چوب استحکام پلاستیک را به شدت افزایش می‌دهد

دانشمندان در "دانشکده علوم محیط زیست و جنگلبانی دانشگاه دولتی نیویورک" در حال ابداع روشی برای افزودن فیبر چوب به پلاستیک هستند تا استحکام آنرا بیشتر کنند.


به گزارش پایگاه اینترنتی آسوشیتدپرس، محور توجه دانشمندان بر استخراج نانو -کریستال‌ها از سلولز مواد چوبی مانند درختان و درختچه‌های بید و ترکیب آنها با پلاستیک تمرکز دارد.

"ویلیام وینتر" استاد شیمی و مدیر موسسه تحقیقات سلولز این دانشکده گفت: نتیجه نهایی تولید پلاستیک‌های مستحکم‌تر و سبک‌تری خواهد بود که در مراکز دفن زباله تجزیه می‌شوند.

وینتر گفت: با افزودن یک اونس کریستال به یک پوند پلاستیک می‌توان استحکام پلاستیک را سه هزار برابر افزایش داد.

وینتر گفت: علاوه بر کاربرد نانوکریستال‌ها به عنوان موادی برای مستحکم‌تر کردن پلاستیک‌ها، می‌توان آنها را در سرامیک‌ها و مصارف زیست پزشکی مانند مفاصل مصنوعی و وسایل قابل عرضه پزشکی بکار برد.

وینتر گفت: تمام مواد گیاهی حداقل ‪ ۲۵‬درصد سلولز دارند اما سلولز چوب درختان اندکی بیشتر است و به ‪ ۴۰‬درصد تا ‪ ۵۰‬درصد می‌رسد.

استفاده از نانوکریستال‌های سلولزی برای مستحکم‌تر کردن پلاستیک نسبت به شیشه که اغلب بکار می‌رود، فواید بیشتری دارد.

وجود شیشه در پلاستیک، آن را سنگین تر و سخت تر می‌کند و به همین دلیل ماشین کاری آن دشوارتر و گرانتر تمام می‌شود. یک نکته دیگر آنست که شیشه قرنها تجزیه نمی‌شود در حالی که نانوکریستال‌های سلولز در کمتر از ‪ ۹۰‬روز در میدانهای دفن زباله تجزیه می‌شوند.


منبع:ایرنا

/ 0 نظر / 38 بازدید