دستگاه خلا خشک کن چوب

وی خاطرنشان کرد : زمان خشک کردن چوب در هوای آزاد به شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد و در مدت زمان زیادی انجام می شود. استفاده از کوره های چوب خشک کن نیز با توجه به نیاز به ادوات گران قیمت به صرفه نبوده و نسبت به خشک کردن در هوای آزاد به چندین هفته زمان نیاز دارد که این زمان به اندازه کوره و نوع گونه مصرفی (راش , بلوط و غیره ) و حساسیت و ضخامت چوب بستگی دارد. این در حالی است که با کمک دستگاه ساخته شده هرگونه چوب در عرض چند روز خشک می شود.
دکتر محبی در ادامه خاطر نشان کرد : در کوره های چوب خشک کن معمولی نیروی رانشی رطوبتی ایجاد شده رطوبت را از داخل چوب به خارج آن منتشر می کند. در حالی که در این سیستم بر مبنای تغییر فشار هوا , نیروی رانشی هوا از سوی چوب کشیده شده و به همراه پایین آمدن نقطه جوش , آب درون سیستم شروع به تبخیر می کند.
وی درباره مزایای استفاده از دستگاه ابتکاری به ایسنا گفت : در کوره های خشک کن به علت وجود گونه های مختلف با حساسیت های گوناگون در زمان خشک کردن , یک سری نیروهای مکانیکی در چوب به وجود می آید که این تنش ها سبب کج شدن و تغییر ضخامت چوب می شود. در حالی که در این سیستم به دلیل خارج شدن هوا و استفاده از دمای پایین تر , شدت تنش ها بسیار کمتر می شود.
دکتر محبی با بیان این که مدت زمان خشک کردن چوب به دانستیه آن نیز بستگی دارد , اظهار کرد : پس از انجام آزمایشات مختلف مدت زمان خشک کردن را از چند هفته به پنج روز رساندیم و در حال انجام تحقیقات بیشتر روی آن هستیم تا به زمان و شرایط مطلوب تری دست یابیم .
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد : در کوره های چوب خشک کنی از سوخت های فسیلی استفاده می شود که همراه با آلودگی های زیست محیطی است در حالی که در دستگاه خلا خشک کن با استفاده از نیروی الکتریسته میزان مصرف انرژی کاهش یافته و با آلودگی کمتر , کارایی و سرعت فرایند افزایش می یابد.
وی در پایان با اشاره به این که این سیستم قابلیت طراحی در سایزهای مختلف کارگاهی و کارخانه یی را دارد , به ایسنا گفت : نمونه اولیه در ابعاد کمتر از یک متر مکعب با هزینه ای حدود هفت میلیون تومان ساخته شده که در صورت رسیدن به تولید انبوه هزینه ساخت دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

منبع

/ 0 نظر / 83 بازدید