نازک کاری چوب

از جمله صنایع دستی قدیمی و اصیل ، نازک کاری چوب است . کیفیت مطلوب و تنوع فوق العاده آن حاکی از سابقه و قدمت آن است . برای ساخت محصولات ، چوب بوسیله اره به قطعات کوچک برش خورده ، لایه های قرنیه بریده شده روکش سنجد یا گردو یا گلابی و یا کیکم را روی زیر کار ساخته شده می چسبانند و پس از ساخت بتونه کاری کرده سپس سمباده زده آن را پرداخت می کنند و در نهایت با کلیرسیلر آن را تکمیل می کنند . محصولات نازک کاری عبارتند از انواع سینی ، شکلات خوری ، قندان ، زیر سیگاری ، ظروف مخصوص میوه ،جلد آلبوم و .. .

وسایل مورد نیاز : همان وسایل نجاری از قبیل کمان اره ، روکش ، زیر کار ( نوع بستگی دارد به وسیله ای که مورد نظر است که ساخته شود و کاربرد آن وسیله ) ، مشتی و مواد ، وسایل عایق کردن چوب و مراحل پلی استیر

روش انجام کار : نازک کاری چوب روشی از ساخت فراورده های چوبی است که طی آن به وسیله ابزار نام برده قطعات کوچک چوبی آماده می شود و سپس به صورت روکش بر روی بدنه چسبانده می شود و قطعات چسبانده شده تحت فشار قرار گرفته  و شکل می گیرند به عبارتی دیگر اساس کار آن روکش کردن قطعات چوبی آماده شده بر اساس طرح مورد نظر بر روی زیر کار مورد نظر است و محصولات نازک کاری چوب بسیار متنوع بوده و شامل انواع سینی ، شکلات خوری ، زیرسیگاری ، ظروف مخصوص میوه ، تختخ شطرنج ، جعبه آرایش و . . . است و از چوبهای رایج و مورد مصرف نازک کاری چوب می توان چوب گردو و چوب گلابی را نام برد .

منبع

/ 0 نظر / 161 بازدید