، کارشناس ارشد مهندسى شیمى واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد اسلامى و مدیر عامل شرکت تولیدکننده این محصول در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشى» خبرگزارى دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: چوب - پلاستیک از تلفیق ضایعات سلولزى مثل خاک اره و ضایعات کشاورزى با ترموپلاستیک‌ها تهیه مى‌شود که این ترموپلاستیک‌ها، نو یا بازیافتى هستند.

وى یادآورشد: از سال 83 شروع به تحقیق در این زمینه کردیم و در سال 85 به دانش‌ فنى آن در مقیاس آزمایشگاهى دست پیدا کردیم و این یافته را به ثبت رساندیم.

جهادى خاطر نشان کرد: در پایان سال 86 تولید نیمه صنعتى گرانول راه‌اندازى شد و در حال حاضر حدود 320 کیلوگرم در روز از آن را تولید مى‌کنیم.

این کامپوزیت‌هاى چوب - پلاستیک شبیه به کامپوزیت‌هاى چوبى معمول مثل MDF هستند، با این تفاوت که مقاومت جوى خوبى داشته و در مقابل موریانه و جوندگان و رطوبت بالا مقاوم بوده و طول عمر بیشترى دارند.

به گفته این کارشناس ارشد مهندسى شیمى، این چوب - پلاستیک‌ها از فرایند اکستروژن تهیه شده و گرانول آن در چند گرید تزریق، اکستروژن و قالب گیرى فشارى تولید و شکل دهى مى‌شود. این چوب پلاستیک در برخى موارد جایگزین چوب و کامپوزیت‌هاى چوبى بوده و گاه به عنوان جایگزین پلاستیک‌ها استفاده مى‌شود.

وى تصریح کرد: تعدادى از شرکت‌ها دانش فنى تولید این محصولات را از خارج کشور وارد مى‌کنند، اما این بار با دانش فنى ایرانى و دستگاه‌ها و مواد اولیه ایرانى موفق به تولید آن شده ایم.

منبع : منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥۸ ‎ق.ظ ] [ ]

این نوآوری به نگهداری چوب اختصاص دارد. در این روش مواد چوبی به کمک استفاده از دوده کربنی در دما و رطوبت کنترل شده تحت تیمار قرار می گیرد.

استفاده از چوب به عنوان ماده سازنده بسیاری از لوازم مدتهاست که رواج دارد. ویژگیهای چوب مطلوب دارا بودن دوام، استحکام و بافت منسجم آن است. اما به هر حال بهترین چوبها نیز در برابر دما و تغییرات جوی آسب پذیرند. لذا نیازمند تیمار برای بهبود مقاومت در برابر این عوامل هستند.

 

Maf Wood

در این شیوه به منظور بهبود مقاومت چوب از دوده کربنی در دمای 45 الی 70 درجه سلسیوس استفاده می گردد. این دوده و رطوبت محیط بر رزینهای چوب تاثیر می گذارد. گرمای ایجاد شده نیز توسط لوله هایی بر سطح چوب دمیده می شود.

سپس در مرحله بعد به کمک پمپهایی رطوبت و دما از سطح چوب گرفته شده و مایع خنک کننده ای بر سطح چوب ریخته می شود.

در نتیجه این اقدامات مقاومت چوب در برابر عوامل مذکور افزایش می یابد.

منبع : www.patentstorm.us

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥۸ ‎ق.ظ ] [ ]
محققان سوئدی و ژاپنی کاغذی ساخته اند که رشته های سلولز آن بسیار ظریف تر از انواع معمولی کاغذ است. این نانو کاغذها استحکام بسیار بالایی دارد. در ساخت این کاغذها از فیبرهای بسیار نازک سلولزی در ترکیب با آب استفاده شده و محصول بالا در خلا تحت فشار قرار می گیرد تا فیبرها به سختی به یکدیگر بچسبند. محققان امیدوارند که از این کاغذها بتوان در ساخت محصولاتی که نیاز به مقاومت بالایی دارند استفاده گردد.
 
 

Maf Wood

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥٧ ‎ق.ظ ] [ ]

 

 

مجموعه شماره یک :

مجموعه ای کامل از فیلمهای آموزشی مبحث صنایع چوب وساخت وسایل چوبی منازل و رستوران ها ووسایل چوبی قابل عرضه در بازار مانند کابینت ، میز ، صندلی ، کمد ، کتابخانه، اجرای استراکچر و پانلهای چوبی و .... همراه با شرح کامل ومرحله به مرحله نحوه ساخت .

(3CD) قیمت 4500 تومان

دانلود نمونه فیلم آموزشی۱

دانلود نمونه فیلم آموزشی۲

دانلود نمونه فیلم آموزشی۳

 

 

  مجموعه شماره دو : 

مجموعه ای کامل از فیلمهای آموزشی مبحث رنگ کاری وپتینه کاری فوق العاده زیبا (قابل اجرا بر روی سطوح مختلف چوبی ، گچی ، دیوارهای منازل و ....) وبازسازی وسایل چوبی منازل همراه با شرح کامل  ومرحله به مرحله نحوه اجرا و مقدار مناسب ترکیب رنگ

 

(2CD) قیمت 3000 تومان

دانلود نمونه فیلم آموزشی۱

 

 

 

مجموعه شماره سه :

مجموعه ای گرانبها از مقالات صنایع چوب به زبان انگلیسی همراه با نقشه های اجرایی ساخت وسایل و سازه های چوبی مناسب برای پروژه های کلاسی دانشگاهی(به عنوان پروژه های ترجمه متون)(صنایع مبلمان، سازه های چوبی،مکانیک چوب،چوب بری و....) دارای جدول ابعاد و نقشه های رنگی بعلاوه تصاویر رنگی با کیفیت از مراحل کار.

(2CD) قیمت 4000 تومان

 

دانلود مقاله نمونه شماره 1

 

 

 

                                                          دانلود دکوراسیون داخلی نمونه شماره ۱

 

>>>>>>>>>>>هدیه ویژه<<<<<<<<<<<

برای آنان که علاقمند به خرید هر 3 مجموعه هستند تخفیف ویژه ای در نظر گرفته ایم

مجموعه های شماره 1-2-3 (۷ عدد سی دی) 

به قیمت باور نکردنی فقط ۱۰۰۰۰ تومان

 

 

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥٤ ‎ق.ظ ] [ ]

کلکسیونی از فیلمهای آموزشی کار بر روی چوب ُ خط تولید فراورده های چوبیُ نمونه هایی از دکوراسیون داخلی و گالری عکس مصنوعات چوبی

 

 

          

 بسته ویژه و استثنایی با ۳۰۰۰ تومان تخفیف

مجموعه بالا به صورت کامل (۷ عدد سی دی به ارزش ۱۳۵۰۰ تومان) فقط و فقط ۱۰۰۰۰ تومان

 

دکوراسیون داخلی        کابینت آشپزخانه         گالری عکس محصولات چوبی 

 

 

 

1- مجموعه تصاویر مصنوعات چوبی(یک عدد سی دی )                       3000 تومان

۲- مجموعه تصاویر کابینت آشپزخانه  (2 عدد سی دی)                       ۴۰۰۰ تومان

۳- مجموعه تصاویر دکوراسیون داخلی مدرن(۲ عدد سی دی)               ۴000 تومان

۴- آموزش ساخت وسایل چوبی(3 عدد وی سی دی)                         4500 تومان

۵- نقشه های اجرایی ساخت وسایل چوبی (2 عدد سی دی)             4000 تومان

۶- آموزش رنگ کاری و پتینه کاری (2 عدد وی سی دی)                      ۵000 تومان

۷- خطوط مختلف تولید فراورده های چوبی (یک عدد سی دی)             3000 تومان

 

 

برای اطلاع از چگونگی خریداری مجموعه های فوق می توانید با ما تماس بگیرید:

09123088969

09355031978

ویا جهت دسترسی به لیست کامل به فروشگاه اینترنتی ما در لینک زیر مراجعه نمایید :

لینک فروشگاه اینترنتی


[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٥٢ ‎ق.ظ ] [ ]

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید

برای دانلود کلیک کنید ...

[ ۱۳۸٧/۸/٩ ] [ ٩:٤٧ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
آرشيو مطالب
امکانات وب

        


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً